• Katjusa Zajec
Nykyinen
  • Katjusa Zajec

Nekam v Južno Ameriko

Päättymätön seikkailu — Katjusa Lue lisää
  • Tällä hetkellä paikassa
    🇸🇮 Ljubljana, Slovenia

    Okrog jezerca☀️

    7. kesäkuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 18 °C

    Kafe, zajtrk in sooonceeee☀️
    prvi stop je ogled enega viewpointa zelo blizu vasice Gachalá, kjer de vidi skoraj celo jezer in na drugo stran!
    En prijazen domačin nama vse razloži, o jezeru, o turizmu na teh koncih, o mikroklimah (logično, vreme se spreminja vsakih 10min)…
    Nadaljujeva pot in jaz vozim naslednjo uro, uživava v jasnem nebu in sončnemu dopoldnevu😍. Ustaviva se na mostu med dvema tuneloma, enega prevozim jaz drugega Felipe.
    Potem pa vidiva iz glavne ceste en viewpoint in se povzpneva do tja, spijeva kofe s prelepim razgledom☕️. Iz strani iz kjer sva ravno prišla se kažejo temni temni oblaki, v smer kamor pa greva pa jasno nebo, hvalabogu🙌 Pičiva naprej, da naju ne ujamejo…
    Na drugi strani jezera sva že en dan prej zacahnila eno laguno, mal odmaknjeno in do tja porabiva slabe pol ure po off roadu. Prispeva do kristalno jasnega jezera in tam sva čist sama😇 perfect spot za kuhanje kavice na najinem plinskem štedilniku in za snack break!
    Po dobri uri pa naju le dohitijo oblaki in se odločiva raj nadaljevat, preden se rosenje obrne v ornk dež. No, medtem ko se vračava pa se nama prevrne motorčič, teren je namreč zelo spolzek, specifično en del gozdu iglavcev, kjer je na tleh skoraj dva centi mokrih odpadlih iglic🫣. Dva pa šla zelo počasi in to je tudi del dogodivščine, oba sva bila popolnoma okej le mal zmatrana, po dvigovanju več kot dvestokilskega motorja nazaj na dve gumi😆
    Lue lisää

  • Še zadnji izlet; proti Gacháli

    6. kesäkuuta, Kolumbia ⋅ 🌧 18 °C

    Evo, pa je prišel… še zadnji skupni izlet preden se vračam v 🇸🇮🥹.
    Podaljšan vikend z enim ponedeljekom, saj je sreča na najini strani in je 8ga nek praznik🙌.
    V soboto ustaneva ob sedmih in na motor napakirava že vnaprej pripravljeno opremo in cunje, popapcava zajtrk in kavico na balkonu in pičiva!!!
    Smer je znana, proti Caleri, zdaj sva se tam peljala že štirikrat, le da danes pot podaljšava proti še-neznanim koncem🥰
    Ampak seveda izkoristim, da pot vije mimo veganske panadarije in nabaviva rogljičke in empanade za na pot.
    Prva kavica je v Guasci, bolj na hitro, saj želiva odvozit čim več preden bo dež🌧️. Naslednja ura je prelepa, s prečudovitimi zelenimi barvami iz vseh strani💚.
    Nato pa se začneva vzpenjati, pot vijuga skozi en prelaz paramoja, kjer naju čakajo dež&megla&mraz🥶😶‍🌫️… kot dve vrečki smeti v najinih palerinah se prebijeva skozi ta del poti, ki hvalabogu ne traja dolgo in ko se spet spustimo v dolino, dež ne sledi. Za malico in drugi kafe se ustaviva v Gacheti, kjer na klopi na glavnem trgu pojeva zapakirane empanade in obžalujeva, da jih nisva kupila več😋.
    To je zadnje večje mesto, preden se pot razdeli na dva dela, oz eno dolgo pot, ki vije okoli jezera El Guavio. Če koga zanima si lahko pogleda na zemljevidu lokacijo, kako pot naredi lep krog okoli jezera, za katerega vse skupaj rabiš ene tri ure in pol.
    Midva izbereva za prvi dan pičiti po spodnji oz. desni strani😌. Še zadnji stretch za danes, do vasice Gachalá.
    Pol poti je super za vozit, makedam in lepi razgledi. Prečkava most Miraflores, kjer ima Sally (motor) fotoshooting in jaz odvozim skozi tunel ker imava neko nenapisano relationship pravilo, da jaz vozim tunele😝😝. Kmalu pa se vse spremni v eno blatno zmes in pustim volan nazaj Felipeju heh…
    Prispemo okol pol petih, zmatraniiii in zelo umazani, a veseli (mi trije z motorjem).
    Lue lisää

  • Za off-road navdušence

    31. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 11 °C

    En nedeljski izletek.
    Dopoldne na nestrpno pričakovane volitve (jaz žal kljub več kot petim mescem v Kolumbiji še nimam volilnih pravic🤪), potem pa pičiva na eno kratko vožnjo.
    Ustaviva se v veganski panaderiji na super pici za malico in par sladkišev gre z nama v prtlažniku👀
    Potem pa malo sprobat off road sposobnosti tega motorja🤘. Felipe pozna eno pešpot, do enega viewpointa in želi sprobat motor po tej poti gor. Svaka čast vozniku, ki je odvozil tale teren, od peska do spolzkega blata, do kamenja in enometrskih lukenj🫣najhujšega dela sploh nimam posnetega, ker sem se mogla držat in ne migat preveč zadaj…
    Prevoziva do polovica, nato nadaljujeva peš (ne, ker nebi zmogel motor ali voznik, ampak ker rabiva en sprehod).
    Z malo dežja se vrneva v Bogoto…
    Lue lisää

  • Parque Arqueológico San Augustin (pt.1)

    24. toukokuuta, Kolumbia ⋅ 🌧 18 °C

    V nedeljo, ko se mi je vreme nasmehnilo☀️, sem se podala v arehološki park 3km izven mesta, kjer se skrivajo ene izmed najpomembnejših zgodovinskih najdb v Kolumbiji!
    V tem arheološkem parku najdemo največjo skupino verskih spomenikov in megalitskih skulptur v Južni Ameriki in velja za največji “necropolis” na svetu😮!
    Stoji sredi divje narave, tropskega gozda, na pobočju reke Magdalene.
    Tam najdemo številne skulpture in spomenike, ki prikazujejo ustvarjalnost in domišljijo severno andske kulture, ki je cvetela med 1. in 8. stoletjem. Datumi kipov niso gotovi, vendar naj bi bili izklesani med letoma 5 in 400 n. št.. Bogovi in ​​mitološke živali so spretno predstavljeni v slogih, od abstraktnih do realističnih.
    Na posesti, ki meri kar 116 hektarjev, je bilo najdenih več kot 300 skuptur (to je le eden glaven parkov, v bližini jih je še nekaj in skupaj nanese na približno 600).
    Kipi so izrazito visoki, največji naj bi meril kar 7m!
    Domneva se , da gre večinoma za pogrebne kipe. Večina je bila namreč najdena pokopanih, obkroženih in “zavarovalh” s kamni in objekti preminulih.
    Na območju, ki so ga poimenovali pogrebni nasip, najdemo kipe z zastrašujočimi podobami, kot so kače, ptice, itd, ki so bile strateško postavljene v bližnji, kot zaščitniki v posmrtnem življenju.
    Najdemo tudi podobe iz življenja, kipe, ki naj bi predstavljali različne poklice, ki dajejo arheologom in zgodovinarjem vpogled v takratno družbeno življenje. Nekateri pa seveda predstavljajo tudi bogove oz prizore takratne verske pripadnosti.
    Lue lisää

  • Spontan koncet😍

    23. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 17 °C

    Eno soboto zjutraj mi Liceth ob zajtrku pove, da bo zvečer zastonj koncert na enem izmed parkov, če bi šla zraven.😌
    Seveda rečem ja, take stvari je treba izkoristit in res gremo okoli sedmih skupaj (Lecith, njen sin in ena starejša gospa, redna stranka).
    Ujamemo ene 40min uvodnega benda, skupina precej mladih muzičarjev, ki so znani po igranju tradicionalne kolumbijske muzike, kjer se veliko uporabljajo flaute in različna pihala.
    Zelo zelo fletno in zanimivo za poslušat, pred odrom se naredi gruča otrok ki veselo pleše na poskočen ritem🥁.
    Nato malo čez osem pride gospa, katero smo čakali, Katie James😍
    Original iz Irske, s kolumbijskimi koreninami. Baje zelo slavna tu, tako da smo bili res srečneži, da smo dobili zastonj koncert!
    Ko začne pet, mene kar odnese❤️en najlepših glasov kar sem jih slišala.
    Zapoje nam nekaj svojih original pesmi, nekaj tradicionalnih kolumbijskih in latinsko ameriških, in celo eno kmečko Irsko!
    Koncert naredi čudovit tako njena topla prijazna energija, kot dejstvo, da nam pove kratke zgodbice, ki so v ozadju prav vsake pesmi. In jaz sem zelo ponosna na svojo španščino, da sem razumela več ali manj vse🥹
    Kljub občasnim dežnim kapljam je bil večer res poseben in zelo zelo lep❤️

    Sem priložila kar nekaj videov, za tiste, ki vas zanima🤗🤗priporočam poslušat
    Lue lisää

  • Še mal San Augustina🤗

    19. toukokuuta, Kolumbia ⋅ 🌧 22 °C

    Še en photo dump tele lepe vasice.
    Raziskala sem lokalno tržnico in uživala v izgubljanju-se sredi nabito polnih miz in stojnic.
    Poskusila sem novo zelenjavo, ki izgleda kot mali roza krompirček vendar se imejuje Olluco, in teksturo ima meni (po tem ko je že pripravljen za jest) nekaj med krompirjem in redkavico😝mogoce se sliši čudno a meni je bilo zelo všeč!! Prilagam slikce iz interneta in naslednja je moj produkt za kosilo!
    Veliko sem kuhala, izkoristila veliko kuhinjo, ponucala še zadnjo kvinojo iz Slovenije (hvala mami, love u)
    Na teh slikicah je pa sicer ujet “highlight” vremena v San Augustini, saj smo imeli uresnici večinoma dež🌧️tako da sem mogla izkoristit sončka, ko se je pokazal!
    V Kolumbiji bodo čez slaba dva tedna predsedniške volitve, tako da je stanje v državi baje mal napeto👀to mi je povedala Liceth… imajo samo dve stranki, skrajno desno in skrajno levo (nobena ni zares fajn).
    Desničarska reprezentanca se je en vikend oglasila in organizirala velik sprevod, skorda malo fešto z baloni, zastavami, ni da ni…
    💛💙❤️
    Lue lisää

  • San Augustin🎨

    19. toukokuuta, Kolumbia ⋅ 🌧 21 °C

    Malo mestece San Augustin je preprosto prelepo.
    Malo, z glavnim trgom in lepo kamnito cerkvijo, mnogimi kavarnami in ni niti ene ulice brez poslikave😍bjutiful
    Od rož, do vseh sort živali, polno kolibrijev in sončnic! 🩷💚🧡
    Tele poslikave dodajo res dušo mestu in zelo je lepo vidit, da imajo tudi prebivalci tak lep odnos in občudovanje do umetnosti😌
    Imam volunteering projekt, zadnji v Kolumbiji in zadnji na tem potovanju.
    V enem “Hospedaju” bom pomagala skoraj dva tedna. To je zelo običajen tip prenočišča v Kolumbiji, velika hiša z nekaj privat sobicami, v skupni uporabi pa dnevna soba in, če imaš srečo, kuhinja!
    Ta hiša kjer jaz “delam” je preprosto prečudovita, vse skupaj je 9 sob, ena od jih zame in ene dve za uporabo družine. Moja “šefica” je ene 35 letna gospodična Lecith, zelo simpatična in nasmejana in vedno zgovorna.😇
    Zakaj pa vse te stvari dajem v oklepaje? Ker zares nimam velik dela😅
    Gostov ni veliko, imamo eno starejšo gospo Albito, ki je tu redna stranka, saj se rada pride umaknit hrupnemu mestu in gre na dopust v San Augustin po več tednov v kosu!
    Tu in tam kakšen parček, ampak zares ni strank.
    V Kolumbiji so namreč volitve čez dva tedna in ponavadi ljudje v tem obdobju ne potujejo veliko…
    Lue lisää

  • -> San Augustin

    17. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 16 °C

    Ob enih popoldne (z mal tipične Kolumbijske zamude) štartamo proti San Augustinu. Naj bi bilo ene 4,5ur, pa se to spreobrne v 6.
    Prve dve uri sta prečudoviti s super razgledi na zelene hribe in polja, vmes celo kakšen slap in veliko kravic!
    Spustimo se v neko dolino, ki je obkrožena s Paramom in gorami!
    Nato pa vstopimo v Purace nacionaln park, in tam se obrne na slabše… jaz sem pričakovala prelepe razglede nacionalnega parka, pa sta obe strani ceste poraščeni z visokim grmovjem in se nič ne vidi. Cesta je OBUPNA, pesek in makedam, luknja ob luknji. Metalo nas je gor dol da sem imela občutek, da sem več v zraku kot na svojem zicu🫢In to traja uff več kot dve uri!!
    Brez signala seveda in naaajhujš del, da je mene tok lulat tiščalo da sem po eni uri in pol trpljenja rekla vozniku da naj ustavi ker ne bi zdržala še več kot pol ure tega.
    Ko le prilezemo izven nacionalnega parka na asfaltno cesto, voznik ustavi v eni restavraciji za 20min pauzo, spijem en kafe v družbi mladega Kolumbijca , ki je tudi strasten popotnik , preden šibamo naprej.
    Kao še ena ura, a se tudi to zavleče, ko se na enem razpotju ustavimo in razdelimo potnike na dva avtobusa, eni proti Pitalitu in drugi San Augustinu.
    Končno (zelo lačna) prispem v San Augustin okol sedmih, grem direkt proti moji prenočitvi, ki bo tudi moj volunteering projekt za naslednjih 10-12 dni👀.
    Prijazna Liceth me sprejme z velikim nasmehom, mi razkaže prostor in mojo sobico, ob večerni kavici malo klepetava in potem si skuham eno ornk veliko večerjo preden zmatrana padem v posteljo😴.
    Lue lisää

  • Še mejčkn Popayana

    16. toukokuuta, Kolumbia ⋅ 🌧 24 °C

    V nedeljo pa čisto ponesrečI najdem veliko boljši viewpoint od prejšnjega dneva, iz kjer lahko res fino vidiš tako mesto Popayan, kot vse zelene hribe, ki ga objemajo🤗
    S piškotki uživam v razgledu potem pa pičim počasi proti hostlu, nabavim še nekaj prigrizkov za na pot in potem ob 12ih šibam proti terminalu, moram ujet avtobus za San Augustin!Lue lisää

  • Popayan🤍

    16. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 22 °C

    Ciudad blanco, oz belo mesto!
    Med prvim raziskovanjem v soboto se mi je nasmehnila sreča, na glavni plazzi so imeli nek sejem in sem si lepo v miru ogledala vse možne ročne izdelke lokalnih umetnikov🤗.
    Potem sem se s kavico v roki usedla na klop v parku, kjer do mene pristopi en gospod, ki je profesor v osnovni šoli in sva klepetala nekaj časa (gospod na slikci).
    Nato pičim do view pointa, ki je krajši pohod skozi zaraščen gozd. Sprehod zelo fleten, razgled pa bolj švoh, saj nihče očitno ne skrbi, da se grmovja in drevesa porežejo…kinda beats the idea of a viewpoint če nič ne moraš vidit😝.
    Za kosilo se napotim v edino veggie restavracijo v mestu, kjer imam dober a preprost obrok, pa tudi zelo ugodno.
    Lue lisää

  • Dolga pot proti Popayanu

    15. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ⛅ 25 °C

    Mirno jutro, saj imam prvi avtobus šele ob 11ih. Ena kavica ob glavnem trgu ob svoji družbi in ena ob družbi 70-letnega gospoda Maurice, ki me je povabil,če se mu pridružim za eno kafe. Pravi, da naj ostanem v Paicolu še za vikend, da bo neka fešta in festival in se splača prečekirat. A žal nimam časa, opazim pa tudi sama mnoge na novo postavljene štante s tradicionalnim Kolumbijskimi kaubojskimi klobuki🤠.
    Ko oddidem iz hotela z vso prtljago, vprašam dva gospoda, ki sedita ob cesti na plastičnih stolih, za informaicje. Dobila sem namreč en kup različnih informacij in onadva mi zgledata zaupanja vredna😆
    In res se povsem zavzameta, da mi bosta pomagala, pravita, naj počakam tu z njima, da gre avtobus po tej ulici in ga bosta zame ustavila. Pristavita plastičen stol še zame in mi kupita eno vodo za na pot🥹🥹
    Teli Kolumbijci…
    S prvim avtobusom oz minivanom do La Plate, oz njenega terminala, tam me voznik osebno preda svojemu kolegu, zelo prijaznemu mlajšemu delavcu, ki mi v dveh minutah zrihta karto do Popayana in pokaže kje lahko počakam.
    Dobre pol ure kasneje že gremo, tale vožnja mal daljša, ene 5ur vse skupaj.
    Razgledi so lepi, veliko zelenih hribov brez konca, vmes tudi en mali delček Paramoja.
    En gospod, ki sedi zraven mene na zadnji klopi, me tu in tam ogovori, celo vpraša za smer ker je zanj prvo potovanje na teh koncih Kolumbije! Mislim kok kul, da je mislil, da sem tok domača, da mu bi znala pomagat😇Ponudim mu le Google maps, in reassurance, da gremo direkt do Popayana, od tam pa lahko z novim avtobusom v novo smer.
    V Popayan prispemo okrog sedmih, jaz že zeloooo lačna in komaj čakam večerjo.
    Z moto taxijem do hostla, kjer imam 10posteljno sobo sama zase in super kuhinjo. Imam energijo lih za poiskat trgovino, nabavit sestavine za eno pašto z brokolijem in bučko in potem počivat😌
    Lue lisää

  • Dolg sprehod, do slapov pa nazaj 💚

    14. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ⛅ 26 °C

    Za petek imam v planu en dolg sprehod. V vsako smer cca 6,5km, krožna pot🚶‍♀️.
    Štartam po jutranjem kofetu in se podam na pot. Pot je široka makedamska, večinoma v senci in prvi del večinoma naravnost. V prvi uri me ustavi vsaj 6 ljudi in me vpraša, kam grem in če rabim pomoč🙈prijazni Kolumbijci. Vsem rečem ne hvala, sem si želela hodit.
    Ene dobre pol ure kasneje pa me uhakla ena prijazna skupina prijateljev na motorjih, ki izgledajo tudi malo zgubljeni, saj so mimo mene prevozili kar 5 krat, gor dol gor dol, obračali smeri.
    Nazadnje pristopita dva, en parček, do mene in me vprašajo če grem tudi jaz do slapov. In mi ponudijo, da grem z njimi če želim, ker ima ena punca prostor na morju.
    Na tej točki je samo še en kilometer in pol pred mano in rečem okej, in se skupaj z njim odpeljem tistih pet minut (kar bi meni vzelo še pol ure) 😝
    Izvem da le so od tu in da poznajo pot do slapov, kjer ne rabiš plačat, čeprav meni se zdi da nikjer nebi bilo zares treba plačat ker je vse prazno, nikjer nikogar👀
    Le par sto metrov skozi šumo in smo že pri prvem slapu😌 jaz se razkomotim na eni strani reke in moji novi znanci na drugi, vendar ne ostanejo dolgo, le kakih 10min .
    Vprašajo če hočem it z njimi nazaj ali bom še ostala.🤭
    In rečem da ja, bom še ostala, sem le prišla mal uživat v naravo in se jim zahvalim za pomoč in oni nadaljujejo naprej.
    Jaz pa ob slapu ostanem sama še dobro uro, dvakrat zaplavam in se posušim na skalah.
    Pojem moj mango ki ima sredi narave nekak boljši okus😝🥭
    Potem pa grem še po potki malo naprej, sicer se ne da daleč ker je velik znak za privat posest, a prispem na vrh drugega slapu, kjer se mi pridružita dva kužka.
    Okol pol enih se obrnem nazaj, imam le dve uri hoje pred seboj👀
    Prva ura je zelo samotarska, skorajda nobenega ne srečam in en del poti je po čistem soncu, kjer moj klobuček pride zelo prav!
    Ko pa se makedam spreobrne v asfaltirano cesto in vidim prvo restavracijo, vem, da sem mal bližje mestu.
    Pol ure kasneje, le en kilometer od mesta me prijazen gospod ki se pelje mimo na motorčku, povabi, da se usedem zadaj. In rečem ja, ker sem kar zmatrana in sonce nabija🌞
    Klepetava tistih slabih pet minut in me odloži v mestu!
    Lue lisää

  • Paicol😌

    13. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 29 °C

    Prispela ob treh popoldne, v sončen lušten Paicol.
    Moj voznik me je odložil direkt pred vrati hotela, ki je slučajno samo ena vrata desno od njegove hiše🤪
    Predstavi me še svojemu sinu, ki mal klepeta z mano potem pa me pospremi na check in.
    Imam spet super sobico, še lepšo kot zadnič pa za isto ceno.
    Tuš in počitek, potem pa na popoldansko kavico na glavnem trgu. Bil je 13ti maj, nek krščanski praznik Marije in pred cerkvijo so se začeli zbirati ljudje, gospe vse oblečene v lepe obleke bele barve🤍.
    Pičim malo izven mesta, do enega kraja ki mi ga je Fabian, sin voznika, pripročal za krajši sprehod.
    Naravni tolmin!
    Ko pridem tja, tam čofota ena družina in se ne želim rinit zraven, zato raje preplezam še malo višje in opazujem sončni zahod iz ene skale ob reki😌.
    Potem pa nazaj in iskat nekej za jest…
    …kar se izkaže kot velik izziv, saj zares ni restavracij samo en burger plac in ena picerija, tri trgovine in tri sadjarne.
    Kupim krekerje in paradižnik in kumaro, my dinner😝👍
    Pa nezdrave ostale stvari, kot čips, piškoti, jabolka, pečena koruza…5ti kafe… ni drugih opcij…
    Vegan lifestyle ni vedno zdrav🙈
    Potem pa spat, naslednji dan mam planiran dolg sprehod!
    Lue lisää

  • ➡️Neiva

    12. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 29 °C

    Grem še malo jug prečekirat😎
    S Felipom skupaj do avtobusne postaje, še zadnji skupni kafe (za tri tedne) in potem se posloviva in jaz šibam proti Neivi.
    Avtobus ene 14€ za cca 315km, dražje kot če bi šla z motorjem a moj dragi ma službo in nima cajta it z mano🤨🙄.
    Ampak vedno, ko se mi zdijo cene “visoke” primerjam s cenami doma, ko rabim plačat 9€ za enosmerno vožnjo do Pirana, pa še neham smilit sama sebi hitro🤭
    Tako da se razkomotim na skoraj praznem avtobusu in opazujem skozi okno… pot mi je znana, tu sem se vozila že dvakrat, prvič na poti proti Tatacoi🏜️ februarja in dva tedna nazaj, ko sva odvozila en mali delček iste poti.
    Meni so te stvari najbolj hecne in sentimentalne, ko (v tem primeru) skozi okno vidim kafič ob cesti, kjer sem (sva) pred meseci pila kafe☕️.
    Ker ne misliš, da boš nazaj, nekje ob robu ceste sredi ničesar, pa se včasih življenje zgodi tako in te situacije se meni vedno zdijo luštne.
    Tako kot v Vietnamu, ko sem se ustavila v istem kafiču, spet na neki dolgi sivi cesti z lepim razgledom, z istimi kužki in mucki, ker seveda ta prvič nikoli nisem pomislila da se bom ponovno vozila tam. Pa sem se!
    No, v Nevio po dobrih 6ih urah prispemo zmatrani, no jaz sem zmatrana, in hitro tudi prešvicana, ker me pričaka skoraj 30stopinj!!!
    20min kasneje, ko prepešačim do centra mesta, se usedem v glavnem v parku v senco in nagruntam, kje bom spala danes.
    Preko WhatsAppa sem že na avtobusu kontaktirala en hotel in dobila super ceno, 10€ za privat sobico s privat kopalnico in to je vse kar rabim🤭.
    Hitro pa pogruntam, da Neiva ni zelo turistična, da ni pogosta postajanka popotnikov in da je zares le malo raztreseno mesto. Tako da bom naslednji dan kar nadaljevala.
    Grem na check in in pod mrzel tuš in malo počivat, saj me mal matra glavobol🫠…
    Ob ene pol sedmih pa iskat štacuno in nekaj za pod zob, kao mal raziskat večerno mesto a hitro ugotovim, da je vse zaprto.
    In ne počutim se najjjbolj varno, tako da se po dveh trgovinah kar vrnem in povečerjam sadje in piškote😅nič drugega vegan nisem našla…
    Naslednji dan ustanem in grem mal pošetkat, za zajtrk si kupim krekerje in avokado in malo DIYjam v hotelu na mali mizici na balkonu😅.
    Potem pa še spakiram in podam na avtobusno postajo, odločila sem se nadaljevati proti eni mali vasici Paicol, ker sem videla en video na Instagramu, da je lepo in da je veliko narave😍💚.
    Tudi ta ni neka popularna destinacija, čakamo uro in še mal da se napolni AVTO, niti ne avtobus, in ko je moj ruzak je varno zavezan na strehi z eno vrvico🫣 štartamo.
    Lue lisää

  • Bolšjak

    10. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 17 °C

    So res po celem svetu te bolšjaki, ena mojih najljubših zadev!
    Prva nedelja, ko nisva bila izven Bogote in sem jo izkoristila, da sem predlagala it prečekirat lokalni nedeljski bolšji sejem👀
    Uresnici zelo urejeno, eno majše parkirišče je obrnjeno v tole razstavo.
    Mize polne vsega možnega, seveda mnogo starih znucanih zadev, pa tudi do odlično ohranjenih kamer, setov krožnikov, čajnikov, celo lestencev!
    Najine učke ujame štant s starimi Kolumbijskimi znamkami in ene 10min brskava skozi njih in odideva z vsaj ene 12imi😇.
    Jaz si kupim kolumbijski jersey, o katerem razmišljam že več mesecev in ga imajo ti zelo ugodno in tudi v barvi, ki sem jo želela!
    Na poti nazaj proti motorju pa se čisto po pomoti zaletiva v eno vegansko restavracijo z dnevnim menijem, in to je treba izkoristit😅.
    Super kosilce, pijačka, solata, glavna jed in sladica, vse za ene 4,5€ po osebi😋
    Lue lisää

  • Še mal Bogote

    4. toukokuuta, Kolumbia ⋅ 🌧 18 °C

    Lepi zapolnjeni dnevi💛
    Zapolnjeni s šetkanjem naokrog, krajšimi vožnjami z motorjem, odkrivanjem novih veganskih spotov v mesu!
    Pikniki v parku, risanje, coffee dates☕️❤️
    Velik dobre hrane in luuubezniiiiLue lisää

  • Pot nazaj😌

    3. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ⛅ 19 °C

    Začne se vroča nedelja!
    Štartava v kratkih rokavih, jaz vozim danes dopoldne, sva na lovu za kafe😎
    Ker zgrešim prvo opcijo se voziva več kot eno uro do naslednjega mesta Tocaima🤪.
    Tam na zajtrk in kavico in mal čičkat v senco v parku.
    Potem pa pičiva naprej, na zemljevidu imava zacahnjeno eno jezero, ki nama je na poti nazaj proti Bogoti. Večina poti je po glavni cesti, široki dvo pasovnici z lepimi razgledi na hribčke in gozd, ko pa odvijeva naju pa pričaka ornk off road😬 še dobro da motor in tudi voznik (Felipe) oba zmoreta!
    Jezero pa žal razočara, saj je dostop totalno zablokiran, vse privat in ne uspeva nikjer najti placa za najin piknik🙄…
    Tako da se obrneva in pičiva kar direkt nazaj domov; sva mal zmatrana in v Bogoti bo ziher gost promet, tako da se mu z vračanjem okrog treh malo izogneva.
    Lušten razgiban mini izletek, poln novih razgledov, novih poti, velik kavice in smeha. Kot vedno😇
    Lue lisää

  • Še popoldne

    2. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 22 °C

    Koooončno konec dežja za to soboto in po kosilu sledi prelepa topla sončna☀️ vožnja proti mestu Fusagasugá.
    Mesto nama ni najbolj všeč ker je zelo hektično, se ustaviva ubistvu samo za poiskat en plac za zategnit verigo in zamenjat en vijak, prvi del uspe a noben nima pravega rezervnega dela tako da bo menjava morala počakat do Bogote.
    Potem šibava naprej, proti Chinauti.
    Sva mislila, da bo to finish za danes, vendar uvistvu tam ni ničesar, le par luksuznih hotelov ob strani ceste.🥹
    Je pa razgled prelep na desni strani, na sosednje hribčke in se čičneiva na kavico na popoldanskem soncu!
    Ker sva se res zelo spustila je tudi prijetno toplo😌.
    V kafiču imajo- od vseh -eno ogromno zastavo Srbije🇷🇸😅hecnoooo
    Odločiva se nadaljevat še za pol ure, do zadnjega mesta za danes, Melgar.
    Prispeva ob zahodu, v zeloooo vročo soparno klimo, vsi v kratkih hlačah in kratkih majčkah in nama je ornk vroče!
    Se skočiva osvežit pod mrzel tuš v najini nastanitvi in potem na eno kratko šetnjo skozi večerni Melgar, s kofetki to-go v rokah😇.
    Očitno je popularna destinacija za Kolumbijec saj je mesto nabito polno, vse restavracije in kafiči so polni, ljudje sedijo na ulicah in uživajo ob pivu ali kavi.
    Highlight dneva pa je nek krščanski koncert na glavnem trgu, kjer vidiva plešočega Jezusa😆!
    Lue lisää

  • Paramooooo

    2. toukokuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 17 °C

    Day one, part one.
    Spontan dvodnevni izlet čez prvomajske praznike oz. “dva dni frej, ki jih dobijo v Kolumbiji” 🫠
    Z odločitvijo “kam?” čakava čist do konca in se odločiva tokrat za spremembo pičit južno. Smer; National Park Sumapáz. 👀
    Pot začneva v soboto zgodaj zgodaj zjutraj, ob sedmih sva že spakirana in na motorju. Vreme pa oblačno in megleno in deževno, ni lih ideal za motoristične podvige. A z dobro voljo, plastičnimi palerinami in muziko pod čeladami kljubujeva😝.
    Po eni uri se ustaviva na prvem kofetu in od tam naprej se vreme mal izboljša in pot postane zelooo lepa. Zelena in vijugasta.
    Ene 40min kasneje officially vstopiva v Sumapaz nacionalni park in tam naju čaka prva ta prava postojanka, laguna Chisacá.
    Izredno lepoooo in sva skorajda sama, saj sem ne leze veliko turistov.
    Prijazni gospodi, ki delajo kot neki park rangerji nama povejo, da se pot nadaljuje in da naj le skrbiva za naravo in se spoštljivo obnašava, ala brez smetenja in odkrivanja novih poti😌.
    Ko nadaljujeva jaz vozim, pot je res lepa in prazna, makadamska in malo blatna, s preleeeepimi razgledi.
    Spet začne deževat in vse se zamegli, a v resnici megla naredi pot skoraj bolj magično, medtem ko vstopava v paramo!!!
    Dežek spet preneha, da lahko mal bolj uživava v razgledih in res je breathtaking, najbolj “razširjen” paramo do sedaj🥹. Na tej točki sem tehle Frajlehonov videla že zelo veliko in prav vsakič so neverjetno osupljivi, a tale Sumapaz je reeeees uau😍😍.
    In kar sama sva, med eno urno vožnjo skozi tale naconalni park na cca 3.600m višinske sva srečala dva motorista in en avto😝.
    Ko se spuščava nazaj dol v dolino na drugi strani speeeet začne dežek in se odločiva naredit eno pavzo, ko vidiva neko pokrito šolsko igrišče, ki nama nudi zavetrje in plac za skuhat en barcaffee😝☕️.
    Od tam naprej proti mestecu Pasca, kjer se nama na poti postavi ena ovira v obliki podrtega mosta🤷‍♀️…
    Tako da se obrneva nazaj in morava naredit ene 20min dolg ovinek, ampak se poti hvalabogu le srečajo🙏.
    V Suesco prispeva v dež (seveda) zmatranaaaa, lačnaaaaa, zelo zelo blatna in mokra in sva presrečna, ko takoj ob parkingu najdeva poceni restavracijo z vegi opcijo dnevnega menija😌😌.
    Še kafe in klic domov, enemu fajn atiju čestitat happy birthday❤️
    Lue lisää

  • Solo izlet do Guatavita🏍️

    30. huhtikuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 18 °C

    V četrtek se spontano odločim it na en solo izlet. Felipa pospremim do šihta, potem pa greva midve s Himalayo na eno vožnjo😎. Smer ista kot en vikend nazaj, le podaljšana za kakih 40min.
    Ko zapustim bizi Bogoto je cesta precej prazna in uživam v jutranjem soncu. Ustavim se na pol poti v veganski panaderiji, kjer si privoščim odličen 🥐 in seveda kafe ☕️.
    Pa vzamem še za “domou” par dobrot, tri različne empanade, cimetovo rolco in francosko sladko bageto s čokolado😝.
    Nadaljujem pot, iščem fajn spot za videoklic z mojima staršema in tega dobrih 40min kasneje najdem malo s poti, ob makedamski cestici med zelenimi travniki. Signal lovi bolje kot v centru Bogote🤨.
    Tam pa se mi zgodi ena komplikacija in sicer, en košček od ključa za odklenit prtljažnik na motorju se odlomi. Ne vem zares kako ampak zelo štorasto, tam je zdaj ujeta moja malica, voda, powerbank in dodaten pulover🙂‍↕️.
    Po klicu pot nadaljujem, do Guatavite imam še dobre pol ure, okoli pol enih pa le prispem v tole belo mesto!
    Luštno in urejeno, arhitektura zelo organizirana, mesto pa precej prazno in stvari zaprte… mogoče, ker je sredi tedna🤷‍♀️.
    V Guataviti preživim slabo uro in se odločim obrnit, saj hočem prehitet gost popoldanski promet Bogote in izkoristit, dokler je še sonce.
    Med vožnjo nazaj na enem krožišču falim izvoz in v daljavi vidim luštno cerkvico in nadaljujem še to pogledat nahitro😇.
    V Bogoti preživim vožnjo skozi center in se vrnem kr zmatrana🥵…
    Zvečer s Felipom začasno s sekundnim lepilom rešiva problem prtlažnika, lih zadost da rešiva vse sladice in empanade za večerjo😝😝odlične so ble!
    Lue lisää

  • Parque Nacional Chingaza, izletek😇💚

    26. huhtikuuta, Kolumbia ⋅ ☁️ 19 °C

    V nedeljo se podamo na izlet v troje; midva s Felipom in pa njegov sodelavec Pablo!
    Štartamo ob pol desetih in gremo v isto smer, kot sva midva šla ene dva vikenda nazaj.
    Kratka pauza za kofe v Caleri, in potem nadaljujemo!
    Plan je bil tokrat mal nadaljevat dlje kot zadnjič, proti nacionalemu parku Chingaza, torej paramo👀😍.
    Pot je preleeeepaa, najprej same kmetije in zeleni travniki, potem pa še po makedamski poti začnemo vzpenjat in razgledi sežejo daleč do sosednjih hribov in še hribov za njimi.
    Večino poti sicer odvozi Felipe, ampak tudi mene ma vozit in se zagrebem za odvozit ene pol ure, lih za ta najlepši delček poti, kjer je polno frajlehonov!
    Vidimo dva divja konjiča (ali pa samo pobegla) in se jima pridružimo za en kofe☕️😝. Moram se pohvalit ker sm najdla najboljši spot, z najboljšim razgledom za kuhanje kavice na plinskem gorilniku!
    in evo, dvema kolumbijcema na eni skali približno 3,500m višinske kuham Barcaffee (zasluga moje super družinic hvala hvala hvala💕).
    spijemo kofe in pojemo par prigrizkov potem pa nas temni oblaki začnejo preganjat.
    večji del makedamske poti še nekak prevozimo preden se oooornk ulije in poiščemo zaveterje v eni in edini restavraciji na poti, kjer je nabito polno, saj smo vsi razmišljali isto🙃. spijemo še eno kavico in počakamo dobro uro, da se mal umiri.
    potem pa nadaljujemo nazaj do mesta, na hitro kosilo in nazaj proti Bogoti.
    Vreme se nas NE usmili in nas totalno premoči, ampak res ornk in premraženi se vrnemo nazaj v Bogoto🥶.
    ampak je bil zelo lušten izlet, za ponovit (-⛈️)
    Lue lisää

  • Mal fotk zadnjih dni, kar tako

    20. huhtikuuta, Kolumbia ⋅ 🌧 15 °C

    Bogotaaaa❤️
    Sončnice in sončni zahodi.
    Veganski burgerji ( mogoce najboljši kar sem jih jedla) in veganska panaderija za sladico👀.
    Pogovori z družinco.
    Nov album enega mojih najljubših pevcev, katerega sem čakala skor tri leta.
    Opazovanje letal ob robu letališča.
    Felipov muc Rey.
    Risanje v parku.
    Učenje slovenščine, mal za hec, mal za res.
    Velik kavic.
    Knjiga iz bolšjaka, ki pravi “mas o menos bien, está bien”😌

    (S Felipom sva isti dan nevedoče drug drugemu kupila sončnice🌻… zelo očitno sem bila jaz svojih res neizmerno vesela, kar dokazuje cel kup fotk, ki jih imam z njimi hihi)
    Lue lisää

  • Prvi offroad🤪

    19. huhtikuuta, Kolumbia ⋅ ⛅ 18 °C

    Končno zavijeva iz glavne ceste na makedamsko potko, v iskanju nekega zapuščenega tunela in, seveda, off road ceste za sprobat ta off road motor😎.
    20min po blatnih poteh (zasluga dežja od opoldneva, še dobro da sva pred izletom motor oprala ane🙃). Se izgubiva, ker ima Google maps napačne informacije, a nič zato, razgledi so prelepi zeleni!
    Ko le najdeva pravo potko hitro ugotoviva, da je mišljena bolj kot pešpot ali pa za kolesarje, a naju to ne ustavi pri raziskovanju. Nikogar ni, ki bi rekel da ne smeva it, tako da greva sprobat tole pol metra široko cestico sredi gozda😝.
    Vožna je ful zabavna, super za ta motorček in jaz rečem da se morava nujno ustavit za fotke📸.
    Felipe ustavi, jaz splezam dol in pogledam na tla in vidim, da je kickstand oz. stojalo za oporo motorja dol padlo!! Nekje na poti sva očitno izgubila en in edini potrebni vijak in je padlo dol🫣🫣.
    V resniciii, sva imela srečo, da sta ostal dva dela, torej stojalo samo in pa vzmet zdržala, saj bi bilo ta dva dela veliiiiko težje (in po višji ceni) zamenjat🫠.
    Pa tudi hvalabogu, da imajo vsi motorji tudi “backup” stojalo, tisto, katero se načeloma uporablja pri servisiranju, kaki menjavi gum ali olja… tako da ga s skupnimi močmi postaviva na to stojalo, to je težje, saj moraš motor dvignit, in ta tehta slabih 190kg🤭. Ampak v dvoje hitro rata in ko motor stoji sam, brez, da ga nekdo drži, se midva začneva smejat😅. In seveda naju to ne ustavi pri fotoshootingu, motor celo obrneva, da se vidi “Himalayan” logo in greva oba zapozirat😌
    Za eno skupno fotko pa jaz uporabim kar najin odpadli kickstand kot stojalo😅izvirna pa znam bit!
    Many photos later… se odpraviva naprej, iskat tunel! Zamenjava se, ker tudi jaz želim vozit po tejle potki😍
    In res se približava tunelu in prevoziva skozi in na drugi strani nadaljujeva. Kulsko ressss

    Ene 10 min kasneje pa pride meni skor najtežji del, saj morava prevozit par zelo zelo strmih klancev in se moram potrudit obdržat visoke obrate, da motorčič ne crkne med vzpenjanjem😬
    S trdimi rokami in malo prešvicana odvozim po kamnitih strmih cestah nazaj do vasice Zipacon, kjer imava 5min pavze.
    Potem pa nadaljujeva nazaj proti Bogoti, vozim jaz in vožnja s temle motorjem je reeees uživancija😌😌😌.
    To se pa vseee spremeni ko privoziva nazaj v Bogoto in njen promet in tam sem spet cela pod stresom, saj je to čist noro kako vozijo. In tale motor je velik in štorast za vijuganje med avti…
    Ampak se le varno vrneva nazaj, takoj do mehanika po nov vijak🔩.
    Potem pa kuhat pozno kosilo in namontirat nazaj najin odpadli kickstand🫣uro kasneje, na dvorišču oba mastnih umazanih rok, motor spet normalno stoji na svojem stojalu💪.
    Prvi izlet✅we loved it
    Lue lisää

  • Guayabal & Zipacon

    19. huhtikuuta, Kolumbia ⋅ ⛅ 21 °C

    Skozi megleno jutro od Albana slabih 15min vožnje stran, prispeva v Guayabal de Síquima.
    Luštno malo malo mestece, sva sigurna da sva en izmed bolj redkih turistov tu. 🤭
    Ena šetnja naokoli, v pol ure prehodiva vse in se lotiva iskat zajtrk, katerega najdeva v eni izmed treh restavracij ob glavni cesti😅. Čudno jim je, zakaj nočeva nič mesa in jaz niti jajc, vendar kljub temu dobim zelo poln krožnik; riž, solatka, krompir, platano in moja najljubša cassava!
    Na jutranjo kavico greva do sosednje kavarne in ravno ko naročiva, se ulije🫠.Začne naju skrbeti, kaj to pomeni za najin izlet (pametna sva pozabila najine palarine doma) a se po slabe pol ure umiri in lahko nadaljujeva🙏
    Pot se sicer vrača proti Bogoti, a sva na lovu za en off road👀brez tega se ne morava vrnit…
    Za drugi kofe se po dobri uri in pol vožnje ustaviva v še enem malem mestu, Zipacon, tale je res lušten, kupiva odlične jagode, ki jih prodajajo mnogi sadjarji (očitno rastejo kje blizu, oz majo kake kmetije) in se usedeva na kofe na glavnem trgu☕️😌.
    Spet malo poškropi🌧️, nebo se danes malo heca iz naju, a ne traja dolgo!
    Lue lisää