Singapore
Moulmein

Ankunft in Singapur

April 4 in Singapore ⋅ ⛅ 28 °C

Gestern ging es los nach Singapur. Der Flug ging am 03.04. um 21:40 (Deutsche Zeit) los und wir kamen um 17:00 Uhr (6 Stunden Zeitunterschied) im Hotel an.

Bisher hat alles einwandfrei geklappt. Der Flug war mega entspannt, das Hotel ist gut und die ersten Eindrücke von Singapur und von dem Essen sind sehr gut.

Morgen geht’s dann weiter und wir gucken uns die Stadt richtig an.

Den 11 let do Singapuru a letisko

December 30, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

"Lejdys end dzentlmen pristali sme v Sinagapure... To ste asi necakali co?" - tak nejak som si prelozil rozluckovu vetu kapitana nasho lietadla po pristati.
      Uz pri vzlete sa mu cely zadok trepal zo strany na stranu, ako by sa nevedel udrzat na drahe a pri pristavani to bolo este horsie. Tomco bol od strachu bledy aj pri vzlete aj pri pristavani...

Tolko kontajnerovych lodi, kolko sa vyskytovalo pri Singapure (este pri pohlade z lietadla) som asi v zivote na jednej kopke nevidel.

Po pristati nam trva snad polhodinu kym sa konecne dostaneme k batozine a az tam sa zacne zabava. Este predtym obdivujeme nejake malickosti na letisku, fakt su niektore veci trosku ine... Mozno si to letisko naozaj zasluzi titul letisko roku.

Zaciname tym ako najst vychod z letiska, potom ako kupit listky na metro. Ked uz vieme ako listky, tak listkomat odmieta akukolvek spolupracu s nasou kartou. Cez polku letiska hladat bankomat, vyberieme peniaze, cez polku letiska s tymi kuframi spat, aby sme zistili, ze listkomat nase peniaze neakceptuje. Treba ich rozmenit. Urcite zamietam cokolvek kupovat a menit tymto sposobom po tom ako vidim predavat cistu pollitrovu vodu za 5 dolarov (vyse 3 Eura). Nakoniec prideme na to, ako to rozmenit, no problemy sa i tak nekoncia. Po dobrej polhodine vsetko rozluskneme a nasledne este radime bezradnym rusom a poliakom...

Snad dalsiu hodinu sa trkotame do hotela.
      "Paradna" izbicka o rozmere 3x4m, v ktorej su napchate 3 postele a mini skrina. Po tom ako polozime kufre na zem sa po izbe da uz iba preskakovat, nezostala ziadna volna ulicka. Izba navyse nema vobec ziadne okno ;) Stalo nas to "len" 90Eur na noc, tak si tento drahy "luxus" uzivame ;)

P.s. Na obrazku ju tzv. kinematicky dazd - 1024 kvapiek, kazda ovladana vlastnym motorcekom tvori rozne pohybove variacie. Existuju len dva prototypy na celom svete. Jeden je na letisku v Singapure a ten druhy... Na letisku v Singapure ;)

P.s. Part 2 - neviem co tym azijcanom sviha, ale cele letisko je tiez o pokemonoch - vid. foto

Den 11 Marina Sands Bay

December 30, 2016 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

Stale viac a viac sa priblizujeme k roznym mrakodrapom, poniektore su naozaj specificke architektonicke kusky. Doteraz ten Simgapur mal nieco do seba, ale nedalo sa povedat, zeby to bolo nieco svetove.
      Ako sa vsak blizime k Marina Sands Bay, zacina to byt cim dalej tym vacsia pecka.
      To su veci, ktore sa proste musia vidiet, to sa neda zreprodukovat ani pismom ani fotografiou. Obrovske vyhliadkove koleso sice vidim prvy krat v zivote, ale vsetko sa to zacina az za nim. Stavby neskutocnych tvarov, mrakodrapove "sidliska" a to vsetko zakomponovane do jedneho celku s riekou a dofarbene tropickymi rastlinami od najmensich kvetov az po vysokanske stromy. Obcas doladene fontankami, soskami, proste nemozne popisat spisovatelom mojej urovne.
      Navyse sa zacina stmievat a vsetko sa zacina nasvecovat bud statickymi, jemne sa meniacimi, alebo podla hudby hrajucimi farbami. Nieco neskutocne a nepopisatelne.
      V strede toho vsetkeho dominantny hotel Marina Sands Bay - nieco, co ked vidite z dialky je impozantnym architektonickym vytvorom, ale ked ste priamo pod nim, alebo priamo v nom, tak sa to ani neda popisat.
      Ja som sa tam z toho skoro "pototo" od strachu (ospravedlnujem sa, ale expresivnejsi a zaroven slusnejsi vyraz som na ten stav nenasiel). Tie vysky, rozne prechodove mostiky vo vyske snad 20m nad zemou, niekde velmi hlboko pod vami dialnica s roznymi efektnymi (pre mna nedoveryhodnymi) sklenenymi zabradliami, alebo vnutro nakupnej casti, kde z horneho poschodia pozerate na to dolne ako do priepasti a zase len sklenene zabradlie... To vsetko a moj strach z vysok mi sice zabezpecilo fascinujuce vyhlady, ake som nikdy v zivote nezazil, ake vsak uz nikdy ani zazit nechcem. Ti dvaja to este chceli dorazit sklenenymi ultrastrmymi (z mojho pohladu) eskalatormi, ktore na jednu supu prekonavaju 4 poschodia (akurat, ze tie poschodia su take vysoke, ze ten jeden eskalator ma mozno vysku 5 poschodoveho domu...
      Nastastie od toho upustili, ked videli moju smrt v ociach...

Den 13 Tomco kradne motorku

January 1, 2017 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

Smerujeme do muzea Madame Tussaud - muzea voskovych figurin, kde sme mali asi 30min predstavenie o historii a vzniku Singapuru. Ako sme prechadzali historiou, zacali sme niekde pri prapovodnych obyvateloch - morskych ciganoch (vsetko hrali herci) a pokracovali cez prichod Cinananov az bombardovanie pocas druhej svetovej vojny, ked sme vsetci utekali po muzeu pred padajucimi bombami. Cele sa to ukoncilo plavbou v lodke po nejakej umelej riecke.

Dnu sme sa pofotili s nejakymi voskovymi hercami a znamymi celebritami.

Ja som ustedril nejaku ranu medzi oci Jackiemu Chanovi (teda snazil som sa, ale uz som taky unaveny z toho chodenia, ze som ledva nohu dvihol), potom mi ako odveta pristala na lici noha Bruce Leeho. Nejakej herecke som kukol do vystrihu a jednu som poziadal o ruku.
      Danka sa samozrejme musela poobtierat okolo Leonarda di Capria a Tomovi Hanksovi upravit kravatu. Taktiez zatancovat s Michelom Jacksonom.

Tomco si nenechal ujst sancu pochytat nejake zname spevacky a herecky za prsia, pripadne ich capnut po zadocku pod suknou. Ukradol aj motorku Terminatorovi.

Inak Angelina J. a Nicole K. nezdravo vychrtle tela bez duse. Kamera dokaze divy, ale "voskova" skutocnost bola desiva.

Potom sme mali v plane spustit sa z kopca na nejakych kolieskovych boboch. Takmer sme si kupili tri jazdy za nie lacny peniaz, ked sme sa dozvedeli, ze na jednu jazdu sa caka "len" hodinka ;)

Den 13 China town

January 1, 2017 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

Pomocou dvoch autobusov, pesky a dvojiteho metra sme skoncili po riadnom case v China town - cinskej stvrti. A tam sa zacala zabava.
      Paradna atmosfera cinskej trznice, milion cinskych lampionikov. Konecne sme pokupili nejake magnetky na pamiatku. Obchodov so serepetickami je tu nespocitatelne.

To najdolezitejsie vsak bolo zohnat nieco pod zub. Nasli sme nejake velikanske nakupne centrum, kde cele vrchne poschodie boli rozne obchodiky (snad 50) predavajuce jedlo. Ale co z toho cinania dokazali spravit je nepredstavitelne.
      Vacsina obchodikov mala max. 3x3m aj menej a v tom bolo vsetko od kuchyne, cez zasoby, riad, umyvanie riadu a surovin, proste vsetko. Nasa hygiena by z toho na mieste zinfarktovala. Doteraz nechapem ako to prezila Danka.
      Varilo sa na vsetkom (od plynu az po otvoreny ohen - predstavte si to u nas v nejakom nakupnom centre).
      Tetka z vedlajsieho obchodiku, ktoru sme pozorovali pri nasom jedeni umyvala riad ciastocne pri vedlajsom stole mimo obchodu (tam uz sa nezmestila) a umyvala vo velkom. Cca 30 lyziciek naraz formou prehadzovania medzi troma sudmi (v prvom najspinavsia a postupne cistejsia voda). Po vybrani z posledneho riad cisty (v jej ponimani) a islo sa na taniere, misticky a pod. vsetko rovnakym sposobom. Ta atmosfera dokreslena este prislusnymi pachmi, hlukom, spinou je nezachytitelna ani pismom ani fotografiami.
      Danka s Tomcom odchadzali stadial uplne sokovani, ale najedeni a s pocitom riadneho a necakaneho zazitku.

Den 13 ohnostroj

January 1, 2017 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

Okolo 9tej vecer zaciname hladat nejake miesto s vyhladom na ohnostroj a okolo poldesiatej zistujeme, ze vsetko je max. preplnene. Ledva nachadzame miesta na nabrezi. Vtesname sa medzi milion ludi a cakame az do dvanastej natlaceni na zemi ako sardinky v mori dalsich ludi.

O polnoci sa odpali ohnostroj, ktory trva asi 8 minut a co sa tyka ohnostrojovych efektov, tak to bolo fakt perfektne a pekne sa to gradovalo, na konci uz vybuchy sli rychlejsie ako zo samopalu a obloha bola plna milionov svietiacich bodiek vsetkych farieb.
      Mali tam vsak aj lasery, hudbu, rozne nasvietenie mrakodrapov a ledky po mrakodrapoch. Mohli tieto vymozenosti lepsie vyuzit a zladit a bolo by to za hranicou dokonalosti.

Po skonceni ohnostroju nastal nekoordinovany vystup snad milionu ludi. Singapur ukazal, ze sa o nom pisu same chvalospevy, ale to co predviedli po ohnostroji bola cista katastrofa. Uplne nezvladnute odpratanie ludi, uplne nezvladnute metro, uplna katastrofa, to aj vychodna europa toto zvlada o stovky percent lepsie.

P.s. Fotka je len aby daco bolo, v naj casoch sa nefotilo a poriadne sa odfotit ani nedalo

P.s. Part 2 Otazka pre fyzikov: pokial kazdy clovek vyzaruje asi 100w tepla, vonku je o polnoci 30 stupnov a my stojime tesne zovreti a bez pohybu medzi tisickami ludi, ze pomaly nedovidime koniec tejto ludskej masy, ako sa asi teplotne citime? ;)

Den 13 flower dome

January 1, 2017 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

Z cinskeho virvaru sme sli zas metrom do Flower dome (taka botanicka zahrada so stromcekmi a kvietkami zo vsetkych casti sveta postavena v architektonicky unikatnom megasklenniku). Vzhladom na vianoce vyzdoba na niektorych stromcekoch. Bolo to celkom fajn, ale cakali sme viac. Dolezite, ze nas pekne skasli. Dobre, ze uz zajtra ideme prec. Singapur nam riadne precistil penazenky ;)Read more

Den 13 vsetko naj v roku 2017

January 1, 2017 in Singapore ⋅ ⛅ 25 °C

Vsetko naj v novom roku zelaju tucny, siroky a nadrozmerny ;)

P.S. Fotene v specialnom zrkadle na ostrove Sentosa, ktore trosku upravilo nase idealne miery...

Moulmein