Hungary
Borsod-Abaúj-Zemplén

Here you’ll find travel reports about Borsod-Abaúj-Zemplén. Discover travel destinations in Hungary of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

10 travelers at this place:

 • Day240

  Day 241: Tokaj Wine Region

  October 13, 2017 in Hungary

  Still feeling awful today, very clogged and tired - not much sleep due to coughing and nose running. Plus our hotel room was very stuffy and warm; we ran the air conditioner on cold all night but it's designed as a heater so it doesn't do much. And of course we couldn't open the windows because the houses directly across the road were home to a bunch of barking dogs who would constantly set off Schnitzel.

  So we set off into the wine country: tired, sick and irritable. Found a few vantage spots to film and talk, amongst pretty vineyards and with nice little buildings scattered around. It's interesting since the Tokaj hill is basically the first hill north of the plains, so driving just a little way up meant that you could see for miles across endless fields and grazing country. Cool.

  The reason it's UNESCO listed is because this is one of the first places in the world where stringent QC requirements were imposed on the produce. The local sweet wine (aszu) is made from grapes afflicted by Noble Rot (ie botritus), and was declared to be the official wine of the King of Hungary in the 1760s I think. So for it to be his official wine, very strict standards were enforced on the growth and production of the wine. Interesting step.

  Another cool thing about the wine here is that since it's so cold in winter, the cellars are all dug into the volanic hills to keep the temperature consistent. We drove out to one spot where there were scores of cellars dug into a hill, though most of them looked disused now.

  Got our filming done by mid-afternoon and headed back to the hotel where I had another nap and Shandos had a swim in the hotel pool. Last stop for the day was of course, wine tasting! One of the largest cellars in town was just nearby, so we booked in for that at 5pm. Interesting to note that unlike in Australia, wine tasting usually costs money and is by appointment rather than just turning up. Less pressure to buy I guess.

  So we turned up and were shown down into the old wine cellar which was a phenomenal space. They didn't even know how old it was, just that it was first mentioned in the 1500s in a document that indicated it was already old at that point! And there was something like 1500 metres of tunnels running off the main hall, all used for storing wine. Though not anymore, they have a proper modern facility for doing that elsewhere in the region of course.

  We tried six wines, all white and mostly very sweet - even the non-dessert wines were sugary! I didn't mind as I generally prefer sweet wine over dry, but I don't think Shandos enjoyed it as much. Had a nice chat to the girl running the tour as well, and took some good footage. Eventually we left (without purchasing) and had another dinner in our hotel restaurant before turning in.
  Read more

 • Day1

  Matyisak pince

  December 3, 2016 in Hungary

  Vacsi után borkostolas a helyi Matyisak pinceben Matyisak Gáborral aki egykor az Andrássy borasza volt de ma már önálló Businesst folytat- elsosorban a japán és kínai piac meghódításával. Nem mindennapi figura, story storyt követ. Miközben kostolunk,megismerjük az aszu világ rejtelmeit, többek között az Aszú szótárat:
  9-120g cukor/l: 4 puttonyos
  120-150g/l: 5 puttonyos
  150-180g/l: 6 puttonyos
  180g felett aszú esszencia (és natúr esszencia 600g/l cukor, alkohol nélkül).
  A Matyisak borokat alacsony kentartalom jellemzi (190 mg, Mo-on 490 a maximum), azaz hála az égnek nem fog fájni a fejünk tőle!!!! :)
  Kostolunk jegbort is, amihez, mint kiderül,a szőlőszemeket akar decemberben, mindenkeppen fagyban szüretelik. (Ezt se tudtam, h ettől lesz JÉGbor.)

  Kóstolás sorrend: Száraz Furmint, Édes Furmint, Jegbor, Szamorodni (dohány ízű), 2008as 5puttonyos aszú (pörkölt vanília:), 6puttonyos aszú (2000), Aszú esszencia (amiből napi egy kávéskanal biztosítja a szukseges penicillin mennyiséget).Nagyon finomak voltak de a végére összetapadt a szánk a sok edestol...mindenesetre a kóstolás abszolút nem volt mindennapi!
  Read more

 • Day1

  Anyukám mondta

  December 3, 2016 in Hungary

  Szokásos csajos wellness hétvége indul! Konczo Berlinből, Zsu Brüsszelből csatlakozott, így hatan (Nono, Kingu, Veronka, a két külhonba szakadt leányzó és jómagam) vágtunk neki a hetvegenek.
  Első állomás: Szentendre- Nonoek csuda háza, kavezas, majd indulás Encsre, az Anyukám mondta etterembe.
  Utat végig dumaltuk- van mit pótolni.:)
  Az étterem nagyon hangulatos- fa mennyezet, kandallo, színes puha székek, nagyon családias. Előétel isteni pizza - szerintem ez volt a csúcspont, meg Veronek vaddiszno raguja- majd én oratat ettem, desszertnek gesztenye mousse es az igazi espresso. (Mindezt gyöngyöző borral kiserve, Zsu ugyanis gavaller módon felajánlotta h vezeti az autómat. Ekkor meg nem tudtam, h kérdéses lehet, h melyik a kuplung.:))))
  Read more

 • Day1

  Pancsolás, vacsi, hedó

  December 3, 2016 in Hungary

  Encs után tele hassal meg egy fel óra kocsikazas, majd érkezés a szállodába, ami tényleg nagyon szép és nagyon kurias.:)
  Szobák elfoglalása után azonnal irány a wellness: van itt minden, szaunáktol, meleg koagyakon keresztül a barlangos jacuzziig (utóbbi tok olyan mint a tavalyi sielesen Bad Ischlben). Tiszta relax. Nekem egyedul a szauna szeansz hiányzik, de azért így is tulelheto.:)
  Miután kiwellnesseljuk magunkat, jöhet az isteni vacsi (meg hogy nem tudunk enni az Anyukám mondta után, hahaha:))), egyik fogás sem okoz csalódást.
  Read more

 • Day4

  Spomienky na kajakovú výpravu

  October 14 in Hungary

  Prefrčím známe mesto Tiszaujvaros s množstvom poparkovaných lodičiek a o nejakých cca 20km na poslednú chvíľu už takmer v tme pristávam tesne pred dedinkou Árokto (cca 20km pred Tisza-to), tesne vedľa miesta, kde som pred rokmi parkoval s kajakom. Pri tej príležitosti sa zamýšľam, ako som to vôbec mohol zvládnuť, keď aj na tejto motorovej lodi cítim, že sú to obrovské vzdialenosti, ktoré denne prechádzam a s kajakom, čo si pamatám som nemal oveľa menšiu priemernú rýchlosť, len tie konské sily by som asi dnes nedal...
  Každý deň je to inak nejaké trápenie s nejakou maličkosťou. Dnes večer sa rozpadol stan. Musel som ho takmer nanovo poskladať a v tme so svietiacim mobilom v zuboch to bol pôrod.

  P.S. Na foto typizovaná plávajúca policajná búdka v Tiszaujvaros (presne takých som už videl viac, všetky rovnaké). Na ďalšej prečerpávajúca stanica zásobujúca polia vodou z Tiszy a nejaká z množstva komp, ktoré križujem.
  Read more

 • Day4

  Ráno nemôžem spať už od šiestej, tak pomaly štartujem a smerom k priehrade sa nechávam fascinovať asi 30 mólami. Z toho je totiž pekná kôpka štýlu urob si sám, z toho, čo garáž dala.
  Ranný prechod priehrady bola hračka. Hlavne sa treba tváriť, že človek nerozumie maďarsky (ja sa ani tváriť nemusím) a celá obsluha beží v nadštandardnom móde, takže všetko prebehlo extra hladko a preplavili ma dokonca ešte skôr. Asi vedeli, že tam už dnes nikto nepríde.

  V tomto zmysle som taký osamelý vlk. Stretávam len rybárov, alebo miestnych na rýchlych člnoch. Žiaden dobrodruh v tomto čase...

  Inak je fascinujúce ako sa ten les mení.
  Takmer po Tokaj to bol jeden štýl, po priehradu iný a za priehradou sa to zas okamžite zmenilo.
  Tu je oveľa viac mŕtvych stromov strašidelne trčiacich z vody, či brehu a oveľa viac stromov je obrastených brečtanom do výšky aj 15m. Niekedy takáto rozprávková scenéria trvá aj 100 metrov.
  Myslím, že na to vplýva práve to, že tu sa hladina vody udržuje takmer pevná kvôli jazeru Tisza, zatiaľ čo na začiatku toku môže Tisza na jar stúpnuť aj o 10 metrov.

  Lahôdkou dnešného dňa bolo okrem preplávania priehrady aj podplávanie 1,3 vysokého pontónového mostu. Bolo to fakt na tesno a kebyže sedím na sedačke, tak mi hlava štrngne o železný nosník.

  Hneď za mostom preplávam riečny km 500, toľko mám teda ešte km do Dunaja. Pri tomto tempe cca 6 dní ;) To by Danka asi nerozchodila, keby som jej zahlásil, že po mňa má prísť až do Belehradu.

  P.S. viď. motorový dvojkajak na jednej z fotiek
  Read more

 • Day3

  Stromy, všade stromy...

  October 13 in Hungary

  Dnes sa už konečne stíham pozerať aj inde ako do sonaru. Od slovenského úseku má už Tisza stabilnú hĺbku okolo 1,5m a viac.
  Môj celodenný výhľad zahŕňa stromy, potom stromy, ešte stromy, zase stromy a nakoniec stromy.
  Síce na všetky spôsoby, vo všetkých farbách a rôznych polohách a životných štádiách, ale v konečnom dôsledku je to ako nekonečná prechádzka lesom.
  I tak to však má svoje čaro. Je to super relax ležať si vzadu na loďke, len ma otravuje, že občas treba korigovať kurz, či už rukou, alebo nohou podľa mojej aktuálnej polohy.

  V každej dedine na rieke (aj keď tá je vždy za stromami, tak vidím max. kostolnú vežu) sa zvýši počet rybárov na loďkách parkujúcich v strede plavebnej dráhy. Našťastie je to úplne iná kategória ako “šíravský rybár“, takže sa zdravíme a môj prejazd im vôbec neprekáža.

  Po nejakom čase vždy na loďke niečo vylepšujem, nastavujem a samozrejme hrám sa s rôznymi vecami ohľadom motoru.
  Správanie lode sa totiž po odmontovaní hydrofoilov nezmenilo max. rýchlosť ešte klesla. Asi je tá loď proste príliš ťažká a tie hyddofoily na ňu pri týchto podmienkach nemajú extra vplyv.
  Skúšam meniť sklony motora, presúvam po loďke benzínový balast, ale maximum je 12kmh. Potom začnem počítať celkovú váhu lode vrátane mňa a balastu a keď sa dopracujem k číslu 530kg, tak chápem, žeby som asi veľa od toho motora chcel... (váha prázdnej lode s motorom cca 260kg).

  Cestou sa zastavím v Edovom obľúbenom prístave János-to. Parádny prístav aj prístupový kanálik, akurát na vstupe 0,6m vody a cestou som trafil dve neviditeľné pod vodou plávajúce papeky. Ale pekne za mnou vyskočili z vody...
  Read more

 • Day4

  Výlet na riečku Sajó

  October 14 in Hungary

  Deň som si spestril odbočkou na rieku Sajó (naša Slaná, čo tečie dakde pri Rožňave).
  Parádna riečka asi 2x užšia ako Bodrog plná popadaných a naplavených mŕtvych stromov vytvárajúcich peknú scenériu.
  Pekné spestrenie aj keď nesplnilo môj tajný plán poplaviť sa po Hornáde. Ten sa totiž vlieva do Sajó asi 30km od ústia a ja som na 7km zhodnotil, že už sa to tak hĺbkovo komplikuje, že tých ďalších vyše 20km by bol celodenný a s veľkou pravdepodobnosťou neúspešný projekt. Takto to bola len 3h vyhliadka.

  Čo ma fascinovalo bolo, že priehľadnosť vody bola okolo 1,5m. Takže jedno oko permanentne na sonare a jedno vo vode...

  Inak na rieke ma obehoval Bayliner s tak smiešnou trúbou. No Mariánovej nesiahala ani po členky.
  Read more

 • Day234

  Hungary, Miskolc

  November 9, 2014 in Hungary

  Maria Gyuláné Simon
  It reminds me to the sunshine comes through the window after night and I hope to remember that after dark always comes the light.

  Maria:
  "Dear Heidi and Peter,
  Thank you for the chance to get this nice picture, I wish you all the best for 2015!
  Kind regards,
  Maria
  (Gyulane Simon)"Read more

You might also know this place by the following names:

Borsod-Abauj Zemplen county, Komitat Borsod-Abaúj-Zemplén, Borsod-Abaúj-Zemplén, Боршод-Абауй-Земплен, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Provincia di Borsod-Abaúj-Zemplén, 보르쇼드어버우이젬플렌 주, Județul Borsod-Abaúj-Zemplén, Borsod-Abaúj-Zemplén ili, 包爾紹德-奧包烏伊-曾普倫州

Join us:

FindPenguins for iOS FindPenguins for Android

Sign up now