Do Olantaytamba

April 8, 2016 in Peru ⋅ ⛅ 15 °C

Dnesni den byl ve znameni prejezdu z Machu picchu puebla alias Aguas calientes do Ollantaytamba - zpet ke Cuscu, na konec Posvatneho udoli.

Z hostelu jsme vyrazili v 10 opet trekem podel koleji k hidroelectricó. Prochazku jsme si opet uzili, opet jsme videli preletat hejno kricicich papousku, opet jsme se zdravili s elegantnimi velkymi motyly, opet jsme voneli k mnoha barevnym kvetum dzungle. A opet nas pokousaly zdejsi pisecne blechy, i pres repelent. Nechaji po sobe celkem velkou krvacejici ranku - tu je dobre osetrit hned, muze se rychle zanitit a pak stipanec dost natece.

Po polednach slunce nemilosrdne prazilo a my se na zeleznem moste loucili s Machupicchu poslednim pohledem na majestatni uboci a drobne stavby na nem.

Kratce pote uz jsme prochazeli nadrazickem u elektrarny a hledali mezi zaparkovanymi auty odvoz do Olantaytamba. Zpocatku se nam nedarilo, minibusy jely jen do Santa Maria. Ridici aut by nas vzali, ale vzdy chteli cekat na dalsi dva pasazery - a nam se nechtelo mackat 4 hodiny v plnem aute s batohy na kline. Asi pul hodiny za nami prisla vesela particka ctyr ceskych kluku a holek - a v sesti lidech se odvoz domlouva o hodne lehceji.

Svezli jsme se spolecne pres Santa Marii az do Ollantaytamba, oni pokracovali do Cusca a dale do Brazilie. Maji v planu cestovat 3-4 mesice. Bylo osvezujici pokecat si v rodne reci a cesta byla vesela. Stala nas jen 70 soles, oproti 150 ve smeru k Machu. Inu zkusenosti delaji hodne, clovek uz vi za ci plati a jakou ti ma hodnotu, neni napospas vymyslum ridicu.

V Ollay jsme si nasli prvni hostel co nam padl pod ruku. Slabsi prumer ale byli jsme prilis unaveni hledat dal. Zasli jsme do pradelny nechat vyprat a na skvelou vege veceri. Byla nejdrazsi co jsme v Peru meli, neb jsme si doprali i zakusek a proslavene Pisco sour - michany napoj z koralky Pisco a limetkove limonady. Ja si jen cucnul a ayahuasca v mych bunkach se okamzite vzbourila. Zuzka behem povidani o zazitcich a vedeni scrumu dopila.

Celkove na nas Olantaytambo pusobi jako takove mensi klidne hnizdo na krizovatce silnic a koleji. Posvatne udoli se kolem nej svira ze vsech stran a pohled je to pekny. Zivot je tu klidnejsi, ulicky malebne a peruanci se zde misty i usmivaji.

Po navratu nekdy v 9 jsme zjistili, ze netece tepla voda :( a wifi nepremava. Umyli jsme se v dost "vlazne" a zalehli. Nastesti wifi se kolem pulnoci rozjela, takze jsem byl schopen rezervovat na dalsi den listky na bus Cusco - Arequipa. Zvolili jsme stredne drahy Cruz del Sol za 22 dolaru osoba, protoze s pohodlim pri jizde z Huarazu jsme byli spokojeni.

Zitra nas tedy ceka navsteva mista posledniho boje inky Mancy se spanely - pevnosti Ollantaytambo - pak presun do Pisacu na mensi nakup a frr do Cusca na bus v osm vecer.