• Nu är vi uppe i bergen

    January 27 in Costa Rica ⋅ ☀️ 23 °C

    Natten tillbringade vi på Hotel Guayabo Lodge i Santa Cruz. Det var mörkt när vi checkade in, det regnade och det var kallt! Vi är nu på 1300 meters höjd!
    Rummen var inte uppvärmda så våra underställ kom väl till pass. Efter en god middag kröp vi ner under filtarna och så småningom somnade vi.

    Nästa morgon väcktes vi kl 6 av solen och när vi öppnade upp terrassdörren var det varmare utomhus och vi hade en helt fantastisk utsikt framför oss. Före frukost hann vi med en promenad runt huset och vi såg bl a Turrialba, en aktiv vulkan bara någon mil ifrån oss.
    Efter frukosten åkte vi vidare till Nationalmonumentet Guayabo, Costa Ricas viktigaste arkeologiska park. Här har man grävt fram fornlämningar ända tillbaka till 1000 år före Kristus. Det blev mer fåglar, grodor och spindlar och intressant guidning där en forntida by legat. Ikväll fortsätter vi uppåt till San José de Dota som ligger på ca 2000 meters höjd. Här är vi uppe i nivå över molnen och i morgon ska vi vandra 6 km med guide i en moln-regnskog.
    Read more