Azori Kalandok

Régóta terveztük, most megvalósítjuk :) Irány az Azori szigetek! Read more
  • 1.0kphotos

Salto do Cabrito túra

September 3, 2019 in Portugal ⋅ ⛅ 21 °C

Körtúra Calderiasbol egy vízeséshez. Az elején egy nagy forró rét, ahol ki van írva: ne állj sokáig egy helyben, ne feküdj le, a, földre, mert sok a szendioxid a levegőben. Jól hangzik :D közben itt ott gőzölög a hegy random helyeken az ösvény mellett. Az ilyen helyeken ha ledugsz egy botot a földbe, egyből gőz jön ki. Meg is égettük a kezünket meg a lábunkat, mert nézzük már meg meleg e 😂
    Egy idő után trópusi dzsungel szerű erdőben megy az út egy vízvezeték mellett. Kicsit olyan, mintha Pennywise várna a végén. Főleg akkor, amikor egy régi vízműhöz értünk az erdő közepén 👻
    Ezután a vízvezeték tetején megy korlátok között az ösvény. Egyszer csak meredek szikla falak közé értünk, alattunk a mélység, meg egy szép nagy vízesés, aminek a tövében emberek fürdenek. Kis pici hangyák a mélyben. Megérkezéstünk.
    Tényleg nagy, fölöttünk tornyosulnak a sziklák, szinte össze nyomnak, de nagyon látványos hely. Én úsztam is benne, Kata lábat áztatott. KB egy órát voltunk el itt.
    Ja, amúgy mint kiderült a helyszínen, autóval is, lehet jönni, de úgy nem látod az erdőt, meg a gőzölgő hegyoldalt, meg nem is kihívás így. Viszont rájöttünk, hogy a túra további része amellett a műút mellett menne, ahol kocsival jönnek, ráadásul a túra kétharmada még hátra lenne, szóval vissza fordultunk arra, amerről jöttünk.
    Jól jártunk, mert vissza felé így még meg tudtunk nézni az erdő közepén egy régi de még használatban lévő gátat, ami nagyon vadregényes úton közelíthető meg, és szuper jól is néz ki.

Lagoa do Fogo alkonyat

September 3, 2019 in Portugal ⋅ ⛅ 20 °C

Mivel közel volt, gondoltuk megnéztük gyorsan fentről a tűz tavát, ami egy beomlott vulkán kráterében van, és út vezet a kráter széléig. Huh... Ide vissza jövünk holnap túrázni egyet.

Riberia Grande este

September 3, 2019 in Portugal ⋅ ⛅ 20 °C

Random portugál vallási ünnep, azaz egy este a városban. Nagyon mókás ahogy a templom karácsonyi fényekben villog, millió ember az utcán, a téren a templom előtt ülnek, és mintha licitálnának valamire, de nem értettük a rendezvényt :) Éhesek voltunk, de itt alig van étterem, főleg este. Eddig mindenhol az volt, hogy nagyon nehéz volt találni bármit, kivéve Ponta Delgadaban. Így végül ettünk asszem bifinát (grill sertés szelet hamburger szerűen és az elmaradhatatlan chips bele 😂) meg találtunk sós popcornt, bár kis mennyiségben árulták csak, itt inkább főleg az cukros színes karamellás popcornt a menő. Aztán még valami furcsa fellépők is voltak, a helyi Notar Mary meg Kis Grofo táncosokkal. Nekünk annyira nem, de a helyieknek nagyon bejött. Jó kedélyűek, nem aggódnak, nem sietnek, hétköznap van, de este 11kor még simán mindenki ott volt.Read more

Caldeira Velha - dzsungel termál

September 4, 2019 in Portugal ⋅ ⛅ 18 °C

Kora reggel össze cuccoltunk, itt hagyjuk Rabo de Peixe-ét és a harmadik szállást, ma már este Nordeste mellett alszunk.
    Gyors reggeli egy kávézóban, majd tankolás, sikerült megtenni vagy 200 km-t eddig és az autó igényelte az utánpótlást.
    A Caldeira Velha 9kor nyit, azt írták mások, érdemes nyitásra oda menni, mert utána tömeg nyomor lesz. Fél 10re sikerült is megérkezni, de szerencsére még kevesen voltak a parkolóban. 3 eur a séta jegy, 8 a fürdőzős. És max 2 órát lehet bent lenni vele. Kaptunk karszalagot, de senki sem ellenőrizte bent, és azt sem, meddig voltunk.
    A rövid ösvény ami bevisz az első medencéhez nagyon szép, megint tiszta dzsungel.
    Mi lentről kezdtünk, elvileg fentről kéne mert ugy egyre melegebb medencékbe ülhetsz be, de lázadtunk na meg pont üres volt az első :D nagyon festői, és nagyon kellemes ahogy elfekszel a forró medencében.
    Tovább a másodikhoz, emellett van egy kis tó ami szokás szerint fortyog, füstöl-gőzöl mellette a föld és random helyeken rotyog a földön a pocsolya. Ki is van írva, hogy 100 fokos a víz, ide ne ülj be 😂 de mellette van megint egy használható, abban is elfeküdtünk. Itt már kezdtek érkezni az emberek, de még mindig nem volt tömeg.
    Tovább a harmadik medencéhez, ami egy vízesés alján van. Csodaszép, festői. Be a vízbe, 5 perc múlva csak egyedül voltunk benne, fotózás stb. Itt tényleg hűvös már a víz, de a vízesés bal szélén langyos víz jön. De ez is nagyon kellemes.
    Pár perc múlva kezdtek érkezni ide is az emberek, vissza mentünk a második medencéhez még ázni kicsit.
    A nap kisütött és így látszott igazán, mennyire buja növényzet és magas hegyoldalak vesznek körül.
    Van egy kis látogató központ is, tényleg mini, itt az azori szigeteki vulkánokról lehet érdekeseket megtudni.
    Mire eltelt a két óránk, addigra teljesen megtelt a hely, a parkoló is fullon volt, buszok, autók, tömeg. Tényleg korán kell menni az ilyen helyekre.
    Gyalog 15 perc alatt körbe lehetne járni, fürdőzéssel s 2 óra pedig szerintem bőven elég.

Lagoa do Fogo - körtúra a tűz tavánál 1

September 4, 2019 in Portugal ⋅ ⛅ 18 °C

Amit tegnap este kinéztünk azt most kicsit körbe sétáljuk. Na jó, nem körbe, csak egy kis részét. Annyira különleges és szép volt, hogy inkább több részre bontom :)
    A tűz tava, azaz a Lagoa do Fogo. Egy vulkán beomlott krátere, amiben létrejött néhány kristálytiszta tó. A legtöbb ember megáll a fölötte lévő kilátópontnál, onnan is eszméletlen a látvány, körben a kráter csipkés szélei és jurassic park szerű környezet.
    A bátrabbak lesétálnak a parkolótól a tó szélére, 200 m szintkülönbség szinte függőlegesen, meredek lépcsőkön.
    Mi inkább egy körtúrát választottunk, alltrailsen láttuk, nem tűnt nehéznek, összesen 6km, az semmi. 2 óra alatt meglesz.
    Elindultunk felfelé a gerincen a parkolótól. Egy ideig sok ember jön ide, aztán elmaradoznak, majd tök egyedül mentünk. Két oldalról nagyon meredek szakadék, kB 1 méter széles gerinc, ami félelmetes lenne, de mindkét oldalon derékig érő növényzet van, amitől kicsit olyan, mintha korlát lenne. Persze nincs, de azért jobb komfort érzet.
    Azért őszintén, voltak olyan pontok, amik elég ijesztőek voltak, és jól esett amikor jött egy egy fenyő erdő a gerincen, ahol nem láttuk a mélységet.
    A gerinc maga csodálatos, hihetetlen elképzelni hogy egy régi vulkán peremén egyensúlyozol. A fenyős részek szintén nagyon extrák voltak. Nem tudom miért, de tiszta gyűrűk ura hangulata volt.
    Mentünk mentünk mentünk, azt hittük hogy már sokat haladtunk, de ránéztünk a térképre, és láttuk, hogy még baromi sok van a gerincből. Pedig összesen max 2km ez a szakasz.
    Még egy kis emelkedő, még egy kanyar, még egy lejtő, még egy kitett rész, mikor jön már az elágazás, ami után már elvileg könnyű, mert csak lefelé kell menni?
    Végre elértük a kanyart. Gyönyörű volt fent menni, de most már jöhet a sima séta lefelé. Jaja, sima, séta 😂
    Folyt. köv.

Lagoa do Fogo - 2

September 4, 2019 in Portugal ⋅ ⛅ 19 °C

Tehát végre megvolt az ösvény lefelé. Hihetetlen buja növényzet mindenhol, tiszta dzsungel, a zöld ezer árnyalata. Bár süt a nap és nem volt eső, mindenhonnan csöpög a víz, mellettünk kis patak, körülöttünk meredek sziklafalak, csuda hely. Kicsit el is tévedtünk a nagy csodálkozásban, sikerült letérni az ösvényről, de nagy nehezen vissza találtunk.
    Egy idő után elmaradtak a nagy fák és az erdő, és ilyen sztyeppe szerű lapos területre értünk. Kis fenyők, bokrok, magas fű. Körbe már látszott a vulkán pereme, és ahol végig jöttünk. Innen nem is tűnik olyan vészesnek, bár persze fentről egyik irányba az óceán is látszott, másik irányba körben a kráter.
    Elértük az első kis tavat. Annyira idilli és csendes volt, hogy úgy döntöttünk itt ebédelünk. Kis kolbász, kenyér, sajtkrém, sajt, joghurt.
    Tovább a nagy tó partján. Itt ott sirály csontvázak, ki tudja miért van itt ennyi.
    Elértük az első félsziget csúcsát. A tó partja kis kavicsos és sekély, azúrkék színű, bár a legmélyebb pontja 38 m, itt a szélén nyugis.
    Végig a félsziget partján, majd a másik, kisebb félsziget partján, gyönyörű, csendes, nyugis, körben a sziklák jó magasak.
    Kicsit pihentünk a kis félsziget csücskében, itt már több ember volt, de még mindig teljesen jó.
    Majd irány fel a parkolóba. Azt hiszem 120 méter szintkülönbség pár száz méteren. Nagyjából egy meredek lépcső végig.
    Időnként vissza nézve látszik a tó teljes pompájában, eszméletlen.
    Végül elértük az autót. A tervezett 6.5 km túra nekünk kicsit több lett, és olyan 4-5 órát simán eltöltöttünk vele. Bár voltak ijesztő részek, de abszolút megérte.

Miradouro do Pico da Barrosa

September 4, 2019 in Portugal ⋅ ⛅ 18 °C

A parkolóból látszott a hegy tetején egy meredek út szélén a miradouro, ahonnan a tavat lehet látni fentről, hát csak felmentünk még 5 percre. Megérte.

Negyedik szállás - Casa de Avelino

September 4, 2019 in Portugal ⋅ ⛅ 20 °C

Most a sziget keleti csücske lesz a következő pár napra, Nordeste mellett Lomba Da Fazendában. Egy kis aranyos falu. A házigazda fogadott minket, igazi régi polgári ház. A házigazda nagyon kedves, mindent megmutogatott, kaptunk ajándékba azori vajat (Kata imádja) és lekvárt meg képeslapot, ajánlott éttermet meg minden. Megmutatta hol lakik az apja, akié régen a ház volt, mondta mehetünk oda nyugodtan ha valami gond van, bár angolul nem tud :D
    Végül elvitt minket a helyi pékségbe, mondván ott csinálják a legjobb kenyeret, ilyet nem kapunk máshol. Ebben biztos igaza lehet, mert itt nem nagyon ettünk még jó kenyeret, olyan semmilyenek.
    Kikért két darab két kilós kenyeret, mi néztünk, mondtam h nem hoztam pénzt magammal, mondta h semmi gáz és meghívott minket 😊
    A kenyér tényleg nagyon jó, sőt, még forró és friss volt, de hogy eszünk meg két kilót, azt még nem tudjuk, általában max fél kilót eszünk egy héten :D
    Ráadásul úgy tűnik, a ház üres, bár van még vagy 4-5 szoba, de nincs senki rajtunk kívül.
    Ja, és a legjobb hír, van mosógép is, úgyhogy nagymosással kezdtünk 👍👍👍

Vacsora - Restaurante Tronqueira

September 4, 2019 in Portugal ⋅ ⛅ 20 °C

Mivel tegnap is csak valami helyi street foodot vacsiztunk és ma meg csak száraz piknik volt a tónál, úgy döntöttünk, hogy kipróbáljuk azt a helyet, amit a házigazda ajánlott.
    Google mapsben nem kapott túl sok pontot, és többen panaszkodtak, de igazából nem sok egyéb lehetőség van a környéken, meg amugyis, ha lenne, tök korán zár minden. Szóval próba szerencse.
    Elég jó helyen van, a kerthelyiség az kb mint egy kis park, de baromi nagy szél van, szóval bent ülünk le. Kevés vendég, aranyos pincérlány, menü, ital. Ideje hogy megkóstoljuk a bife regianalet, ami helyi marha helyi módon (a boldog helyi tehenek ugye 😁). Plusz kértünk egy grilled fish of the dayt is. Egész, gyorsan elkészült, mindkettő nagyon finom volt. Fogalmam sincs milyen halat ettünk, de isteni, a helyi marha pedig valami szószban volt, fokhagymával és rásütve egy tükörtojás, nyammm, fincsi volt :) desszertnek persze ananász 🤣

Lomba Da Fazenda - túra a parton

September 5, 2019 in Portugal ⋅ ⛅ 22 °C

Szóval, láttuk hogy van itt valami körtúra, 6 km körül, elindultunk. Először rossz felé mentünk, aztán másodjára is :D de legalább láttuk a helyi templomot és temetőt (annyira hangulatosak itt a templomok, mindegyik hasonló stílusú, kicsit nekem mexikói, sőt inkább western film hangulata van mindnek) meg boldogan legelésző teheneket (mindenhol ott vannak).
    Aztán az ösvény elkezdett lefelé kanyarodni. Meredek lépcső, de nem arra visz a jelzés. Kata mondta menjünk kicsit arra. Bevallom eléggé fostam :D baromi meredek, cikk cakk lépcső a meredek szikla fal oldalában, egyik oldalon a szikla, másikon a szakadék, lent a tajtékzó óceán. Végül leértünk az aljába, és hát a látvány mindenért kárpótolt, gyönyörű. De még vissza is kell menni :S
    Felfelé már nem volt olyan félelmetes.
    Ezután az ösvény érintett pár kilátó pontot, egyik jobb mint a másik. Folytattuk az utat magas, nádfalak között legelőkkel körbevéve. Egy kanyar után meredek ösvény lefelé, és elkezd irgalmatlanul fújni a szél, majd jött a permetező eső. Mi legyen? Ha vissza fordulunk, ugyanannyi, mintha végig megyünk. Akkor menjünk tovább, hátha.
    Mellettünk most meg embermagasságú agavék, Katát meg is szúrta egy miközben le akartam fotózni vele, de gyorsan bekötötte az ujját száraz valamilyen levéllel 😂
    Hopp, közel az óceán, mindjárt lent vagyunk, az eső most már esik, esőkabát rajtunk, és megláttuk lent az egyik híres turista látványosságot: egy medence közvetlenül az óceán parton. Máskor nagyon szuper lehet, fürdés a medencében és az óceánban is, most a hatalmas hullámok átcsaptak a szélén és az óceán vize keveredett a medence vizével. Amúgy nagyon érdekes volt így, esőben is, és közben ijesztő meg nyomasztó is kicsit, ahogy a nagy nagy hullámok csapdosták.
    Végül elállt az eső, gyors pár fotó, menjünk tovább.
    Az út egy régi vízi malom és egy Camping mellett ment el. Tök jó helyen van a Camping, patakpart, nagy fák, völgy tövében, szuper hely. És persze van sok grillező hely is, fa oda készítve. Aki sátorozni akar, annak ajánlom ;)
    Végül sok sok felfelé kapaszkodás után beértünk a falu szélére. Aranyos kis régi házak, meg néhány elhagyatott ház, aztán a falu temploma megint, beugrottunk a boltba ebédet venni, találtunk frissen sült csirkét nyami. Máshol már láttuk, most meg is vettük: itt közepén ketté vágják a csirkét, és ketté hajtják, és úgy sütik meg egyben. Remek ötlet.