Malaysia
Rizab Melayu Sungai Palas

2 travelers at this place

Cameron Highlands, Malaysia

November 9, 2018 in Malaysia ⋅ 🌧 22 °C

Im grünen Herz von Malaysia waren wir vom 08.11 - 10.11.18.
    So ein leutendes, sattes Grün haben wir noch nie zuvor gesehen. Faszinierend🌿
    Und endlich war es mal kalt genug um wirklich wandern zu gehen.
    Nur 24° und Abends brauchte man sogar eine Jacke. 🎉🎉
    Natürlich haben wir die Schmetterlings- und Bienenfarm auch gleich noch mitgenommen🦋🐝
    Ein sehr schönes Fleckchen Erde mitten im Dschungel von Malaysia.

Ziua 8: Cameron Highlands și... Kuala

September 27, 2019 in Malaysia ⋅ ⛅ 20 °C

Ne decidem sa ne bucuram de Cameron, sa pornim după-masa spre Kuala Lumpur și sa rămânem acolo pana mâine. Zis și făcut, pornim sa vedem Mossy Forest și ajungem la o fabricuta de ceai a firmei BOH. Perfect!
    Un locșor micuț plin de bambus și aroma de ceai negru, unde o angajata ne explica procedeul de obținere a celei mai pure arome de ceai. E un proces greoi dar aromat care ne face pofta de o cana de ceai. Ne cumpărăm doua cutii ca amintire și pornim spre ferma de fluturi (erau cât palma de mari și stăteau la mângâiat).
    Cumpărăm o cutie de căpșuni și pornim spre Kuala (nu eram neapărat fericiți sa ne întoarcem).
    Drumul a fost lung și aglomerat, ne-am rătăcit de vreo 2 ori, dar am ajuns, ne-am recuperat banii și am pornit sa ne facem cumpărături 😎
    Ne cazam la Hilton-ul de lângă piața ce mi-a făcut pielea de găină acum câteva zile, spălăm haine la 3 noaptea și încheiem ziua.
    Grea zi! 😒

Rizab Melayu Sungai Palas