• 日11

Kolik lidí, tolik názorů

2016年8月2日, ジョージア ⋅ ☀️ 27 °C

Mám zabahněné boty.

Maki si myslí, že bych si je měla umýt. Eliška si myslí, že bych si měla koupit nové boty. Manka si myslí, že bych měla chodit bosky.

Rozhodla jsem se, že budu předstírat, že boty jsou čisté.もっと詳しく

• 日10

Pondělí, Annual Cocktail Competion

2016年8月1日, ジョージア ⋅ ⛅ 22 °C

Nový týden, nová sada přednášek. Nemůžu říct, že bych z toho moc měla, vzhledem ke včerejšku. Ráno jsem sice aktivně vstala před osmou a skočila si pro čerstvý puri, ale už po cestě jsem zjistila, že to nějak není ono a po návratu jsem okamžitě zalezla zpátky do postele a vyjma dvou přednášek jsem v podstatě prospala celý den.

Večer se pořádala cocktail competition, která už je dlouholetou EGGařskou tradicí. Kdokoliv se mohl přihlásit s vlastním koktejlem (na originalitu ani autorská práva se ovšem moc nehledí). Soutěží se ve čtyřech kategoriích: nejlepší drink, nejlepší název, nejhnusnější drink, nejsilnější drink. Nejlepší drink vyhrálo Colorless (nebo Colorful?) Green Ideas (něco s okurkama), nejlepší název The Null Hypothesis (prostě pivo). Marinin Word Order vyhrál jak nejhnusnější, tak nejsilnější drink (byl fakt hardcore, tu vodku jsem cítila na několik metrů 😅). Náš Bloody Noam byl dvakrát druhý - jako nejlepší a zároveň nejhnusnější drink. Hádám, že jsme obecenstvo rozdělili na ty, co mají rádi rajčatový džus, a na ty, co ne 😁. Krom rajčatového džusu tam byla vodka, chilli paprička, vymačkaná citronová šťáva a pepř, prostě naše verze Bloody Mary. Byla jsem překvapená, jak moc mi to nakonec chutnalo, nečekala jsem to 😁. Některé z dalších názvů byli třeba Pearsupposition, Pure Logic, X-Berry Theory, Counterbleeding Mary nebo My Theta Is Sweet.

• 日9

Neděle, Black Grouse Waterfalls

2016年7月31日, ジョージア ⋅ ⛅ 25 °C

Dnes jsme šli do Lagodekhi Protected Area podívat se na Black Grouse Waterfall. Trasa k vodopádu má asi 10 km a podle Gruzinců je to average náročnost, ale naši organizátoři nás ráno varovali, že to fakt není jednoduché a přece jen to vyžaduje jistý stupeň kondičky. Na trase jsme se museli probrodit řekou, kde jsem já měla vodu po zadek, a některé úseky byly fakt o hubu. Úzké cestičky na okrajích skal, bahno, klouzající kameny, přecházení řeky po kmeni... na nedostatek dobrodružství si rozhodně nikdo nemohl stěžovat!

Náš gruzinský průvodce měl hodinu a něco zpoždění, protože prý včera pil a tak si malinko přispal. Na dochvilnost se tu fakt moc nehraje 😁.

Vodopád byl fakt nádherný a někteří z nás (i když povětšinou zase jen Češi a Gruzinci 😅) se v něm i vykoupali. Myslím, že to bylo poprvé, co jsem se koupala v opravdovém vodopádu 💕.

Bylo to super, ale opravdu nejsem na organizované výlety ve větších skupinách, dávám přednost vlastnímu tempu a zastávkám, kdy chceme my. Třeba u toho vodopádu bych klidně vydržela dýl ☺.

Po cestě jsem si popovídala s Marinou o politické situaci, úrovni života, nesvobodě médií a problémech s lidskými právy v Rusku. Ne, že by mi řekla něco úplně nového nebo šokujícího, ale bylo strašně zajímavé to slyšet od někoho, kdo z Ruska doopravdy pochází a žije tam.

Večer jsem se po delší době přidala k party před hotelem. Pivo teklo proudem (proč mě někdo nezpomalil 😅?), seznámila jsem se s Benem (Německo) a Jahvem (Izrael), kteří nejsou z EGGu, ale cestují po Gruzii a ocitli se na naší party tak nějak náhodou. Taky jsem si velice zajímavě popovídala s Olgou (ta Izraelka, co s námi byla v sobotu na Machi Fortress) o izraelské armádě. Kluci mají povinnost tam strávit, myslím, pět let, holky tři. Olga ale šla dál a stal se z ní officer (důstojník). Nejdřív dělala někde u dělostřelectva, pak něco s počítači, ale co přesně, to už nevím. Popisovala mi, jak spočítáš dostřel z děla, na čem všem to závisí, že je tam vždy plus minus 15 metrů odchylka a tak. Bylo to fakt fascinující. V jednu chvíli nám došlo pivo, tak jsme s Benem běželi do města pro další a po cestě zpátky se rozpršelo, takže jsme se vrátili úplně promočení. Běh pro pivo v dešti v Gruzii je úplně, ale úplně přesně to, co chci dělat se svým životem <3. Nakonec jsme tam zůstali jen já, Dejv a ještě jeden Turek (teď žijící na Kypru), na jehož jméno jsem si nemohla vzpomenout, a povídali jsme si o tom převratu v Turecku. Nemůžu říct, že bych si z téhle konverzace pamatovala moc, piva bylo fakt hodně a spát jsme šli o třičtvrtě na pět... ale stálo mi za to tam zůstat ☺.

• 日8

Sobota, ázerbajdžánské dobrodružství

2016年7月30日, ジョージア ⋅ ☀️ 24 °C

V sobotu jsme měli možnost jet na organizovaný, hromadný výlet po lagodežském okolí. Na plánu byly nějaké kláštery, vinice, pivovar a jezero. Manka s Dejvem se ale rozhodli, že podniknou vlastní dobrodružství a zajdou si k hranici s Ázerbajdžánem a protože nemám ráda větší organizované akce a taky jsem chtěla alespoň dohlédnout na ázer. půdu, tak jsem se přidala k nim. Šli s námi i Tomek (Polsko), Olga (Izrael), Cora (Nizozemí), Christine (Itálie) a ještě jedna holka, jejíž jméno si nemůžu vzpomenout.

Odchod z hotelu se nám sice malinko protáhl (underestimation of the year), protože si Dejv trochu přispal, ale nakonec jsme nějak, lehce chaoticky, zvládli vyjít. Nemůžu říct, že bych měla příliš velkou důvěru v to, že nezabloudíme, ale... what kind of adventure would it otherwise be, right? Nejdřív jsme museli jít podél silnice, což vzhledem ke gruzínskému způsobu řízení nebylo úplně nejbezpečnější, ale jakmile jsme sešli do jedné dědinky a následně do Lagodekhi Protected Area, tak to naprosto stálo za to. Ten národní park je fakt nádherný. Dřív tam prý rostly hlavně buky a duby, ale po nějakém větším hurikánu před 60 lety, který jich hromady polámal, se tam začalo dařit habrům. Tak jako tak je tam plno zeleně, houby, potůčky a klid, nádhera 😊.

Hned kousek za vchodem nás zastavil ranger a museli jsme zapsat svoje jména. O kousek dál si prali Gruzinci (ne Gruzinky!) v řece prádlo a zpívali si u toho 😊. Taky se jim v řece chladily melouny. Ještě o kousek dál jsme potkali Francouzku, která měla maminku Češku, a tak uměla i trochu mluvit česky.

Cesta byla místy poměrně dobrodružná. Značení nebylo vždycky perfektní, někdy jsme museli kus jít potokem, jindy vyšlapat kopec bahna rozježděného nějakým terénním vozidlem s širokými koly. Jednou jsem šla po dřevěném mostku a jedno z těch dřev se prostě uvolnilo a pod mou nohou nadzvedlo.

Asi v půli cesty nás zastavila gruzínská pohraniční stráž se samopalem a museli jsme ukázat pasy, které jim v jeden moment popadaly na zem.

Poblíž Machi Fortress, kam jsme primárně mířili, jsme objevili ohniště a místo na sezení a část naší skupiny se rozhodla se tam najíst, zatímco druhá pokračovala dál hned. To nám odpadli lidi poprvé, ze sedmi zůstali čtyři. Seděli jsme tam asi hodinku a pak jsme zamířili dál. Ta pevnost už byla fakt jen kousíček. Je tam v podstatě jen pár polorozpadlých, kamenných budov, ale docela jsme si s Mankou užily ozvěnu ve studni a taky odtamtud byl pěkný výhled. Bohužel si nepamatuju, kdy se ta pevnost používala, ale je to údajně velice strategické místo, protože se tam dá dojít jen jednou cestou. Zbytek jsou neprostupné hory a strmá skaliska. Je odtamtud přes řeku vidět na ázer. stranu.

Po cestě nazpátek jsme se zastavili znovu na tom místě, kde jsme jedli, a rozdělili jsme se podruhé. Očividně je to tam začarované místo. Dejv chtěl jít vyzkoušet, jestli bychom se dokázali dostat až na ázer. stranu a já s Mankou jsme si myslely, že to zní skvěle, zatímco Tomek s Olgou z nějakého důvodu ne 😅. Tak jsme zůstali zase my tři. Kvůli těm strmým skálám byla jediná možná cesta přímo menší řekou, abychom se dostali až do větší, která vlastně tvoří přírodní hranici mezi Gr. a Ázer., ale oficiálně už je v Ázer. Postupně se nám podařilo do té vody zahučet všem, ale technika to přežila ve zdraví a my až na nějaké škrábance, modřiny, natlučené zadky a nakopnuté palce v podstatě taky 😆. Shodli jsme se, že zatímco ostatní mají rádi fun, my máme rádi too much fun! Nakonec jsme se opravdu až k té druhé řece dostali a přebrodili ji na druhou stranu. Manka si uplácala hrad z písku, Dejv slyšel policejní sirény, udělali jsme si společnou fotku v Ázerbajdžánu a zamířili jsme zpátky. Těžko se popisuje, jak úžasný zážitek to byl, ale... byl ☺.

Nazpátek jsme nikam nespěchali, dělali jsme zastávky na koňak a Dejv mi dal krátký úvod do základů focení 😊. Zapadající slunce nad gruzínskou krajinou taky nebyl vůbec špatný pohled, úplně to zahrálo na moji romantickou strunu 💓.

Dobré zjištění, pít vodu z gruzínských řek mému organismu očividně nevadí!

• 日8

Pátek, večer

2016年7月30日, ジョージア ⋅ 🌙 18 °C

Zážitků tu fakt není málo, jen co je pravda 😄. Na dnešek byla naplánovaná hromadná hospoda, jídlo, pokec, snad nějaké tancování a tak. Předem jsme se s naší českou skupinkou vydali na nákup a já a Manka jsme to pak šly odnést na hotel, zatímco Dejv a Maki zamířily přímo do hospody. Po cestě z hotelu do hospody jsme s Mankou potkaly Rafika /ráfika/, zdejšího Gruzinco-Rusa z Lagodekhi. Seděl si takhle u silnice a když jsme procházely okolo, tak na nás volal a zdravil. Znali jsme ho už od předvčerejška, kdy jsme hledali jednu restauraci a on nám ukázal cestu. No, tak jsme se s Ráfikem daly do řeči. A pak jsme si s Ráfikem sedly. A pak jsme s Ráfikem pily. Šel kolem jeho syn, Ráfi mladší, a papa Ráfi ho poslal pro meloun a chlazenou vodu, abychom to měly čím zakousnout a zapít. Mladší Ráfik donesl i talířky, vidličky a ubrousky, meloun byl nakrájený na kousky a voda vážně krásně chladivá. Syn si k nám taky přisedl a povídal si s námi. Pak se přidal další Gruzinec Georgi se psem jménem /tengou/ :). Povídání nebylo úplně jednoduché, já ani M. moc rusky neumíme (i když ona přece jen naštěstí umí mluvit o něco víc než já), ale po pár panákách koňaku to pak najednou nějak šlo snáz 😂. Ráfik připíjel třeba i na Brno a všechny dobré lidi na světě, my připíjely na přátele z Lagodekhi a bůhví na co ještě. R. taky říkal, že je náš brat, protože očividně když s někým pijete v Gruzii, tak jste brati (nevím, jestli i sestry?). Protože na nás čekala naše skupina v restauraci a hlavně jsem si aspoň já říkala, aby se o nás Maki a Dejv nebáli, když se tak dlouho nevracíme, tak jsme se z tama snažily několikrát odejít, ale moc se nám to nedařilo 😅. Nejdřív to bylo, že nenene, dopijeme koňak a oni nás pak do té restaurace zavedou. Po dopití si ale R. zapálil další cigaretu. Pak už se navíc hodně stmívalo a my nechtěly jít úplně za tmy, tak jsme se snažily zvednout, ale nenene, Ráfik mladší byl ještě poslán pro květy z jejich zahrádky - údajně nejkrásnější květy v Lagodekhi (nebo jsem tohle aspoň rozuměla). Vrátil se se svazkem nádherných, barevných kvítků pro každou z nás 💕. Ráfik starší nás přemluvil, ať Ráfikovi mladšímu za tu kytičku dáme pusu, z toho dynamického povzbuzování jsem se hrozně styděla, ale whatever 😄. No a nakonec se nám podařilo nějak odejít při západu slunce. Georgi nás doprovodil až k restauraci. Wow, tomu říkám zážitek!!

Nejvtipnější je, že po cestě do restaurace jsme se s M. shodly, že nám sice ostatní asi už dávno snědli všechno jídlo, ale že tenhle zážitek za to prostě stál. No, a došly jsme do restaurace a ono se zrovna začalo nosit jídlo na stůl, takže jsme nepřišly o absolutně nic!! Pak se jedlo, pilo, kecalo, tančilo, seznámila jsem se s dalšími EGGařemi (třeba s Alex z U.S.)...

Ještě přidávám fotku zdejšího způsobu výkopu na silnici. Nejsem si jistá, kde pořád berou důvody něco rozkopat, ale den co den se tu objevují nové díry!

• 日7

Pátek, odpoledne

2016年7月29日, ジョージア ⋅ ⛅ 23 °C

Při poslední dopolední přednášce se spustil neskutečný slejvák, a protože jsem se ke konci už moc nechytala, tak jsem se nemohla dočkat, až hodina skončí. Pak jsme se hned s Mankou převlekly do plavek a ještě i s Dejvem jsme vyrazili k řece. Jedna Izraelka se nás ptala, jestli jsme crazy, jiná si nás v plavkách v dešti před hotelem fotila 😁. Zatímco D. nás pak zbaběle opustil (prý se chtěl jen podívat, kolik je v řece vody), my s M. jsme se statečně vrhly do vody a vykoupaly se! Myslím, že my dvě jsme se fakt hledaly 😁...

V Heddeho úvodu do syntaxe jsme konečně začali dělat něco, co ještě neznám, a fakt mě to dnes bavilo. Částečně ale asi pomohl i fakt, že dnes poprvé za dobu tady nejsem unavená.

• 日6

Čtvrtek, odpoledne a večer

2016年7月28日, ジョージア ⋅ ⛅ 21 °C

Po čtvrtečních odpoledních přednáškách jsem měla strašnou chuť se hýbat, protože jsem byla strašně utahaná ze vší té mentální práce 😅... Manka se rozhodla vyrazit na procházku se mnou. Rozumně jsem se převlekla ze sukně do kraťas, protože už Manku trochu znám a měla jsem jisté tušení, jak ta procházka může vypadat, i když jsme si žádnou trasu ani cíl nedohodly. Samozřejmě byl můj odhad správný. Přebrodily jsme potok a pak jsme se nějakou dobu škrábaly cestou necestou (spíš necestou, i když dřív se asi používala) do kopce, přes ostružiny, napadané větve a listí a přes šutry do dost strmého kopce. Btw. Manka to zvládla i v sukni a bez bot. Podařilo se nám objevit nějaký polorozbořený kostelík plný ikon a křížků, porostlý mechem, některé stěny držely jen tak, tak... Po cestě nazpátek přes potok jsem se 'malinko' namočila - ten proud byl fakt dost silný a musela jsem, i v oblečení, lézt prakticky po čtyřech, abych se udržela. Skvělá vycházka, úplně mě to dobilo energií 😊!

Po návratu jsem se vydala s Maki, Eliškou a Christiane do města na večeři. Zamířily jsme do jedné turecké restaurace na náměstí vedle kostela, kterou nám doporučovali jiní EGGeři. Nejdřív byl trochu problém se domluvit, protože tam mluvili jen turecko-gruzínsko-rusky a my neměly s sebou Dejva, který nám obvykle vše domluví rusky, ale částečně nám pomohli jiní hosti, co tam byli a uměli anglicky, a navíc nás paní majitelka (?) vzala do kuchyně a prostě nadzvedla pokličky, aby ukázala, co mají ☺. Objednaly jsme si pivo (vyjma Elišky, která alko nepije a měla angreštovou limonádu), dvakrát khachapuri a dvakrát ostri (kořeněné maso v rajčatové omáčce) a podělily jsme se o to společně. Ostri bylo TAK výborné, že si Christiane pak objednala ještě další várku. Paní z kuchyně, která nás zároveň obsluhovala, vypadala moc potěšeně 😊. Jídla to byla ale hromada, byly jsme nacpané k prasknutí!

Po cestě nazpátek jsme na ulici našly prťavé, tříbarevné koťátko, kterému nemohly být víc než dva týdny. Mňoukalo u silnice, chuďátko malé. Já i Maki jsme byly úplně heart-broken, když jsme ho tam musely nechat a jít dál. Snad mělo maminku někde poblíž 😢. Po cestě taky začalo pršet. Já jsem si to - najezená, vyvenčená a spokojená - velice užívala, ale zdá se, že zbytek mé družiny můj entusiasmus nesdílel, ačkoliv nechápu, jak je to možné 😁. Obzvlášť Ch. měla značnou averzi. Prý to nedokáže vysvětlit, ale odjakživa nesnáší zmoknout. Pobíhala od stromu ke stromu a vydávala nejrůznější skřeky. Byla fakt legrační 😃.

V hotelu jsme měli přednášku o historii Lagodekhi, resp. Kakheti regionu, ale moc jsem si z toho neodnesla. Tentokrát jsem šla do pokoje už kolem desáté, byla jsem příliš unavená na nějakou socializaci.

• 日6

Razítko v pasu!

2016年7月28日, ジョージア ⋅ ☁️ 20 °C

Zjistila jsem, že jsem na pasové kontrole po příletu do Tbilisi dostala razítko do pasu! Ani jsem si toho předtím nevšimla, dokud mě na to Maki neupozornila! Juu!

• 日5

Středa, večer, wine tasting

2016年7月27日, ジョージア ⋅ ⛅ 23 °C

Další večer, další akce. Jsou tu fakt šíleně akční organizátoři a pořád se něco děje. Dnes to byla ochutnávka vína. Dole v jídelně byly nachystané stoly plné zdejšího vína (bílé, červené, suché, polosladké i sladké), k tomu puri, ten slaný sýr, plátky melounu a broskví. Nejdřív byla nějaká přednáška o vinařství v Lagodekhi/Kakheti, ze které ale moc nemám, protože je v jídelně špatná akustika. No a pak se pilo. Každý si mohl sám nalít kolik čeho chtěl. U toho se lidi procházeli, povídali si... Myslím, že je to přesně můj typ akce 😁. Seznámila jsem se s dalšíma (pro mě) novýma lidma, třeba s Tomkem z Polska, Maxem a jeho přítelkyní (oba z U.S., zjistila jsem, že on tu učí fonetiku) nebo s Lukou z Bosny (který mi slíbil, že ho můžu kontaktovat ohledně vokativu!). Konečně jsem si taky troufla jít za Tobiasem, který tu učí a já slíbila Karlíkovi, že ho budu pozdravovat, protože jsou kamarádi. Zapletli jsme se do debaty ohledně jeho templátové teorie pro češtinu, ale stejně nejsem úplně přesvědčená, že to je... elegantní teorie 😞.

Nejvíc jsem si ten večer pokecala s holkama z Polska, se kterýma jsem se včera náhodou seznámila, a s Andrejem z Běloruska. Sedí mi jejich smysl pro humor. Až se většina vína dopila a většina lidí šla pokračovat v zábavě před hotel, my 4 jsme tam ještě zůstali a přidružili jsme se ke skupince místních, většinou postarších lidí. Jedna paní mi vysvětlila, jak je to se zdejšími přípitky. Nejdřív se připíjí na Boha, pak na svobodu, pak na rodiče, no a pak to už záleží na vlastní kreativitě, přičemž poslední přípitek bývá ten nejkreativnější 😆. Mají taky víc obdob pro 'cheers', my s místními jsme ten večer používali takovou, kdy hostitel zavolá 'gamar-" a ostatni doplní "-jus" /džus/, a celý proces se zopakuje tak třikrát za sebou. K červenému se jí ten sýr s puri. Mají taky bílé stolní víno a říkají mu European style, ačkoliv nevím proč nebo v čem je rozdíl.

Po skončení akce jsem nevěděla, co dělat, jestli už jít spát nebo co... Šla jsem se do kuchyně napít a objevila jsem tam sešlost Gruzínek (EGGerských i z hotelu), které v kuchyni zpívaly národní písně a tančily. Znělo a vypadalo to úžasně, že to ani nedokážu popsat. Lead dělala Mariam a pamatuju si třeba písničku o tom, jak je kluk nešťastně zamilovaný do holky, která ho nechce, a i když je smutný, tak je zároveň rád, že našel takový cit. Jmenuje se to, myslím, Nauč mě, jak být smutný. Vůbec zpívaly hodně takových temnějších balad. S Mankou (kterou jsem tam zavolala, protože jsem věděla, že ji ta sešlost nadchne) jsme si pak střihly Holku modrookou a Mezi horami. Z té druhé písničky byla pobaveně zděšená Ola (která se tam taky objevila), jelikož umí dost dobře česky a rozuměla, o čem to je. Mezi horami se taky líbilo Gruzínkám, je to dost podobné jejich písním. Jednu písničku zazpíval i Jeff (učí, myslím, sémantiku?). Holky nás učily nějaké gruzínské tance, ale moc nám to nešlo, asi nejsme dost elegantní. Na dobrou noc jsme si dali Rock You a Drunken Sailor.

• 日5

Středa, odpoledne

2016年7月27日, ジョージア ⋅ ☀️ 25 °C

Po obědě jsme se s Dejvem, Mankou a Maki vydali vykoupat a u řeky se k nám přidala ještě Marina z Ruska. Chvilku jsme se jen tak váleli ve vodě, ale potom jsme šli prozkoumat ještě jiné 'ramínko' řeky o kousek dál (je tak malé, že se mu 'rameno' fakt říct nedá) a skončili jsme vylepšováním hráze z kamenů, kterou tam včera někdo postavil, protože Dejva napadlo, že když ji trochu zvýšíme a líp uzavřeme, tak bychom mohli zvednout hladinu vody a třeba by se tam pak dalo i trochu plavat. Naprosto jsme se všichni ponořili do našeho stavitelského úsilí a byla to hrozná zábava. Naštěstí se tam menší i větší šutry válí všude okolo, takže nebyl problém najít jakýkoliv podle našeho gusta. Doopravdy se nám podařilo hladinu zvednout a tak jsme si nakonec i trochu zaplavali. Taky jsme si s Mankou uplácaly sněhuláka z jílu 💕.

Protože jsme toho ale neměli dost, tak jsme s Mankou, Dejvem a Marinou šli do vody i po odpoledních přednáškách a pustili jsme se do úprav jiné hráze - té, co byla v místě, kam jsme se chodili koupat normálně. A co se nestalo - z ničeho nic, naprosto beze slova, se k nám přidala i gruzínská mládež (tak ve věku od 6 do 16). Většina z nich ani neuměla anglicky, ze začátku se nás vlastně ani nedívali, prostě jsme jen pracovali na společném díle 😊. Pak jsme se s nimi i trochu dali do kontaktu. Třeba když jsem nesla jeden fakt těžký šutr, tak mi jeden kluk naznačil, že mi pomůže a nakonec ho odnesl za mě. Dva z těch kluků (Luka a Nik) uměli anglicky a dali se se mnou a s Mankou do řeči. Trochu jsme je vyděsily naším věkem. Řekli nám, že je jim 16, načež Manka prozradila svých 23. Byli v šoku chudáčci. Pak se ptali mě, mysleli si, že jsem mladší než M., tak jsem jim řekla těch 26. Mrzí mě, že nemám zaznamenané audio zvuku, co následně vydali 😂. Podařilo se mi navázat ještě jeden milý kontakt. Všimla jsem si, že tam po mě občas pokukuje jedna tak 8letá holčička a když jsem začala házet žabky, tak to začala zkoušet taky, ale nešlo jí to. Neuměla anglicky, tak jsem jí to vysvětlovala vyloženě pohybově, beze slov a normálně se jí to pak po pár minutách fakt dařilo! Měla jsem z toho hroznou radost a je to jeden ze zatím nejlepších zážitků odtud ☺.

Od vody jsem odešla dřív než ostatní a vydala se s Christiane trochu prozkoumat uličky Lagodekhi. Kousek od hotelu jsme objevily a zrovna i vyzkoušely pekařské okýnko, kde prodávají puri. Za 6 korun tam člověk koupí fakt velké puri, hurá, neumřu hlady! V obchodech tu totiž prodávají spíš sladké pečivo a na to moc nejsem. Při procházce s Ch. jsem navíc zjistila, že na to, jak ošuntěle a zapadle to tu působí, tak je tu obrovské množství různých obchodů a podniků.

参加する: