Týždeň na kajaku z ukrajinskej hranice po rieke Latorica, Bodrog a Tisza, odkázaný len na zásoby, ktoré si sám unesiem a to celé v októbrovom počasí to bol boj o život, ale zároveň životný zážitok v zákutiach riek, kde noha človeka takmer nevkročí. Read more
  • 155kilometers

Blížim sa k vodnému raju Tisza-Tó

October 9, 2014 in Hungary ⋅ 17 °C

Dochádza mi energia na mobile. Mám samozrejme solárnu nabíjačku. Za celú doterajšiu plavbu však svietilo slnko natoľko, že mi to dobilo len 10% baterky, no nejaké 2% denne :). Cestou míňam kompu poháňanú štýlom kolesového parníčka a ešte si aj príslušne bafkajúcu. Blížim sa k jazeru Tisza, keď zrazu začujem zvuk snáď ako z lietadla. Kým sa stihnem spamätať zistím, že z neprehľadnej zákruty sa na mňa v plnej rýchlosti vyvalila obrovská motorová jachta. Všimla si ma tiež v poslednej chvíli, takže prešla len zopár metrov odo mňa a jej vlny na mňa okamžite zaútočili. Nebolo mi všetko jedno. Boli to najväčšie vlny aké som kedy na kajaku zažil. Jachtár si uvedomil čo nechtiac spôsobil a v dostatočnej vzdialenosti zastal a pozoroval, či pokračuje vo svojej ceste, alebo mení plán na záchrannú akciu. Našťastie som to prežil. Celkom zážitok a sám som sa čudoval na to, ako také vratké plavidlo, ktoré sa však hrdí titulom morský kajak vie hladko prechádzať naozaj veľké vlny. Na rieke Tisza sa už objavujú značky (rozcestníky), keďže z Tiszy už idú odbočky na jazero Tisza. Do jednej odbočím. Z majestátnej rieky odbočujem na tenké rameno a je mi hneď jasné, že som v inom svete. Stretávam motorizované pramičky s množstvom rybárov, kajakárov v oranžových vestách, ktorí po mojom expedične nabalenom kajaku pozerajú ako po nejakej atrakcii. Ľudia mi záhadne začínajú rozumieť, je to tým, že všade je plno nemcov. O chvíľu vplávam do jazera a stretávam žltý športový čln úctyhodných rozmerov a ako sa vyznám určite aj s obdivuhodným množstvom koní pod kapotou. Obdivujem upravené pobrežie, pláže, prístavy a po 6 tich dňoch prvý krát zaparkujem v reálnom kempe.Read more

Jazero Tisza

October 10, 2014 in Hungary ⋅ 19 °C

Celý ďalší deň križujem jazero Tisza. Plavím sa po úzkych kanálikoch v húštinách lesa, pomedzi neprehliadnuteľnú trstinu. Striedavo vyplávavam na väčšie časti jazera, aby som zas zmizol vo vodnej uličke.
    Telo si však uvedomuje, že sme posledný deň na vode a akosi sa mu už tak nechce. Týždeň bola jeho strava raňajky banán, večera banán, celý deň voda... Asi ťažko uveriť priaznivcom mediálne propagovaného "zdravého" a pravidelného stravovania, že som to mohol vôbec prežiť. V skutočnosti som každý deň pádloval minimálne 8 hodín, teda viac ako dosť fyzickej námahy plus každý deň 2 hodiny ráno a večer na zloženie a rozloženie všetkých veci a potom naozaj namáhavá noc a po týždni som mal stále obrovské množstvo energie.

V určitej časti jazera žasnem nad tým, že v októbri, keď máme na Slovensku dávno po sezóne a vonku je cez deň max. 15 stupňov, tak na jazere Tisza je turistický ruch neskutočný. Len v čase prejazdu okolo jedného mesta stretávam cca 12 plných turistických lodí (na každej cca 10 ľudí) a vytešujem sa z toho, že dokážem v úzkych trstinových kanáloch udržať s týmito motorovými loďami krok, čo jasne obdivujú posádky týchto lodí. Konečne stretávam aj plachetnice a potom zas miznem v časti jazera, ktorá je celá zarastená leknami. O chvíľu zas prechádzam do časti, ktorá je plná napadaných lístočkov z vodných rastlín. Pocit pádlovať v takejto časti treba zažiť.

Kajak citeľne spomaľuje, je brzdený a pádlovanie mi pripadá ako plavenie sa s lyžičkou v cestovinovej polievke. Dokonca ešte aj tie zvuky mi to pripomínajú. Pomaly sa blížim ku konečnému prístavu. Je úžasné sledovať ako doslovne obecný prístav obsahuje miesto pre minimálne 200 lodí. Pričom jasne vidno, že je to celé zbúchané z plastových sudov, ale to dôležité. Je to funkčné a v lete to tu musí byť naozaj plné života. Kajak vyťahujem cez vchod do vody pre lode, vyťahujem ho za brány prístavu a zostávam sedieť v rohu križovatky. O zopár hodín ma vyzdvihnú moji "priatelia na telefóne", kajak sa pripevní na strešný nosič a niekedy po polnoci dojdeme s kajakom do jeho domovského prístavu na Šíravskej PLAVBA.sk.

Resume

October 10, 2014 in Hungary ⋅ 18 °C

7 dní na vode, 3 rieky, 2 štáty, napádlovaných vyše 250km s rekordom 54km za deň.
    Denne 7 až 10 hodín pádlovanie + 2 hodiny na balenie a vybaľovanie.
    Okrem posledných dvoch dní takmer každý deň zamračené avšak dážď len v noci.
    Zrealizované na morskom kajaku pre dve osoby dĺžky 530cm, kde sa z miesta predného spolujazdca stal úložný priestor na šaty a iné potreby. Celková váha kajaku a nákladu bola cca 80-90kg. Okrem poslednej noci spanie vždy mimo civilizácie.
    Celkové náklady na týždňovú plavbu 76 Eur.
    6 Eur (kemping + mapa Tisza Tó), 20 Eur (strava a pitie) + cca 50 Eur náklady naftu (prepravu kajaku tam a späť).

Smutným faktom celej plavby je, že som si vybral rieky a kraj, kde je ľudí úplné mimimum, avšak zamorenie ľudským zvukovým "smogom" (hlavne zvuky aút, železnice, strojov a pod.) bolo po väčšinu cesty tak silné, že som si málokedy užíval pocit, že som naozaj v miestach, kde len málokedy vkročí noha človeka. Tieto zvuky bolo počuť aj z niekoľkokilometrovej diaľky.
    Nezávisle na tomto fakte som si celú plavbu užil a keď celý deň pozorujete "rovnaké" stromy pri pobreží, zistíte, že predsa len je to každou minútou iné a má to svoje nezabudnuteľné čaro...