KUň

September 2019
Kazachstan, Uzbekistan
  • Plánujeme... Vyberáme dátum

July 22, 2019 in Slovakia ⋅ ☁️ 24 °C

"Prekvapiť ma vedia občas vlastné predsudky, že vraj chutí biele víno, tak si sadám pred súdky..." - Simona Martausová

Tak aj my sme si sadli pred súdky, ale pivné 😍
    Plánujeme, dohadujeme a po zdravom uvážení vyberame dátum. Z pôvodného plánu absolvovať trip v októbri vzišlo na začiatok septrembra :)

Suboj s časom hral rolu i pri tak jednoduchej situácii, ako je nákup leteniek. Vedúci zájazdu, Martin, starostlivo po konzultácii vyklikal na internetoch čo trebalo. Obmedzený kapacitou už blikajucej batérie sme zhodnotili, že dané lety sprocesujeme ku kúpe. Stresujúcu situáciu okorenilo neakceptovanie platobných kariet 😓.

Zostávajúci čas na obsluhu notebooku sotva by presiahol 2 minúty. V sekunde S, len čo sme zadali bezpečnostný kód na potvrdenie platby, nám notebook vypol 😅. Ale podarilo sa 🤗.

Letenky sú zakúpené, dovolenky v práci vybavené, tešíme sa na KUK!

• Plány No. 02

August 27, 2019 in Slovakia ⋅ ☀️ 25 °C

Dohadujeme čo kde a ako budeme byvať 🙂

2 týždne do odletu ..
    Hneď po zakupení prvého ubytovania bola sranda počúvať reakcie:
    Paľo: “Fuuuuu 👀”,
    Ivka: “Fuj 😦”.

Medzičasom KUK sa zmenil na KU. Avšak uvidíme kam nás vietor zaveje, spontánnosť je naša silná stránka 😉

Už čoskoro update z našej cesty do KU !
    Stay tuned 🍿

Začiatok dobrodružstva

September 8, 2019 in Hungary ⋅ ⛅ 19 °C

Sme na letisku :)

Diskrepantné situácie predchádzali nášmu príchodu na letisko v Budapešti.
    Pôvodny plán prísť k našim južným susedom osobnými autami zmenila začiatkom víkendu Martinova znamenitá veta: “Pokazilo sa mi auto”.

A tak sme urýchlene hľadali medzi ostatnými dostupnými spôsobmi prepravy na letisko.

Ďakujeme Bohu za ľudí z Kalvarčanu 😍.

Ešte posledné váženie batožiny pred odbavením a ide sa na 5-hodinový let do Astany.
    Po ubytovaní sme ešte trošku pochodili po nočnej Astane. Miestneho času bolo po polnoci, nam to neprekážalo vzhľadom na 4 hodinový posun.

Deň v Astane

September 9, 2019 in Kazakhstan ⋅ ⛅ 12 °C

34 000 krokov, cca 23,5 km v nohách :)

Taký bol prvý deň vo veľkej Astane (teraz už Nur-Sultan pozn. red. 😂 )
    Navštívili sme miestne mešity i obchodné centrá, rôzne pamiatky...

Ku papaníčku sme si väčšina z nás dali “Sadj Tava” - dajaka beef pochutina, či Šašlík.

Mesto pekné, veľké, málo ľudí... Počasie nám dnes prialo 🙏

Cesta do Taškentu

September 10, 2019 in Uzbekistan ⋅ ☀️ 21 °C

Dnešný deň bol znamenitý presunom z Nur-Sultan cez Šimkent do Taškentu.

Opustením ubytovania, ktoré malo svoje pre aj proti, sme zakotvili na “rannej” kávičke v blízkom obchodnom centre a zamierili sme na letisko. Cesta vnútroštátnou linkou do Šimkentu prebehla v pohode a bez komplikácii.
    Nasledovala dobrodružná cesta smerom ku hraniciam, kde sa nám núkalo niekoľko miestnych taxikárov, až priam to bolo neprijemné 😃
    Nakoniec sa medzi ponukou našiel dobrodruh, ktorý nás všetkých 6-tich nasačkoval do auta a šlo sa ku hraniciam.
    Juh krajiny vyzeral slnečne, bez jedného mráčika. Krajina, ktorá má krásne stepove kopce a v ktorej sa popri dialnici pásu divoké kone 🐴.
    Sme pred hranicami Uzbekistanu. Ešte ani auto nezastavilo, už ti pani zlatá (doslova so zlatým úsmevom) otvára dvere z vonku a ponúka Som-y 💸; ich miestna mena, ktorá po skúsenosti s narábaním je ešte horšia a drobnejšia ako maďarské forinty 😒. Po istej tlačenici a šatrikoch sa nám konečne podarilo preraziť ku budove hraničného priechodu.
    Prechod na uzbekistanskú stranu bol plynulý, bez žiadnych okolkov. Isté obavy kvôli prehľádavaniu som mal, no nakoniec všetko išlo hladko bez otázok a bez zdržania. Cca 4 kontroly, dve na K. strane, dve na U. strane.
    Po prechode sme narazili hneď na ďalších miestnych dobrodruhov, ktorí našli transportné kapacity pre KUň posádku a namierili sme to do hlavného mesta 😉

Taškent

September 11, 2019 in Uzbekistan ⋅ ☀️ 22 °C

Atmosféru hlavného mesta Uzbekistanu si užívame od včerajšieho večera.
    Túlave topánky nás zaviedli do blízkeho okolia centra i do centra samotného.
    Zaujimavé pozorovanie a zážitky vo mne vzbudil veľky bazár Chorsu. Už pár metrov pred vstupom vás ovalí intenzita vôní korenia a bylín, ktoré miestni kupci ponúkajú niektorí formou skoro násilnou. Niečo neuveriteľné, zobral by som asi všetko 😃
    Históriu po socializme môžme pozorovať pri pohľade na hotel Uzbekistan, s jeho typickou fasádou zo sociku 🙂
    Prešli sme ešte rôzne pamiatky, na jednej z fotografii nájdeme aj vysvietenú pravoslávnu cerkev.
    Z oblasti foodcorner by som vyzdvihol brunch, ktorý sme si dali a to palacinky s 3 rôznymi omáčkami. Tieto konkrétne nie sú moje 😂 ja som si dal naslano.
    Turizmus v tychto krajinách ešte nie je celkom rozvinutý, čiže dorozumenie sa s anglickým jazykom je to trošku obmedzené. Aj pri tomto jedle nastali diskrepancie. Namiesto troch omáčok, nám priniesli trikrát tieto nádherne palacinky 😃.
    Cestou som sa ešte zastavil v obchode s craftovaným pivom. Cena bola neuveriteľná - 1,25 litra v prepočte za 1,5 EUR 😍 No nekúp to 😃

Samarkand

September 12, 2019 in Uzbekistan ⋅ ☀️ 22 °C

Ďalšou zastávkou na našej dobrodružnej ceste bolo mesto Samarkand.
    Tentokrát sme sa rozhodli využiť pozemné komunikácie a do našej cieľa sme sa presunuli vlakom 🚞 Samotnej ceste predchádzal nákup listkov, ktorý bol kategória sama o sebe 😃 - na ich vytlačenie sa čakalo asi ako na objednanie pizze s donáškou. Jednoducho som rád za tety zo ZSSK za okienkom pokladnice a za ich promptnosť. System vybavenia zákazníkov bol normálne na čísielka ako v banke či u mobilného operátora, čo sa prejavilo na konečnom čase. Aj v tomto momente hral rolu ľudsky faktor, ktorý tomu dopomohol - pani zlata za okienkom; tá mala z nás snáď všetky nálady, počnúc smiechom končiac nervami a sarkastickým prianím dobrej cesty 😃 Nevadí aspoň zarobila 🤑
    Je pravda, že rýchlosť zakúpenia CL zdržovala taktiež kontrola cestovných pasov, ktoré sa kontrolovali aj pred nástupom na vlak. Ale šicko v poriadku - Bezpečnosť na prvom mieste 😑

Mesto Samarkand sme si užili necelý jeden deň, nakoľko sa jednalo o medzizastávku smerom do Buchary. Jedná sa o druhé najväčšie mesto v Uzbekistane, a ponúka veľa krás lahodiac oku. 👀
    Hlavnou atrakciou, na ktorú sme sa pozreli bol Registan. Pekný už na prvý pohľad, no ešte krajší počas noci s decentne nasvietenými stenami.
    Na fotkách som zachytil taktiež bohato zdobené stavby mausolei Shah-i-Zinda. Každa z hrobiek, ktorú sme navštívili mala jedinečne zdobené múry, a ešte zaujimavejšie sa bolo dívať na stropy kupolovitého tvaru, zdobené rôznými vzormi, šľahnuté symetriou. Fakt majstrovské dielo ⚒

Doprava v Samarkande

September 12, 2019 in Uzbekistan ⋅ 🌙 22 °C

V predchádzajúcom príspevku som vám nespomenul, aké pohodlné možnosti vedia ponúknuť samarkandské dopravné služby.
    Vlaková stanica má na oko krásnu architektúru, no z nej sme sa hneď po zložení batožiny pohli ďalej. Už z predchádzajúcich ciest sme vedeli, že zohnať vozidlo pre šiestich pasažierov nie je problém. No nechceli sme sa opäť tlačiť, a tak sme nasadli na električku, ktorou sme sa zviezli bližšie ku centru Samarkandu; to bola len polovica cesty za miestnymi pamiatkami. Nasledoval prestup na jeden z miestnych autobusov, ktorý nás dostal bližšie ku Registanu.

A o zážitok bolo postarané. Plne obsadenému dopravnému prostriedku sme sa jednoducho nevyhli.
    Tlačenka v preplnenom autobuse bola horšia ako v rannej košickej R4. Patrikovi sa však podarilo mať exkluzívne miesto pri vodičovi, a ako to on opísal na svojom profile https://instagram.com/patrick_shed/ - cesta bola nezabudnuteľná. Vodič stihol vybaviť niekoľko telefonátov, zahrať si hru na smartfóne, s umením nezraziť ľudí pri plynulej premávke, ktorí skákali do cesty fakt z každého smeru.

Po nádhernom čase, ktorý sme strávili v Samarkande, pokračovala naša cesta smerom do Buchary a návrat na vlakovú stanicu, takmer v podobnom scenári ako pri príchode. Autobusový sprievodcovia majú na jedno talent. Dokážu vás presvedčiť, že už v plnom autobuse sa stále nájde zopár ďalších miest. A tak sa tlačka vol. 2. mohla začať 😃 Našťastie to netrvalo dlho.

Napriek týmto obmedzeniam, doprava samarkandskym autobusom nemusí byť vždy zlá.
    Pri prestupe sa nám podarilo vojsť do takmer prázdneho vozidla, i keď pod vplyvom presviedčacích spôsobov sprievodcu vetou, že bus ide smerom na stanicu, aj keď v skutočnosti nešiel 😃 - “Vokzal! Vokzal!”
    Nakoniec sme nastúpili a neoľutovali. Bol to partybus ako sa patrí 🥳 Vodič rýchlo pochopil, že sa nám hudba z jeho rádia páči a neváhal ju zosilniť na celý bus. Bola to cesta, pri ktorej som viac levitoval ako sedel na sedadle, no nakoniec sme bezpečne dorazili blízko ku staničnej budove.

Naša výprava pokračovala rýchlovlakom do Buchary, kde začína ďalší príbeh ;)