Eastern Bunny at Wien
4 napos húsvéti kirándulás a "nyugati" oldalon 2 gyerekkel és rokonlátogatással
Eastern holiday trip for 4 days in the "westside" with 2 children and family visiting.
  • 914kilometers

Alapötlet és indulás

April 7, 2023 in Hungary ⋅ ☁️ 2 °C

Nos itt az újabb út, újabb uticél, újabb kaland.

Alapötlet: a novemberi Izraeli rokonlátogatás adta az alapot, ugyanis Zsuzsi egyik unokatestvére 1 éve Bécsbe költözött, és a család eldöntötte hogy Pészah-kor (húsvétkor) meglátogatják. Mi pedig úgy döntöttünk, hogy mivel még sose voltunk Bécsben, mi is csatlakozunk. Természetesen külön szálláson, mert a covidbarátkommunaszállás elég volt Tel Avivban.

Előkészület: Sok nem kellett, kerestünk szállást, ami közel van a rokonokhoz is, meg a belvárostól se világvége, és talán még nem is kerül egy kisebb lakás árába Magyarországon és ennyi. Mondjuk ilyen szállást keresni azért nem egyszerű Bécsben, ugyanis meglehetősen drága minden. Végül ár-érték arányban találtunk egy ígéretes apartmant potom 820 EUR-ért a teljes családnak 3 éjszakára. Pont jó az EUR árfolyam amikor foglalunk (leesett 400 HUF alá, épp 399 😀😀) szóval foglalás pipa a Wienerberg Apartment-ben Bookingról ( Nézze meg a Booking.comon: Wienerberg-Apartments! https://www.booking.com/Share-PHw5uV )
    Jól néz ki fotókról, majd meglátjuk.

Még egy fontos kèrdés volt, az autópálya matrica. A hanyatló nyugaton biztos minden nehezebb mint otthon, de azért gondoltam ha már Szlovéniában, Szlovákiában, Csehországban, sőt még Romániában is tudok online matricát venni, itt se okozhat gondot.
    Hát rá kellett jönnöm hogy a Sógorok miért tartanak ott mint mi, és miért nem dübörög úgy a gazdaság mint nálunk, hogy lassan fülvédőt kell használni mindenkinek, nehogy megsüketüljön (Copyright from Stanley Steel: Abszurdisztán, ajánlom mindenkinek).
    Az ezer éve EUs, GDPR és fogyasztóvédő osztrák jogrendszer miatt pályamatricát online csak úgy vehetsz, ha a vásárlás és az érvenyesség kezdete közt el kell telnie 18 napnak, hogy nyugodtan meggondolhasd magad. Na mivel a pénteki induláshoz képest először kedden éreztem azt hogy ideje felkészülni erre is, sajnos elbuktam a fogyasztóvédelmi teszten 😀.
    Nem baj, ugyis tankolni kell a határ előtt, majd veszek környezetkímélő műanyagragacsos őskövületmatricát.

Tankolás kapcsán csak plusz infó, ebben is jobbak vagyunk, mivel a mi vezetésünk gazdasági zseni, még a világátlag feletti adótartalom mellett is csak 600 HUF otthon a benzin, ami kb 1,6 EUR, itt 2 EUR felett van.

Indulás: Elérkezett a várva várt nap, tavasz hírnöke, a nagy, tégyleg, szó szerint NAGYPÉNTEK, az indulás napja.
    Mivel teganap egész nap havazott, reggelre a kirakott húsvéti tojásokat szépen betakarta a fehér nyuszi szőre, a hó. Sajnos a nyuszit nem láttam, biztos beleolvadt a havas környezetbe a hófehér bundájával.

Kutya tegnap leadásra került, szóvap reggeli, bepakolás, és 10 órakor indulás Bécsbe. 497 km, elvileg 4,5 óra, 2 megállóval kezelhető lesz a két gyerek.

Kalandra fel...

Wienerberg Apartments

April 7, 2023 in Austria ⋅ ☁️ 10 °C

Tényleg sikerült 2 megállóval ideérni 5 óra alatt, szóval az első akadály pipa. Délután 3 óra, és már a szállásnál vagyunk. A határon volt egy kis fennakadás, elég hosszú volt a sor, de hamar átjutottunk.

Szóval az apartmanról: a képekhez képest nincs meglepetés (egyenlőre)

Tegnap írtam a szállásnak hogy tisztázzuk a parkolást és a kulcsokat. Parkolóhoz adnak papírt, kulcs nem kell, mert kódos ajtók vannak, amit át is küldött, szóval a bejutás pipa.

Belépve a lakásba... hát na... kaptunk egy luxus apartmant.
    2 hálószoba, pezsgőfürdős duplakád, hatalmas nappali, felszerelt konyha, terasz. Nagyon szép és igényes minden. A csatolt képeket nem a bookingról szedtem ez tényleg ilyen.

Kicsit pihenünk, aztán irány sétálva a rokonság, ránk fér egy kis mozgás. Elvileg kevesebb mint 3 km, szóval gyűlhetnek a lépésszámok is.

Séta a dombon és családlátogatás

April 7, 2023 in Austria ⋅ ☁️ 9 °C

Miután lepakoltunk, kis zacskós leves és irány a levegő. Egész nap a kocsiban ültünk, ránk fér egy kis mozgás.

A szállással szemben van egy park, aminek a közepe szerencsére focipálya, szóval az első megálló egy kis focizás. Természetesen 2 fociladba is van a kocsiban, nehogy veszekedés legyen belőle.
    A játszótér/kondipark/focipálya igazi osztrák precizitás. A pálya körül vaskerítés, a kapu a kerítésből van kialakítva (kinek kell a háló, csak átmegy rajta a labda), és még a teteje is le van fedve hálóval hogy ne lehessen kirúgni az ablakokat. Mellette ping-pong, udvari csocsó, kondipark és játszótér, szóval gyerekekkel kánaán. Bár kicsit több a szemét mint amit az osztrákoktól megszoktunk, de ezt betudhatjuk a környékbeli bérház sokszinű lakosságának is.

Játék után irány a rokonság. Direkt próbáltunk úgy keresgélni hogy hozzájuk viszonylag közel legyünk, szóval nem használjuk már ma a kocsit. Térkép alapján 2,8 km gyalog, ami elvileg fél óra séta, szóval hajrá.

Az első kanyarnál bekerültünk egy zárt lakóövezetbe. Nagyon vicces kis megoldás volt amit láttunk, körbe kerítés, nagykapu, egyből utána óriás parkoló ahol minden lakó parkol. Postaládák alapján 150 ingatlan (vagyis postacím) van a telepen. Ezen kezdtünk végigsétálni. Kis keskeny utcák, keresztbe gyalogos ösvények mentén egy ösvénynél 15-20 kis pici házikó. Mint valami üdülőtelep, de nagyon kis tip-top házikókkal.
    Google maps szerint az egyik kis ösvény végén ki lehet jutni a szomszédos domb melletti sétaútra, ahol kellene mennünk.
    Háááát.... Nem lehet. 3 helyen is próbálkoztunk, egyiknél volt egy kapu de zárva, szóval vissza a kiindulási pontra.
    Másodjára már sikerült rátérni a jó ösvényre, és egy domb mentén, erdős kis területen mentünk át a szomszéd kerületbe. Jó kis futóhelynek tűnt, reggel lehet ki is próbálom.

Fontos infó a google maps-ről, hogy szerintem zseniálisak a rejtett reklámjai. Egy hatalmas körforgalomnál nem keresztbe akart vinni a legrövidebb úton, hanem 3 kanyarral keresztül a Burger King és a Meki parkolóján. De engem nem ver át, hortobágyi parasztgyerek toronyiránt közlekedik tökön-paszulyon át (amúgy a helyiek és a bicikli út is ott megy). Szóval nem 30, de 45 perc alatt el is értünk a célhoz.

Közös vacsi, beszélgetés, kutyaparty, fiúknak ajándék focimez és irány vissza a szállásra. Nincs hideg, szóval hazafele is séta.

Vicces volt hogy mivel mindkét gyerek félt a sötét erdőben, egyfolytában dumáltak, de azért a vaksötét játszótéren csak fel tudtak mászni a köteleken. Természetesen hazafele sokkal gyorsabb volt az út.

Otthon addig könyörögtek, hogy ki akarják próbálni a 2 személyes pezsgőfürdős kádat, hogy negyed 10 ide vagy oda, de csak előkerültek az úszószemüvegek.

Sajnos a bort elfelejtettük végül berakni, és nincs is már nyitva semmi, szóval szokásommal ellentétben nem egy fröccsel a teraszon zárom a napot, de semmi baj, majd pótoljuk.

Haus des Meeres- Tenger háza

April 8, 2023 in Austria ⋅ ☁️ 4 °C

Reggel már látható volt hogy ez a nap nem kinti programos lesz. 3 fok, és aprószemű eső folyamatosan. Arra éppen elég hogy körbefussam a mellettünk lévő parkot párszor, de 2 gyerekkel nem kint tölthető idő.

Szóval marad a tegnap este egyeztetett Haus des Meeres, azaz a Tenger háza. Maya elmondása alapján 11 emeletnyi akvárium és állatkert a város közepén. Érdekesnek hangzik...

Brúnó láthatóan ki volt merülve, mert 10ig aludt, szóval indulásról 11-kor lehetett csak szó. Mivel jó Bécsben a tömegközlekedés, úgy döntöttünk használjuk azt.

Néhány infó a Bécsi tömegközlekesésről (Wiener Linien) :
    Bécsben nagyon jól szervezett és sokféle tömegközlekedés. 6db metró vonal, közel 30 villamos, 114 busz vonal van a városban. Jegyet számos helyen lehet kapni, de én szeretem a digitalizációt, szóval applikációt töltöttem le. Wien Mobil névra hallgat, szép piros 4 ágú csillag egy karikában. A használata marha egyszerű, én létrehoztam accountot is , de elvileg nem kötelező.
    Jegyek tekintetében van egyszeri utazásra jogosító 1,2 EUR-ért, 1 napos, 24/48/72 órás, 1 hetes vagy éves is. Ezek (az alapon kívül) az érvényesség alatt korlátlan utazásra jogosítanak fel.
    Mi vettünk nekem meg Zsuzsinak 1-1 napi jegyet, szóval éjfélig jók vagyunk, a gyerekeknek meg mivel iskolaszünet van itt is, 15 éves korig nem kell fizetni (egyébként 6 éves korig ingyenes).

Ezzel meg is volnánk, szóval irány a 66A busz, majd U1 és U4 metróvonalak, és 40 perc alatt ott vagyunk a helyszínen.

Kicsit hideg van, de sebaj, majd bent megvárjuk a többieket, úgyis már ők is a metrón vannak.... Gondoltuk mi

A valóságban sajnos nem csak nekünk támadt ez a zseniális ötletünk, a bejáratnál kígyózó sor állt. Beálltunk, majd jött egy segítő, aki jelezte mindenkinek a sorban, hogy tűzvédelmi okokból korlátozott a létszám ami egyszerre bent lehet, szóval akár 2 óra is lehet mire bejutunk. Én gondoltam cseles magyart nem verik át, megkérdeztem jól látom e hogy az online jegyesek külön ágon bemehetnek. Mondta hogy igen, ők bele vannak kalkulálva a bentiekbe. Na gyorsan telefont elő vegyünk jegyet online.... Csak azt nem mondta a srác elsőre, hogy a tömeg miatt aznapra már zárták az online értékesítést 😀😀
    Na mi legyen? Mondtuk a srácoknak, hogy akkor este veszünk jegyet holnapra és visszajövünk, ők meg mondták hogy nincs az az isten, még akkor se ha hozok sört, ők kivárják. Fél óra után megérkeztek a többiek is, ott is hasonló véleményen voltak a gyerekek szóval röpke 1,5 óra sorbanállás és kockárafagyást követően be is jutottunk az épületbe. Innen már csak akkor jövök ki ha az utolsó fűszálat is megszámoltam, és nincs olyan hal az akváriumba ami nem úszott el előttem, főleg ennyi pénzért. Felnőtt jegy 22 EUR, 6év felett 10, 3 felett 7, szóval Artúrt gyorsan lefokoztuk 3 éves alá és vettünk 3 jegyet.

Amúgy a hely nagyon szuper volt, a bejáratnál kapásból volt egy aranyhalsimogató (nem vicc), ahol legalább egy helyben maradtak a srácok míg lepakoltunk. Utána pedig tényleg 11 emeleten keresztül akváriumok, cápák, ráják, fogdosható doktorhalak (ott Brúnó kapott egy teljes manikűrt mire hajlandó volt otthagyni őket), helyenként szabadon mászkáló majmok, papagájok, és szerencsére nem szabadon mászkáló hüllők és pókok.
    3 óra alatt rendesen elfáradtunk bent, de megérte. Mehetünk "ebédelni" délután 5kor 😀.

Schnitzelwirt, azaz ez sorbanállós nap

April 8, 2023 in Austria ⋅ ☁️ 6 °C

Az akvárium után már mindenki elfáradt és megéhezett szóval irány a közeli wienerschnitzel kuriózum étterem a Schnitzelwirt 52. Maya és Sabrina szerint nagyon jó a kaja, és nagy adag, ráadásul nem drága annyira, szóval hajrá. Próbáltunk délután asztalt foglalni, de nem vették fel a telefont, így elindultunk háthával.

Mikor közelítettünk a helyszínhez az első gondolatom az volt hogy whatthehellisgoingheretoday? Mindenki oda megy ahova mi?
    Az étterem előtt ugyanis egy ismerős jelenség, és a Haus des Meere-ben szerencsére terráriumban lakó ragadozó képe jelent meg (sajnos nem csak lelki) szemeim előtt, a kígyó-zoo-sor. Iszonyat tömeg itt is. Mikor jeleztük az ajtóban hogy 11-en lennénk azt mondták 2-3 óra múlva lesz ekkora asztaluk szabadon. Akkor mondtuk hogy nincs az az isten, pedig sörük is van, szóval akkor szétválunk, kell egy 4 fős, meg egy 6 fős asztal, az hátha gyorsabb.

Itt már csak kb fél óra volt és bejutottunk. Az ajtóban már láttam, hogy csak cash-t fogadnak el, szóval majd számolgatunk, mert kp-ban csal 100 EUR-t hoztunk.

Az étlapot nézve azért megnyugodtunk, hogy 1-1 óriás bécsi "csak" 10 EUR, szóval elég lesz a százas.
    A kiszolgálás már elég gyors volt, bár a pincérnőnk nem vett részt sose a világ legkedvesebb felszolgálója versenyen, és valószínűleg azért mert amilyen pofákat vágott egy-egy kérdésnél az alapján már a selejtezőben kiesett. A kedvencem az volt, amikor már az asztalon halmokban álltal az óriás bécsi szeletek, meg a sültkrumpli és valaki megkérdezte hogy kérhetne e ketchup-ot, mire a reakció egy látványos ima volt az ég felé, meg egy nem halkan elejtett "ketcup, mi ez bakker pizza?" kérdés, aztán egy asztalra csapott flakon volt 😀

A lényeg hogy mindenki jól lakott, a borravaló pedig itt nincs beépítve a végösszegbe, szóval azt nem kapnak 😀

Még egy kis buszozás, egy kis metró, és már 8:30-ra haza is értünk. Persze újra elő kell kapni az úszószemüvegeket, pezsgőfürdő és irány az ágy...a srácoknak, mert mi szereztünk 1 üveg bort a ma esti footprint-hez 😀😀

Büszke vagyok a fiúkra, nagyon jól bírták ezt a napot, pedig a sorok közt, nem olvasva hanem állva már én is majdnem feladtam párszor. Alakul ez a kis csapat rendesen... 😀😀

Science nap=Naturehistorisches Muzeum

April 9, 2023 in Austria ⋅ ☁️ 10 °C

Ma is verőesős napsütésmentes reggelre ébredtünk, sajnos ez egy ilyen szemerkélős kirándulás lesz. Mivel tegnap rendesen ki lett fárasztva mindenki, a délelőttre nem terveztünk semmi komolyat. Kis séta a környéken, játszótérlátogatás és focizás 2 helyszínen. Szerencsére a végére a nap is kisütött néha, szóval jó kis sporttal pihenős délelőtt lett.
    Ebéd itthon a hozott alapanyagokból, és mivel tanultunk az előző napi sorbanállásból irány az Európa második legnagyobb gyűjteményét magának tudó Természettudományi Múzeum (Naturehistorisches Museum Wien)...honlapja 😀

Na jó, nem azért hogy a kanapéról tegyünk virtuális sétát, hanem hogy megvegyük előre a jegyeket online. Szerecsére minden baj nélkül sikerült is. (http://www.nhm-wien.ac.at/online-tickets)
    Felnőtt jegy 16 EUR, de 19 év alatt meg ingyenes, szóval gyorsan vettem még mellé 2 napi jegyet a tömegközlekedésre és irány a busz meg a metro. Már egész otthonosan mozgunk 2 nap után az egyes vonalakon.

A múzeumnál szerencsére azonnal bejutottunk az online jeggyel, gyors mosdó, térkép vadászat és mehet is a 8700 négyzetméteres, 2 emeletes, 32 helyiséges tudománydömping.
    A család másik felétől nagyjából az első teremben elszakadtunk, mert a 2 fiú minden egyes ásványt egyenként akart megnézni. Ez annyit jelent, hogy mivel termenként van kb 10 vitrin, minden vitrinben soronként 80-100 kő, 4 sor magasan, kb 4000 követ vizsgáltunk meg csak az első teremben, nagyjából 25-30 perc alatt. 😀😀 Ez nem lesz gyors menet az már látszik 😄

Egyébként a termek nagyjából a következőket tartalmazzák, irtózatos mennyiségű kiállítási darabbal és interaktív bemutatóval/játékkal: 5 teremnyi ásvány, kő és meteorit ( az egyik teremben ráadásul tök jó játékokkal, ahol vulkánt kell kirobbantani kőzetlemezeket mozgatni, kontinenseket tologatni. Utána 4 teremnyi fosszília, 1 dínóvilág (mozgó-morgó tyrranosaurussal), 5 terem az ősembertől a bronzkorig tele csontvázakkal, ékszerekkel, fegyverekkel.
    Egy kis oldalszárnyban véletlenül még a Willendorfi vénusz is ránk mosolyogtatta méretes idomait a maga 11,1 cm-es méretével.

A második szint az állatoké, ahol a világ összes állatából van legalább 1 megmurdelt vagy kinyírt, kitömött és pózba drótozott állatból egy horda. Tengeri világ, rovarok, kétéltűek hüllők, madarak, vegán, vega és húsevő állatok szőrrel, bőrrel, bundával vagy tollakkal. És mindez egy gyönyörű, neoreneszánsz palotai környezetben. Azt kell mondjam, hogy ilyen szép mauzóleumot még sosem láttam valószínűleg kevés ilyen lehet a világon.
    Sajnos az utolsó 6-8 termen már nagyon sietve kellett átmennünk, mert 6-kor zár a múzeum és túl sok idő ment el a kövekre.

Szerencsére nem zárták ránk a múzeumot éjszakára, nem szerettem volna megvárni amíg életre kel minden mint abban az idióta filmben Ben Stillerrel.

A nap végére nem maradt más csak egy "gyors" vacsora. Van a közelben egy jó hamburgeres, buszozzunk/sétáljunk át oda.
    Nem is mi lettünk volna ha lett volna asztaluk 9 főre, szóval hamar továbbálltunk, és megindult a végeláthatatlan kaja keresés. Végül sok sok séta, és egy kis metrózás után eljutottunk a Chef Bistro-ba, ahol viszont a kaja és a kiszolgálás feledtette a fáradalmakat. Volt ott salátázás, hamburgerezés, pizza, wienerschnitzel, és sok sok sültkrumpli.

Mire megvacsiztunk, és elindultunk már jóval elmúlt 8 óra, szóval sikerült megint jó későn hazaérni. És szerencsére a házban van egy jó kis buli is valahol zenével, ordibálással, szóval nem egyszerű elaltatni a srácokat, de szerintem elég fáradtak hozzá hogy kidőljenek 😀😀

Holnap indulás haza, szóval nagy bejegyzésdömping már nem lesz, de azért majd jelentkezünk az útról is.

Hazaút és nyuszitojás

April 10, 2023 in Hungary ⋅ ☁️ 11 °C

Sajnos ez a nap nagyon hamar eljött, ma már indulunk is hazafelé. Mivel már tegnap este elkezdtük halomba rugdosni a szétgórált ruhákat, reggel viszonylag hamar bepakoltunk és beraktunk mindent a kocsiba, így fél 10 felé már indulhattunk is. A szállás érintkezésmentes volt, semmi más dolgunk nem volt csak becsukni az ajtót, és távozni.

Ha már rokonlátogatásra mentünk, még utközben megálltunk Maya-nál elköszönni mindenkitől, aztán 11-kor indulás hazafelé.

A hazaút problémamentesen telt, 1 megállóval a KFC-nél Pest után röpke 4:40 perc alatt itthon is voltunk.

Mivel késő délután van, a húsvéti nyuszit már nem találtuk az udvaron, de kedves volt, és elpotyogtatott néhány tojást, csokit, egyeben az udvaron, a kisházban és még a nappaliban is, így az utazás végét általában jelző kimerült sirdogálás helyett azonnal a tojáskeresési láz vette át a helyét, így a megérkezés is öröm volt mindenkinek.

Összességében szuper út volt, és az autópályának köszönhetően ez már tényleg egy hosszú hétvége alatt is megjárható távolság. Bécs majdnem olyan mint Budapest csak nem érted mit beszélnek a hátad mögött, de úgy érzem sikerült megtömni élményekkel mindenkinek.

És végül a szokásos statisztika:
    980 km autóval
    55.460 lépés, ami 42,3 km, ebből 7,5 km futva