Florence 🇮🇹

A short but fine adventure by Aliki Read more
  • 1kilometers

Firenze

July 28, 2023 in Italy ⋅ ☀️ 29 °C

Πρώτη μέρα στην Φλωρεντία!
    Μόλις φτάσαμε με το τρένο από Ρώμη και πήγαμε να αφήσουμε τα πράγματα να αρχίσει η εξερεύνηση!
    Πρώτη στάση ο καθεδρικός ναός όπου μας πήρε λίγα λεπτά για να συνειδητοποιήσουμε τι βλέπουμε. Μετά αποφασίσαμε να πάμε να πάρουμε τα εισιτήρια για τα μουσεία που είχαμε κλείσει online γιατί δεν γίνεται αλλιώς... Πήραμε από το πιο διάσημο μαγαζί σάντουιτς το οποίο φημίζεται για τα σάντουιτς με τα αλλαντικά All Antico Vinaio λέγεται εγώ εννοείται πήρα χορτοφαγίκο. Συνεχίσαμε την βόλτα ψάχνοντας τα μουσεία και το βράδυ εννοείται σαν αυθεντικοί τουρίστες pizza pasta και Gelato

Galleria degli Uffizi

July 29, 2023 in Italy ⋅ 🌙 24 °C

Δεύτερη μέρα Φλωρεντία πήραμε πρωινό από ένα υπέροχο μικρό φούρνο και πήγαμε στο Ουφιτζι ενα Παλάτι γεμάτο πίνακες και αγάλματα μεγάλων καλλιτεχνών! Από τα πιο ωραία μουσεία που έχω πάει! Άξιζε περισσότερο από όλα!
    Αφού το γυρίσαμε όλοοοο ! Μετά πήγαμε στην Santa Croce μια εκκλησία όπου είχε μέσα τάφους όπως του GALILEO, του MICHELANGELO και άλλων ( όπου αναθεώρησα τον δικό μου 🙃)
    Στον δρόμο πήρα να δοκιμάσω τοπικά biscotti με σοκολάτα, αμύγδαλο και σύκο (μαντέψτε ποιο μου άρεσε 😋)
    Το βράδυ πήγαμε σε ένα μαγαζί που λεγόταν SimBiosi με βιολογική πρώτη ύλη που φάγαμε την πρώτη παραδοσιακή ουσιαστικά pizza σε ξυλοφουρνο! Το επιδόρπιο φυσικά Gelato!

Firenze

July 30, 2023 in Italy ⋅ ⛅ 29 °C

Τρίτη μέρα στην Φλωρεντία! Σήμερα ήταν κενή μέρα από μουσεία απλά βόλτες! Πήγαμε για ψώνια στα μαγαζια! Περπατήσαμε στην πόλη, δοκίμασα cannoli με σοκολάτα και Φιστίκι ( ονειροοο ηταν) και αποφασίσαμε να πάμε στην πίστα του MICHELANGELO πολυυ περπάτημα..αλλά ΑΞΙΖΕ
    Η μέρα έκλεισε με φαγητό εννοείται μια μακαρονάδα με τρούφα και απεριτίφ!