• 3. den: Zadar - Dubrovnik

October 11, 2021 in Croatia ⋅ 🌧 16 °C

Dnes presun zo Zadaru do Dubrovniku. Rano zbalit, ranajky do ruky z miestnej pekare a mozeme vyrazit. Kupodivu parkovanie za celu dobu iba za symbolickych 6 kuna, sami nevieme preco tak malo. Cesta do Dubrovnika mala svoje specifika aj jedno velke prekvapenie … o tom ale az o chvilu. Ked sme cca 100km pred Dubrovnikom zliezli z dialnice, zacal nadherny usek, plny lokalnych vinohradov a vinarstiev, ponukajucich svoje produkty a ochutnavky. Paradne scenerie, krasne prostredie. Sem by stalo za to vyrazit na nejaku vinnu cestu. Aj sme zastali na jednom z predajnych miest popri ceste, konkretne to bolo Odmoriste Raba - Rizman Rest Stop v regione Komarna. Patrilo vinarstvu Rizman (rizman.com.hr) a kupili sme komplet set bieleho, cerveneho a ruzoveho vina. Miestna sceneria bola uzasna, vyhlad z vysky na pobrezie Jadranu obsypane vinicami … priam gycovy pohlad. No a vzapati prislo prekvapenie … fakt sme netusili, ze Chorvatsko je tu preseknute vybezkom Bosny a Hercegoviny ;) Takze sme s miernou obavou opustili uzemie EU len s nasimi obcianskymi preukazmi ;) Vsetko dobre dopadlo a o 10km sme zase na nase OP uspesne vstupili nazad do EU ;) Ponaucenie … obcas si pozri, kade vedie Tvoja cesta a nespoliehaj sa len na pocity a tetu z navigacie. Kazdopadne toto bude uz buduci rok minulostou. Uz z dialky vidno skoro dokonceny most Peljesac, ktory umozni priamy prechod do juhovychodneho Chorvatska plne cez chorvatske uzemie. Spoji Komarnu s poloostrovom Peljesac, je navrhnuty slovincom Pipenbaherom a stavia ho cinska korporacia China Road and Bridge ;) Este jedna zaujimavost … miestni tento kratky 10km usek cez Bosnu a Hercegovinu nazyvaju chorvatskym Mexikom, nakolko tam bezne chodia tankovat a nakupovat cigarety, lebo je tam vsetko o cca tretinu lacnejsie. My sme ale teda nakoniec uspesne dorazili na dohodnuty meeting point v Dubrovniku, kde si nas vyzdvihol nas miestny ubytovatel Senko. Auto sme zaparkovali pred jeho domom a on nas potom odviezol do centra. Apartman je priamo v starom meste, fantasticky situovany a aj super dispozicne rieseny. Ubytko na jednotku s hviezdickou (Apartment Mishel). Vyrazili sme hned nasavat miestnu atmosferu a stare mesto v Dubrovniku si nas hned ziskalo. Citili sme sa ako v centre diania, uz sme len cakali, kedy do nas vrazi Tyrion, Stark alebo Cersei. Famozna atmosfera, zovsadial dycha historia, nieco neskutocne. Je to laska na prvy pohlad. Veceru sme dali v konobe Captain. Predjedlo chobotnicovy salat a male nakladane rybky. Hlavne jedlo lignje na zaru s blitvom a dagnje na buzaru. Mnamky .. zaliali sme dobrym miestnym bielym vinkom a ja este lokalnym konakom - ani neviem ako sa volal, ale smakol som si. Po veceri prechadzka, prelozena famoznou zmrzkou. Potom sme este nasli slavny Buzza bar, ktory je vlastne uz za hradbami na skalach pri Jadrane - miesto s paradnym vibeom ;) Este nocna prechadzka a sup do pubu Dubrovnik Beer Factory pozerat futbal Chorvatsko - Slovensko. Aj sme si zakricali, aj nam barman chcel pridat nieco do piva, aj ked sme viedli, tak sa vyhrazal dvojnasobnymi cenami ;) Nakoniec to bola remiza 2:2, nepostupujeme na MS ;( Skoda … Kazdopadne ale Dubrovnik je fakt naj a uz sa tesime na zajtra. Zaspali sme okamzite ako halusky.Read more