• Briançon og Vallouise-Pelvoux

    September 24 in France ⋅ ☀️ 16 °C

    Vi kørte det lille stykke tilbage til Col du Lautaret for at overnatte oppe i højden og have en stille morgen i solen! Derefter kørte vi langsomt ned til byen Briançon, som vi er kørt igennem flere gange, men hvor vi aldrig har været inde i den gamle bydel før. Der ligger jo et kæmpe fort med borgmure og fæstninger fra gammel tid, som man ikke kan undgå at se, når man kører via byen. Men vejene går udenom fortet, så man ser slet ikke, at der inden for murerne ligger en flot gammel bydel, hvor der stadig er masser af liv og beboelse, selvom der selvfølgelig også er caféer og souvenirbutikker. Her gik vi lidt rundt.

    Om eftermiddagen var vi et smut forbi Sylvain, der er søn til Pierre (som vi skal besøge i næste uge), og som har bygget hus sammen med hans kæreste i en lille landsby lige udenfor Briançon. Sylvain er blandt meget andet paragliderinstruktør, og har certifikat til at flyve med “tandem-paraglider”, og han var lige kommet hjem fra en tur til Granville i Normandiet, hvor han havde haft hans bedstefar Michel (som vi plejer at besøge i Paris) på 98 år, med på en paragliderflyvetur over Granville!!

    Han kunne også give lidt tips og idéer, og vi er nu kørt et smut ind i dalen Vallouise-Pelvoux, for at udforske den side af området Les Écrins lidt. Her har Jacky heller aldrig været før, men han blev faktisk tilbudt et job som “pisteur secouriste” (ski-piste-redder) herinde i dalen, vinteren før han tog til Grønland. Han valgte imidlertid at tage op i Savoie og sælge ost, så derfor er det også nyt for ham!
    Read more