3. Noc - Litva, polnacka u Kaunas

September 9, 2016 in Poland ⋅ 🌙 14 °C

Do Kaunasu dojizdim neco po sedme vecerni. Zastavoval jsem jen pro benzin v Polsku (cena cca jako u nas, 4,50 zl za litr) a natocit vodu do lahve.

Hranice s Litvou prisla necekane, klasicky to na ni ani nebylo nijak pekne. Jako cele Polsko, i tady je opravdu spousta kamionu. Tahnout se za jednim/tremi az desitky kilometru bez moznosti prejet je zazitek.

Litva je zatim venkovska. Cedule hlasi roztomile cizi nazvy jako "Gulbiniškiai" a kdyz jsem prejizdel reku "Šešupé", vylozene jsem se pobavil. Na silnici litevske Fordy, Audi, WV. Na polich baliky slamy, obcas se ze strnisek nad dalnici tahne kour. Stare drevene domky z prken jsou videt ze vsi stovky metru vzdalenych, natreny je ale maloktery. Krajina skoro jako ta nase. U Polska se jeste mirne vlni, ale pomalu se narovnava, protahuje, naprahuje obzory do roviny.

Pole za polem, visky, samoty, stodoly, veze kostelu, blyskave nadrze a trubky. Lesy je videt az v oparu u horizontu. Tech nekolik remizku u vesnicek tvori olse a brizy.

Litevska silnice/dalnice je pekna, ale rychlost je tu omezena na 90 a dost casto az na 70. Jsou tu totiz zastavky busu primo na krajnici! A, na to si budu muset zvyknout, z dalnice se obcas odbocuje rovnou vlevo, mezi svodidla, primo do rychleho pruhu v protismeru!

Ani nevim jak, je tu Kaunas. Zastavuji, do mesta se mi uz nechce. Diky Maps.me opet nachazim na citovku nejakou lesni cesticku asi 2 km dleko. Ukazuje se, ze je to polnacka u reky, dost rozbahnena, a les na mape jsou ve skutecnosti zase olse :).

Grosacek ale zvlada teren na vybornou, takze za ctvrt hodinky uz zajizdim do travy na kraji cesty a sesedam. Jeste vychutnavam chvili pohled na mlhu, tvorici se v zarostle louce primo pred myma ocima ve vysce hlavy. Nasleduje hodinka vareni pohanky se smazenou cibuli a tofu, nasledna konzumace, uklid a strecink.

No a vida, dopisuji denicek a je 23:10. Doufam ve tvrdy spanek, aby me zkroucenost na zadnich sedackach netrapila.