A 9-day adventure by zanechalovci na cestach
  • -days
  • 1.den: BA - Zadar

October 9, 2021 in Croatia ⋅ ⛅ 14 °C

Prvy den bezproblemovy presun do Zadaru len s jednou obcerstvovacou zastavkou. Ubytovanie v Apartmani Ema priamo v Starom meste a sup na veceru. Vybrali sme restiku Butler Gourmet & Cocktails Garden a bola to vyborna volba. Paradne prostredie s vyhladom na pristav so skvelym jedlom a drinkami. Odstartoval to tuniakovy tataracik ako predjedlo s ich home made opecenym chlebom, mnam. Zapijali sme ich rozlievanym bielym lokalnym vinom, ktore nas pozitivne prekvapilo. No a potom to prislo … prazma kralovska jalec (gilthead seabream - dorade) peceny v peci na vine, bylinkach, zemiakoch, cukine, cibuli a cesnaku. Famozne! Asi najlepsia ryba, aku sme zatial jedli. Dvaja sme ju celu dali. Na dezert uz miesto neostalo, aj ked vyzerali tiez fantasticky (ako vsetko jedlo, co nosili). Ja som to este zapil cuba libre, ktore bolo tiez topka (nielen hodeny platok citronu ako to obcas byva - kukni fotecku). Aj dalsie miesane drinky boli lakave, ale uz sa nedalo. Rozhodne restika, ktoru v Zadare nemozno obist. Potom uz len vecerna prechadzka okolo pristavu a k Basicovym aktrakciam “pozdrav slnku” a “morske varhany” (kukni videjka). Je to na mieste s najkrajsim zapadom slnka v Zadare - tak toto skusime stihnut zajtra. Na izbe este nejaky ten serialik a sup do postele.Read more

• 2. den: Zadar

October 10, 2021 in Croatia ⋅ ⛅ 13 °C

Dnes prechadzky po Starom meste. Zacali sme v historickom parku na bastach mesta (Queen Jelena Madijevka Park) s tienenymi promenadami. Tu sme odlovili aj jednu rychlu kesku. Potom nasledovali kostoly Crkva sv. Simun, Crkva sv. Krsevan, Sveti Donat, Cathedral of St. Anastasia. Prechadzka okolo ostrova popri oboch pristavoch. Prestavka v cukrarni Danica na vybornu Krempitu a Ferrero rocher zakusok. Potom este nejake to pivecko, siesta na izbe a sup na veceru. Dnes sme vybrali podnik 4 Kantuna a boli sme veru spokojni. Ako predjedlo tuna carpaccio na rukole s grana padano hoblinami. Hlavne jedlo dagnje na buzare a lignje na zaru s blitvom … mnam, mnam ;) Zapili sme vybornym lokalnym bielym vinom, ktore nam priamo k jedlu naparoval casnik (vinko ziskalo aj viacero zahranicnych cien). Prelozili sme to este zakuskom chocolate souffle. Nasledovala vecerna prechadzka ukoncena draftovym piveckom v Deja Brew Pub Zadar. Na izbe este serialik, rumik, Mozart drink … paradny den za nami. Zajtra sa presuvame do Dubrovniku. Ocakavania su velke ;)Read more

• 3. den: Zadar - Dubrovnik

October 11, 2021 in Croatia ⋅ 🌧 16 °C

Dnes presun zo Zadaru do Dubrovniku. Rano zbalit, ranajky do ruky z miestnej pekare a mozeme vyrazit. Kupodivu parkovanie za celu dobu iba za symbolickych 6 kuna, sami nevieme preco tak malo. Cesta do Dubrovnika mala svoje specifika aj jedno velke prekvapenie … o tom ale az o chvilu. Ked sme cca 100km pred Dubrovnikom zliezli z dialnice, zacal nadherny usek, plny lokalnych vinohradov a vinarstiev, ponukajucich svoje produkty a ochutnavky. Paradne scenerie, krasne prostredie. Sem by stalo za to vyrazit na nejaku vinnu cestu. Aj sme zastali na jednom z predajnych miest popri ceste, konkretne to bolo Odmoriste Raba - Rizman Rest Stop v regione Komarna. Patrilo vinarstvu Rizman (rizman.com.hr) a kupili sme komplet set bieleho, cerveneho a ruzoveho vina. Miestna sceneria bola uzasna, vyhlad z vysky na pobrezie Jadranu obsypane vinicami … priam gycovy pohlad. No a vzapati prislo prekvapenie … fakt sme netusili, ze Chorvatsko je tu preseknute vybezkom Bosny a Hercegoviny ;) Takze sme s miernou obavou opustili uzemie EU len s nasimi obcianskymi preukazmi ;) Vsetko dobre dopadlo a o 10km sme zase na nase OP uspesne vstupili nazad do EU ;) Ponaucenie … obcas si pozri, kade vedie Tvoja cesta a nespoliehaj sa len na pocity a tetu z navigacie. Kazdopadne toto bude uz buduci rok minulostou. Uz z dialky vidno skoro dokonceny most Peljesac, ktory umozni priamy prechod do juhovychodneho Chorvatska plne cez chorvatske uzemie. Spoji Komarnu s poloostrovom Peljesac, je navrhnuty slovincom Pipenbaherom a stavia ho cinska korporacia China Road and Bridge ;) Este jedna zaujimavost … miestni tento kratky 10km usek cez Bosnu a Hercegovinu nazyvaju chorvatskym Mexikom, nakolko tam bezne chodia tankovat a nakupovat cigarety, lebo je tam vsetko o cca tretinu lacnejsie. My sme ale teda nakoniec uspesne dorazili na dohodnuty meeting point v Dubrovniku, kde si nas vyzdvihol nas miestny ubytovatel Senko. Auto sme zaparkovali pred jeho domom a on nas potom odviezol do centra. Apartman je priamo v starom meste, fantasticky situovany a aj super dispozicne rieseny. Ubytko na jednotku s hviezdickou (Apartment Mishel). Vyrazili sme hned nasavat miestnu atmosferu a stare mesto v Dubrovniku si nas hned ziskalo. Citili sme sa ako v centre diania, uz sme len cakali, kedy do nas vrazi Tyrion, Stark alebo Cersei. Famozna atmosfera, zovsadial dycha historia, nieco neskutocne. Je to laska na prvy pohlad. Veceru sme dali v konobe Captain. Predjedlo chobotnicovy salat a male nakladane rybky. Hlavne jedlo lignje na zaru s blitvom a dagnje na buzaru. Mnamky .. zaliali sme dobrym miestnym bielym vinkom a ja este lokalnym konakom - ani neviem ako sa volal, ale smakol som si. Po veceri prechadzka, prelozena famoznou zmrzkou. Potom sme este nasli slavny Buzza bar, ktory je vlastne uz za hradbami na skalach pri Jadrane - miesto s paradnym vibeom ;) Este nocna prechadzka a sup do pubu Dubrovnik Beer Factory pozerat futbal Chorvatsko - Slovensko. Aj sme si zakricali, aj nam barman chcel pridat nieco do piva, aj ked sme viedli, tak sa vyhrazal dvojnasobnymi cenami ;) Nakoniec to bola remiza 2:2, nepostupujeme na MS ;( Skoda … Kazdopadne ale Dubrovnik je fakt naj a uz sa tesime na zajtra. Zaspali sme okamzite ako halusky.Read more

• 4. den: Dubrovnik

October 12, 2021 in Croatia ⋅ ⛅ 18 °C

Dnes sme dali neskore ranajky (omeleta s cajom) v Mama’s Pot Tavern hned pod nasim apartmanom a sup na prehliadku mestskych hradieb. Stravili sme na nich 3 hodiny a bolo to nieco neskutocne. Paradne vyhlady, miesta ktore sme poznali z GoT. Silny zazitok, kopec fotiek, tazko sa bude vyberat dnesnych desat ;) Po prehliadke drobne posilnenie z miestnej pekarnicky a nasledne sme si dali vystavu War Photo Limited … smutna realita, smutne pribehy, silne fotky. Kratka siesta na izbe a neskora obedo-vecera v Poklisar restaurant - predjedlo chobotnicovy a krevetovy salat, hlavne jedlo grilovany tuniak a lignje na zaru s ich domacim vinom. No, zatial najslabsie jedlo na tripe ;( Po jedle sme sa vybrali na lanovku nad mesto na kopec Srd. Opat ine paradne vyhlady, nadhera, vsetko ako na dlani. Oddych v restike Panorama, kde sme dali tortu od oraha i cokolade a tortu od sira. Zapili sme cajom a pani M vybornym cervenym vinkom Dingac a ja som dal Mai Tai. Veru napravili sme si chut po nie uplne vydarenej veceri. Zotrvali sme az do zotmenia. Po zjazde lanovkou spat do stareho mesta sme unaveni a plni zazitkov zamierili rovno do nasho apartmanu. Zajtra nas caka velky den, ideme na tematicku Game of Thrones prehliadku so sprievodcom. Uz sa na to moc tesime.Read more

• 5. den: GoT (Dubrovnik)

October 13, 2021 in Croatia ⋅ ⛅ 17 °C

Po vcerajsej prehliadke slnkom zaliatych mestskych hradieb zacal dnesny den zakupenim siltovky pre moju spalenu hlavu. Zopar dobrot v blizkej pekare a boli sme pripraveni a nabudeni na Game of Thrones prehliadku so sprievodcom. Nakoniec sa ukazalo, ze na dany cas sme si zakupili listky iba my, a tak sme mali sukromnu prehliadku :) Bolo to fantasticke. Zacali sme v Pilskom starom pristave, pokracovali pevnostou Lovrijenac, Starym mestom so schodami hanby a cele sme to ukoncili na ostrove Lokrum so zeleznym tronom. Spoznali sme kopec filmovacich miest, konkretnych zaberov, porovnavali filmove sceny s realnymi miestami. Boli to uzasne 3 hodiny s nasou sprievodkynou, ukoncene usadenim sa do repliky slavneho zelezneho tronu. Po GoT prehliadke sme este zotrvali na ostrove Lokrum, kde som si uzil oktobrove plavanie v Jadrane … pritom na celom severnom Slovensku dnes snezilo ;) Na ostrove su nadherne miesta na plavanie, vratane mrtveho mora … ja som si vsak uzil otvoreny Jadran pri cool skalnatom pobrezi. Plavanie sme ukoncili obcerstvenim v plazovom bare Lake Coctails Bar pri mrtvom mori (vyborny toast s prsutom a miesane drinky) a potom sup lodkou nazad na pevninu. Po zasluzenej sieste na izbe spojenej s ochutnavkou vyborneho ruzoveho vina Rusula z vinarstva Rizman, z plne rucneho zberu najznamejsej Dalmacijskej odrody Plavac Mali (zakupene cestou do Dubrovnika - vid. zapisky z 3. dna) sme dnes netradicne zvolili “inu” veceru, a to v Oyster & Sushi Bar Bota - podnik s jedinecnym konceptom fuzie Japonskej a Dalmacinskej kuchyne s vlastnou ustricovou farmou. Dali sme si sviezu kamenicu (ustrice), tuniakovy tartar, gambori (tygrie krevety) u tempuri, spring rolls “bota” (tuniakove filety plnene zmesou syra, oliv, zaudenej sunky, jarnej cibulky, pecenej v panko strunanke s wasabi majonezou) a agemaki fantaziu. Nasledne sme este prelozili tiger, rainbow a spicy tuniakovymi rolkami. Zapili sme vinom (pani M) a pivom (ja) a miesanym gin drinkom (ja). Potom uz len vecerna rozluckova prechadzka uchvatnymi ulickami Stareho mesta a pivko v miestnom Irish Pub the Gaffe. Zajtra nas caka rozlucka s milovanym Dubrovnikom a presun do Opatije.Read more

• 6. den: Dubrovnik - Opatija

October 14, 2021 in Croatia ⋅ 🌙 10 °C

Tak to predsa prislo a odchadzame z “nasho” Dubrovniku. Zbalit veci a hor sa na ranajky do blizkej restiky Stara Loza. Dali sme Mediterranean omeletku, bruschettu caprese a este jednu sweet bruschettu, ktora bola prekvapenim ranajok. Tato sladka opecena bruschetta s mascarpone, dzemom, kuskami bieleho aj cerveneho hrozna, kivi a bananov, posypana drvenymi pistaciami s kuskom maty bola famozna. Zapili sme ciernym cajom, ktory si pani M este pokazila mliekom (i ked ona ako vzdy tvrdi, ze vylepsila a zjemnila … ha, ha). Potom sme uz len zamavali nasmu krasnemu apartmanu a na dohodnutom mieste sme sa stretli s prenajimatelom Senkom, ktory nas odviezol k nasmu autu. Po drobnom zdrzani s chladiacou kvapalinou sme vyrazili na Opatiju. Cestou sme opat neodolali a zastali v jednom z miestnych vinarstiev (pozri zapisky z 3. dna), teraz to bol obchodik Vino Glamuzina v Rogotine. Islo o vinarstvo Neretvansko Vinogorje - Neretva. Obsluzil nas priamo starsi pan, majitel, podla jeho vlastnych slov hlavny boss vinarstva. Pestuju vyhradne bio vino a tiez vyrabaju olivovy olej. Bohuzial uz mali vypredane biele, tak sme zobrali 2 rozne cervene (Marko a Petar) a 2 olivace. Nechali sme tringelt a doslo aj na to, odkial sme … no a nateseny panko nam strcil do ruky este jedneho cerveneho Marka (Cabernet Sauvignon) ako pozornost podniku a zazelal nam stastnu cestu ;) Zvysok cesty sme dali s jednou zastavkou na odmoristi Krka, kde sme sa obcerstvili, vychutnali krasny vyhlad na Skradin a odlovili jednu miestnu geokesku. Potom uz priamo do Opatije. Posledny usek sme zliezli z dialnice a vychutnavali si klukate cesticky popri Jadrane. V cieli nas uz cakali nasi prenajimatelia a nadherny apartman priamo pri Jadrane (Apartment Vanna - 1st row to the sea). Z prenajimatelov sa vykluli strasne sympaticki ludia, manzelia Weronika a Antun, ktori nam dali spustu miestnych tipov (hlavne ohladom jedla, ked uz sme teda na tom food tripe). Po kratkom oddychu a testovani dalsieho vinka od Rizmana (tento krat Posip - biele suche organicke z lokalnej dalmacijskej odrody Pošip z juznych svahov a uboci regionu Komarna zvazujucich sa az k moru - opat vyborne, uz nam od Rizmana ostava iba cervene) sme jeden ich tip hned aj vyuzili a veceru sme dali v restike Lumber. A veru sme urobili dobre. Potvrdilo to hned predjedlo Bruschetta s kremom od tartufa, pancetom i mozarellom. Vinko z Istrie bolo tiez velmi dobre. Hlavne jedlo sme dali Cevapcici u Pogacici (cevapcici vo focacci) a pozor! Pizzu Tuna :) Ta pizza vyzaduje vysvetlenie, kedze to by mi nikdy nenapadlo si dat v Chorvatsku. Opat na odporucanie, lebo je to speci pizza nie s plesnutym tuniakom z konzervy, ale s platkami svjeza tuna. Obe jedla famozne, na jednotku. Pochutili sme si. Ja som dal este pifko a konecne aj prvu travaricu v ramci tripu. Skoda ze uz neostalo miesto na zakusok ;) Este kratka nocna prechadzka po promenade a unaveni padame do postele.Read more

• 7. den: Opatije

October 15, 2021 in Croatia ⋅ ☀️ 16 °C

Po vcerajsom presune sme si rano trochu prispali. Rychle neskore ranajky do ruky v Pekara Trznica (naj bola cokoladova piroska) a vychadzka po promenade do Voloska. Cestou odlovena jedna geokeska. Po drinkovom obcerstveni v bare Kon-Tiki so sedenim priamo na mole sme dali famozne zakusky v Kaokakao (Kao Kakao coko gulka, kokosove Malibu a vanilkova Princeza), ktore sme zapili cajmi Oolong a Green Powder. Nasledoval drobny nakup a siesta na izbe. No a potom naspat do Voloska na veceru. Vybrali sme konobu Valle Losca, ktora ale bola plna. Zaloznym planom bola restika Ostaria Veranda, ktora veru nesklamala. Ako predjedlo sme dali Boskarin carpaccio s ricottou a nakladanou zeleninou a ako druhe cierne rizoto s chobotnicou a feniklom. K tomu istrijske biele vinko Malvazija Fakin 2020. Dostali sme aj predjedlo od podniku, rybka treskoveho typu na kopceku zemiakov a s nejakym domacim dipom. Hlavne jedlo sme dali tuniakovy steak na sose z pecenych paradajok a oliv so zeleninou a grilovane krevety zo zalivu Kvarner na buzare z bieleho vina s cesnakom a petrzlenom, k tomu opekane zemiaky. Pochutili sme si fantasticky. Ja som este zapil Pelinkovacom Antiqe. Po veceri nam prisla vhod prechadzka po nocnej promenade s vyhladmi na Jadran. Krasny den, zajtra ideme skumat opacnu stranu promenady.Read more

• 8. den: Lungomare (Opatija)

October 16, 2021 in Croatia ⋅ ☁️ 18 °C

Dnes je na plane prejst pobreznu promenadu (Lungomare) az na vzdialenejsi koniec do Lovranu (po vcerajsej kratsej casti na druhy koniec do Voloska). Kedze nas caka 6,7km tam a potom ta ista vzdialenost spat, tak sme sa museli poriadne posilnit. Ranajky v Milenij hoteli tuto ulohu splnili do bodky. Na zaciatok cokoladovy croissant a potom vitazne duo, club sendvic pureca prsa a club sendvic tuna milenij. K tomu cajiky cierny english breakfast a zelena Emerald sencha a ako bonus nadherny vyhlad na Jadran … no veru, pochutili sme si. Ja som to este prelozil zmrzlinou spred hotela Mozart (cokoladovou s wild fruit) a mohli sme vyrazit. Cestou sme mali aj pokus o odlovenie kesky, bohuzial neuspesny. No a silny vietok zabranil aj plavaniu na skalnom pobrezi. Vsetko ale vynahradili famozne vyhlady na Jadran. V polovici cesty kratka prestavka na jedno toceno v restike Bussola a nakoniec sme po paradnej promenade dorazili az do Lovranu. Tu sme hned obaja urychlene trielili do prveho podniku (Caffe bar Ana) a rovno na WC ;) … ale ako slusni zakaznici sme si dali aspon cuba libre (ja) a cinsky green pure caj (pani M). Nasim lokalnym cielom vsak bola restika Food & Wine Bar Ganeum, ktora je podla miestnych info najlepsim podnikom v celej Opatijskej oblasti. Este predtym sme sa vsak poprechadzali po historickom centre Lovranu (cast Stari Grad), ktore ma specificku atmosferu. No a potom uz sup na veceru. Zacali sme predjedlami, a to rybim carpacciom (shrimp, white fish, blue fish, tuna, oyster, shellfish) a este scampi tempurou … od podniku este cerstvy syr na omacke z susenych paradajok. No miestne famy sa potvrdili, predjedla boli naozaj uzasne, mnam, mnam. Zapijali sme istrijskym vinkom Malvazija. Hlavne jedla Morski tris (rybka, octopus a scampi) a druhe rybi filet na brokolicovom kreme, ancovickach a kaparach s bazalkou. No jedna basen, mimoriadne sme si pochutili. Ja som este zapil miestnou ipou Bura a jednym Badel antique pelinkovacom (plus som dostal jeden na house). Paradne najedeni sme sa vybrali na cestu spat. Pomaly sa zotmelo, vsetky scenerie nabrali opat iny nadych, promenada ukazala aj svoje nocne krasy. Chorvatsko sa s nami lucilo vo velkom style. Po 23.505 krokoch (chlapskych … pani M mala babskych 28.587)sme pri nasom apartmane v bare Hemingway dali zopar miesanych drinkov a plni dojmov sme zalahli pred cestou domov … ale este nas zajtra caka navsteva u nasich susedov ;)Read more

• 9. den: Opatija - Sveti Juraj - BA

October 17, 2021 in Croatia ⋅ ⛅ 17 °C

Skore vstavanie, zbalit a mozeme vyrazit smer Sveti Juraj, kde maju domcek nad Jadranom nasi susedia od jazera. Domcek je v kopci na krasnom, kludnom mieste. Pochutili sme si na pravom borsci so slaninkou a dalsich dobrotkach. Prijemne sme si pred dlhou cestou oddychli, vdaka susedia ;-) Cesta domov bezproblemova, len jedno rychle tankovanie. Sme doma, unaveni ale plni zazitkov a najma chuti ;) Este rychla kontrola, ci sme si nedoniesli svinuchu covidovu, nastastie vsetko OK. Food road trip je tymto oficialne za nami. Uz teraz sa tesime na dalsie.Read more

• Statistiky

October 17, 2021 in Slovakia ⋅ ⛅ 9 °C

- 2 ucastnici (ja a pani M)
    - 62,8 km pesi prejdenych km, co je 81.125 muzskych (alebo 102.099 zenskych) krokov
    - 3 odlovene geokesky
    - celkovo sme sa ocitli v 4 roznych krajinach