- Show trip
- Add to bucket listRemove from bucket list
- Share
- Sep 6, 2024, 6:18 PM
- ☁️ 22 °C
- Altitude: 94 m
- FranceCentreMontrésor47°9’11” N 1°11’42” E
Château de Montrésor
September 6, 2024 in France ⋅ ☁️ 22 °Cwww.chateaudemontresor.com
Zamek ze słowiańską duszą
Któż nie wie o istnieniu Château de Montresor, serca od prawie stu pięćdziesięciu lat prawdziwej Małopolski w Touraine?
W 1849 roku hrabia Branicki, polski wygnaniec polityczny, zakupił zamek Montrésor i całkowicie go odrestaurował w stylu Drugiego Cesarstwa.
Hrabia Branicki gromadzi w swoim zamku liczne świadectwa, obrazy i meble przywołujące na myśl ojczyznę Polski, a także dzieła sztuki włoskiego renesansu i malarzy holenderskich z XVII wieku, ze słynnej kolekcji kardynała Fescha, wuja Napoleona I. Bardziej kolekcjoner dzieł sztuki niż prawdziwy kolekcjoner, wzbogacił swój zamek przedmiotami i meblami o bardzo zróżnicowanej stylistyce, z dominującym stylem Drugiego Cesarstwa , jak np. mahoniowe schody zakupione na Wystawie Powszechnej w 1855 roku . Gromadzi także jedną z najważniejszych kolekcji dzieł sztuki polskiej we Francji (obrazy, wyroby złotnicze). Stworzona przez niego biblioteka zamkowa jest również bogata w kilka tysięcy woluminów, w tym atlasy niderlandzkie z XVI wieku.

Ksawery Branicki
(1816-1879)
Hrabia Branicki, urodzony w 1816 roku w Warszawie, nie zaznał wolnej i niepodległej Polski swoich rodziców. Polska w tym czasie nie miała już istnienia geograficznego i politycznego, ponieważ podczas trzeciego rozbioru została podzielona między Rosję, Prusy i Austrię.
Dziadkowie hrabiego Branickiego, hrabia François-Xavier Branicki i hrabia Félix Potocki, byli architektami Konfederacji Targowickiej, która została ogłoszona 27 kwietnia 1792 roku i dała Rosji pretekst do przeprowadzenia drugiego rozbioru Polski.
Bardzo wcześnie hrabia Branicki stał się zagorzałym architektem wolnej i niepodległej Polski, pomagając bardzo znaczącymi osobistymi środkami finansowymi polskim ruchom niepodległościowym, a także rosyjskim ruchom liberalnym.
Hrabia Branicki był adiutantem cara Mikołaja I do 1843 roku, a ten tak go opisuje: „Dobry czy zły oficer, ożywiany duchem najbardziej obrzydliwym, to młoda Francja wszczepiona w starą Polskę, teraz ja ją będę miał pod ręką. »
Stanowcza i budząca grozę ręka cara Mikołaja I nie mogła powstrzymać hrabiego Branickiego, który po wielokrotnych pobytach we Włoszech i Francji zdecydował się w 1849 roku osiedlić na stałe w Montresor. Podczas swoich pobytów poznał przyszłego Napoleona III i jednego z jego kuzynów, syn króla Hieronima, imieniem Plon Plon, z którym nawiązał wielką przyjaźń i pomagał mu w wysiłkach na rzecz uzyskania konsensusu w sprawie utworzenia wolnego państwa polskiego.
Ta francuska instalacja została dokładnie przemyślana. Francja w połowie XIX wieku była politycznie i militarnie główną potęgą w Europie.
Hrabia Branicki nie pokładał wielkich nadziei w Napoleonie III; czyż jego wuj nie stworzył krótkotrwałego Księstwa Warszawskiego? Czy Napoleon III nie dał się poznać jako mistrz narodowości?
Nadzieje hrabiego Branickiego wobec Polski zawiodły.
Niemniej jednak na przymusowym wygnaniu i w dowód wdzięczności brał udział w kampaniach wojskowych Włoch i Krymu, w spłacie i w znacznej części francuskiego długu po klęsce w 1870 r. Przyczynił się także do powstania Crédit Foncier de Francji, aby poprawić życie społeczne w Montresor.
Château de Montresor jest dokładnym odzwierciedleniem hojnego i radosnego życia. Jego staromodny blask jest żywym świadectwem stanu ducha udostępnionego Polsce.
Wspomnienia prawnuka:
https://reygotuje.pl/zamek-w-montresor/
Parking z noclegiem bezpłatny przy poczcie z p4nRead more