• Shopping i Auckland

    1. februar, New Zealand ⋅ ☁️ 24 °C

    I natt försökte vi sova ikapp, det gick sådär, vi har en del att ta igen. 12 timmars tidsskillnad så det tar ett tag att vänja sig. Eftersom vårt bagage ännu inte kommit har vi idag tagit en runda på Queen Street, shoppinggatan här i Auckland, för att inhandla det nödvändigaste. Carin köpte en ny blus av en gullig tjej, så lite smink på Mecca, jag köpte en skjorta, kalsonger och strumpor. Sedan en öl nere i hamnen, den smakade fantastiskt gott i värmen, 26° och fuktig värme. Och svalare kläder, gissa var de är? Precis, i väskorna som är någonstans mellan Singapore och vårt hotell.

    Nu har vi fått vårt rum på Auckland City Hotel, centralt på Hobson Street, och vi har fått låna adapter så vi kan ladda mobil och padda 😊. Det är ju viktigt.

    Nu ska jag ringa och höra om väskorna börjar närma sig…

    Sky Tower är 324m (4 m högre än Eiffeltornet), häftig utsikt förstås och som bonus fick vi se solen gå ner från skybaren på 53:e våningen.

    Middag på Harbour Side på balkongen, riktigt bra fiskrestaurang! Skönt att kunna sitta ute sent på kvällen. Prisnivå? Som hemma ungefär. Gemfish (kummel) 320 kr som exempel. Iris coffe 130 kr.

    Jakten på de försvunna väskorna fortsätter. Senaste budet är att de ska komma imorgon, söndag.
    Læs mere