United Kingdom
Watten

Loch Watten - nasza brama do Caithness

July 28, 2020 in Scotland ⋅ 🌬 12 °C

Droga do Caithness - najbardziej na północny wschód wysuniętej części Wielkiej Brytanii wije się malowniczo najpierw wśród pól, potem wśród wzgórz a w końcu wśród fiordów ( tu nazywanych firths). Jak zawsze w słoneczny dzień na tej szerokości geograficznej powietrze jest nieprawdopodobnie wręcz przejrzyste, a kolory nie tylko jaskrawe, ale wręcz migoczące. Jak za każdym razem wrażenie zapiera dech w piersiach, i jak za każdym razem myślę że nie ma piękniejszego miejsca na ziemi. Ale jak zawsze, takie wrażenie jest ulotne, i trwa do pierwszej deszczowej chmury...A niebo robi się coraz ciemniejsze, chmury coraz cięższe, i dokładnie widać gdzie wjedziemy w prawdziwą krainę Deszczowców, gdzie częściej widzi się tęczę niż słońce. Do tego wiatr przybiera ciągle na sile, więc gratulujemy sobie zamówienia przyczepy kempingowej. Jak wiemy z doświadczeń z poprzednich wypraw, stawianie namiotu w tych warunkach powinno być uznane za dyscyplinę olimpijską...wakacje w Szkocji :)

Po minięciu Inverness okolica robi się zupełnie bajkowa ( z takiej bardziej mrocznej bajki, powiedzmy atmosfera kiedy bohater dociera do jaskini smoka, względnie zbójcy planują rabunek), poszarpane urwiska, grzywacze na falach na zupełnie granatowym morzu, drzewa uginające się na wietrze ( duje jak cholera) - i wyrywa okrzyki autentycznego zachwytu - jak tu pięknie. Dlatego lekko jesteśmy rozczarowani, że ostatnie mile prowadzą nas w dużo nudniejszy, płaski, i szary krajobraz. Cóż, jak møwią, Caithness to niziny za górami Szkocji, a przyjeżdża się tu, żeby oglądać klify, puffiny i foki. Z czego dwa ostatnie najlepiej z łódki.

Na kemping docieramy w pełnym deszczu, i biegiem instalujemy się w przyczepie. Kemping to zbyt ambitne określenie - ktoś ewidentnie wykorzystał zakaz podróży poza Wyspy Brytyjskie w czasach zarazy, i przystosował podwórko na farmie jako bazę turystyczną.
      Otoczenie zdecydowanie odbiega od wyobrażeń na temat typowych "holiday parks", ale układ przestrzenny mimo wszystko jest dziwnie znajomy. Po przespanej nocy, i porannej kawie dociera do nas, że to typowe zakwaterowanie robotników sezonowych, dobrze znane nam z czasów zbierania truskawek i malin na południu Szkocji 😂😂😂.
      Tak czy inaczej, jako baza wypadowa do zwiedzania Caithness nada się spokojnie, a przynajmniej mamy wrażenie, że znów jesteśmy piękni i młodzi.

Watten