Joined March 2019

5. den

March 17, 2019 in Poland ⋅ ⛅ 14 °C

Rozluckove ranajky v Gossip, ktory sme vyhodnotili ako najlepsi ranajkovy podnik za cely pobyt (bananovy chlebik, bagel menu a gossip omlette s cajikmi), opat na jednotku. Potom uz len rozluckove vybehnutie na Rynek Główny, ktory sa s nami po chladnych veternych dnoch luci nadhernym slnecnym pocasim. Bye, bye Kraków, urcite sa vratime!Read more

4. den

March 16, 2019 in Poland ⋅ 🌬 7 °C

Dnesny den sme zacali ranajkami v Dynia Café Bar (http://dynia.krakow.pl/en/), po ktorych sme hned vyrazili na kralovsky hrad Wawel (https://wawel.krakow.pl/). Cestou sme sa este posilnili croissantmi z francuzskej pekarnicky. Absolvovali sme prehliadku katedraly a hrobky Lecha Kaczynskieho. Nasledoval presun do Narodneho muzea, kde nas cakal highlight dna - Dama s hranostanojom od Leonarda da Vinciho (http://mnk.pl/wystawy/leonardo-da-vinci-dama-z-gronostajem). Unaveni sme zapadli do prevadzky Cukiernie Wadowice rovno pri nasom ubytovani (http://cukierniawadowice.pl/cukiernie/#Cukiernia-Wadowice-Studencka). Kremówka Popierska, Tiramisu a malinovy kolacik s cajikmi nam opat dodali silu. Sil bolo teda dost a tak sme zvladli vystup strmymi schodmi na vrchol radnicnej veze (https://www.muzeumkrakowa.pl/branches/town-hall-tower). Rychle obcerstvenie varenym vinkom na Malom Rynku (https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Maly_Rynek_w_Krakowie) a pesuvame sa na veceru - konecne mame rezervovanu restiku Zazie (http://www.zaziebistro.pl/), ktora bola plna prvy vecer. Cestou este objavujem Wódka cafe bar (http://wodkabar.pl/) s nekonecnym vyberom vodiek, tak hned testujem cokoladovu a skoricovu ... mnamka. Kratka prechadzka a sup na veceru. Co dodat, vecera bol uzasny kulinarsky zazitok. Dali sme slimaky a pate ako predjedla a musle a chobotnicu ako hlavne jedlo. Parada, nie nadarmo ide o restiku odporucanu samotnym Michelinom ;) Zapijali sme cervenym vinkom a ja som to este prelozil Trifle dezertikom (jablckovym s vodkou). Dalsou zastavkou bola cajovna Warsztat Herbaty (https://warsztatherbaty.pl/), kde sme cajiky (ja Sencha Japan a Majka Kokica) prelozili kolacikmi (ja nugatovym a Majka mrkvovym). Ledva sme sa odgulali na izbu.Read more

3. den

March 15, 2019 in Poland ⋅ 🌬 8 °C

Ranajky sme planovali v bistre Charlotte (http://bistrocharlotte.pl/), ale bolo uplne plno, tak sme dali first fit podnik pobliz Fitagain Coffee & Food (https://www.fitagain.pl/). Posilneni sme vyrazili na prehliadku podzemia Hlavneho namestia (http://podziemiarynku.com/) - velka, velmi pekne spracovana expozicia. Na konci prehliadky rychle obcerstvenie papezskym kolacikom (kremes) a cokoladovou tortickou s cajom a sup na prehliadku Hipolitovho domu (https://www.muzeumkrakowa.pl/branches/hipolit-house). Joj veru, taky dom na takom mieste by som bral aj dnes ;) Nasledovala prehliadka maleho kostolika sv. Vojtecha priamo na Hlavnom namesti (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Church_of_St._Adalbert,_Kraków). Po nakupe cokolad tradicnej lokalnej znacky Wawel v ich firemnej predajni (https://www.wawel.com.pl/sklepy) oddych na izbe (ja som dopil to degustacne polske vino). Po sieste prechadzka do Kazimierza na zapekanky na street food miesto Bar Namaxa podla odporucania Kamily (https://www.tripadvisor.sk/Restaurant_Review-g274772-d7051603-Reviews-Namaxa_Mini_Bar-Krakow_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html) - no maximalny zazitok! Sam by som tam v zivote nesiel, ale zapekanka bola famozna! Prelozili sme to este gruzinskym street foodom v Gruzińskej Chatke (https://goo.gl/maps/aexhMvWx53G2) - gruzinsky Lula Kebab s hovadzim a bravcovym maskom a este sladkou verziou plnenou malinami a cokoladou). Sladka verzia bola famozna. Dalsia nasa cesta viedla do lokalnej cajovne Czajownia (http://czajowniakrakow.pl/), kde sme si v prijemnom prostredi pochutili na vybornych cajoch (ja Wuyi Shan Da Hong Pao, Majka Hojicha Kyoto). Cestou na izbu este kupu dalsieho lokalneho vinka, tentokrat biele mlade vinko Swieto-Marcinskie z vinice Wieliczka.Read more

2. den

March 14, 2019 in Poland ⋅ ⛅ 5 °C

Den sme zacali neskorymi, ale o to vydatnejsimi ranajkami v malom bistre Gossip Cafe (https://m.facebook.com/gossipcafekrakow/). Nasledovala prehliadka historickej trznice Sukiennice na Hlavnom namesti a potom prehliadka Marianskeho kostola (http://mariacki.com/en/) s najvacsim drevenym oltarom v Europe od nemeckeho rezbara Veita Stossa - naozaj skvost. Este sme stihli vedlajsi jezuitsky kostol sv. Barbory (http://swietabarbara.jezuici.pl/) a uz nas cakala objednana Food Tour so sprievodkynou Kamilou. K tomuto ani neviem co napisat, iba ze to bolo super. Ochutnali sme v roznych lokalnych podnikoch vsetko od pirohov (pierogi - 4 druhy), 2 polskych polievok, 2 druhov vodiek s polskymi drobnostami na zajedanie, cez zemiakove placky s gulasom a smotanou, polske “holubky” (golabki - kapustove zavitky plnene hovadzim masom s ryzou), polske krokiety (take tenke slane palacinky plnene masovou zmesou) s cviklovym salatom, dusena sudova kapusta so slaninkou a ako bonus dezert - polske palacinky plnene jablkami poliate dressingom z lesneho ovocia. Toto sme nakoniec zapili 2 druhmi lokalneho craftoveho pivecka. Celkovo sme takto presli 5 lokalnych podnikov. Hned po rozlucke s Kamilou sme dali dlhsiu prechadzku, pocas ktorej sme stihli pozriet voskove figuriny v Polonia Wax Museum (http://www.poloniawaxmuseum.com/). Nasledovala siesta na izbe (u mna spojene s pokracovanim degustacie lokalneho vinka z predchadzajuceho dna). Ked sme nabrali sily, tak sme den zakoncili v Kamilou odporucanom podniku Miedzy Miastowa v nasom okoli (http://www.miastowa.com/), kde sme este kupodivu nasli sily na zdolanie mixu morskych potvoriek a focaccie. Ja som to este zapil zopar drinkami a spokojni sme isli na kute. Musim uznat, ze Krakov ma vyrazne prekvapil obrovskym mnozstvom super podnikov, ktore su vsade doslova jeden vedla druheho a ponukaju vyborne jedlo a pitim za skvele ceny. Klobuk dole!Read more

1. den

March 13, 2019 in Poland ⋅ ☁️ 5 °C

Po kratkom lete z Viedne a ubytovani sme vyrazili na rychly prieskum na Rynek Glówny. Zastavka v stylovej cajovni Herbarciarna Czarka (https://eherbata.pl/herbaciarnia.html) - super priestory a vyborny Oolong caj (ja Ali Shan Jin Xuan a Majka Milk Oolong). Potom presun do zidovskej stvrti Kazimierz, kde sme sa tesili na veceru v restike Zazie bistro (http://www.zaziebistro.pl/ - taliansky zamerane, vyborne recenzie a tesili sme sa na musle), ale bolo plno. First fitovo (caj uz riadne tlacil) sme nakoniec skoncili v Kolanko No 6 (http://www.kolanko.net/). Ukazalo sa to ako vyborna volba. Lokalne krakovske craft pivecka (podotykam, ze si dala aj pani M.) nasledovalo predjedlo (ja Indonezyjski satay a Majka Kofty wegetarianskie) a ako hlavne jedlo Musaka (grecke jedlo, Majka) a Murgh Makhani (indicko-britske jedlo, ja) - proste typicka polska restika ;) ... ale preto ma motto “ Naokolo swiata”. Ja som to este zaklepol zakuskom Ciasto czekoladowe podawane na cieplo z sosem z malin , jagod i porzeczek a Long Island Ice Tea. Nasledne som sa uz len odgulal cez nocny Rynek Glówny do postele - popravde pred spankom este ochutnavka cestou zakupenej flasky lokalneho cerveneho Srebrna Góra Kraków Cabernet Cortis 2017 (vyborne!!!). Kazdopadne som v Kazimierzi s jeho mnozstvom utulnych restik, barov a culym nocnym zivotom odhalil velky potencial aj do dalsich krakovskych vecerov.Read more

Cesta domov

May 8, 2018 in Slovakia ⋅ 🌧 15 °C

Cesta domov, zopar zastavok, nejake to jedlo ... pomaly je to za nami, smutne ;( Cestou aspon pozerame zapas nasich s Rakuskom (zaciatok na DVBT v Cechach a posledna tretina uz na Slovensku), konecne vitazstvo na MS za 3 body - presne na den po roku. Takze prijazd domov predsa s vitaznou prichutou.Read more

Malmö

May 7, 2018 in Sweden ⋅ 🌙 11 °C

Rychle odubytovanie, snaha o vyriesenie pokuty za parkovanie (o 2 hodiny sme po potvrdeni mailom zistili, ze uspesna) a uz sa tesime na prechod mostom Øresund ovenceneho viacerymi superlativmi (https://en.wikipedia.org/wiki/Øresund_Bridge) do Svedska. Trochu chaosu na hraniciach, lebo Rebeka mala doklady k kufri, ale o chvilu uz parkujeme v centre Malmö. Prechadzka po centre stacila na prehliadku namestia Stortorget, katedraly Sankt Petri Kyrka (najstarsia budova v meste), Gamla Väster (nizke domy vo farbach duhy), Malmöhus Castle (najstarsi svedsky zamok). Vsetko spojene s odlovenim 2 kesiek a ukoncene chutnym obedom (i ked cakanie na jedlo bolo nekonecne) v restike Mando Steakhouse (http://www.mandosteakhouse.com/). Navrat mostom Øresund do Kodane, odvoz Rebeky na letisko a po rozlucke s famoznou Kodanou, ktora nam vsetkym ucarovala, sa zbytok posadky presuna trajektom do Rostocku, kde spime v rovnakom hoteli Citymaxx (http://www.hotel-citymaxx.de/) ako cestou do Kodane.Read more

Zapas so Svajciarmi

May 6, 2018 in Denmark ⋅ 🌙 12 °C

Dnesny den zaciname prechadzkou po Christianshavn - slobodne mesto v strede Kodani, samovyhlaseny autonomny anarchisticky district, criminal area, hulicske doupe. Ma 850 obyvatelov, pokladaju sa za samostatny mikronarod, ktory je mimo EU a maju samostatnu menu Iøn. Chodi tam kopec turistov, usporaduvaju sa koncerty, predavaju ekologicku zeleninu a remeselne vyrobky. Jeden zakupeny vidno aj na fotke. V nasich dresoch sme tam popri tych stankoch a mariskou a hasisom posobili trochu ako past na oko. Potom este jedna rychla keska cestou na metro a valime na stadion, kde nas opat caka tradicny 3 zapasovy pridel. Nasa osadka sa na stadione rozsirila o Ducklyho (vid. foto). K dianiu na stadione uz radsej nic pisat nebudem, smutne to bolo ;(Read more

Never miss updates of Maria Zanechalova with our app: