Bonusovo-náučný príspevok

March 13, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 25 °C

Možno ste postrehli, že syn našej thajskej kamarátky Ae sa volal Euro. Aj keď to pre nás môže byť divné, vôbec by som sa nečudoval, keby sa jeho brat volal Dolár.
    V thajsku totiž mená v preklade sú často "kačka", "pes", "prasa", "slnko", ale napríklad aj "dobrý deň", či "hviezdny prach".
    Musí to byť zábava niekoho zdraviť Dobrý deň, "Dobrý deň" alebo napr. maj sa "Prasa" :)

Ak si pamatáte na našu barmanku z ostrovu Ngai, tak tá sa volala pre zmenu "Búrka".

Ae je tiež len pseudonym používaný pre komunikáciu s cudzincami a kamarátmi. Thajské mená sú totiž pre nás strašne krkolomné, ťažko vysloviteľné a zapamätateľné.

Ako napr. Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun, čo je meno thakského kráľa v skrátenom znení . V originálnom znení
    Phrabat Somdet Phra Paramendra Ramadhibodi Srisinra Maha Vajiralongkorn Mahisara Bhumibol Rajavarangkura Kitisirisumburna Adulyadej Sayamindradhipeshra Rajavarodom Borommanat Pobitra Phra Vajira Klao Chao Yu Hua.

Kto nám pri návrate dokáže z hlavy (naspamäť) povedať celé meno súčasného kráľa, toho určite odmeníme thajským čiernym lízatkom :)