Raz na wodzie raz pod wodą

August 4, 2022 in Slovenia ⋅ ☀️ 26 °C

A na zakończenie aktywnegi tygodnia w Bovecu - wycieczka w kanionie. My i jeszcze jedna rodzina 2+2, w podobnym wieku, z Niemiec. Kanion rzecz jasna na rzece Sočy, więc po raz kolejny przemierzamy tę samą drogę, po raz kolejny pokazują nam panoramę i wodospad Boka. Nie szkodzi, są piękne (panorama i Boka). Najpierw 30 min temu pod górę w nieziemskimi upale, z pianką, kaskiem i uprzężą na plecach. Potoki potu na dobry początek. Potem zejście do kanionu, i, o radości, można zanurzyć się w zimnej wodzie i odzyskać właściwą temperaturę ciała. Potem jeszcze tylko wbicie się na mokro w pianki neoprenowe (to sport sam w sobie) i jesteśmy gotowi do wędrówki. Poziom rzeki niestety niski ( ponoć prawdziwego deszczu w dolinie nie było od marca. Hmmm, to jak nazwać deszcz i burzę których doświadczyliśmy w poniedziałek???) ale i tak mnóstwo zabawy ze zjezdzaniem po skałach do wody, kąpielą w (tymczasowo) płytkich skalnych basenach i dla chętnych skoki ze skał do wody. Na zakończenie niespodzianka - zjazd bez zabezpieczenia z 6m do skalnej jaskini wypełnionej wodą. A potem jeszcze zjazd na linie w wodospadzie, z 12 metrów, zakończony swobodnym lotem do wody.
    Jest pięknie choć co po niektórzy w za dużych piankach cierpią z zimna mimo upału. A dodatkowym zgrzytem jest ewidentna niechęć naszego przewodnika do Niemców, która daje odczuć co chwilę, naskakując na drugą część ekipy. Duże szczęście, i dla przewodnika, i w sumie dla nas też, że nasi Niemcy są wyjątkowo dobrze wychowani i jawne wycieczki personalne i upomnienia zbywają w zasadzie wzruszeniem ramion. Ale spory niesmak pozostaje, i rzuca się cieniem na całość wyprawy.
    Robimy co w naszej mocy, żeby zatrzeć nieprzyjemne wrażenie, ale szczerze mówiąc, jesteśmy też mocno zniesmaczeni. Nie pomaga fakt, że nas wybiera jako swoich ziomków, racząc nas opowieściami o swoich spotkaniach z Adamem Małyszem i innymi skoczkami. Dla potomności - agencja nazywa się Mistic Tours, a przewodnik, którego lepiej się wystrzegać - Ali.