Georgia
Dinamo Stadium

Sozialleben

February 13, 2020 in Georgia ⋅ ☁️ 4 °C

Von den Bergen aus ging es wieder nach Tbilisi, da die Geburtstagsfeier meiner Freundin Cheryl auf dem Programm stand. Ich verbrachte wieder knapp eine Woche hier.
      Auf dem Programm standen:
      - Wizard-Abende,
      - Cheryls Geburtstag,
      - Bowling,
      - Restaurantbesuche mit georgischer Musik und Tanz,
      - Wäsche waschen,
      - Visum für Aserbaidschan beantragen,
      - Päckchen zur Post bringen.
      Außerdem gab es einen Abschiedsabend, da ich meine neuen Freunde jetzt erstmal nicht mehr sehen werde.
      Es tat gut, zwischendurch wieder ein geregeltes Sozialleben mit einem festen Freundeskreis zu haben.

A few days in Tbilisi

July 27, 2023 in Georgia ⋅ ☀️ 32 °C

Finally able to rest for a few days in “one place” meaning three different locations in Tbilisi the last 3 days. We had enough time to meet the group, have a fun day in the pool and walk around the big city and know a little bit about the vast Georgian history.Read more

Letiště Tbilisi, lidi

July 24, 2016 in Georgia ⋅ ☀️ 20 °C

Hm, možná jsem si před příletem mohla dát aspoň kalhoty. Spolu s námi přiletěla turecká linka a u pasové kontroly jsem se svých kraťáskách cítila trochu odhaleně.

Na letišti jsem se v kavárně Cappadoccia potkala s hromadou EGGařů a našla jsem i Christiane, se kterou jsem byla domluvená na společné prohlídce Tbilisi. Ostatní si objednali taxík do Lagodekhi a my s Christiane jsme ještě 2 hodinky seděly a povídaly si, čekajíce na první ranní autobus (jezdí od sedmi). Je původem z Německa, ale teď dělá doktorát ve Švédsku (pod nějakou Švédkou, která má dítě se Starkem) a zaměřuje se na ostrovy (ty lingvistické :) ). Ráda cestuje a vypadá velice sympaticky.

Na záchodech mě překvapil panáček s hidžábem (nebo je to prostě šátek?), přitom jsou tu hlavně pravoslavní.

Při čekání v kavárně jsme viděly další doletivší skupinu z nějaké muslimské země a všechny ženy byly v kompletních burkách. Zvláštní pohled i pocit. Nenápadně jsem schovala nohy pod stůl.

Úterý, dopoledne

July 26, 2016 in Georgia ⋅ ☀️ 21 °C

V úterý jsem se celá akční vrhla na ranní běh a asi to nebyl nejlepší nápad. Možná to bylo ještě pořád nedostatkem spánku, možná tím, že jsem za poslední tři dny moc nejedla (cestování, plus jsem ještě v Lagodekhi moc nevěděla, kde co je a kde co koupit), ale i když byl ten běh samotný hrozně příjemný a užila jsem si ho (obzvlášť krásný výhled při běhu nazpátek do kopce), tak mě to hrozně zmohlo a celé dopoledne jsem pak byla docela nepoužitelná a třeba z Robertiny hodiny jsem si moc neodnesla, nebyla jsem schopná ji sledovat. Místo oběda jsem se trochu vyspala a zbytek dne jsem se dopovala kafem.

Taky jsem se při běhu po Lagodekhi cítila, že na mě všichni domácí (a že jich na ulici bylo) divně koukají, asi jim tu moc holek neběhá. Ale stejně bych ráda vyrazila znovu, to okolí je pro běh jako stvořené.

Tiflis - wir sind am Ziel

July 27, 2023 in Georgia ⋅ ☀️ 28 °C

Nach über 5.000 km haben wir Tiflis erreicht und uns durch den chaotischen Autoverkehr gequält bis wir in der Tiefgarage einen Stellplatz erobern konnten, um dann in der Stadt zu relaxen.

Dezerters bazaar

May 16, 2023 in Georgia ⋅ ☀️ 20 °C

Walked back to the dezerters bazaar today. There's a cool thrift store place there and I picked up some pants to replace my ones that're falling apart. I tried a bunch of other stuff too but nothing else fitted well enough. They had a bunch of crazy 80s Neon stuff that I was tempted to buy but ultimately decided I should sleep on it coz it was very vibrant. I've been seeing these wax dipped looking things all over the place and finally bought some today, it's a sugar wax covered rope with dried fruit and nuts. Very yummy!! (Even though I'm not the biggest fan of dried fruit). I had lunch again at my favourite spot, didn't get the cheesy pizza pie thing that I loved from the other night because the waitress misunderstood so I had another cheesy bread bowl instead. I got some jam to dip my yummy bread into for dinner :).Read more

Tbilisi - National stadium

September 4, 2015 in Georgia ⋅ ☀️ 28 °C

Maršrutkou se přesouváme do hlavního města Tbilisi a na hostelu se setkáváme s kluky, kteří se vrátili z Tušetie. Vyměňujeme si zážitky, popíjíme a večer se vydáváme na místní zmodernizovaný stadion pro 50.000 diváků, kde své domácí zápasy hraje místní klub Dinamo Tbilisi. Dnes se však zde koná kvalifikační zápas o postup na mistrovství Evropy 2016 ve fotbale a sledujeme slavné vítězství domácí reprezentace nad Skotskem v poměru 1:0. Na mistrovství Evropy však nakonec nepostoupil ani jeden celek.Read more

Neděle, Black Grouse Waterfalls

July 31, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 25 °C

Dnes jsme šli do Lagodekhi Protected Area podívat se na Black Grouse Waterfall. Trasa k vodopádu má asi 10 km a podle Gruzinců je to average náročnost, ale naši organizátoři nás ráno varovali, že to fakt není jednoduché a přece jen to vyžaduje jistý stupeň kondičky. Na trase jsme se museli probrodit řekou, kde jsem já měla vodu po zadek, a některé úseky byly fakt o hubu. Úzké cestičky na okrajích skal, bahno, klouzající kameny, přecházení řeky po kmeni... na nedostatek dobrodružství si rozhodně nikdo nemohl stěžovat!

Náš gruzinský průvodce měl hodinu a něco zpoždění, protože prý včera pil a tak si malinko přispal. Na dochvilnost se tu fakt moc nehraje 😁.

Vodopád byl fakt nádherný a někteří z nás (i když povětšinou zase jen Češi a Gruzinci 😅) se v něm i vykoupali. Myslím, že to bylo poprvé, co jsem se koupala v opravdovém vodopádu 💕.

Bylo to super, ale opravdu nejsem na organizované výlety ve větších skupinách, dávám přednost vlastnímu tempu a zastávkám, kdy chceme my. Třeba u toho vodopádu bych klidně vydržela dýl ☺.

Po cestě jsem si popovídala s Marinou o politické situaci, úrovni života, nesvobodě médií a problémech s lidskými právy v Rusku. Ne, že by mi řekla něco úplně nového nebo šokujícího, ale bylo strašně zajímavé to slyšet od někoho, kdo z Ruska doopravdy pochází a žije tam.

Večer jsem se po delší době přidala k party před hotelem. Pivo teklo proudem (proč mě někdo nezpomalil 😅?), seznámila jsem se s Benem (Německo) a Jahvem (Izrael), kteří nejsou z EGGu, ale cestují po Gruzii a ocitli se na naší party tak nějak náhodou. Taky jsem si velice zajímavě popovídala s Olgou (ta Izraelka, co s námi byla v sobotu na Machi Fortress) o izraelské armádě. Kluci mají povinnost tam strávit, myslím, pět let, holky tři. Olga ale šla dál a stal se z ní officer (důstojník). Nejdřív dělala někde u dělostřelectva, pak něco s počítači, ale co přesně, to už nevím. Popisovala mi, jak spočítáš dostřel z děla, na čem všem to závisí, že je tam vždy plus minus 15 metrů odchylka a tak. Bylo to fakt fascinující. V jednu chvíli nám došlo pivo, tak jsme s Benem běželi do města pro další a po cestě zpátky se rozpršelo, takže jsme se vrátili úplně promočení. Běh pro pivo v dešti v Gruzii je úplně, ale úplně přesně to, co chci dělat se svým životem <3. Nakonec jsme tam zůstali jen já, Dejv a ještě jeden Turek (teď žijící na Kypru), na jehož jméno jsem si nemohla vzpomenout, a povídali jsme si o tom převratu v Turecku. Nemůžu říct, že bych si z téhle konverzace pamatovala moc, piva bylo fakt hodně a spát jsme šli o třičtvrtě na pět... ale stálo mi za to tam zůstat ☺.

Čtvrtek, odpoledne a večer

July 28, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 21 °C

Po čtvrtečních odpoledních přednáškách jsem měla strašnou chuť se hýbat, protože jsem byla strašně utahaná ze vší té mentální práce 😅... Manka se rozhodla vyrazit na procházku se mnou. Rozumně jsem se převlekla ze sukně do kraťas, protože už Manku trochu znám a měla jsem jisté tušení, jak ta procházka může vypadat, i když jsme si žádnou trasu ani cíl nedohodly. Samozřejmě byl můj odhad správný. Přebrodily jsme potok a pak jsme se nějakou dobu škrábaly cestou necestou (spíš necestou, i když dřív se asi používala) do kopce, přes ostružiny, napadané větve a listí a přes šutry do dost strmého kopce. Btw. Manka to zvládla i v sukni a bez bot. Podařilo se nám objevit nějaký polorozbořený kostelík plný ikon a křížků, porostlý mechem, některé stěny držely jen tak, tak... Po cestě nazpátek přes potok jsem se 'malinko' namočila - ten proud byl fakt dost silný a musela jsem, i v oblečení, lézt prakticky po čtyřech, abych se udržela. Skvělá vycházka, úplně mě to dobilo energií 😊!

Po návratu jsem se vydala s Maki, Eliškou a Christiane do města na večeři. Zamířily jsme do jedné turecké restaurace na náměstí vedle kostela, kterou nám doporučovali jiní EGGeři. Nejdřív byl trochu problém se domluvit, protože tam mluvili jen turecko-gruzínsko-rusky a my neměly s sebou Dejva, který nám obvykle vše domluví rusky, ale částečně nám pomohli jiní hosti, co tam byli a uměli anglicky, a navíc nás paní majitelka (?) vzala do kuchyně a prostě nadzvedla pokličky, aby ukázala, co mají ☺. Objednaly jsme si pivo (vyjma Elišky, která alko nepije a měla angreštovou limonádu), dvakrát khachapuri a dvakrát ostri (kořeněné maso v rajčatové omáčce) a podělily jsme se o to společně. Ostri bylo TAK výborné, že si Christiane pak objednala ještě další várku. Paní z kuchyně, která nás zároveň obsluhovala, vypadala moc potěšeně 😊. Jídla to byla ale hromada, byly jsme nacpané k prasknutí!

Po cestě nazpátek jsme na ulici našly prťavé, tříbarevné koťátko, kterému nemohly být víc než dva týdny. Mňoukalo u silnice, chuďátko malé. Já i Maki jsme byly úplně heart-broken, když jsme ho tam musely nechat a jít dál. Snad mělo maminku někde poblíž 😢. Po cestě taky začalo pršet. Já jsem si to - najezená, vyvenčená a spokojená - velice užívala, ale zdá se, že zbytek mé družiny můj entusiasmus nesdílel, ačkoliv nechápu, jak je to možné 😁. Obzvlášť Ch. měla značnou averzi. Prý to nedokáže vysvětlit, ale odjakživa nesnáší zmoknout. Pobíhala od stromu ke stromu a vydávala nejrůznější skřeky. Byla fakt legrační 😃.

V hotelu jsme měli přednášku o historii Lagodekhi, resp. Kakheti regionu, ale moc jsem si z toho neodnesla. Tentokrát jsem šla do pokoje už kolem desáté, byla jsem příliš unavená na nějakou socializaci.

Středa, večer, wine tasting

July 27, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 23 °C

Další večer, další akce. Jsou tu fakt šíleně akční organizátoři a pořád se něco děje. Dnes to byla ochutnávka vína. Dole v jídelně byly nachystané stoly plné zdejšího vína (bílé, červené, suché, polosladké i sladké), k tomu puri, ten slaný sýr, plátky melounu a broskví. Nejdřív byla nějaká přednáška o vinařství v Lagodekhi/Kakheti, ze které ale moc nemám, protože je v jídelně špatná akustika. No a pak se pilo. Každý si mohl sám nalít kolik čeho chtěl. U toho se lidi procházeli, povídali si... Myslím, že je to přesně můj typ akce 😁. Seznámila jsem se s dalšíma (pro mě) novýma lidma, třeba s Tomkem z Polska, Maxem a jeho přítelkyní (oba z U.S., zjistila jsem, že on tu učí fonetiku) nebo s Lukou z Bosny (který mi slíbil, že ho můžu kontaktovat ohledně vokativu!). Konečně jsem si taky troufla jít za Tobiasem, který tu učí a já slíbila Karlíkovi, že ho budu pozdravovat, protože jsou kamarádi. Zapletli jsme se do debaty ohledně jeho templátové teorie pro češtinu, ale stejně nejsem úplně přesvědčená, že to je... elegantní teorie 😞.

Nejvíc jsem si ten večer pokecala s holkama z Polska, se kterýma jsem se včera náhodou seznámila, a s Andrejem z Běloruska. Sedí mi jejich smysl pro humor. Až se většina vína dopila a většina lidí šla pokračovat v zábavě před hotel, my 4 jsme tam ještě zůstali a přidružili jsme se ke skupince místních, většinou postarších lidí. Jedna paní mi vysvětlila, jak je to se zdejšími přípitky. Nejdřív se připíjí na Boha, pak na svobodu, pak na rodiče, no a pak to už záleží na vlastní kreativitě, přičemž poslední přípitek bývá ten nejkreativnější 😆. Mají taky víc obdob pro 'cheers', my s místními jsme ten večer používali takovou, kdy hostitel zavolá 'gamar-" a ostatni doplní "-jus" /džus/, a celý proces se zopakuje tak třikrát za sebou. K červenému se jí ten sýr s puri. Mají taky bílé stolní víno a říkají mu European style, ačkoliv nevím proč nebo v čem je rozdíl.

Po skončení akce jsem nevěděla, co dělat, jestli už jít spát nebo co... Šla jsem se do kuchyně napít a objevila jsem tam sešlost Gruzínek (EGGerských i z hotelu), které v kuchyni zpívaly národní písně a tančily. Znělo a vypadalo to úžasně, že to ani nedokážu popsat. Lead dělala Mariam a pamatuju si třeba písničku o tom, jak je kluk nešťastně zamilovaný do holky, která ho nechce, a i když je smutný, tak je zároveň rád, že našel takový cit. Jmenuje se to, myslím, Nauč mě, jak být smutný. Vůbec zpívaly hodně takových temnějších balad. S Mankou (kterou jsem tam zavolala, protože jsem věděla, že ji ta sešlost nadchne) jsme si pak střihly Holku modrookou a Mezi horami. Z té druhé písničky byla pobaveně zděšená Ola (která se tam taky objevila), jelikož umí dost dobře česky a rozuměla, o čem to je. Mezi horami se taky líbilo Gruzínkám, je to dost podobné jejich písním. Jednu písničku zazpíval i Jeff (učí, myslím, sémantiku?). Holky nás učily nějaké gruzínské tance, ale moc nám to nešlo, asi nejsme dost elegantní. Na dobrou noc jsme si dali Rock You a Drunken Sailor.

Dinamo Stadium