Pyreneje 2018

trasa HRP (Haute Route Pyrenées) Read more
  • 480kilometers

Neděle 2

July 1, 2018 in France ⋅ ⛅ 26 °C

Počasí: slunečno, polojasno, ne vedro

Dnes jsme celý den stoupali, nejdříve prudce a poté traverzem. Na chatu jsme přišli hodně brzy, tak jsme si před večeří stihli zahrát společenské hry, které si neseme s sebou, a také se vykoupat v přírodní koupelně - v jezeře. Vyzkoušeli jsme naše provizorní plavky a osvědčily se. Večeře byla výborná o čtyřech chodech (polévka, salát s kuskusem, telecí nebo vepřový guláš s rýží a pudink) a červené víno.

8:00 - 15:00
    Trasa: Lescun (900m) - Refuge d'Arlet (1986m)
    Stoupání: 1300m
    Klesání: 200m

Pondělí 2

July 2, 2018 in Spain ⋅ ⛅ 22 °C

Počasí: slunečno, polojasno

Dnes jsme měli převážně klesat, ale připadalo nám, že jdeme stále do kopce. Cesta vedla kolem jezera Lac Estaëns, kde jsme poobědvali a smočili nohy. Procházeli jsme několika lesy a překonávali horské potoky. Candachu je lyžařské středisko. Ubytování jsme našli v chatě Pepé (ubytovna v hotelovém komplexu), která je snad jediná otevřená. Co také můžeme chtít po lyžařském středisku v létě? Nebyl žádný krám otevřený a v baru neměli ani nanuka. Naštěstí jsme večeři dostali a snídaně také bude.
    Pavlík dnes přišel o mikinu, asi ji zapomněl na předchozí chatě.

8:15 - 16:15, 19,1km
    Trasa: Refuge d'Arlet - Candachu (1550m)
    Stoupání: 1260m
    Klesání: 1730m

Úterý 2

July 3, 2018 in France ⋅ ⛅ 26 °C

Počasí: slunečno, až polojasno, občas studený vítr

Túru jsme začali úspěšně, Pavlík našel v kontejneru zlomenou hůlku. Kroužek použije na opravu Vítkových hůlek. Dnešní cesta vedla po hřebeni kolem několika jezer. Krásné výhledy nás doprovázely celý den. K obědu jsme měli tuňákové kung-pao (rýži jsme si uvařili včera večer, abychom se zbavili 0,5 kg zátěže - hnedle jsme nesli o cca 2kg navíc). Potkali jsme prvního podivína - pochodující chlapík vyluzoval různé zvířecí zvuky, nejprve byl jako vlk, pak roztáhl ruce a napodoboval ptáka, pak kukal atd. - asi byl na cestě už dlouho sám. Nocujeme na chatě Refuge de Pombie. Je tu dost plno, hlavně horolezci. Potkali jsme dalšího člověka, který jde naši trasu (už šestý). Zítra nás čeká první náročná túra po sněhu, prý vyžadující mačky, které nemáme. Ráno je jdeme koupit - asi 1,5h chůze.

8:00 - 16:15, 16,6km
    Trasa: Candachu - Puerto Astun (lyž.stř.) - Refuge de Pombie
    Stoupání: 1570m
    Klesání: 1081m

Středa 2

July 4, 2018 in France ⋅ 🌧 10 °C

Počasí: zataženo, k večeru bouřka

Tento den jsme začali netradičně. Mimo plán jsme si udělali zacházku 1,5h, abychom si zashopovali. Koupili jsme mačky, Pavlíkovi mikinu a Vítkovi hůlky, Pak jsme se přiblížili busem na původní trasu. Já si už druhý den zpívám písničku "Dáša jedla cukroví, zkazila si chrup...",, protože mě bolí zub. Doufám, že vydrží ještě cca 35 dnů.
    Cesta byla náročná, hodně jsme stoupali a zase klesali po špatně značené trase, po sněhu, po skále a pořád dokola. Mačky jsme vyzkoušeli, ale bohužel zrovna špatným směrem, navíc se nám asi pomstil bůh hůlek, protože sotva jsme odhodili Vítkovy staré rozbité hůlky, Pavlík jednu svou hůlku zlomil. Naštěstí šikovně, že šla spravit kamenem. Celkem jsme asi 3x sešli z cesty, ale nakonec jsme šťastní dorazili do chaty, kde na nás čekali s večeří. Večeře zase klasicky o čtyřech chodech - polévka, rýže s masem alá guláš, chléb, sýr a jako dezert ovocné pyré něco jako přesnídávka. Zajímavé je, že po jídle si už nikdo nedá ani pivo nebo víno, ale všichni rychle hajdy na kutě. My bychom ještě poseděli, ale když obsluha hlasitě zívá, tak jdeme také spát.
    Dnes máme další ztráty - Vítek nechal na předchozí chatě plavky s ručníkem.

7:15 - 8:30, pak nákup a busem na trasu, poté 10:20 - 19:00
    Trasa: Refuge de Pombie (2032m) - Refuge de Larribet (2070m)
    Klesání: 1370m

Čtvrtek 2

July 5, 2018 in France ⋅ 🌫 9 °C

Počasí: většinou mlha, ale když se rozplyne, je jasno

Dnešní den začal úspěšně. Pavlíček se snažil zapomenout svou mikinu (novou!) na chatě, ale já jsem ji náhodnou objevila pod polštářem, čímž jsem ji zachránila.
    Túru jsme zahájili klesáním a následně pak stoupáním krásným údolím podél potoka lemovaným rozkvetlými azalkami. Poté jsme se dostali do skalnatého terénu s mnoha sněhovými poli. Opět jsme nepoužili mačky, které neseme na zádech, protože sníh byl dost měkký a tak to šlo i bez nich. Odpoledne začalo drobně pršet a do chaty jsme docházeli v bundách a pláštěnkách.

8:15 - 17:30
    Trasa: Refuge de Labbiret (2070m) - Refuge Wallon (1866m)
    Stoupání: 1200m
    Klesání: 1350m

Pátek 3

July 6, 2018 in France ⋅ ⛅ 13 °C

Počasí: slunečno, ne vedro

V této oblasti je problém se signálem, proto jsme si včera nechali zavolat z chaty na chatu v Bayssellance, kde jsme plánovali spaní. Bohužel měli plno. Rezervovali jsme si spaní na chatě Refuge des Oulettes de Gaube, čímž jsme si zkrátili původní trasu o 2,5 h. Tady měli sice volnou jen jednu postel, ale i to se vyplatí, hlavně Víťovi.
    Ráno jsme naskočili do mokrých bot a vyrazili na cestu pěkným údolím s horskými borovicemi podél potoka. Díky kratší trase jsme se mohli flákat. Měli jsme dvě delší zastávky vždy u jezera, kde jsme posvačili a následně poobědvali. K chatě jsme klesali po sněhu, což šlo dobře a rychle, obzvlášť Víťa měl originální lyžařský styl. Na chatě se ukázalo, že mají volné postele pro všechny, což byla dobrá zpráva. Před večeří jsme stihli vyprat, vyrobit originální sušící systém a vypít dvě piva.
    Večeře byla zahájena aperitivem a malou show, kdy nám jmenovitě představili personál a pak dlouho povídali o něčem, čemu jsme nerozuměli - bylo to ve francouzštině. Hlavně že nám chutnalo.

8:15 - 15:00
    Trasa: Refuge Wallon - Refuge des Oulettes de Gaube (2151m)
    Stoupání: 950m
    Klesání: 530m

Sobota 3

July 7, 2018 in France ⋅ 🌧 18 °C

Počasí: polojasno, odpoledne a k večeru déšť

Po vydatné snídani jsme vyrazili do kopce. Stejnou trasou vedl běžecký závod, kterého jsme se nedobrovolně účastnili a závodníkům se trochu pletli. Museli jsme uskakovat, když byli náhodou rychlejší. Na chatě Bayssellance, kde jsme měli původně spát, měli občerstvovací stanoviště. Abychom netrhali partu, dali jsme si dřívější oběd - polévku a omeletu. Vtipné bylo, že nám probíhající závodníci přáli dobrý den a dobrou chuť.
    Zbytek dne jsme už jen klesali, což je daleko horší, než jít do kopce. Ubytování jsme sehnali v hostelu Oxygene v městečku Gavarnie. Využili jsme toho, že jsme v civilizaci a zašli na večeři do restaurace.

7:15 - 16:00
    Trasa: chata Refuge des Oulettes de Gaube (2151m) - přes Refuge de Bayssellance (2651m) - Gavarnie (1365m)
    Stoupání: 650m
    Klesání: 1485m

Neděle 3

July 8, 2018 in France ⋅ 🌧 14 °C

Počasí: ráno zataženo, pak polojasno, večer sprchlo

Ráno bylo chladno, ale rychle jsme se zahřáli při stoupání. Cestou jsme se zastavili u chaty, kde se pásli oslíci. Jeden nám sežral slupky od banánů. Dnešní nejvyšší bod bylo sedlo (2430m). Zbytek dne jsme už jen klesali podél potoků a řeky. Na konci údolí byla přehrada a u ní malé občerstvení (pivo, palačinka). Do Héas jsme došli po silnici. Spíme v jurtě, kterou nám včera Vítek vyjednal po telefonu.
    Zítra nás čeká dlouhá etapa (10h čistého času), proto jdeme spát ještě před desátou.

8:15 - 16:30
    Trasa: Gavarnie (hostel Oxygene) - Héas (Auberge de la Munia)
    Stoupání: 1150m
    Klesání: 1000m

Pondělí 3

July 9, 2018 in Spain ⋅ ⛅ 21 °C

Počasí: polojasno, odpoledne sprchlo a bouřilo

Ráno jsme se přejedli u snídaně (J snědla 3 velké domácí croassanty, V a P půl skleničky marmelády a 3 ošatky chleba) a pak vyrazili do kopce. Šlo se ztěžka, než jsme vše strávili. Kromě krav a ovcí jsme po cestě nepotkali živáčka. Nejvyšší náš bod bylo sedlo Hourquette de Héas (2608m), dle jsme posvačili z tzv. pikniku - balíčku, který lze koupit na chatě coby oběd. Přešli jsme do dalšího údolí, padla mlha a my šli skalami po rozsáhlých sněhových polích. Na chvíli jsme nazuli mačky, ale zjistili jsme, že nejsou potřeba. Obědvali jsme u jezera Lacs de Barroude (2373m). Byla mlha, ale chvílemi se rozplynula a my měli krásnou podívanou. Odrovnalo nás dlouhé klesání dolinou a pak asi 5 km po silnici, navíc Pavlík někde po cestě ztratil klobouk. Ubytování jsme měli zarezervované, tak jsme byli v klidu. Večeři jsme měli na naše poměry luxusní - v restauraci. Kluci si dali menu a Pavlíček dostal místo dezertu (ten jsem snědla já) navíc půl lahve vína. To se nám to spalo...

7:30 - 19:00
    Trasa: Héas - Parzan
    Klesání: 1600m

Úterý 3

July 10, 2018 in Spain ⋅ ⛅ 22 °C

Počasí: polojasno, teplo

Snídani jsme měli tentokrát ze supermarketu na pumpě. Každý si koupil, na co měl chuť. Po dlouhé době nebyla marmeláda. Například Vítek si koupil půlku chleba a skoro celý ho snědl. Čaj a kávu jsme si dali v kavárně.
    Dnes jsme začali túru po silnici a pak asi 10 km po hliněné cestě - žádná krása. Minuli jsme zajímavou přehradu s elektrárnou a pak už to bylo zajímavější. Obědvali jsme opět v sedle. Otevřely se nám nové výhledy. A jak si tak sedíme a jíme, najednou kolem nás prošel Pavlíkův ztracený klobouk. Hned jsme ho poznali a dost nás to pobavilo. Klobouk nás pozdravil a šel dál. Do chaty se docházelo zase po zpevněné silnici a strašně nás (hlavně mě) bolely nohy. Vyhecoval mě až závod s Pavlíkem, kdo bude dřív na kopci - P šel po silnici a já po značce přímo. Celkem jsem 3x vyhrála! Zlatý hřeb dne byla večeře, opět čtyři chody - nudličková polévka (identifikovali jsme ji jako kozí vývar), salát bramborový se zeleninou a houbami (teplý), skopové maso s bagetou a nakonec jogurt jako dezert.

9:30 - 18:00
    Trasa: Parzan - Refugio de Viados (1760m)
    Klesání: 860m