Poland
Czołpino

Slowinsky národný park

October 23, 2022 in Poland ⋅ ⛅ 12 °C

2 hodinky adrenalínovej jazdy (malý Schumacher chápal, že sa ponáhľame a bolo to o život) z Gdyne a sme v Slowinskom národnom parku (stále sme v Poľsku), kde dochádzame tak, že podľa výpočtov máme na celý park max. 45 minút, ak chceme ešte dnes doraziť do Štetína v normálnom čase a ubytovať sa.

Plnou rýchlosťou teda vyrážame z parkoviska na asi 1km vzdialenú pláž, ktorá má byť príznačná tým, že okolo nej sú naviate piesočné duny a vraj sú tam pohyblivé piesky.

Pláž krásna, duny okolo tiež...
      Ale ten piesok... Úplne svetlučký a doslovne ako prach. Presne taký ako na Ko Hong (ten ostrov - NP - kde boli tie obrovské varany). Akékoľvek ďalšie výlety do Thajska sú zbytočné, keď taký piesok má aj Baltik :)
      No ale to podstatné, Baltik sa aspoň trochu predviedol. Hukot vĺn bolo počuť na zopár 100 metrov. Spenené vrcholky prevaľujúcich sa vĺn nám konečne dodali pocit, že sme pri naozajstnom mori. Navyše more nekonečné, až po horizont žiaden ostrov, žiadna loď, čo oko dohliadne vpravo i vľavo nekonečná piesková pláž. Z doobedného mrholenia sa vyjasnilo, obloha modrá, slniečko svieti, som šťastný a Danka tiež. Až na nedostatok času paráda!!!

Mal som ešte jedno tajné želanie (vidieť tuleňa), ale vedel som, že šance nie sú veľké, takže som si ho mohol prehliadnuť maximálne na náučnej tabuli.

Behom zase späť k autu a náš 45 minútový limit je vyčerpaný... Čas vyraziť do Štetína.

Morský maják

October 23, 2022 in Poland ⋅ ⛅ 12 °C

Limit nelimit, 0,8km od nás je vraj pravý morský maják!
      To musíme dať.

Od tabuľky "Latierna 0,8km" prejdeme autom asi 400m a ja sa vytešujem, ako rýchlo to stihneme. Dôjdeme na ďalšie parkovisko (stadiaľ už je ďalej závora) a mňa takmer klepne, keď vidím šípku s nápisom "Latierna 1,1km". Ale už to nevzdáme... Rýchly turistický krok po lesnej pieskovej cestičke až kým nepríde šok!
      Mohlo nám zapáliť, že ten maják bude asi na kopci, ale keďže sme ho z prechádzajúcej pláže nevideli, zhodnotili sme, že vysoko nebude.
      My už čas dávno po limite a pred nami sa objavilo nekonečné dlhé a nekonečne vysoké schodisko... Tých včerajších 409 schodov si asi zopakujeme.
      No už nie je vôľa vzdať to. Veď vybehneme na kopec a stadiaľ bude aspoň krásny výhľad na more.
      Keď to konečne ušlapeme až hore, na smrť spotení, všetko nás bolí, zistíme, že maják je v objatí lesa - more počuť, ale nevidno a hore na maják sa nedá vyjsť (zamknutý, vyhliadka vo výške asi 20m), takže viac už toho neuvidíme.
      No nič urobíme zopár fotiek, dáme si 45 sekundovú prestávku (na viac nie je čas) a môžeme zas behať dole...
      Ľutovať neľutujem, ale pocity rozpoluplné a na zajtra vyhlasujem oddychový deň - čo Danka pochopila, že ja oddychujem a ona môže behať po shoppingoch...

Czołpino, Czolpino, Scholpin