MS’23 Riga

May 2023
A short but fine adventure by zanechalovci na cestach, Maria & Marek Read more

1. den: BA-Vieden-Riga

May 11, 2023 in Latvia ⋅ ⛅ 22 °C

Uspesne sme zvladli skore vstavanie a aj cesta prebehla bez problemov. Cez rannu zapchu sme sa preboltovali aj k nasmu apartmanu (zaver ako hladanie pokladu - potrebovali sme 3 ciselne kody a 2 kluce). Hokejova atmoska bola samozrejme uz od viedenskeho letiska. Po vybaleni nastal cas na dobry obed. Toto bude pocas tohto tripu mierny oriesok, lebo sklbit konzervativne tradicne kulinarske poziadavky juniora M s nasimi objavitelskymi a zazitkovymi poziadavkami nebude jednoduche. Stylova restika Good Father vsak zabodovala. Aj jedlom, aj prostredim. Dali sme grilovane krevetky, tataracik, stejcik, spagety carbonare, pizzu, vsetko zaliali cajikmi a lokalnym pivkom … na zakusok uz nezostalo nikomu miesto. Junior M dokonca zahlasil, ze sem sa mozeme vratit!
    Junior (este stale chrchlajuci) sa nasledne s cerstvo zakupenou davkou liekov odporucal do postele a my s pani M sme zamierili na prvu obhliadku Riga Areny. Vyzera to vsetko super, uz sa tesime na zajtra. Cestou spat nakup zasob jedla pre pacienta a nejakych drincikov pre nas. Unaveni z cesty sme s pani M este zakotvili v Buberts podniku kusocek od nas a dali pivecko (ja), proseccko (pani M). Musel som si hned objednat dalsie, lebo prve mi “od smadu” skoro cele vypila (vid. slastne zavrete oci a zdvihnuty malicek). Pani M potom este prdli nervy a dala aj zakusok. Jeden sme museli zobrat so sebou aj juniorovi. Na izbe boli plany na spolocny filmik a ochutnavku drinkov … ja som vsak urobil chybu, na chvilu si lahol a zalomil som ako babatko az do rana ;)

2. den: SVK vs CZK

May 12, 2023 in Latvia ⋅ ☀️ 22 °C

Konecne sme sa poriadne vyspali a dali neskore ranajky v “This place doesn’t need a name” (English breakfast, parky so slaninkou v zemli, Shakshouka, palacinky). My s pani M este kratka prechadzka po okoli a uz sa nahadzovali dresy. Riga arena vyzerala ako po anektovani Ceskoslovenskom. Super atmoska uz dlho pred zapasom. Pokriky “ Slovensko”, “Cesi”, “my sme tu doma”, “kdo neskace neni Cech”, spievanie Macejka, vysoky jalovec … no proste uzasne. Stihli sme kupu tohtorocnych odznakov na dresy a potom uz zacal zapas … no nebudem jatrit svoje rany, v ostrom skvelom fighte sme viedli 1:0 aj 2:1, ale vysledok 🇸🇰 2 : 3 🇨🇿. Ale nabuduce to uz urcite pride, bratři! Inak prvy gol som oslavoval tak, ze mi odletela siltovka z hornej tribuny az na dolnu … nastastie mi ju zdola hned hodili nazad hore ;)
    Atmosfera nas presvedcila a cez prestavku medzi dnesnymi zapasmi sme este dokupili listky na 🇸🇰 vs 🇱🇻 a 🇨🇿 vs 🇰🇿 (na pondelok uz mame celodenne). Situacia pred arenou sa zmenila a Lotysi dobili uzemie od nas naspat ;) Po drobnom obcerstveni sme si uz bez nervov uzili zapas 🇱🇻 0 : 6 🇨🇦. Bolo 9.260 divakov (na nasom 7.800, kapacita 10.500).
    Po zapase este uz klasicka zastavka v Buberts a dlhe diskusie pri dobrom lokalnom pive s Lotysmi nielej o hokeji, ale aj o Rige, Rusoch, Ukrajincoch, Slovensku. Museli sme slubit, ze zajtra po vzajomnom zapase prideme opat na pozapasovu analyzu ;)
    BTW, cela rodina tipujeme sutaz k MS na Tipsporte … stav po prvom dni: Reb 12 bodov a my ostatni po 10.

3. den: SVK vs LAT

May 13, 2023 in Latvia ⋅ ☀️ 19 °C

Dnes pani M spala do jedenastej, takze ja ako vzorny manzel som pripravil ranajky na izbe. Posilneni sme pozerali prvy zapas v TV (SUI - SLO). Potom s pani M prechadzka do mesta (samozrejme bez juniora, ktory lenosil na izbe), odlovena jedna keska a konecne dobry cajik v miestnej cajovni (takze zapas NOR - KAZ sledovany iba online). Po cajiku spolocny obed uz aj s juniorom v prijemnom podniku Beer Museum - vyborne pivecka a tiez jedlo. No a potom uz sup do dresov a ide sa na Lotysov. Armosfera v arene opat skvela, i ked divakov bolo menej (8.930), ako ked hrali LAT s CAN (9.260). Po paradnej 1. tretine, ked sme mohli dat aj 5 golov, ale dali iba 1, to boli opat klasicke nervy a specialne posledne minuty. Tentokrat sme to ale ustali a vitazstvo 🇸🇰 2 : 1 🇱🇻 je doma, jupi!!!
    Cestou na izbu povinna zastavka v Buberts a oslavna flaska vinka s tanierom chutoviek. No a hlavne vysoko odborne analyzy zapasu s Lotysmi, Slovakmi a Cechmi. Majitelia podniku (manzelia) su skveli. Zajtra sme tam po zapase opat ;)
    No a aby sa nezabudlo, dnes ja a Reb po 16 bodov, pani M a junior po 14. Cize celkovo Reb ma 28, ja 26, pani M a junior po 24. A nasi chlapci 3 😜

4. den: CZE vs KAZ

May 14, 2023 in Latvia ⋅ ☀️ 22 °C

Dnes opat ranajky na mieste, ktore nepotrebuje svoje meno (ENG ranajky, I love croissant, bageta Philly Cheese s kuskami stejku a toast s brie, granatkom a pomarancovym dzemom, cajiky a dnes aj jedno pivko Medusa). S pani M nasledne konecne 3 hodinova prechadzka do stareho mesta - hlavna lipova alej, Monument slobody (pamatiam boja za nezavislost 2018-2020, 42 metrov), Berga pasaz, Radnicne namestie, Dom ciernych hlav, Domske namestie, Rizsky Dom … pivecko, cesnakovy chlebik, zmrzka … mnam mnam. Prebehlo to rychlo, sup do dresu a ide sa na bratov. Atmoska zatial najslabsia, poloprazdne tribuny (3.670 divakov) a aj hokej mohol byt veru lepsi. Ale bratia to dali 🇨🇿 5 : 1 🇰🇿. No a my sme sa rozrastli o jedneho clena, maskota Spikyho (a ja a junior nove MS tricka). Dnes sme vynimocne unaveni vypustili aj Buberts, ale aspon sme zamavali majitelom.
    Este jeden fun fact: Ak budete v Rige, velky pozor na chodnikoch - vsetci tu jazdia na bikoch, kolobezkach a inych strojoch zasadne po chodniku a zasadne najvyssou rychlostou. Chodci su tu proste ohrozena mensina.
    No a aby sa nezabudlo … body. Dnes Reb 28 a ostatni po 24. Celkovo Reb 56, ja 50, zvysna dvojica po 48 … a nasi holejisti stale 3 , kedze dnes nehrali ;)

5. den: SVK vs CAN

May 15, 2023 in Latvia ⋅ ☁️ 24 °C

Dnes velky den, zapas proti Kanade. Neskore ranajky v Street Fries Kitchen boli vynikajuce (burger s vajickom, omeleta s lososom a guacamole, americke palacinky so slaninou, javorovym sirupom a cheddarom, belgicke waffle so zmrzlinou, ovocim a nutellou, cajiky a jedno craftove pivecko). Spravou dna je, ze junior uspesne nakazil aj mna a uz zdochyname dvaja. Ja doplnene o stratu hlasu. Napriek tomu sa dnes musi fandit, takze nadopovani liekmi vyrazame v dresoch na nas velky zapas. Atmosfera super, i ked divakov menej ako na predoslych zapasoch (4.640), ale zase viac ako mali Cesi vcera proti Kazachom (3.670). Zapas fantasticky, nervy vybicovane, kopec nasich vyluceni, skvela hra nasich. Po remize 1:1 predlzenie bez golov, na najazdy skoro vitazstvo, nakoniec vsak prehra. Kazdopadne bod s Kanadou ma cenu zlata (mark me! este bude velmi dolezity). Junior si musel po druhej tretine odskocit na jednu pisomku (ziskal 18 bodov z 20), tak sme fandili aj za neho. Po obrovskych nervoch sme si uz potom v klude uzivali zapas Ceska s Lotysmi. Zabavna historka bola pri vstupe, ked ma nechceli pustit s odznakom z MS v Cechach z roku 2015, lebo su na nom aj vlajky Ruska a Bieloruska - ich symboly su na MS tento rok zakazane. Takze som musel odznak odopnut z dresu. Cesi sa potrapili a nakoniec tiez uhrali iba bod po prehre v predlzeni. Lotysi teda mohli oslavovat naplno. Ja som sa uz ledva dovliekol do povinnej zastavky v Buberts, kde nas uz cakali nateseni maiitelia a oslavujuci lotysski fanusikovia. Paradny den sme s nimi pooslavovali ako sa patri, ja sice uz uplne bez hlasu, ale o to s vacsim elanom. Nasledne sa pridali aj traja ceski fanusikovia z Prahy a s nimi sme ostali sediet na terase este aj po zavreti podniku a odchode personalu. Prebrali sme samozrejme vsetko, dnesne zapasy, uroven hokeja v nasich krajinach, historicku krivdu na slovenskom hokeji, ambicie na turnaji v Cesku buduci rok, ekonomiku, +/- zavedenia € a samozrejme ceny piva. Paradny vecer.
    Ohladom bodov z tipovania to bola dnes tragedia, ale vobec nevadi. Reb 6, ostatni po 4. Celkovo teda Reb 62, ja 54, zvysni tipujuci 52. No a nasi chlapci krasne 4 body!!!