• 6. den: Dubrovnik - Opatija

October 14, 2021 in Croatia ⋅ 🌙 10 °C

Tak to predsa prislo a odchadzame z “nasho” Dubrovniku. Zbalit veci a hor sa na ranajky do blizkej restiky Stara Loza. Dali sme Mediterranean omeletku, bruschettu caprese a este jednu sweet bruschettu, ktora bola prekvapenim ranajok. Tato sladka opecena bruschetta s mascarpone, dzemom, kuskami bieleho aj cerveneho hrozna, kivi a bananov, posypana drvenymi pistaciami s kuskom maty bola famozna. Zapili sme ciernym cajom, ktory si pani M este pokazila mliekom (i ked ona ako vzdy tvrdi, ze vylepsila a zjemnila … ha, ha). Potom sme uz len zamavali nasmu krasnemu apartmanu a na dohodnutom mieste sme sa stretli s prenajimatelom Senkom, ktory nas odviezol k nasmu autu. Po drobnom zdrzani s chladiacou kvapalinou sme vyrazili na Opatiju. Cestou sme opat neodolali a zastali v jednom z miestnych vinarstiev (pozri zapisky z 3. dna), teraz to bol obchodik Vino Glamuzina v Rogotine. Islo o vinarstvo Neretvansko Vinogorje - Neretva. Obsluzil nas priamo starsi pan, majitel, podla jeho vlastnych slov hlavny boss vinarstva. Pestuju vyhradne bio vino a tiez vyrabaju olivovy olej. Bohuzial uz mali vypredane biele, tak sme zobrali 2 rozne cervene (Marko a Petar) a 2 olivace. Nechali sme tringelt a doslo aj na to, odkial sme … no a nateseny panko nam strcil do ruky este jedneho cerveneho Marka (Cabernet Sauvignon) ako pozornost podniku a zazelal nam stastnu cestu ;) Zvysok cesty sme dali s jednou zastavkou na odmoristi Krka, kde sme sa obcerstvili, vychutnali krasny vyhlad na Skradin a odlovili jednu miestnu geokesku. Potom uz priamo do Opatije. Posledny usek sme zliezli z dialnice a vychutnavali si klukate cesticky popri Jadrane. V cieli nas uz cakali nasi prenajimatelia a nadherny apartman priamo pri Jadrane (Apartment Vanna - 1st row to the sea). Z prenajimatelov sa vykluli strasne sympaticki ludia, manzelia Weronika a Antun, ktori nam dali spustu miestnych tipov (hlavne ohladom jedla, ked uz sme teda na tom food tripe). Po kratkom oddychu a testovani dalsieho vinka od Rizmana (tento krat Posip - biele suche organicke z lokalnej dalmacijskej odrody Pošip z juznych svahov a uboci regionu Komarna zvazujucich sa az k moru - opat vyborne, uz nam od Rizmana ostava iba cervene) sme jeden ich tip hned aj vyuzili a veceru sme dali v restike Lumber. A veru sme urobili dobre. Potvrdilo to hned predjedlo Bruschetta s kremom od tartufa, pancetom i mozarellom. Vinko z Istrie bolo tiez velmi dobre. Hlavne jedlo sme dali Cevapcici u Pogacici (cevapcici vo focacci) a pozor! Pizzu Tuna :) Ta pizza vyzaduje vysvetlenie, kedze to by mi nikdy nenapadlo si dat v Chorvatsku. Opat na odporucanie, lebo je to speci pizza nie s plesnutym tuniakom z konzervy, ale s platkami svjeza tuna. Obe jedla famozne, na jednotku. Pochutili sme si. Ja som dal este pifko a konecne aj prvu travaricu v ramci tripu. Skoda ze uz neostalo miesto na zakusok ;) Este kratka nocna prechadzka po promenade a unaveni padame do postele.Read more