Joined March 2016

Ázsiai oldal_piac

March 13 in Turkey ⋅ ☀️ 16 °C

Visszafele a piacon keresztül jöttünk, ami tulajdonképpen egy utcácska piaci portékákkal. Na, de milyen portékákkal!!! Mindenféle csudajó: "olyan" török fűszer, teák padlizsánfüzér, ezer féle olívabogyó, tenger gyümölcsei, magvak és minden, amit csak el lehet képzelni, meg az is, amit nem! 😉Read more

Ázsiaaaa

March 13 in Turkey ⋅ ☀️ 15 °C

Délutánra az ázsiai oldal meglátogatása volt a program, hogy elmondhassam, hogy voltam Ázsiában is! 😅🤣😅😂 Na, jó nem (csak) azért, 😉 hanem mert jókat olvastam róla, és mert volt kedvünk (leginkább nekem) hajókázni. Metróval is át lehet menni, de azt kicsit sem találtam izgalmasnak!

Odafelé a villamos megállóban beszelgettünk, nevetgéltünk, és véletlenül adtam egy puszit Viktornak... egy bácsika olyan brutálisan kiakadt, hogy hosszú másodpercekig annyira nagyon csúnyán nézett ránk, hogy egészen megilletődtünk. 😳😳😳 Itt ez kész pornó! 😅🤣

Aszonta Bülent, hogy a kikötőt onnan ismerjük meg, hogy ordibálnak. És igaza volt! 😁 Amúgy semmi extra; ez nekik amolyan vízibusz. Elég gyakran jár, és nagyon olcsó rá a jegy. Viszont amint elindultunk már hozták is a török teát... ami nagyon jól jött, mert brutálisan fáztunk az úton!!! 😬

Leszálltunk és sétáltunk egyet, majd ebédeltünk egy Mautner Zsófi által ajánlott helyen, ami nem volt rossz, de szerintünk semmi különös 😕 Később beültünk kávézni, illetve csak inni akartunk egyet az utcán, de a pincér csávó addig mórikálta magát, míg leültünk. ... aztán már ha ültünk, hopp egy süti is az asztalra került! Végül volt ott minden, barátkozás, közös fotó stb. Mindent megtett a borravalóért! 😅🤣😅

... és még egy kis bazár

March 13 in Turkey ⋅ ☀️ 11 °C

Elvileg úgy volt, hogy nem hagyjuk magunkat lehúzni, és a Nagybazár helyett pénteken (ma) elmegyünk a helyi piacra, ahol a helyiek is vásárolnak, de inkább a hajókázásra szavaztam. A kagylók meg a baklava miatt amúgy is be kellett menni a bazár területére, szóval mindegy is! 😊
    Ugyanis Laci szerint csak és kizárólag egy helyen (ÇARŞI BAKLAVA) érdemes megvenni a baklavát, mert ott tuti helyben készítik. És valóban nagyon finom, de nincs dióóóóós!!!! ... csak pisztáciás! És bár rajongok a zöld aranyért, valamiért baklavában a diósat preferálom 😊
    A kagylók meg a szokásos rizses cucc, amiből vettünk vagy négy(!) kilóval... Később a reptéri ellenőrzésen ki is nyittatták a bőröndöt miatta! 😅🤣😂

A változatosság kedvéért megint sálakat vadásztam, és sikerült is beújítani egy nagyon-nagyon drága szőröset! 😱 ...de olyan szééééép!!! 😊😊😊 Nagyon jól is sikerült róla a fénykép a szállodai szobában! 😅😆🤣😂🤣😂😅🤣😂

Teáztunk, gránátalmaleveztünk és elveztünk az ízeket, illatokat... a hangulatot.

Taksim tér és az esti séta

March 12 in Turkey ⋅ 🌙 13 °C

Bülent a lelkünkre kötötte, hogy egyik nap nézzük meg Taksim teret és az onnan induló Istiklal sugárutat, ezért egy kis pihenő után villamosra pattantunk... ami az egyik megállóból egyszer csak visszafele kezdett el menni! 😅 Aztán leesett, hogy mondták, hogy erre figyeljünk... Vili után egy metró-felvonó hibriddel mentünk tovább, aminek a kocsijai is lépcsőzetes kialakításúak voltak. Mókás volt.
    Maga a Taksim tér semmi különös, inkább azért érdekes, mert az állami események és katonai parádék mellett ide szokták szervezni a rendszerellenes tüntetéseket. Bár Erdogan a tenger egy adott helyen való feltöltésével kialakított nekik egy hivatalos tüntetős helyet... persze, mert ott elkerítve lennének, és be lehet szorítani a jónépet a vízbe, ha ellenállnak...
    Jó másért is érdekes a tér (emlékmű, víztározó, Atatürk központ stb.) de nekem ez maradt meg 😆
    A sugárút pedig a török Váci utca, csak 20x akkora! Nagyon európai, telis tele menő világmárkákkal! Mondjuk az azért vicces, hogy az egyik sarkon a Nike vagy a Zara, a keresztutcában pedig halárus!

Hazafele még ettünk egy jó vacsit, majd a hotelben kidőltünk!

Megint egy kis bazár Viktor nagy örömére

March 12 in Turkey ⋅ ☀️ 17 °C

Ebédre ismét Mustafa volt a befutó, és most sem csalódtunk!
    Egy kis pihi után újfent elmentünk a bazárba (és környékére), de most komoly tervekkel! 😉 Kinéztem ugyanis egy divattáskát egy boltban, de gondoltam árusnál lehet alkudni! 😁 Mondanom sem kell, hogy mindent bejártunk, de pont olyan nem volt sehol... Bánatomban visszakullogtam az üzletbe, és bosszúból kettőt is vettem! 😅😂 Az egyik lehet, hogy kicsit merész nekem; nem tudom, hogy fogom-e hordani... de akkor jó ötletnek tűnt! 🙃🙂🙃
    Vettünk még ezt-azt, de nagyon nehéz dolgunk volt, mert ha épp csak ránéztünk valamire, már szaladtak utánunk. Engem ez rettenet frusztrált, hogy nem lehetett nyugodtan nézelődni. Így sajnos nem tudtam venni egy 3. sálat! 😁
    Amúgy jogos, hogy lasszóval fogják a népet, mert - bár szerintem pocsék sokan vannak - nagyon kevés a turista meg aki vásárolni jön. Beszélgettünk 1-2 kofával, akik elmondták, hogy kb. 2 hónapot ki tudnak húzni így, de ha továbbra sem jönnek vásárolni a vírus miatt, akkor nagy bajban lesznek. 😕

A mai kedvenc mondatom: "Ez nem silány kínai hamisítvány, ez jó minőségű török!" 😅🤣😂

Uncsi

March 12 in Turkey ⋅ ☀️ 13 °C

Reggel időben keltünk, mert megbeszéltük Bülenttel, hogy 10-kor találkozó. Mondanom sem kell, hogy már félkor itt volt! 🤨
    Egy kisbusszal mentünk a gyárig (itt még őszinte volt a mosolyom 😊 ) , ami a város egyik szélén levő iparnegyedben található. Furcsa volt, hogy egy toronyházakból álló komplexumban van az ékszegyár, nem egy nagy lapos, épületben. Az ember úgy képzel el egy gyárat, nem? 🙃
    Mindegy nem is lényeg, dolgoztunk, aztán volt egy kis kutyálkodás a török részéről (semmi extra, csak egyszerűen át akart vágni egy kicsit 😊 ), de végül megegyeztünk.

Amúgy jópofa volt látni, hogy dolgoznak! Mondjuk nem túl szívderítő; folyamatos zaj, levegőtlenség egy viszonylag kicsi, ablaktalan szobában! És ugye egyesével forrasztják a kapcsokat, egyesével marják bele a mintát a Stampato szelvényeibe! Uff 🙁
    Bezzeg a főni irodája nem ilyen! Nagy ablak, kénylemes kanapék, arany díszek és fegyverek(!). Bár semmin sem tudok meglepődni! Ja, de. Az aranyozott cumin... na, az kiverte a biztosítékot! 😱😱😱

Hagia Sophia

March 11 in Turkey ⋅ ☀️ 15 °C

A palota után ettünk egy jót Mustafánál ismét, majd átsétáltunk meglesni a Hagia Sophiát, ami szerintem kívülről kevésbé szép, mint a Kék Mecset, viszont belül páratlan! Csodaszép mozaikok díszítik, és HATALMAS (55 méter magas és 31 méter átmérőjű a főkupola - sajnos ez is renoválás alatt állt, de azért látszottak a méretek).
    Furcsa , ambivalens érzés volt az egykori bizánci katedrálisban sétálni, mely áldozatul esett az iszlám térhódításának, bár nem ez az egyetlen épület, ami így járt... 😕 Szomorú, hogy jelenleg "csak" múzeumként áll, és egyik vallásnak sem adhat otthont...
    A méretes csillárok és a Jézust ábrázoló mozaik volt a kedvencem, de a bronzkapu is elég menő volt! 😉 (Sajnos az izzadó oszlopot nem mertük megtapogatni a hülye vírus miatt 😷☹)

Később még sétáltunk egy kicsit, mert annyira jó idő volt, hogy egyszerűen késztetést éreztünk rá, majd még egy körre betértünk a bazárba 😊
    ... volt ugyanis egy kis listám, amit valahogy rövidítenem kellett volna 😉 A neuralgikus pont a kendő volt, mert nem tudtam eldönteni, hogy milyen színűt vegyek! 🤪😆 Nagy nehezen kinéztem egy színátmenetest, de 100 líráért akarták adni, sőt volt ahol 140-et kértek érte, és nem nagyon akartak engedni... de én addig kerestem, kutattam, gyalogoltam, kajtattam, míg egy épp zárás előtt álló, hátsó kofa oda nem adta 70-ért! Sőt kettőt 120-ért!!! Hát én ennél boldogabb nem is lehettem volna! 🤣😅😆🤣

Este még sétáltunk egyet, mert az eddig legyalogolt 18 km nem volt elég és mindenáron a 21,4 km-re gyúrtunk 😉 , aztán mentünk aludni.

Tokapi

March 11 in Turkey ⋅ ☀️ 13 °C

Mivel ma nem kellett kelés után rohannunk, szép nyugodtan megreggeliztünk (leginkább én) 😊 majd ráérősen a szultáni palota felé vettük az irányt. Útközben összehaverkodtunk egy sráccal, aki sok hasznos infóval szolgált, de észre sem vettük, és hirtelen a családi szőnyegboltjukban találtuk magunkat, és már hozták is a teát... Na, nekem itt telt be a pohár és elszaladtam, Viktor meg utánam, persze rám hivatkozva 😄 Hiába, a mondás igaz: ha valaki túl kedves, az mindig legyen gyanús!

Szóval Topkapi szeráj. 1465-től a 19.sz. közepéig itt éltek az Ottomán birodalom szultánjai és persze az udvartartásuk.
    Hatalmas, várfallal körbevett "terület", csodaszép kertekkel, és sok-sok épülettel; a szultán és családja kecóján 😊 kívül a háremé, plusz iskola, kórház, istálló, fegyverraktár, pénzverde, pékség stb. Tulajdonképpen város a városban. Aki nézte a Szulejmánt vagy figyelt töri órán, az tudja miről beszélek! 😆😅🤣 Minden mindenhol agyon díszítve, csupa-csupa kék és arany.
    A legjobban a hárem tetszett, de a kis huncut törökök is tisztában vele, hogy azt mindenki látni akarja, így oda plusz jegyet kell váltani (az egész palotára átszámítva több, mint 8.500 Ft/fő volt a belepő, ami csak azért "drága", mert minden más nagyon olcsó! 😀 )

Folyt.köv.

March 10 in Turkey ⋅ ☁️ 10 °C

Szusszanás után Bülent elvitt minket egy "gyrososhoz" amiért itt most ölnénék, hogy ezt írtam 🤭 szóval egy dönereshez, ahol olyan saslikot ettünk, hogy jajj! 🤤 Semmi cicó, friss hús, zöldségek, vékony pita meg egy fatüzelésű "kemence"! Nem ám majd gáz!!!

Ezután Bülent elbúcsúzott tőlünk, mi meg eső lévén a Kék Mecset felé vettük az irányt. Ezt I. Ahmet szultán építtette, feleletként a vele szemben álló bizánci Hagia Sophiára. És azért kék, mert rettenet sok kék csempe borítja belül 😆 Rendes, működő mecsetként, csak adott időpontokban látogatható, és persze mezítláb (zokniban) plusz nőknek fedett fővel. Mindenki ijesztgetett, hogy micsoda lábszag szokott lenni, de szerencsére most nem volt! 🤣 Igaz, hogy belül épp renoválták, de a külső szépsége után nekem belül nem volt túl nagy szám 😶

Ezutána sétáltunk még egyet, majd a szállodában pihiztünk egy kicsit, majd vacsizni indultunk a Galata hídra, ahol napközben már voltunk (így Bülent leszervezte nekünk, hogy ne nagyon vágjanak át minket 😉)
    Itt szintén igen páratlan kulináris élvezetekben volt részünk (paprikakrém, olívabogyó, padlizsánkrém, rák, hal, sült paprika stb.) csak az volt a gond, hogy már az előételtől jól laktunk 😁 és még hoztak egy szép nagy halas tálat, meg egy kis tortát szülinapomra! ☺ Bülent cuki volt, ő intézte nekem.

Bazár látogatás

March 10 in Turkey ⋅ ☁️ 10 °C

Valamiért jó pocsékul aludtam az éjjel, ráádásul hajnalban arra ébredtem, hogy valaki danolászik a szomszédban... Mi vaaaan??? Mire valamelyest eszemhez tértem, rájöttem, hogy egy müezzin énekel (müezzin az iszlám vallásban a mecsetnek az az alkalmazottja, aki az imára hívó szöveget elénekli), csak hogy az időeltolódás miatt számomra nem reggel hatkor, hanem hajnali 4-kor! 😳 ... hozzáteszem 6-kor is fájt volna 🥴 , de jobb, ha megbarátkozom vele, mert ez így lesz minden nap!

Mivel Bülent kijelentette, hogy 10-re itt van értünk, a reggeli készülődés inkább reggeli kapkodás lett, így nem tudtam kiélvezni rendesen a beígért csodás falatokat (a reggelit, csak már szóismétlés lenne! 😆 No, meg mert azt sem tudtam, hogy mi micsoda a tálakon! Így mindenből szedtem egy kicsit! 😅

Sajnos az időjárás nem volt túl kegyes, ezért a fedett Nagybazár fele vettük lépteinket. És én csak ámultam és bámultam a sok színes portékát, meg a rengeteg embert... mire Bülent kibökte, hogy a hülye vírus miatt, most alig vannak! Egek, mi lenne, ha sokan lennének! 😱😱😱

Venni persze nem vettem semmit (mily meglepő, ugye? 🤭) de jól kinéztem, hogy miket kéne!
    Aztán átballagtunk a Fűszerbazárba! Jajj, azok a színek és illatok! Itt azért beújítottam egy kis vaníliát biztos, ami biztos.
    Aztán elmentünk a "márkás" nagykerbe, ahol Viktor jól bevásárolt, majd a Galata hídon szusszantunk egyet.

Never miss updates of Zsupán Bernadett with our app: