Puerto Rico
Punta Martineau

Amy and Stas arrived in Vieques

February 3, 2023 in Puerto Rico ⋅ ☀️ 27 °C

Od dzisiaj mamy gości, troszkę po dwunastej lądują Amy i Staś. Po ogarnięciu samych siebie i zrobieniu zakupów ruszyliśmy na lotnisko. Oczywiście z transparentem powitalnym i sercami pełnymi radości, że ich będziemy mieli.
      Po tradycyjnym już piwku w barze lotniskowym, tym z papugą, który prowadzi pan pochodzący z Green Bay, ruszyliśmy do domku na lunch, a później zdobywać wyspę. Zauroczeni wczorajsza plaża Sun Bay, zdecydowaliśmy by była ponownie naszą destynacją dzisiaj w towarzystwie Amy i Stasia. Można tam oddać się całkowicie pełnemu relaksowi, co po trudach podróży i męczącym tygodniu w pracy, było bardzo im potrzebne. W plażowym barze mieliśmy fajne drinki - pinacolada z mango i z truskawek, a właściciel zrobił dziurę w orzechu kokosowym i do środka nalał 3 letniego lokalnego rumu, pycha! Na koniec rozłupał ten orzech maczetą na pół i mieliśmy biały orzech kokosowy na deser.
      Zdążyliśmy jeszcze podjechać na kolejny piękny zachód słońca do Esperanza, potem dom i potem obiad w ulubionym Coqui Fire, gdzie igrają z bardzo ostrymi przyprawami dodając je do wszystkich dań włączając drinki i desery.
      Zastanawiało mnie skąd pochodzi i co znaczy nazwa Vieques i okazuje się, że jest to hiszpańska wersja nazwy Bieques z narzecza pierwotnych mieszkańców tej wyspy Indian Taino, a znaczy to mały ląd lub mała wyspa. Ma on jeszcze jedną nazwę hiszpańską Isla Nena, co znaczy wyspa małej dziewczynki lub małej siostry i to oczywiście jest w odniesieniu do głównej wyspy Puerto Rico. Mówi się o niej również że jest to Crab Island a historia tej nazwy jest ciekawa bo wiąże się z krótką kontrolą niemiecką trwająca dokładnie 4 lata 1689-1693 i wtedy została ona nazwana Krabbeninsel no i potem nastąpiła zmiana na nazwę angielską Crab Island co jest dosłownym tłumaczenie niemieckiej nazwy.

Playas of Vieques

February 6, 2023 in Puerto Rico ⋅ ☀️ 27 °C

Dzisiaj Amy i Staś idą nurkować, także wczesna pobudka bo trzeba było być o 8 rano na miejscu. Ze względu na dość duży wiatr ich nurkowanie miało odbywać się przy Mosquito Pier mającym 1 mile długości . Jest on pozostałością po projekcie, który rozpoczął się w czasie drugiej wojny światowej. Miał to być most łączący Vieques i Puerto Rico. Jak losy wojny zaczęły sprzyjać aliantom, a później wyspa stała się poligonem amerykańskiej marynarki, projekt porzucono i pozostał tylko długi nasyp z potencją na przyszłe projekty. Na razie jest dobrym miejscem do długich spacerów, łowienia ryb no i oczywiście do nurkowania łącznie ze snorklowaniem.
      Ich wyprawa miała się zakończyć około południa, więc my w tym czasie wyruszyliśmy najpierw odwiedzić plażę Basimiento, bardzo urokliwe miejsce gdzie często można spotkać koniki, roztacza się widok na Culebre i olbrzymie krzesło, na którym można usiąść i się zamyślić zapatrzonym w błękit nieba i wody i zasłuchanym w szum fal.
      Po skonsumowaniu miejscowego donata, popijanego lokalna kawką, ruszyliśmy na drugi koniec wyspy aby przespacerować się wzdłuż playa Grande, plaży niemożliwej do kąpieli, ze względu na niebezpieczne fale, ale przeuroczej do oglądania, spacerowania i zbierania sea glass, kończącej się gdzieś na horyzoncie. Byliśmy można powiedzieć na niej prawie sami.
      Po odebraniu nurków, którzy mieli dobry czas ruszyliśmy dalej docierając do trudnej do zdobycia playa Navio. Ma on na wschodniej stronie szereg jaskiń, które przy spokojnej wodzie dają fajne tło na zdjęcia, niestety były niedostępne dzisiaj ze względu na duże fale.
      Nasza ostatnia plaża dnia to La Chiva z płytką zatoczką bez fal, gdzie można było nacieszyć się do woli i nie martwić się że słona woda wleci do piwa psując nastrój.
      Ostatni etap dnia to Esperanza z przepięknym zachodem słońca i przepyszny obiadek z lokalnymi drinkami w Billy's.

Punta Martineau