Ziua 4 - Garachico, Santiago del Teide

March 11 in Spain ⋅ ☁️ 18 °C

Dupa traditionala sesiune zilnica de yoga si acelasi mic dejun copios, am pornit catre cazarea din partea de sud a insulei, urmand sa ne oprim pe drum sa mai admiram din frumusetile insulei.

Am inceput cu La Orotava, locul din partea de nord a insulei unde am locuit primele 3 zile. Acest oras este renumit pentru arhitectura sa colonială bine conservată, pentru frumoasele grădini și parcuri și pentru festivalurile și evenimentele culturale tradiționale.
    La Orotava are un centru istoric fermecător, plin de clădiri vechi cu arhitectură colonială și străzi pietruite. Printre cele mai notabile monumente se numără Biserica Nuestra Señora de la Concepción (care era inchisa din pacate) și Casa de los Balcones, care prezintă arhitectura tradițională canariană și este renumită pentru balcoanele sale bogat decorate. Astăzi, Casa de los Balcones găzduiește un muzeu etnografic care prezintă obiecte și artefacte istorice din Tenerife, precum și tradițiile și obiceiurile locale. De asemenea, clădirea este deținătoarea unei varietăți de magazine care vând produse tradiționale locale, cum ar fi broderiile, ceramici, gemuri si dulceturi locale, binecunoscutii magneti și alte suveniruri.
    Apoi am admirat grădinile Victoria si Parcul Taoro, care oferă oază de verdeață și locuri de relaxare pentru localnici și turiști. Ne-am indulcit la final cu o binemeritata tarta cu lamaie (traditionala pentru spanioli), inainte sa ne urcam in masina pentru a purcede mai departe.

Urmatoarea oprire a fost Mirador de San Pedro din din San Juan de la Rambla. Acest punct de observare oferă o priveliște impresionantă asupra coastei de nord a insulei Tenerife și a oceanului, fiind situat pe marginea abruptă a stâncilor. Este un loc excelent pentru a admira răsăritul sau apusul soarelui.

El Drago Milenario este unul dintre cei mai cunoscuți și venerați arbori din insula Tenerife, fiind considerat un simbol al insulei și unul dintre cele mai vechi exemplare de Dracaena Draco (Dragon Tree) din lume.
    Acest arbore impresionant se află în orașul Icod de los Vinos, urmatoarea noastra oprire. "El Drago Milenario" se traduce ca "Dragonul Milenar", cu referire la vârsta sa presupusă, care este de aproximativ 1000 de ani sau chiar mai mult, potrivit tradiției locale.
    Ca în orice destinație turistică, există posibilitatea ca hoții de buzunare să fie prezenți în zonele aglomerate sau în locurile turistice, iar in Icod de los Vinos, Angela, una din membrele grupului a experimentat doar o tentativa de acest fel, suficienta pentru o ditamai spaima. Asadar, atentie la posete!

Dupa cativa kilometri doar, am oprit in Garachico, un orasel renumit pentru piscinele sale naturale spectaculoase, formate în stâncile vulcanice de-a lungul coastei. Aceste piscine naturale oferă o alternativă sigură și plăcută pentru înot, în special pentru cei care doresc să se bucure de ocean într-un mediu controlat și mai puțin expus la valuri.
    Este important de remarcat că condițiile în piscinele naturale pot varia în funcție de maree și condițiile meteorologice, iar anumite zone pot fi mai adânci sau mai puțin adânci în funcție de formațiunile de stânci subacvatice. De asemenea, este recomandabil să fii atent la avertismentele locale și să respecți orice reguli sau restricții postate în zona piscinelor naturale pentru a te bucura în siguranță de experiența ta.

Santiago del Teide, a fost destinatia finala a acestei zile, o vila luxoasa cu pscina si jacuzzi, unde urma sa petrecem ultima bucata din sejurul nostru, noi toti cei 7 magnifici :). Am avut norocul sa o obtinem la un pret mai avantajos decat un turist care cauta pe Booking aceeasi vila, datorita "profei" care a locuit aici multi ani.