South America

January - February 2019
Plníme si sny. Read more

Day 10

January 11, 2019 in Chile ⋅ 🌬 11 °C

Ukolísaní v dodávke, vstávať sa nám nechce, bo fúka nahovado. Presúvame auto o pár sto metrov, aby sme si aspoň raňajky dali v menšom vetre a pokračujeme v expedícii. Poskakujúc cestou, pre nerovnosti a silný vietor, zastavujeme na road works. Vlečie sa to. Cez info do Parque Nacional Torres del Paine. 80 kilometrový vietor má mať zajtra o 20 menej, tak nám odporúčajú začať vyhliadkami z Lago Grey. Fučí, tak to dávame do coffee shopu. Preberáme další postup, ale asi to bude dnes diétne. V administratívnom centre to kotvime na parkovisku, stále fučí, tak tri fľaše vina a skoré odobratie sa na kute.Read more

Day 11

January 12, 2019 in Chile ⋅ ⛅ 8 °C

Spánok jak v kolíske, nie tak pohodlný, ale vetrom ukolisaný. Šľahá dážď, vietor nadvihuje dodávku a nám sa do ničoho v tejto arktickej zime nechce. Ešte aj tú vodu treba v aute zohrievať. Tu a tam oblaky umožnia výhľad na Del Torres. S predpoveďou to tiež nie je ružové, vietor sa má umúdriť až v pondelok a to je sobota. Trochu to limituje našu expedíciu na jedenie a trávenie veľa času v aute. Salto Chico, vodopád pri hotelíku s jakuzou. Výšlap na Mirador Cóndor, do kopca to tlačí samo, vetrisko jedno. Zapotení sa presúvame do coffeeshope v Pudeto, ľahký obedík a vodopád Salto Grande. Teraz vieme, čo je to vietor, nárazový do 90 km/h. Pokračujeme na Mirador Cuernos, veternou krajinou. Stretávame Guanacá, na selfie. Večera v Las Torres hoteli a čakáme rangera pri zastávke autobusov. Hajzliky zamkli.Read more

Day 12

January 13, 2019 in Chile ⋅ ☁️ 10 °C

Sme sa hotovali na skoré vstávanie. 9 je vlastne v našom prípade dosť skoro, no ono to bolo vlastne pred 9tou. Pojedli sme skoro všetky zasoby a vyrážame, počasie praje. Highlight parku, Mirador Base Las Torres. Prevýšenie je asi 800 metrov, slnko peče, miestami fúka, ale je dosť teplo. Cez les, potom prašná, šutrová anakonec len šutre. Otvára sa jazero v obklopení veží, meškám asi 20 minút, veď ono nezdrhne. Voda ľadová, z ľadovca, asi preto. Pobudli sme, pokochali sa, nohy schladili a ide sa naspäť. V Chileno camping dávame cigu a pivo a to mi nesadlo. Zvyšok mám krízu, poležím asi 20-30 minút a v poho. Chalani zatiaľ dávajú naspodku kúpeľ v Rio Ascencio, pez breptania sa pridávam. Studené ale refreshing. Dali sme asi 22 kilákov, a pivo v base campe. Ide sa na hambáč do hotela Las Torres. Dosť sme zmohnutí. K chutným burgrom sme vyfasovali nejaké vegies a pár pív zdarma, ako pozornosť nepozorného podniku, zabudli na nás. Papierové podtácky sú vlastne vyrobené z kameňa, nechápem. Pri účtovaní si spomenuli aj na nejaké extra veci, ale asi od iného stolu. Všetko dobre dopadlo a s plnými bruchami kráčame späť do štvorkolesového domova.Read more

Day 13

January 14, 2019 in Chile ⋅ ⛅ 11 °C

Asi poslednú noc v konzerve máme za nami. Pod ľadovcom pofukuje a je pod mrakom. Dnes opúšťame park UNESCO, je na jeho listine od sedemdesiateho ôsmeho. Paine Waterfalls na rovnomennej rieke s Torres v pozadí a ide sa preč. Zas nejaké lamy, žiadne Nandós. Okolo hraničného prechodu Cerro Castillo smer Puerta Natales. Zastávka pri jaskyniach Cueva del Milodón, nejaký okruh s dierami v skalách. V info centre to premietajú, tak len takto diétne. Vykopávky nejakého vyhynutého zverstva. Sme v Puerto Natales, El Boto reštika. Zase prežratí, nejaké seafood predjedlá zasypávame steakom a guanaco. Čo je moc, to je moc. Dnes by sme mali vybehnúť nejaký kopec a nie jeden. Žiadny nie je naporúdzi. Poďme hľadať nejaké ubytko, nech sa môžme natiahnuť. Hostel Los Pinos sa stáva našim útočiskom. Auto sme sem nepresunuli, zatiaľ, bo sa pokazilo. Niekto nechal svietiť svetlá. Zachrochtalo, tak som si vzal vak, zamkol a odkráčal skultúrniť seba sa. Neskôr sa podarilo roztlačiť. Vyrážame do ulíc Puerto Natales, vlastne uličiek. Maličké, zabudnuté, ale cítiť tu turizmus. Brewery Galery s asi 20 pivami, väčšinou čilské, dali sme skoro všetky. Hostel zatvárajú o 12, tak v najlepšom sa vytrácame do drevohostelu. Niekto tu dosť píli, nevadí, budeme aj mi.Read more

Day 14

January 15, 2019 in Chile ⋅ ⛅ 12 °C

Zamračené, ale zpod perín to nevadí, aj raňajky sú. Prebalujem, čistím, bo dnes v noci do Santiaga letíme. Ešte treba konzervu vyumývať, škrabance zaretušovať, chipy na okne zakamuflovať a mašľou prebalené vrátiť do Wicked Teamu. Darí sa nám vypadnúť z mesta pred obedom. Plávajúc prázdnou cestou tesne pred Punta Arenas zočím pri ceste Nandú, či Rea, jednoducho patagónskeho pštrosa, konečne. Pred tým ešte tie farebné bociany, či flamingá, močiace si čongále v nejakej bačorine. V meste odkladáme vaky v hosteli, kde sme spali prvú noc, bo na letisku nie je žiadna úschovňa. Milí boli, nemali s tým žiaden problém. A ideme nájsť tu umyváreň. Krúžime dokola shoping mallu jak havrani, ale nakoniec sme našli. Zatiaľ sushi a ide sa na odovzdávku. Veľmi hladké. Peši do mesta a nejaká krčma s hnusným pivom a dosť zlým, vraj typickým čilským dishom. Radšej niekde inde. Pred tým sme ešte cmiter a kostol skukli. V Brownovej vile, pani bola nejaká dobrodinka v Punte, aj cintorín pomohla založiť, dáme pivo a dosť fajné rizoto a pastu, kosa nahovado. Cez hostel na letisko, kde nás skásnu za batožinu, sa nakladáme.Read more

Day 15

January 16, 2019 in Chile ⋅ ☀️ 26 °C

Prespal som celý let, za rannej zore sa prezliekame do shortiek a uschovávame batožinu. Taxík pred hostel, pred ktorým na matracoch pospávajú homelessáci. Otvárajú až o ôsmej, pán in charge nám aj tak nerozumie. Kráčame ranným Santiagom pomedzi budiacich sa bezdomovcov v parkoch, alebo len tak voľne pohodených na uliciach. Je ich dosť, asi aj viac než tých túlavých psov. Mám stres, všetci sa niekam ponáhľajú a všetko je zavreté. Dostali sme sa až na Plaza de Armas, treba aj baňos nájsť, stále všetko zavreté. Nakoniec sme coffee shop našli s vtipnou čašníčku aj s baňos. Teraz hľadáme nejaké info centrum, no ranné Santiago je viac o hľadaní a prebúdzaní v rušnom veľkomeste. Bookli sme hop on/hop off bus, čo nás povozi dookola a aj lanovku Teleférico na kopec Metropolitano so sochou svätého Cristobalda, či ktorý to bol. Opäť hľadáme baňos a aj tabak. Cestou ešte vyskakujeme na nepredpokladanú zastávku, bo močák tlačí. Bus ide dosť pomaly, bo trafic veľký až do busines centra so všetkými tými nablískanými mrakodrapmi. Chalani už podriemkávaju. Na kopec s tými krížami a kaplnkou a všakovakými svätými vecami čo k tomu patrí. Z lanovky je výhľad na modernú časť metropoly. Hore stretávame nejakú Moldavku, moldaviaaroundtheworld@facebook, či tak nejak. Dole sa ide Funicularom, strana kopca s výhľadom na pôvodnú, teda starú časť mesta. Cez Bellavista, s peknými grafiti na stenách, sa predierame späť do centra. Tentoraz hľadáme nejakú krčmu, sakra až neuveriteľné, že žiadnu sme nenašli. Nikto tu nehovorí anglicky a ani nemajú vôľu. Podarilo sa, zašitá, bez výhľadu a to je vonku toľko zaujímavých ksichtov. Presun do hostela, asi tu už vytuhneme až do ranného letu.Read more

Day 16

January 17, 2019 in Peru ⋅ ☁️ 20 °C

Vstávame skoro, bezdomovci majú ustlané na matracoch pred hotelom. Veselá penzistka nás rýchlosťou blesku dopraví na letisko. vzlietame s východom slnka, čau Čile. Šofér nás čaká v Lime. Totálny chaos na ceste, pán s volantom miestami zaspáva, asi je po nočnej. Dosť stresujuca jazda, stresujúcimi prostredím, Africko to pripomenulo. Asi hoďka a pol a sme v Casa Suyay. Zhodíme bágle a ide sa na obhliadku Miraflores, ku pláži a vyzdvihnúť Ivana s Borkom. Moc pekná promenáda s výhliadkou na oceán. Späť na výhliadku, obed, super dezerty z miestneho ovocia a vrčiaci jazdci valiaci sa do cieľa pod nami. Spoločne do centra. Motorkár je v bolestiach, bo si rebro zlomil. Na dune mu benzín došiel, ale 7 etáp dal. Františkánsky kostol s katakombami a 25 tisíckou lebiek poukladaných v troch podúrovňových podlažiach. Centrum je úchvatné, so Santiagom sa to nedá ani rovnať. Pulzujúce veľkomesto s obrovským počtom ľudí presúvajucich sa hore-dole za stráženia policajtov so štítmi. Nejaký protest sa tu koná, je to miestny šport. Športovci si šli po svejch, ešte sa motáme a polorozpadnutý taxík nás vyhadzuje v hoteli aj s prídavkom. Ubytujeme batožinu a zháňame zeleninku, podarilo sa, ten nás zodral z kože, aj nejaký cukor sa našiel. Aspoň nás na pláž hodil, kde sa koná záverečná ceremónia Dakaru. Prášia tu a tešia sa, že odjazdili. Seansa na pláži a pochod pobrežím smer hotel. Celý sme nedali, 24 kilákov v nohách za celý deň nás prinútil drožku zobrať na posledný úsek. Spánku bude málo.Read more

Day 17

January 18, 2019 in Peru ⋅ ⛅ 22 °C

Pokřcení sa valíme na raňajky, ktoré len pripravujú. Nevyberáme si, čo prichádza, to do seba hádžeme, bo nás z Hop onoffu majú vyzdvihnúť. Sú načas, presun niekoľko metrov pred eMsího a nakladáme sa. Vyhrali sme všetko miesto vzadu pri hajzlíkoch, naša voľba a cestou naberáme zvyšok zájazdu. Zobudili nás na raňajky niekde cestou a pokračujeme smer Chincha. Kláštor San Jose s tunelmi pod ním, majú vraj dĺžku 16 km. Otrokov tam schovávali a presúvali tovar aby sa daniam vyhli. Cesta ide vysušenou krajinou, tu a tam nejaké búdy. Áziu to pripomína, dosť bordel Plné mesto trojkoloek, Pisco. Dnes končíme v Paracas, pekná diera, kopec bugín na prenájom a kitesurfové lekcie. Vraj pekné pláže, no inú predstavu mám, sú čierne. Pohulíme, uvidíme. Sme sa natlačili v rooftop bare a šli spať.Read more

Day 18

January 19, 2019 in Peru ⋅ ⛅ 19 °C

Kohút kikiríka, tak so slnkom vyliezame aj my. Presun na loď a plavba k Poo Island, alias Ballestas Islands, alias Poor Man’s Galapagos. Fekál zoškrabujú každých 7 rokov a používajú ako hnojivo, to je busines s hovnom. Obrazec kaktusu v kopci, dva tisíc rokov, že im to nezvetralo, El Candelabro. Nástup do busu a nejaký park vysušenou pustatinou. Reserva Nacional de Paracas. Prvá vyhliadka pri dóme, ktorý sa oddelil od pevniny v 2007mom pri zemetrasení, tak už len pozostatok. Druhá výhliadka, cliffy a tretia na Peninsula Paracas, tu už sú pláže prístupné a pekné, Playa Roja. Smer Huacachina, malá dedinka v oáze, v centre peruánskej púšte. Obrovské pieskové duny obklopujú túto oázu hneď za mestom Ica. Ide sa na buginu a boardujeme na dunách. Vladko je nešťastný, že málo bolo. Zapad slnka, romantika s ďalšou tisíckou turistov. Wild Olive sa stáva našim domovom, celkom fajná kuchyňa a s 30% off, lebo Peru hop, relatívne lacné. Pekná promenáda, aj svadbu mali vo vysvietenom kostolíku. V Hoteli Wild Rover máme dnes žúrku, dostali sme vouchery, tancuje sa na barovom pulte, dávame trojboj. Fú, náročný večer.Read more

Day 19

January 20, 2019 in Peru ⋅ ⛅ 29 °C

Plány boli, aj sa prespali. Tak ráno zľahka pred obedom. Obišli sme ešte raz tú bačorinu a o jednej nástup do busu, smer, ďalej. Tentokrát je dosť plný. Ochutnávka nejakého sladkého vina v El Catador, moc sladké. Ale oni tu všetko pijú sladké, aj to pisco. Asi hoďka a ide sa na Nazca Lines. Ruky, jaštericu a strom je vidno z výhliadky. V Nazca si dáme večeru so sladkym nápojom a rýchloprehliadku námestia Jedno z dvoch aút je tu Daewoo Tico, a sú dosť vytunované. Ide sa buvať do autobusu. Bez prestávky pri splne mesiaca, by mal ísť až do Arequipa.Read more