• Farväl Praslin – mot nya äventyr

    3. marts, Seychellerne ⋅ ☁️ 27 °C

    Efter fyra helt fantastiska dygn lämnar vi Praslin. Dagar fyllda av mjuk morgonsol, plötsliga tropiska skurar, fantastiska solnedgångar och den där ljumma luften som bara finns här. Vädret har skiftat mellan sol och regn och varje dag har haft sin egen sköna rytm.

    Vi har hunnit uppleva så mycket. Vandrat, badat, sett platser vi länge drömt om. Och vårt hotell… det överträffade verkligen alla förväntningar. Där utsikten, lugnet och atmosfären gjort att vi känt oss nästan som hemma – om än på andra sidan jordklotet.

    Oron i Mellanöstern kan mycket väl ställa till det för hemresan. Kanske blir flyget inställt. Kanske får vi några extra dagar här. Men det bekymrar oss faktiskt inte särskilt mycket. Att bli ”fast” i paradiset är trots allt ett ganska angenämt problem.

    Nu väntar nästa ö – La Digue, känd för sina vykortsvackra stränder och sitt lugna tempo. Där ska vi hyra cyklar och låta dagarna rulla fram i samma takt som tramporna, dvs inte alltför fort!😊

    Vi lämnar Praslin med stor tacksamhet och med förväntan inför nya upplevelser på La Digue. Hoppas nästa plats blir lika bra.
    Læs mere