Thajsko, Singapur, Malajzia

December 2016 - January 2017
A 41-day adventure by Milan, Tomas & Dana Read more

Den 11 let do Singapuru a letisko

December 30, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

"Lejdys end dzentlmen pristali sme v Sinagapure... To ste asi necakali co?" - tak nejak som si prelozil rozluckovu vetu kapitana nasho lietadla po pristati.
    Uz pri vzlete sa mu cely zadok trepal zo strany na stranu, ako by sa nevedel udrzat na drahe a pri pristavani to bolo este horsie. Tomco bol od strachu bledy aj pri vzlete aj pri pristavani...

Tolko kontajnerovych lodi, kolko sa vyskytovalo pri Singapure (este pri pohlade z lietadla) som asi v zivote na jednej kopke nevidel.

Po pristati nam trva snad polhodinu kym sa konecne dostaneme k batozine a az tam sa zacne zabava. Este predtym obdivujeme nejake malickosti na letisku, fakt su niektore veci trosku ine... Mozno si to letisko naozaj zasluzi titul letisko roku.

Zaciname tym ako najst vychod z letiska, potom ako kupit listky na metro. Ked uz vieme ako listky, tak listkomat odmieta akukolvek spolupracu s nasou kartou. Cez polku letiska hladat bankomat, vyberieme peniaze, cez polku letiska s tymi kuframi spat, aby sme zistili, ze listkomat nase peniaze neakceptuje. Treba ich rozmenit. Urcite zamietam cokolvek kupovat a menit tymto sposobom po tom ako vidim predavat cistu pollitrovu vodu za 5 dolarov (vyse 3 Eura). Nakoniec prideme na to, ako to rozmenit, no problemy sa i tak nekoncia. Po dobrej polhodine vsetko rozluskneme a nasledne este radime bezradnym rusom a poliakom...

Snad dalsiu hodinu sa trkotame do hotela.
    "Paradna" izbicka o rozmere 3x4m, v ktorej su napchate 3 postele a mini skrina. Po tom ako polozime kufre na zem sa po izbe da uz iba preskakovat, nezostala ziadna volna ulicka. Izba navyse nema vobec ziadne okno ;) Stalo nas to "len" 90Eur na noc, tak si tento drahy "luxus" uzivame ;)

P.s. Na obrazku ju tzv. kinematicky dazd - 1024 kvapiek, kazda ovladana vlastnym motorcekom tvori rozne pohybove variacie. Existuju len dva prototypy na celom svete. Jeden je na letisku v Singapure a ten druhy... Na letisku v Singapure ;)

P.s. Part 2 - neviem co tym azijcanom sviha, ale cele letisko je tiez o pokemonoch - vid. foto

Den 11 little India

December 30, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

Po ubytovani prechadzame Singapurom. Prva zastavka indicka stvrt, kde poobdivujeme zopar indickych stavieb, chramov, zasadenych do obcasneho indickeho bordelu. Na pravu Indiu to nastastie nema. Prejdeme zopar indickych blsakov, aby sme nakoniec skoncili na korejskom obede (v indickej stvrti) v nejakom meganakupnom centre.Read more

Den 11 Marina Sands Bay

December 30, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

Stale viac a viac sa priblizujeme k roznym mrakodrapom, poniektore su naozaj specificke architektonicke kusky. Doteraz ten Simgapur mal nieco do seba, ale nedalo sa povedat, zeby to bolo nieco svetove.
    Ako sa vsak blizime k Marina Sands Bay, zacina to byt cim dalej tym vacsia pecka.
    To su veci, ktore sa proste musia vidiet, to sa neda zreprodukovat ani pismom ani fotografiou. Obrovske vyhliadkove koleso sice vidim prvy krat v zivote, ale vsetko sa to zacina az za nim. Stavby neskutocnych tvarov, mrakodrapove "sidliska" a to vsetko zakomponovane do jedneho celku s riekou a dofarbene tropickymi rastlinami od najmensich kvetov az po vysokanske stromy. Obcas doladene fontankami, soskami, proste nemozne popisat spisovatelom mojej urovne.
    Navyse sa zacina stmievat a vsetko sa zacina nasvecovat bud statickymi, jemne sa meniacimi, alebo podla hudby hrajucimi farbami. Nieco neskutocne a nepopisatelne.
    V strede toho vsetkeho dominantny hotel Marina Sands Bay - nieco, co ked vidite z dialky je impozantnym architektonickym vytvorom, ale ked ste priamo pod nim, alebo priamo v nom, tak sa to ani neda popisat.
    Ja som sa tam z toho skoro "pototo" od strachu (ospravedlnujem sa, ale expresivnejsi a zaroven slusnejsi vyraz som na ten stav nenasiel). Tie vysky, rozne prechodove mostiky vo vyske snad 20m nad zemou, niekde velmi hlboko pod vami dialnica s roznymi efektnymi (pre mna nedoveryhodnymi) sklenenymi zabradliami, alebo vnutro nakupnej casti, kde z horneho poschodia pozerate na to dolne ako do priepasti a zase len sklenene zabradlie... To vsetko a moj strach z vysok mi sice zabezpecilo fascinujuce vyhlady, ake som nikdy v zivote nezazil, ake vsak uz nikdy ani zazit nechcem. Ti dvaja to este chceli dorazit sklenenymi ultrastrmymi (z mojho pohladu) eskalatormi, ktore na jednu supu prekonavaju 4 poschodia (akurat, ze tie poschodia su take vysoke, ze ten jeden eskalator ma mozno vysku 5 poschodoveho domu...
    Nastastie od toho upustili, ked videli moju smrt v ociach...

Den 11 v Singapure 30 a snezi

December 30, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 26 °C

Pod unikatnymi stavbami sa nachadza Gardens by the bay. Unikatna tropicka zahradka o riadnej rozlohe zacinajuca sa kadejakymi tropickymi rastlinkami a stromami, pokracujuca okolo jazierkok a riecok s rybickami a to vsetko pod umelo vybudovanymi cca 10timi obrovskymi stromami, ktore su nasvietene ako z filmu Avatar. V jednom z nich je navyse dnu restauracia a medzi niektorymi vedie vo vzduchu v ich korunach chodnik. Az neskor som si uvedomil, ze bolo priam stastim, ze len rad na listky na tieto supertrees bol na 2 hodiny. V tej vyske na tom uzkom chodnicku ako inak so sklenenym zabradlim by som asi pustil do gati.
    No a teraz si predstavte, ze to vsetko sa kupe v roznych farbach, ktore sa dokazu zo sekundy na sekundu menit na ktorejkolvek casti stromu (nejaky predajca lediek sa na tychto stromoch stal miliardarom).
    Aby som to vygradoval a aby toho nebolo dost do tejto uz bez tak sokujucej atmosfery rozlozili Singapurcania tzv. Christmas wonderland (carovny vianocny svet). Cely rozpravkovy hrad svieti farbami. V jeho vnutri ako inak snezi (v tomto pripade len penovy sneh, vizualne to vsak vyzera paradne a ludia su z toho vo vytrzeni). Vsade to hraje a blika, ale vsetko tak, ze to ma pointu, nie je prekrocena miera, ked sa zo svetielok stava gyc, ale prave svetlom sa vsetko vypeckuje do maxima. Ludi cca miliarda. Hudba zname vianocne pesnicky, ktore vsak z ineho "altanku" (asi velmi degradujuce slovo) spieva v neviemkolko hlase naozajstny spevacky zbor (cely v cervenom).
    Okolo toho celeho do prislusnej atmosfery vsadenych kopa roznych stankov (ako vianocne trhy) avsak vsetko v spravnej miere.
    O chvilu nejaky panacik na segway s majakom blikajucim ako policajt preraza cestu vianocnemu vlaciku...
    Zopar tu tazsie opisatelnych jednoduchych hier typu hod kruzok na hrdlo flase (flasi je tesne vedla seba asi 30x30 do stvorca a najblizsie su len 1,2m od vas). Proste uplna banalita. Kruzok vyrobeny z takeho zakerneho materialu a hrdlo flase ma tiez nenapadne trosku iny tvar, ze jak sa snazis, tak sa snazis v uplne jednoduchej hre plysoveho Mickey Mousa neziskas. Vzdy sa to nejako odrazi. Zato blbych ludi, ktori budu donekonecna kupovat kruzky je tu na miliony. Aspon je zabava.
    Obcas nejaky rozpravkovo vyzerajuci kolotoc a po case pravy ladovy palac, kde sa da dnu korculovat, gulovat, ci dokonca spustat na nafukovacke po pravom zasnezenom kopci (tu je uz sneh pravy). To vsetko v srdci Singapuru, kde tesne pred polnocou tipujem teplotu na 30 stupnov - popisnymi slovami na umretie.

Den 11 v kasine vzdy vyhravame my

December 30, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 26 °C

Hlavny bod vecera navsteva kasina zacina byt zlozity uz tym ako do tejto megabudovy najst vchod. Pripomina mi to obrazky znameho hotelu v Dubaji. Tam su tiez miesta, na ktore sa clovek moze postavit a pred nim sa otvaraju pohlady, ktore clovek so strachom z vysok zvlada len s velkym sebazaprenim.
    Byt v budove Marina Sands Bay je unikatny zazitok a to tam nemusim mat ani izbu.
    Do niektorych izieb sa vchadza po vizualne premakanej pavlaci, za ktorou vsak nasleduje priepast, z ktorej by ste leteli snad zopar minut a nakoniec pristali v dolnych podlaziach megashopping centra v nejakej predajni s Rolexkami (a to tam zjavne neboli najexkluzivnejsou predavanou znackou). Staci vidiet a chytaju ma zavrate.

Po dlhom case najdene kasino nie je rozmermi prave najmensie. Cca ako taky Kosicky Au Park, aj rozlohou aj poschodiami. Hlavne Danka cumi jak puk na to mnozstvo hracich stolov a miliony slotmachines. Ja uz som take videl - vo filme Podfukari ;)
    Skoda, ze je zakazane fotit je to nieco sialene.

Pekne dlho nam trva kym najdeme klasicku ruletu. Ludia tu hraju nejake azijske nam nezname verzie hazardnych hier.
    Este aj na slotmachine, kde clovek upenlivo caka, aby mu naraz skocili tri rovnake jahody, alebo ananasy v skutocnosti naskakuju dake rozne druhy ryb.
    Ludia tu nechavaju v kazdej sekunde tisice. Je to jedna megapracka, z ktorej odchadzate pekne cisti...

Tomco sada k rulete. Kupuje asi 10 zetonov (50 dolarov asi 35 eur), cim sa nechtiac stavame asi najvacsimi ruletoluzrami na okoli (padaju tam ovela vacsie sumy). Stavia neustale na stastnu cervenu, no jeho zetony miznu v nenavratnej pazravej diere kasina. Zacinam mat pocit, ze aj ruleta je podvod. Cervena padne len raz z cca 5tich kruteni.
    Tomco prichadza o vsetko ;(
    Az mi je luto celej situacie. Keby aspon krupierka sa mala kus k zivotu a robila nejaku atmosferu, ale takto mam pocit, ze sme si ani tu prehru neuzili. O zopar stolov dalej krupierovi dokonca pada hlava v mikrospankoch...
    Tomco prehral len 50 dolarov (na casino bolo vyhradenych 150) a povedal, ze to vzdava. Nejaky maly zakerny hazardoskriatok v mojom vnutri sa nie je schopny so situaciou zmierit a chce Tomca povzbudit a natlacit do dalsej hry. Najradsej by som z vrecka vytiahol dalsiu 50tku a dal ju Tomcovi, nech skusi zas... Snad sa potesi a bude mat aspon trosku viac stastia.
    V hlbokom vnutri si vsak uvedomujem bezutesnost celeho tohto ludi zdimajuceho nablizkaneho stroja a kusem si do jazyka. Vo vnutri trpim, ze neviem Tomcovi pomoct, ze sme ani neodohrali za vsetky peniaze urcene na casino a ze teda sanca na megavyhru tu stale je, ale viem, ze nesmiem naznacit ani iskricku, ktorej by sa Tomco chytil a vhupol do dalsieho s velkou pravdepodobnostou sebaznicujuceho kola.

Nakoniec nachadzame sposob ako si aspon trosku vylepsit naladu a dat tvrdo pocitit casinu o aky majetok nas obralo. Nachadzame totiz zadarmo capovacku dzusov, coly, roznych kav, caju. Toto ta vyjde draho mile casino! Na protest zadarmo vyslopem dva dzusy! Danka s Tomcom tiez po jednom a este jeden caj!
    Paradoxom je, ze sme asi jedini pri zmysloch. Capovacka zadarmo totiz nikoho nezaujima. Kazdy zahruzeny v svojej zivotnej hre a casino sa bliska kazdym dnom viac a viac.

Ale my odchadzame aspon s malym zadostucinenim, ze sme to tomu casinu nechali aspon kus vyzrat a odkazujeme vsetkym slovakom, kde je teda pitie v svetovom Marina Sands Bay zadarmo. Ved my ho spolocne nasou slovenskou naturou (ked zadarmo nech aj creva potrha) rozlozime zvnutra. Tvoje dni su spocitane! Zakerne kasino ;P

Po casine odchod do hotela. Polhodinu cakame v rade na listky na metro. Toto ma byt Singapur? Mesto buducnosti? V tomto ste nas sklamali. Po jazde metrom este asi 20min pesi niekedy okolo jednej rano a vonku je megateplo.

Dochadzame dorazeni na smrt. Mna boli noha z toho, co s nou krivam, lebo ju mam dorezanu. Danku bolia obe nohy z chodenia a Tomca boli este navyse chrbat.
    Sme fyzicky v koncoch a to sa to este len zacina...

P.s. Na obrazku je vnutro Marina Sands Bay jeden z pohladov, lepsie sa to odfotit neda. V kasine bolo fotenie zakazane.

Den 12 Sentosa island

December 30, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

Rano sa budime v sekunde na zvuk vysavaca - v skutocnosti sa Danka rozhodla fenovat vlasy. Boze... To je sok!

Dnesny plan je preskumat ostrov Sentosa. Jedna sa o umelo vybudovany ostrov (piesok podonasali z Indonezie), ktory je vsak aktualne spojeny s pevninou a tak sa vlastne stava najjuznejsou castou kontinentalnej Azie.

Ostrov je jeden velikansky zabavny park obsahujuci mnozstvo roznych atrakcii.
    Da sa na neho dostat lanovkou, ktora v strede svojej cesty prejde krizom cez mrakodrap ;), alebo nadzemnym vlacikom.
    Pre pesich drzgrosov je mozny aj presun po asi 500m dlhom moste, ktory je vsak vybaveny pohybujucimi sa chodnikmi, takze je to teorericky brnkacka (pokial polovicka chodnikov nie je vypnuta). Nebudem definovat, ktoru moznost sme vyuzili my ;) - skuste si tipnut ;)

Na Sentose sme chceli dnes stihnut kopu atrakcii. Nakoniec sa nam podarilo stihnut len velikansky zabavny park Universal Studios, potom vraj najvacsie (o tom Tomco vyjadril pochybnosti) akvarium s rybickami a inymi potvorami na svete a malicke namorne muzeum.

Hlavnym problemom totiz bolo, ze sa s nami na Sentosu vybrala asi miliarda dalsich navstevnikov...

Na foto obrovsky snehuliak pri nakupnom centre, od ktoreho sa pokracovalo na Sentosu

Den 12 Universal studios

December 30, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

Universal studios je jeden velky zabavny park, kde su vsetky atrakcie naviazane na nejake filmove hity. Takto je potom ladene aj cele okolie atrakcie, hudba a pod. K tomu naviazane prislusne obchodiky (Mimonov tam boli miliony). Vsetky stavby a akekolvek ulice postavene v prislusnom filmovom designe.
    My sme si detailnejsie uzili atrakcie Transformers (vid. samostatny prispevok), Jursky park, Vodny svet (vid. samostatny prispevok), Madagascar a Far Far Away (Shrek). Viac toho vzhladom na extremnu preplnenost parku a na konci aj celkom kvalitny dazd a unavu nebolo mozne. Nehce sa mi popisovat vsetky atrakcie, kulisovo ma oslovil velikansky hrad z Far Far Away, vyzeral ako naozajstny, velmi velky a poriadne clenity s kadejakymi vezickami, ale nezaostaval ani Jursky park, ci egyptska Mumia s obrovskymi egyptskymi sochami.

Den 12 Transformers ride

December 30, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

V Universal studios sme mali hlavnu prioritu ist na atrakciu Transformers ride. Cely park bol vsak tak plny ludi, ze pisali, ze budeme cakat 80 minut. Pri pohlade na rad sme zhodnotili, ze to ide o dost rychlejsie, ze rad az taky dlhy nie je, ze pockame a tym sme spustili Transformers - Neverending story (nekonecny pribeh). Cela finta bola v tom, ze rad sa vzdy dakde zatocil za roh, alebo do dalsej miestnosti a vzdy pred rohom a pod. sme uz boli presvedceni, ze je to koniec radu. Nakoniec sme takto presli asi 10 miestnosti. Ak by mi dal niekto do ruky cakan, tak im to tam od nervozity vsetko rozbijem. Tomco s Dankou nechybalo vela a uz by sa iba plazili po zemi, tak nas vsetko bolelo. Cakali sme takmer 2 hodiny na jedinu atrakciu a takych bolo v celom parku kopa!

No ale konecne sme sa dockali a ta 5 minut dlha 3D show stala za to. Zakladne grady tomu samozrejme daval Tomco, ktory rycal ako zbesnety. V skutocnosti sme totiz sedeli v evakuacnom vozitku a nahanali nas a pokusali sa nas znicit Decepticoni. Popred nas prebiehali ich boje (vsetko v realnom 3D) s dobrymi Transformermi a vojakmi. Obcas to nevyslo a nase vozitko spolu s nami bud padlo dole z mrakodrapu a padalo volnym pekelne rychlym padom (jezisku nemam rad vysky), alebo sa v poriadnej rychlosti zrazilo s kamionom. Raz sme dokonca preleteli krizom cez budovu burajuc vsetko, co sme mali v ceste. Metalo to s nami, zrychlovalo, spomalovalo, trepalo, padali sme a lietali vzduchom po tom, co sa s nami zahravali tieto bojove roboty. Obcas nas postriekal olej z useknutych hadiciek robotov, raz sa nam tesne pred ocami po utoku Decepticonov rozpadol na cimpr campr vojensky vrtulnik... Do toho vsetkeho vrestal Tomco a zvysok vozitka a to vytvaralo sialenu atmosferu. Navyse sme sedeli v uplne prvom rade vozitka, takze vsetko sa dialo obcas centimetre od nas.

P.s. Na atrakcii nebolo mozne fotit, takze tie naj foto samozrejme nemame; jedina foto je este len z cakacich miestnosti, kde sa uz gradovala atmosfera, po displayoch bezali kadejake pripravne Transformers videa, hudba a pod sklom je zvysok z Transformera skorpiona (co napadol vojakov v pusti).

Den 12 Waterworld

December 30, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

Poriadne nadupani z Transformerov sme popozerali zvonku nejake dalsie atrakcie ako rollercoastery (husenkove drahy), kolotoce a pod. Pokochali sme sa atmosferou v Jurskom parku a skoncili na predstaveni z filmu Vodny svet (Water world).

To bola riadna pecka. Nazivo priamo pred nami bolo vybudovane mesto na vode identicke s mestom z menovaneho filmu a v tomto meste prebiehali boje medzi dobrymi a zlymi... Na malom priestore sa do areny vtrepal rychly motorovy cln, potom zrazu druhy, postupne 2 skutre a ked v tom malom divadelnom priestore z neviem kadial z neba v sekunde dopadlo do vody lietadlo s este tociacimi sa vrtulami, tak uz som bol vo vytrzeni.
    To vsetko sa samozrejme pohybovalo, nahanalo, robilo kadejake adrenalinove a bojove kusky. Voda zo skutrov striekala az do hladiska. Strielalo sa puskami, ci gulometom a voda vystrekovala od guliek, obcasne vybuchy, raz za cas riadne plamene. Padali a horeli cele kulisy. No parada! Uzili sme si to.

Den 12 morske akvarium

December 31, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 24 °C

Akvarium vraj najvacsie na svete s cca 100.000 rybami (800 druhov) bolo prijemnym spestrenim. Bohuzial naladu kazili miliony ludi a z tych este velky pocet nevychovani Indovia a hlavne ich ryciace, pistiace a vsade sa tlaciace deti... Nie dost, ze je to cierne ako cigan, este sa to tak aj chova. No obcas sa treba riadne ovladat.
    V kazdom pripade videli sme ryby vsetkych velkosti, tvarov, farieb i vzorov. Tiez meduzy, slimaky, kraby a inu haved a dokonca dvoch krmiacich potapacov medzi desiatkami zralokov.
    V namornom muzeu to bohuzial nehol ziaden zazrak, ale bola tam aspon zopar obrovskych makiet lodi..
    Cele sa to koncilo nejakym pokemonosialenstvom za "len" 40 dolarov (asi 25eur) naviac, ktore sme odmietli do tychto zltych potvor investovat.

Z mojho pohladu prvy a posledny krat investujem do takejto fishZoo. Tie ryby tam podla mna trpia, takze odmietam nieco take financne podporovat. Pri tom hluku Indov totiz trpi cokolvek v blizkom okoli a tie ryby neustale atakovane bleskami fotoaparatov a infracervenymi zameriavacmi uz musia byt z toho vsetkeho pekne na nervy...