Spain
Plaza Patricio GarcÍa

Ziua 1 - La Orotava

March 8 in Spain ⋅ ☀️ 14 °C

Statia lunii martie din cadrul călătoriei noastre spirituale, a fost Tenerife, insulă care are între 12 si 17 microclimaturi (în funcție de sursa de informații pe care o abordezi), fapt care i-a adus și numele de “insula unde este întotdeauna primăvara”. Scopul excursiei a fost retreatul de yoga planificat la sfârșitul anului trecut și care s-a materializat în martie anul acesta. Ne-am lăsat în totalitate pe mâna instructoarei noastre dragi, poreclită "Profa", care pe lângă faptul că a trăit o perioadă lungă pe această insula este și foarte pricepută la organizat excursii.
      Așadar, am zburat direct, cu Wizzair, vreme de 6 ore și jumătate, pornind cu întârziere de o oră din București. Sosirea a fost în Tenerife Sud, fiind singurul aeroport internațional al insulei. Pentru a nu petrece prea mult timp pe drum, am decis să locuim primele trei zile în zona de nord a insulei, in Orotava, un orasel cochet, cu o bogată moștenire istorică și culturală, situat într-un cadru natural spectaculos.
      Insula Tenerife face parte din Arhipeleagul Insulelor Canare din oceanul Atlantic (7 la număr), fiind cea mai mare dintre ele. Ele sunt divizate în 2 provincii: partea de vest (Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro) Și partea de est (Lanzarote, Fuerteventura şi Gran Canaria).
      Tenerife este o insulă vulcanică vegheata de către “El Padre Teide” cum îl numesc spaniolii - vulcanul cu o altitudine de 3718 m (cel mai înalt vârf din Spania și al treilea cel mai înalt vulcan din lume!).
      Partea de nord are o vegetație luxuriantă grație climei umede, a precipitațiilor și mai răcoroasă decât cea din sudul insulei.
      Pentru ca insula are un relief variat - o combinație de coaste abrupte, văi și ravene adanci, plaje de stâncă (cele cu nisip negru din nordul insulei ), o mașina cu un motor flexibil este imperios necesară. Noi am închiriat un Wolkswagen Caddy pe toată durata excursiei; insula este destul de aglomerata asa ca nu sunt multe opțiuni de închiriere disponibile.
      Din categoria “Tips and tricks”, merită de menționat faptul că vila a fost aleasă pe AirBnb, iar prețul final a fost negociat direct cu proprietarii, obținând astfel un preț corect si mai ușor de suportat de către toți participanții la acest retreat. Un alt mod de a te bucura de zonele variate ale insulei este parcurgerea drumurilor pe motocicleta sau scutere. Asfaltul este ca pe un circuit de F1, iar virajele în urcare sau coborâre, demne de o cursa MotoGP. Totul este sa ai dorință de aventură și echipament adecvat

Plaza Patricio GarcÍa, Plaza Patricio GarcIa