Colombia
San Andrés de Los Altos

Poprvé sám do města

March 11 in Colombia ⋅ ☁️ 19 °C

Sám jsem nebyl svědkem žádného problému, nepříjemnosti, nebezpečí.... ale tenhle pocit ve mě vyvolávali sami kolumbijci. Od Fredyho, který za moji bezpečnost cítil zodpovědnost, přes jeho přátele až po jeho rodiče. Všichni mě pořád upozorňovali co nesmím dělat, co mi hrozí a pak přidávali příběhy co se jim nebo blízkým stalo, jak je okradli, zmlátili, přepadli, vyhrožovali... a to všechno pobouzelo moji fantazii, včetně spousty bezdomovců, podivných individuí, mladých poflakujících se výrostků....

Po dvou hodinách studia, kdy mi to už docela šlo.... zajímavé, že při hodině mám pocit, že jsem skoro rodilý mluvčí... ale potom v reálném životě nejsem schopen se vymáčknout... přišla Fredova mamka s taťkou, aby mě poznali a uvařili oběd... měl jsem hrůzu, že budu za blbce.... nakonec 70 procent jsem rozuměl... byl losos s rýži, smaženými banány a yukou... výborné!!! K tomu salát... vůbec nechápu jak to mohla v takové mikro kuchyni uvařit... jídlo prvotřídní. Taťka řídí bus pro Transmilenio...ten dlouhý, 36 m...16 kol... slušně oblečený v pěkné uniformě.. evidentně hrdý na svou práci... která trvá 9 hodin s jednou hodinovou přestávkou. Ptal se mě na perestrojku a věděl, kde je ČR a že jsme byli spojeni se Slováky. Pak už tento znalostní výkon nikdo nezopakuje - je normální, že se vás lidi na ulici ptají odkud jste - protože jste za exota. Ale na druhou stranu. Kdo z našich spoluobčanů dokáže říci kde je Kolumbie a jaké má hlavní město?

Pak jsem sám vyrazil do města.. chtěl jsem Muzeum de oro, ale je pondělí, vše je zavřené.
      Skončil jsem zase v Botero muzeu, prohlédl příšernou sbírku moderny a uklidnil se zase klasikou. A pak zase šílená cesta Uberem... je špička a trvá to více jak hodinu... taky objednat uber je na min 20 minut. Dlouho se čeká a když už je konečně vybráno, vyzvednutí trvá 15 min. Šílené. Cesta ale stojí max 20.000...přes celé město, což je cca 120 Kč.

Konečně v "Bogotá"

March 7 in Colombia ⋅ ☀️ 13 °C

Po přistání se lehce přiblblý díky časovému posunu snažím projít pasovou kontrolou (je půl páté ráno a poznávám první kolumbijskou typickou vlastnost - hlavně se v práci nepřetrhnout. Přistálo několik letadel z Evropy a Severní Ameriky a ohromnou frontu odbavují 3 policisté hlemýždím tempem. Nakonec se do práce dostaví posily a za 45 minut se mě ospalá hraničářka ptá čím se živím a proč jedu do její země. Po vyzvednutí kufru mě čeká další prohlídka - tentokrát na celnici. Otrávený celník si zálibně prohlíží nacpaný kufr, ale naštěstí mu stačí odpověď, že nic nepašuju a vezu jen malou hotovost.

Fredy čekal u východu - poznal jsem ho hned. Přijel pro mě Uberem a já měl možnost při výhodu slunce poznat okrajové části Bogoty plné odpadků, prachu a všemožných nedostavěných baráků... ještě nechápu, že se jedná o standart pro téměř celou Kolumbii.

Počasí je příjemné.
      V Madridu jsem zapomněl hygi set😒..ale z letadla mám jiný.

Fredy mě ihned po vybalení začíná připravovat na denní režim v jeho zemi. Varuje mě chodit někam sám, nevytahovat na ulici mobil, nebavit se s cizími lidmi (což je s jeho upovídanými a zvědavými krajany docela problém) a zásadně nenastupovat do aut, byť se tváří jako taxíky. Vytahovat na ulici peníze už udělá jen čirý blázen.
      Docela to ve mě budí obavy. Vlastně veškerý strach je způsoben právě těmato jeho varování. Je pravda, že různě po ulicích a v parcích se válí různá individua, omladina se chová, jako by veřejný prostor byl jejich hřištěm, žebráci a prodejců všeho možného mě zastavují téměř na každém kroku.... ale na mě to spíše dělá dojem mírumilovného prostředí.

Jinak na to že jsem unavený, mluvím docela obstojně... Snažím se neusnout... abych se co nejrychleji srovnal.

Museum del oro a čokoláda

April 2 in Colombia ⋅ ☁️ 19 °C

Jeden celý den věnujeme studiu,

Museum zlata, největší sbírka na světě. Impozantní výstava toho, co zbylo po drancování Španěly. Jedná se o vykopávky pohřebišť původních indiánských obyvatel.

Guláš se tu dělá bez papriky a cibule, zato s mrkví a koriandrem. Podává se s rýží mixovanou s těstovinami.

Horká čokoláda v Kolumbii... no kdo by nechtěl že? Pěstuje se tu kakaovník, takže.... co víc si přát....no divili byste se.
      Tradiční čokoláda, rozuměj řídká mléčná tekutina obarvená a jemně ochucená kakaový práškem se podává s pečivem 3 druhů, marmeládou a... sýrem... no a ten se natrhaný na kousky naháže do hrníčku. Chutná to jako... no jako sýr s příchutí vzdáleně připomínající kakao ze školní jídelny. Prostě jiný kraj, jiný mrav.

Na Velikonoce se tu místo beránka peče želva...

Posledni den ve meste

April 5 in Colombia ⋅ ☁️ 18 °C

Sedím na kafi v Botero muzeu a přemýšlím co mi tahle cesta dala, zda jsem se nezbláznil... ale vidím, že jsem se ve španělštině zlepšil, nemám strach mluvit a dokážu konverzovat složitá témata, obzvláště po dvou pivech.
      Ale to odloučení od Pavla bylo silné.

Energie - Kolumbie získává více jak 80 % energie z obnovitelných zdrojů - patří mezi 20 největších na světě. Hlavně z vodních elektráren, jejichž výstavba a také narovnání řek poničilo mnohá chráněná území.

Uhlí se tu těží v ohromných povrchových dolech, které byly vidět z letadla cestou na sever do Karibiku. Z dolů vedou obrovské dopravníky až k terminálům na pobřeží - třeba i kilometr vede do moře most, aby uhlí mohlo být naložena na obrovské tankery. Vše kolem je zaprášené a zničené.

San Andrés de Los Altos, San Andres de Los Altos