A 11-day adventure by zanechalovci na cestach Read more
  • 558kilometers

1. den: BA - Chiogga

July 18, 2022 in Italy ⋅ ☀️ 30 °C

Cesta autom z BA do Chiogga prebehla hladko za 7 hodin s jedinou zastavkou v Korutansku v Arnoldsteine pod nadhernymi Alpami tesne pred ITA hranicami. Kufor auta nabaleny pre 2 ludi … no comment … ze Zlatyk :) Ubytovanie skvele, uvitaci GT na balkone, plaz (Blue Flag), vyuzili sme ihned po prichode. Vecera velky omyl, radsej bez foto. Zachranila to super zmrzlina a nocne vyhlady na more.Read more

2. den: plaz a stare mesto

July 19, 2022 in Italy ⋅ ☀️ 32 °C

Ranajky na terase s vyhladom na more, lenosenie na plazi, drinciky a poobedny plazovy cajovy ritual … proste plazove good vibes ;) Vecerna pesia vychadzka do stareho mesta, tzv. Malych Benatok ukoncena vybornou bruschettou (ta bola exkluzivna), pizzou a piveckom v Pizzeria Vigo (https://goo.gl/maps/iMY16XfxAE21AxXi7). Cesta naspat nas zmohla (necela hodinka pesi), ukoncili sme skvelym piveckom rovno pod nasimi oknami v Berita bare (https://goo.gl/maps/U16RkMRz6qjeofbB7), kde sice mali aj Plzen, ale uprednostnili sme lokalnu ipicku ;) Nakoniec sme ale museli ujst, lebo pani M si vyhliadli ako ciel vsetky miestne komare. A tak sme den zakoncili na balkone nasim GTckom.Read more

3. den: … iba plaz :)

July 20, 2022 in Italy ⋅ ☀️ 32 °C

Den zacal skvelymi lokalnymi ranajkami. Ano, bol som ja na rannom nakupe, kym pani M este spala - a objavil som skvelu lokalnu vinoteku Enoteca Solezione di Lanza Roberta (https://goo.gl/maps/vY5zCZEPYByPRGwP6) - pan nevedel ENG ani zatat, ale mal super prehlad, tak sme to dali rukami nohami a na izbu som sa dotiahol aj s vyberom 5 talianskych vin ;) Den sme stravili na plazi lenosenim, drinkovanim a cajovym ritualom. Konecne som si to paradne uzil. Zakoncili sme to vecerou v Havana Clube (https://goo.gl/maps/pbmrJLMUCtMoBaXXA) s cibulovymi kruzkami, pizzou Prosciutto e Funghi (pani M) a hamburgerom Gorgonzola & Raicio (ja) a vybornymi ipickami (Beavertown Neck Oil session IPA, Ciney Blonde ALE a Murphys Red ALE). Potom sme sa uz isli vyspat pred zajtrajsim vyletom do Benatok … ale este pred spanim som dopil zasoby GT ;)Read more

4. den: Benatky

July 21, 2022 in Italy ⋅ ☀️ 34 °C

Dnesny den bol vcelku adrenalinovy, ale nebudem predbiehat. Zacalo to “rannym” vstavanim a vyrazenim na vylet lodou do Benatok. Rychla zastavka v miestnej pekarni a hajde na MHD (k lodi pesi cca 50 min a busom 7 min - takze radsej sme o pol hodku dlhsie spali). Napriek priprave a zisteniu, ze by to malo chodit kazdych 10 min, tak bus isiel az 9:13 … lod nam odchadzala o 9:30 ;) Podarilo sa aj listok kupit cez apku … ale jeden za 10 euri - doteraz nevieme, ci je to normal cena, alebo kde sa stala chyba (update: apka nam predala listky az na letisko Marco Polo, inak je cena 1,30€!!! - skumal som appku a je to zjavne jej chyba / umysel, poslal som reklamaciu, tak uvidime, ale moc si od toho neslubujem). Nakoniec sme sa vsak stastlivo vcas nalodili - lod odplavala aj tak az o 9:43 samozrejme, vsak sme v Taliansku. Po hodke a pol sme dorazili do Benatok, priamo kusok od Piazza San Marco. Dali sme gelato a preskumali Benatky z vysky veze Campanile di San Marco bell. Rychle obcerstvenie, Canal Grande, Ponte di Rialto a potulky okolim. Cas ubehol strasne rychlo, a tak sme na velke sklamanie pani M nestihli prehliadku Palazzo Ducale (Dozovho palaca) a valili sme na nasu spiatocnu lod o 17:30 … stale vsak bolo dost casu, tak sme este cestou vychutnali vyborne Chianti v lokalnej stylovej vinarnicke. 17:30 lod … to sme si aspon mysleli, ale ked som ju o 17:02 videl otacat sa v pristave a plavat smerom prec, ponali sme nejasne podozrenie, ze nieco nie je v poriadku. Skusal som na nu este mavat (ludi na lodi to dost pobavilo). Ani telefonat do prepravnej spolocnosti neprimal kapitana lod otocit a tak sme ostali v Benatkach. Oficialny cas odplavania lode bol totiz 17:00!! Doteraz netusime, kde a ako sme my dosli k 17:30 … a este odisla nacas (v Taliansku!!!). No panika a long story short … mali sme obrovske stastie, ze bol stvrtok a teda jediny den, ked dana spolocnost robi aj nocny vylet do Benatok a tak nam slubili, ze nas zoberu nazad o 21:30. Pani M tomu aj tak uplne neverila a uz si vyberala most, pod ktorym prespime ;) Vdaka tomu sme vsak stihli aj prehliadku Palazzo Ducale, paradnu veceru v Benatkach a pani M ako bolestne je obohatena o 2 siat a jednu bluzku ;) Veceru sme dali v Osteria Doge Morosini (https://goo.gl/maps/X14Sa25tiKaiN9Uf9), kde som sa ja doplazil uplne vyprahnuty a tak som ocenil ich litrove capovane pivo. Dali sme bruschettu, tuniakovy tataracik a ako hlavne jedlo cerstvu rybu dna (uz neviem aky presne druh). Konecne vyborne jedlo!!! Pochutili sme si. Pani M uz ale bola nervozna a tak sme s velkym predstihom dorazili do pristavu a sadli do baru s priamym vyhladom na nase molo. Lod samozrejme dosla na ine molo, ale my uz sme sledovali vsetky ;) A tak uz pol hodiny pred vyplavanim sme sedeli na lodi. Nakoniec teda vsetko super a v podstate sme hackli system, lebo sme si predlzili pobyt v Benatkach (a este za menej penazi, kedze nocna plavba je drahsia). Cesta presla OK a stastlivo sme okolo jedenastej v noci priplavali do Chiogga. Tu nam o 2 min usiel bus k nasmu ubytku a tak sme si este vychutnali nocnu 50 minutovu prechadzku. Ja som si este na teraske doma dal pohar vina, pani M vsak hned po sprche unavena zaspala ako drevo (sa ani nedivim, nabehali sme 17,5km). To bol den! Uz sa tesim na lenosenie na plazi.Read more

5. den: konecne opat plaz

July 22, 2022 in Italy ⋅ ☀️ 36 °C

Taka klasika, ja ranny nakup, potom spolocne ranajky a plaz. Len som po nakupe musel zobudit pani M, lebo mi nesla karta od izby … nabuduce mam ale vraj cakat na chodbe, kym sa nezobudi. Lenosenie na plazi, plavanie a drinciky okorenila len cajka, ktora pani M na lehatku skoro dobla do nohy 😂😇. Vecera v Do Spaghi (https://goo.gl/maps/WZ7Nvq8ZUfekd1Q9A) s mozzarellovymi palickami, pani M spaghetti carbonara s proseckom, ja stejk na zalenom koreni s pivkom (prekvapila chutna lokalna Metra IPA Petrognola). Ja som si pochutil, pani M mala spagety strasne slane ;( Ale aspon prevetrala satocky z Benatok. Zajtra jej musim najst nejaku super restiku. Zapili sme nasim vinkom na terase a isli do hajan.Read more

6. den: gastro-orgazmo … konecne

July 23, 2022 in Italy ⋅ ☀️ 35 °C

Povodne som chcel spojit niekolko dni relaxu na plazi do jedneho blogu, ale dnesny vecerny gastro orgazmus si vyzaduje svoje samostatne cestne miesto. Plazovy den prebiehal klasicky, talianske ranajecky, plaz, plavanie, drinky, cajovy plazovy ritual. Na veceru nas cakal uz dlhsie planovany podnik El Gato (https://goo.gl/maps/gynW7WDegay3b5Sh6) v starom centre Chiogga. Konecne sa mi podarilo aj hacknut appku na lokalny bus a dopravit sa tam za 1,30€ namiesto 10€. Nase nadsenie ale schladila plna obsadenost podniku na cely vecer. Nahradu sme vsak nasli pomerne rychlo a usadili sa v stylovom podniku priamo na brehu Canal Venu hned za najvacsim mostom Ponte Vigo (ano, ten, pri ktorom sme uz boli v inom podniku na bruschettu a pizzu) s nazvom Osteria Gusto (https://goo.gl/maps/EfhCfb2Mbq5JCf3W6). A dobre sme urobili, hoci sme sa hned aj nalezite uviedli, ked pani M roztrepala pohar na vodu, o ktorom prave basnila, ze aky je krasny … a casnicke sa potom s potesenim postazovala, ze to manzel … co dodat. Vyborne rozhodnutie bolo, ze jedlo sme si vyberali podla fotiek na webe a nie podla menu. A tak sme postupne s pani M sharovali Fritto Di Laguna (fascinovali nas tie najmensie krevetky, sardinky, kraby, kalamare urobene fantasticky, ze sa rozpadavali na jazyku), Tartare Di Tonno Con Burrata E Tartufo (famozny tuniakovy tataracik so syrom Burrata a hluzovkou nakrajanou na tenucke platky - nadpozemske!!!) a Tagliata Di Tonno Al Pistachio (fantasticky tuniak v pistaciovej kruste s domacou majonezkou). Zapili sme bielym vinkom Custoza (pani M) a Rossa a Blonde Leffe ejlikom (ja). Na zaver sme to este prelozili zakuskom Semi Torrincino a maximalne uspokojeni sme este aj stihli posledny bus na hotel. Vinko na terase uz len podciarklo tento famozny den.Read more

7.-8. den: gurmanske zazitky pokracuju

July 24, 2022 in Italy ⋅ ☀️ 35 °C

Nasu dennu plazovu relaxacnu rutinu uz poznate, tak skocim rovno do gurmanskej sekcie. Ale predsa este nieco … cestou z plaze sme boli kupit mineralky na pitie a odtial bola skratka cez hotelovu garaz. A zistili sme, ze v tej mini garazi nas zprava blokuje stlp, zlava passat (anglicke riadenie, a teda navaleny na nas lavobok) a za nami cez uzku prejazdovu cesticku je dalsia Q7 … obe tieto auta maju parkovanie do 30.7. My odchadzame 28.7. … len to tak vyzera, za ani teoreticky sa odtial nasim autom odist neda. Takze asi budeme potrebovat niekoho, kto 29.7. vyzdvihne Reb na letisku, ak to nedame. Ale podme spat ku gurmanskej sekcii. V nedelu sme urobili dalsi pokus s El Gato, opat vsak bolo plno, tak sme zakotvili v Bacaro La Baia dei Porci (https://goo.gl/maps/F4qSwjXvnWXfjHE68). A nebola to veru vobec zla volba. Zacali sme uz klasicky tuniakovym tataracikom, ktory bol vyborny, ale predsa len za vcerajsim zaostaval. Nasledoval Capasanta tanierovy mix (hrebenatky, 2 druhy kreviet, chobotnica, sardinky) - a toto uz bolo gurmanske nebicko v papulke. Vynikajuce, topka! Nasledoval podobne ako vcera tanier hlboko fritovanych plodov mora - vyborne, vsetko ale vacsie kusy ako vcera, opat vcerajsok vyhrava. Zakoncene dezertmi tiramisu a pistaciovym cheesecakeom. Zapili sme vinkom Sauvignon (pani M), pivkom a prosecckom (ja). Celkovo vecera vyborna, ale Osteria Gusto si drzi neohrozene svoje prve miesto. Vecera este bola okorenena jednym panom, ktory zabudol, ze ma na svojom malom aute nasadeny nosic a prebehol popod taky betonovy obluk … nevosiel sa, cela restika oci na neho a on v panike hodil spiatocku a este dvakrat nacuval nazad, lebo to neslo … z nosica neostalo nic.
    Na pondelkovy vecer sme si pripravili nieco specialne. Zavitali sme k “pani tatarakovej”, rozumej do podniku Lady Tartare (https://goo.gl/maps/fen2UphjruhEF4L88). V modernom prostredi sme pri flasi vyborneho prosecca Borgoluce zacali vyberom predjedla. Bohuzial nemali vyborne vyzerajuce sardelove minibruschettky, tak sme zvolili “lokalnu” specialitu Sarde in saor, co bolo nieco ala nase kysle rybicky s cibulkou, len to boli sardinky. Vyborne, jemnucke. No a potom to zacalo … tataraky. Celkovo maju 2 druhy - masove a rybacie. Masove su podla typu masa 4 zakladne druhy a kazdy z nich pripravuju na 8 roznych sposobov. Rybacie su 3 druhy (tuniak, losos a mecun) na 7 sposobov. Dali sme masovy z maska Chianina (specialne jemne a stavnate hovadzie s vysokym obsahom bielkovin a malym mnozstvom kalorii a nizkym obsahom cholesterolu - ide o specialny taliansky chov porcelanovo bielych zvierat … dalo by sa este popisat o nich vela, ale vsak vsetci mate Mr. Googla) na klasicky sposob (extra panensky olivovy olej, sol, ancovicky, kapary, uhorka, horcica, worcestershire omacka, tabasco a salotka). K tomu tuniakovy tatarak na taliansky sposob (extra virgin olivac, susene paradajky, kapary a taggiasca olivy). Ked nam ich doniesli, najprv sa potesili oci a ked sme ochutnali … no proste kulinarska nirvana!!! Ako strasne som sa doteraz mylil, ze viem, co je tatarak! Ta jemnost, vyvazene postupne naskakajuce chute … no proste ako taky zladeny orchester chuti. Fantasticke, boli sme tak nadseni, ze sme nakoniec neodolali a dali este lososovy na exoticky sposob (extra panensky olivac, sol, kremovy syr Philadelphia, avokado a salsa teriyaki) - rovnako famozna naloz. Zapijali sme tym nasim proseckom Borgoluce a rozmyslali, ci sme prekonali Osteria Gusto. Ale strasne tazko sa to porovnava. Samozrejme tuniakovy tatarak bol najlepsi v Lady Tartare, ale to je priame zameranie podniku … no zvazujeme, ze budeme mat 2 vitazov. A to sme este zacali vyhodnocovat samotne porovnanie tatarakov co sme dnes mali. Tu sme sa ale zhodli, ze detailnou analyzou tych najjemnejsich nuans chuti a vnemov je vitazom tuniakovy tatarak. No a aby bol zazitok uplny, ukoncili sme vsetko niecim sladkym, a to dezertmi Tiramisu cream a Millefoglie s pudingom. Boli uzasne, oba! Lepsie tiramisu som este nejedol. Ak sa tu v okoli objavite, tento podnik je must!!!
    Cestu na hotel sme dali po takej veceri radsej pesi a uz sme vynechali aj vino na terase. Dobru noc.

9.-10. den: burka, sok, slnko vyhralo

July 27, 2022 in Italy ⋅ 🌧 21 °C

Rannu ranajkovu klasiku narusil vyhlad z okna ... zamracene ... skoro som chytil infarkt. Pani M potesena, ze konecne sa da dobre dychat ... no comment. Nastastie kym sme sa nejedli a vychystali, slnko suboj vyhralo a bolo pekne. Dalsiu noc to pocasie okorenilo aj burkou ... hromy, blesky, zvireny piesok ako za najvacsej chumelice sa valil vsade. Slnko ma vsak opat zobralo na milost a aj posledny cely dovolenkovy den sme sa vyhrievali na plazi.
    Trochu neskorsi prichod na plaz sme prvy z tychto dvoch dni kompenzovali neskorsim odchodom. Bolo aj menej ludi a tak sme si to super uzili. Znamenalo to ale neskory prichod vecer do stareho mesta a vsetky nase tipy na veceru uz pomaly zatvarali. Tak pani M rozhodla zobrat first fit a zvolila podnik, okolo ktoreho sme prechadzali. No nebudem sa tu chvalit, ze som tusil problemy od zaciatku, ale bol to proste disaster. Viac o tom pisat nebudem, len odporucam zdaleka sa vyhnut podniku Bacareto de Morgan (https://goo.gl/maps/mjF3PYfJ5ea5whxp7). Boli sme vsak kusok od nasej Pizzerie Vigo z druheho dna a hoci uz mali zavrete, tak este s dalsim zufalym parom sme ich presvedcili a kvoli nam zapli pec a urobili nam pizzu. K tomu dobre pifko, skvely vyhlad, proste super vibe. Bus uz samozrejme nesiel, takze necela hodinka pesi nazad, okorenena zacinajucou burkou a pieskom v ociach :) Zapili sme vinkom na terase a isli spat.
    Na druhy den sme uz nic nenechali na nahodu a po poslednom celodennom lenoseni na plazi sme isli na istotu a rozluckovu veceru absolvovali opat u pani tatarakovej. Tentokrat mali aj predjedlo co minule chybalo, a tak sme vyskusali aj sardelove minibruschettky ... islo ale o otvorenu konzervu so sardelami, takze mierne sklamanie. Ale to uz sme sa opat pri prosecku Borgoluce tesili na tatarackovu spanilu jazdu. Pani M zopakovala tuniakovy na taliansky sposob, ja som vyskusal tento raz z maska Fassona (dobytok s vynimocne chudym masom vyhradne chovany v regione Piedmont - pre viac info kukni tu: https://www.tasteatlas.com/fassona-beef) na mediteriansky sposob (extra panensky olivac, nakrajana cibulka, olivy Taggiasca, horcica, susene paradajky a piniove oriesky). Opat sme sa preniesli do kulinarskych vysin a opat sme neodolali a prelozili to este jednym tatarakom z lososa na japonsky sposob (extra panensky olivac, sol, jablko fuji, sojove klicky a omacka z nich). Vynikajuce. Nabrali sme zvysok sil a vsetko zakoncili dezertom ... ja som si zopakoval Tiramisu z minula a pani M vyskusala mascarpone krem s amarettkami. Veru, smakezna vecera to bola. Skoda ze nam to uz zajtra konci :(

11.den: Plaz + cesta Chiogga - BA

July 28, 2022 in Slovakia ⋅ ⛅ 30 °C

A je tu posledny den. Ranajky v hoteli, rychlo zbalit, odubytovat a sup na par hodin na plaz. Posledne lenosenie sme si uzili, zakoncili ho pizzou v Pizzeria da Nando - bola vyborna, napriek tomu, ze islo vlastne o fast food. No a potom to prislo ... nase auto zablokovane v garazi zo vsetkych stran. Na svoje sedadlo som musel preliezat cez spolujazdcove sedadlo (existuje aj video zakerne vytvorene pani M, ale bohuzial je nepublikovatelne). Nasledne nekonecne posuvanie o milimetre dopredu a dozadu, chvilami som neveril, ze to dame, nakoniec s kvapkami potu na chrbte sme slavnostne opustili hotelovu mini graaz. Este rychly nakup smakociniek a zopar (viacero) flias vina a vyrazame domov. Cestou iba jedna zastavka na obcerstvenie a tankovanie v Malborghetto Valbruna (na konci Talianska uz tesne pred rakuskymi hranicami - zatial asi moje najdrahsie tankovanie vobec) a tesne po jedenastej v noci slavnostny prichod domov.Read more