Philippines
Tagbilaran City

Dia 10 - Parada Puerto Tagbilaran

August 17, 2023 on the Philippines ⋅ ☁️ 27 °C

Son las 10,24h y estamos atracados en el puerto de Tagbilaran City Tourist Port.
      Muy heavy todo, acaban de subir a una chica enferma en una camilla dentro del barco, la transportan en una hamaca tipo de playa, con suero, etc. acompañada de dos enfermeras. Vaya cuadro!! Como para que le pase algo a alguno de nosotros, vaya desastre!Read more

The Last Supper

November 22, 2016 on the Philippines ⋅ ☁️ 26 °C

A dinner of Filipino cuisine and two bottles of white wine, recalling our trip highlights with our main man Dan.

Of he goes back to London on a epic 27 hour journey. We will miss him very much.

Lots of tears at Taglibaran airport. Me and Tam blubbed all our way to the port, where we get a boat tonight to Siquijor Island.

Goodbye

March 12, 2020 on the Philippines ⋅ ☁️ 27 °C

So eigentlich dachte ich heute ist mein letzter Tag. Ich habe mich von allen hier verabschiedet.

Aber habe letztendlich abends eine Entscheidung getroffen bezogen auf das Corona das sich in Deutschland Schweiz immer mehr verbreitet. Ich werde nicht nach Bali fliegen da ich nicht in eine Massen Quarantäne möchte. Das kann ich mir echt ersparen. Und hier bin ich sicherer weil hier kommt keiner rein der Fieber hat oder andere Symptome des Viruses. Musste much dann um Stornierung und Umbuchung der Flüge kümmern.

Von dem ganzen abgesehen ich hatte einen super Tag war an einem schönen Platz mit Blick auf das mehr und etwas shoppen. Und abends dann nochmal auf dem Land der Familie allen tschüss sagen und den schönen Sonnenuntergang anschauen😊

Bohol - prej... eh, zpet do Tagbiralanu

November 4, 2018 on the Philippines ⋅ 🌧 28 °C

Boure a lijak s nadale protekajici strechou rozhodly, ze z 1peace dnes odjedu. Boris mi sice nabizel noc zdarma nahradou, ale uz se mi chtelo neco podnikat. Navic, spocital jsem dny a zas tolik jich nezustava.

Bohuzel jsem ztratil pulden, nez prestalo prset. Na silnici si stopuji trikolku na stanici busu. Vystupuje se mnou takovy hubeny padesatnik, obleceny do bileho svátečního. Davame se klasicky do řeči, jde do kostela hrat na kytaru, ohoo! Jeho anglictina je dobra, probíráme zivot tady, v Evrope, politiku, Americany a valky, zkratka velky rozhovor v malem meste :). Rikam si, za tohle absurdne-bajecne setkani ta hodina cekani na bus stala...

To ještě netuším, ze jakmile odejde pan, zacne se me vyptavat vylozene starenka, sedici na schodech u obchodu/obcerstvovny. Nema anglictinu ani dobrou vyslovnost, ale o to vetsi zajem si povidat a dozvidat se věci. Jeji hlavni tema je mistni farar, z Norska, ktery se nemuze vratit domu, protože nema dost velký prijem z cirkve na koupi letenky za 50 tisic pesos. Proste osudy.

Bus prijizdi od namesti, pomerne narvany, skoro sama omladina. Pani me cpe dozadu na pětku, ze tam budu jako na super miste. Uzasny. A mam misto u okynka, batoh na kline. Zda se, ze jede pryc asi cely skolni okres. Kazdych doslova par metru nekdo vystupuje nebo spise pristupuje, za par minut uz lide stoji v ulicce. Rikam si, ze timhle tempem se do Tagbilaranu jen tak nedostaneme. Muj puvodni odvazny plan A nechat se vysadit cestou a odbočit si na 2 hodinky do parku Nartounu se timto hrouti. Na hlavni pobřežní silnici sice zrychlujeme, leč ne dost.

Do pristavu v Tagbilaranu vjizdim trikolkou az po pate hodine, coz se zahy ukazuje jako pricina zhrouceni planu B - totiz vzit první trajekt, preplavit se na noc do Cebu city a rano preletet na Palawan. Vsechny trajekty vsech spolecnosti jsou pro dnesek vyprodány. Jo, filipinci se vraci ze 4denniho volna... Vedel jsem to, ale doufal. Holt neny. Jesteze jsem nerezervoval zadny let ani hotel. Clovek ma hned vic svobody i penez. Cas na plan C.

S partou asi 6 mladych cestovatelu se zkousime domluvit o nabídce zvlasrniho chlapikayktery nam zkousi prodat misto na privatni rychle lodi na Cebu. Dostali bychom se pres more jeste vecer, misto 500 za 1500, ale mohl bych odletět uz rano... Detaily nabidky se ale meni s rychleu vetou, a rychle dochazi ke zmatku. Do toho kolem nas proudi davy, my zkousime ulovit dalsi pasazery, protoze lod ma pry kapacitu 10... Nabidka pro nas prestava byt zajímavá v okamziku, kdy se chlapik podrekne(?) ze lod popluje do mesta Oslob, misto do Cebu city. To je vice jak hodinu cesty taxikem ci busem, a o pulnoci tohle nikdo z nas absolvovat nechce. Ja mel sice Oslob a jih Cebu puvodne v planu, ale... Palawan vitezi, počet dni do odletu neni nafukovaci. Cebu skrtam.

Nemam z chlapika ten správný pocit, proto ostatni nechávám dalsimu vyjednavani a jdu si koupit listek na zitra brzy ráno. Jakmile ho mam, kupuji pres mobil letenku ze Cebu na Palawan. Bohuzel zrovna nefunguje dobre spojeni s Paypalem, takze za dávám platbu kartou - coz znamena odeslat, vyndat lekarnicku, z ni spendlik, spendlikem simku z iphonu, dat ceskou, pockat na pripojeni, prijmout potvrzovaci sms s kodem, prehodit zpet filipinskou sim, zadat kod a odeslat platbu. Uf. A to cele na lavicce mezi 50 lidmi, cekajicimi ve vecernim vedru na trajekt. Nekteri do rana.

Po tomhle upocenem shonu se jdu odmenit prvnim jídlem od rana. V Ande koupene pecivo jsem zapomnel vedle te pani na schodech... Davam si dva vajickove burgry, teple jidlo v zaludku je prima.

A znamou trasou do meho predesleho hotelu Blue moon. Dindi me poznava, dostavam vedlejsi pokoj, uzivam si luxusu civilizace.. Treba pitna voda zdarma, klimoska, horka voda.

Jo, filtr na vodu mi dobre nefunguje, netesnici tesneni pri sroubeni na zdrojovou lahev. Celkem skoda. Jsem tak odkazany na kupovanou vodu, stejne jako vsichni domaci.

Na zal si jdu koupit par místních laskomin, treba balicek banana chipsu za 65 p. Jsou fakt dobre.

Nevsedni presun na Bohol

October 29, 2018 on the Philippines ⋅ ☁️ 27 °C

To mate tak. Nekdy se holt pul dne balite, pak pul dne cestujete autem, letadlem, lodi... A je to jen unavne, zdlouhave, upocene, hladove, ziznive. Nejiste. Zpozdene. Proste "ztraceny den".

Pak vkrocite jinam. Do jineho proudu. Ucitite zvláštní dotyk nekde vzadu nad hlavou, jak vas vede neviditelna ruka. A behem pul hodiny se stanete soucasti drobnych, ale silnych udalosti, ktere vam uplne vynahradi cely den...

Co bych si chtel z tohoto dne zapamatovat a sem vypichnout?

- Krome koupene letenky na ostrov Cebu jsem nemel zadny pevny plan, kde skoncim. Behem hodinoveho preletu jsem poprve otevrel Lonely planet a dival se, kam se vydat. Po pristani jsem u informaci zjistil, ze se casove dokazu dopravit trajektem na sousedni Bohol, a moooznaaa ho pak i celý prejet na vychodni pobrezi, do oblasti kolem mestecka Anda.

- Taxikar byl mlady kluk, poctive meril taxametrem, dobre jsme si popovidali. Klickoval tak, ze by prazsti taxikari bledli zavisti.

- Pier 1 neboli odjezdove molo nejen na Bohol, terminal 1, je hodne rozsáhlý komplex. Pro mistni je to neco jako jet busem. Jenom vas zkasnou o vstupni poplatek a 2x projdete bezpecnostni kontrolou jako na letisti. Lístky koupite pres silnici naproti terminalu, pak vam teprvr umozni vstup. Pry se vyplatí se pred koupi zeptat, zda je opravdu na lodi jeste volne misto, aby pak clovek nebyl nemile prekvapeny dlouhym cekanim na dalsi.

- Podcenil jsem vodu, dehydratoval telo a dostal migrenu. Na letisti na dvojich wc netekla voda, takze muj filtr se do hry nedostal. Nez jsem si koupil pullitr petku za 25 na molu, uz bylo pozde.

- Namorni plavba je věc osidna, a ani lodim se nevyhybaji zpozdeni. Ta moje mela 1,5 hod. z puvodniho vypluti v 1620. To mi bylo jasne, ze dalsi přesun po Boholu nestihnu a musim prenocovat v Tagbilaranu na jiznim cipu.

- Cekani jsem si zpestril koupi vajickoveho burgeru a poslechem kapely nevidomych hudebniku, takovych peknych stariku. Hodil jsem jim do kasicky všechny drobne. Take si muzete dat hodne levnou masaz (150 p za hlavu a siji) od nevidomych maseru, primo na sedacce v hale.

- Behem dvouhodinove plavby jsem zkousel zahánět migrenku dalsi vodou, pospavanim a sledováním Herkulese na video tv. Pokusy o nalezeni ubytování pres mobil selhaly na nedostatku kvalitniho signalu.

- Ubytko vybráno u verejneho wc na parkovisti, 18 minut chuze. Po prosezenem dni jsem se chtel projit, a proto jsem neposlechl maminku a sel sam, v cizi zemi, cizim mestem. Po setmeni. Naprosto v klidu.

- S usmevem odmitam nabidky motorkarskych a tricykl taxikaru, ze to mam par minut pesky. Lehounce prsi. Je to prijemne.

- Na rohu hlavni od pristaviste opet odmitam odvoz, kdyz me za rukav taha mala ruka. Kouknu dole, tak 5leta usmudlana holcicka... Ale s krasnyma ocima... Ukazuje světově zname gesto "jist, jist". Aha, takze prvni filipinsky zebrak. Za ni, na schodech v podloubi, vidim zrejme jeji rodinu. Nejake drobne mam, lovim 10 p. A ona... Ona poskakuje k rodicum a tancuje u nich radosti. Tata se na usmeje, nezne a laskyplne. Vůbec ne jako nejaky "pasak" vyuzivajici ditete k zisku. Neskutecny moment. Lovim jeste jeden drobak a ze schodu se zveda jina divka, lezici oprena o matku. V jejich ocich čtu vdecnost, ale i strach - ze snad ucuknu...

- Klickuji dvema, tremi ulicemi. A mistni zivot se mi odviji pred ocima jako film: kluci, hrajici nejakou pinkanou ve spinavem dvore. Cmoudici hromada odpadu a kokosovych slupek vedle zaparkovaného auta. Vyrostci upravujici motorku v dilne, smejici se necemu na mobilu. Projizdejici devcata, tri na jednom skútru - volaji Helou handsome! A pak se tomu pubertalne smeji. Muz a zena na motorce, on vepredu klec se slepici, ona v sukni, sedici elegantne obema nohama na jednu stranu. Babicka se dvema vnoucatky na zidlich, vsichni sledujici ulici jak televizi. Vnoucek vola: Helou, sir! Ja na nej pod dojmem filmu Helou, Hercules! Evidentne vi, protoze okamzite nadme hrudnik. Delam jeste poklonku babicce: Helou madam! A babicka se pobavila, az se zasmala a tleskla si. Tak tohle me bavi.

- Hotel je dustojny, levny a kluk na recepci mluvi dobre anglicky. Jmenuje se Dindy, a ja odpadavam. Chapete... :) Zkousim mu to vysvetlit, ale co uz.

- Sprcha, maly supermarket retezce 7eleven nabizi k jidlu... Instantni nudle! Jako odmenu za dlouhy prejezd pridavam dva coko donaty. Zajimava vychytavka: v obchode je nadrzka s horkou vodou, takze si nudle rovnou muzete zalit, a u dvou stolecku v rohu sníst. Ja jdu na hotel.

- Pred usnutim podnikam nepříliš vydareny chat, a usinam těžko, trudomyslne a smuten.

Tak to byl muj prejezd na Bohol.

Rückreise nach Negros

April 27 on the Philippines ⋅ ☁️ 30 °C

So, alles geht mal vorbei. Unser Fünftagestrip nach Bohol geht zu Ende. Mit der Fähre geht es zuerst wieder nach Dumaguete und dann durch ganz Negros nach Silay City.

Bohol

June 15, 2019 on the Philippines ⋅ ☀️ 30 °C

Juste à côté de Panglao il y a l'île de Bohol qui est bien plus grande et bien plus peuplé. Les deux îles touchent presque et sont reliées par un pont.

On a logé à Tagbilaran, une des plus grande ville de l'île et de là nous avons loué un scooter pour aller voir la Loboc River et les Chocolate Hills.
      La balade en scooter était chouette même si elle était un peu longue et qu'au retour on a du s'arrêter à cause d'une grosse averse et qu'on est rentré trempés ahah 🌧☔

Ruhetag

March 7, 2020 on the Philippines ⋅ 🌧 28 °C

Heute bin ich ruhig in den Tag gestartet. Hatte ein nettea Gespräch mit einem deutschen aus Berlin. Danach hin ich in die Stadt ins Einkaufszentrum. Dort habe ich Tee und Honig gekauft und Dinge die ich noch gebraucht habe wie z. B. shampoo. Dort vor Ort habe ich dann noch einen Cappuccino getrunken der allerdings nicht genießbar war. Er sah gut aus das war er aber nicht. Dann habe ich einen echt schönen fahrbaren zweirädrigen Untersatz.Read more

Hafen check und ISM

March 19, 2020 on the Philippines ⋅ ☀️ 29 °C

Heute nach langen Versuchen kam ich mal beim Konsulat durch. Meine Fragen die ich noch hatte wurden endlich beantwortet. Danach bin ich mit Anu zum Einkaufszentrum gefahren weil ihr Freund nicht so weit fahren wollte. Sie brauchte auch noch ein Geburtstags Geschenk für die Tochter von Mary-Jane. Wir haben uns dort recht lange aufgehalten. Habe dann auf dem Markt noch Wassermelone gekauft. Und den restlichen Tag war noch bei Helmut in der Bar und sonst den Tag im Calypso verbracht. Bilder gibt es keine besonderen Selfies und ein Essens BildRead more

Todestag von Opa der Familie

March 11, 2020 on the Philippines ⋅ ⛅ 29 °C

Heute morgen als ich auf gewacht bin habe ich aus dem Fenster geschaut. Danei hat gerade vor meinem Zimmer den Boden gefegt. Ich habe mit ihm gesprochen und gefragt ob er Lust hat heute Abend mit zu kommen zum Karaoke singen. Er meinte nein irgendwas mit Lola Jahres Tage ich habe es nicht so recht verstanden🙈😂 einfach mal ja gesagt🙈 ich bin dann später mit Mary-Jane, Andel und Dredd nach Taglibaran gefahren dort haben wir Andel in die Schule gebracht und Mary-Jane hat mich und Dredd Nähe des Shopping centers rausgelassen dort hat uns René seine Frau +zwei der Kinder und die Oma mit dem Trycicel empfangen. Ich wusste da immer noch nicht was eigentlich geht und wo wir hin fahren. Angekommen sind wir dann bei den Brüdern von Mary-Jane und bei dem Bruder von Dredd. Dort haben wir draußen gekocht sind beisammen gegessen haben getrunken gegessen und Karaoke gesunde. Es waren noch Freunde da unteranderem auch deutsche. Mit der Zeit habe ich dann von der einen mit bekommen das wir gerade den Todestag von dem Opa der Familie feiern da war ich dann etwas erschrocken. Aber gut andere Länder andere traditionen. Auf jedenfall war es ein wirklich toller Tag und es hat mich sehr gefreut das ich dabei sein durfte ist ja schließlich nicht selbstverständlich. Gegen später sind wir bzw die ganzen Jungs und Männer haben Basketball gespielt und wir Mädels/Frauen haben zu geschaut und uns unterhalten. Es war wirklich schön so einen Einblick zu bekommen.Read more

Tagbilaran City, Dakbayan sa Tagbilaran, Lungsod ng Tagbilaran