Seattle, Space Needle

August 1, 2019 in the United States ⋅ ☀️ 28 °C

Do Seattle, WA wjechalismy na tyle wczesnie, ze pomimo korkow udal nam sie jeszcze wieczorny spacer. Miasto Jimiego Hendrixa, Pearl Jam, Nirvany i Soundgarden ale i Starbucksa, Amazona oraz Boeinga. Boeing przeniosl swoja centrale do Chicago, ale to na przedmiesciach Seattle znajduja sie jego zaklady produkcyjne z 30tys. pracownikow i najwieksza budowla postawiona przez czlowieka. Hala montazowa w ktorej pomiescilby sie caly... Watykan. Boeinga nie odwiedzilismy, ale mimowolnie i zupelnie nieplanowanie stal sie on sponsorem naszej pozegnalnej atrakcji w tym niesamowitym miescie. Siedziba amazona, drugiej co do wielkosci po microsoft spolce notowanej na Wallstreet, miesci sie w centrum miasta w porzezroczystych polkulach przypominajac raczej rzezbe lub habitat niz centrale giganta.

W naszej wedrowce nie moglo zabraknac "kosmicznej igly", wiezy telewizyjnej bedacej symbolem miasta. Widoki z wiezy tego dnia nalezaly do wyjatkowych: Seattle czesto spowija mgla. Czesto tu tez pada deszcz. Liczba dni slonecznych w roku wynosi 60, wiec mielismy szczescie. Rano nawet latem czuje sie chlodny przeciag, mozna zrozumiec wiec jak to sie stalo ze grunge'owcy wypromowali mode na flanelowe koszule. W tle za skyline'm, z odleglosci ok.90km wynurza sie stratowulkan Mt. Reiner, 4.393mnpm. Dolny taras igly obraca sie o 360st w ciagu 47minut, a dokonuje tego jeden silnik o mocy 1.5KM. Obrot jest na tyle szybki, ze da sie go dostrzec. My nie czekalismy 47 minut, a obchodzac wieze odnotowalismy m.in. trening pobliskiej druzyny futbolu amerykanskiego, regaty na zatoce., ladowanie wodnoplanu i wplywajace do portu promy. Wszystko we wspanialej aurze zachodzacego Slonca.

Samo srodmiescie mimo rozmachu jest bardzo kompaktowe i swietnie zorganizowane. Uderza jednak duza ilosc bezdomnych. Kolejny dzien dal nam mozliwosc poznania miasta doslownie od podszewki :-).