Filipíny - s batohem v ráji

October - November 2018
Filipíny jsou prý ráj na Zemi. Písečné pláže kolem skrytých lagun, útesy porostlé palmami, jeskyně, vodopády. Přátelští místní lidé se stálým úsměvem na tváři, tropické teplé počasí, mnoho druhů čerstvého ovoce... Velryby, delfini - a nártoun. Read more
  • 744kilometers

Příprava a plány

October 23, 2018 in Czech Republic ⋅ ⛅ 4 °C

Kazda cesta zacina rozvazenim, co chce clovek v cilovem miste zazit a podniknout. Já jsem o Filipínách rozvažoval od podzimu 2016, takže mám celkem jasno. Představy a tipy na zajímavá místa jsem si ještě aktualizoval/vylepšil pár hodinami na Youtube.

Odlétám jen s hrubou představou o směru cesty - nepoženu se za kvantitou míst ani atrakcí, spíše bych chtěl Fili v klidu procítit, stát se na chvíli jejich součástí. Trochu se v moři okoupat, šnorchl namočit, pozdravit se s velrybami, svézt se v podzemní řece, skočit z vodopádu do laguny jako Lara Croft, splout po zadku nějaký zábavný kaňon, poměřit si oči s nártounem, projít se džunglí na nějakou sopku a nechat se řádně zmasírovat na pláži s bílým pískem... Klidně i dvakrát!🤩

Balení a přípravy jsou pro mne už skoro rutina - seznam batůžkářských věcí mám roky, vejdu se velmi pohodlně do osvědčeného 40litrového Ferrina rozměrů kabinového zavazadla. Tři trička, kalhoty, kraťasy, mikina. 4 ponožky, troje funkční trenky, šátek, kšiltovka, deštník. Deka, průvodce Lonely planet, zápisník, nabíječka. Hygiena, lékárnička první pomoci, čelovka, repair kit (kobercovka, sekundové lepidlo apod.), zapalovač, svíčky, brejle, žabky a samozřejmě vodní filtr Sawyer. Opalovací krém i repelent koupím tam.

Navíc přibude ještě ráno jen nějaký sirup na kašel, který se mne po dvou týdnech ani před odjezdem nepustil. Spoléhám na vlhký mořský vzduch a teplé podnebí Filipín, že mne z toho dostanou!

Istanbulske zdrimnuti

October 23, 2018 in Turkey ⋅ ⛅ 17 °C

Odlet z Prahy probehl dle planu, na cas a bez problemu. Muj kabinovy batoh sice na vaze ukazal 9,4 namisto limitnich 8,0 kg, ale slecna za pultikem na check-inu ani nemrkla a nalepila mi cervenou "cabin approved".

Na gate asi 15 minut cekam. Vyuzivam ještě ceskeho internetu a odpovidam na whatsapp homestaye v Manile. Potvrdili rezervaci a ptaji se, ci mi maji zaridit transfer. Divam se trochu krkolomne do aplikace Grab (takovy asijsky Uber) a zjistuji, ze nabizena cena je 2x vyšší, nez svezeni Grabtaxikem. Takze s diky odmitam a uz se tesim na svuj prvni blizky kontakt s domorodci - pres iphone :).

Ackoli mi je diky kaslicku spise mirne chladno, v jednu chvili mne prece polilo horko - v letadle. To kdyz se kratce po startu zacala z kuchynky linout "vune" ohrivaneho masicka. Uvedomil jsem si, ze pri nakupu letenek mi system GoToGate nenabidl vyber palubni stravy. Ani na jeden let. Pro mne jako vegetariana je to trochu cara pres zaludek... Nu, maly salatek a sucha ryze topovana kavovym dezertem musi zatim stacit, a dal se uvidi. Treba se mi bude chtit a v Istanbulu se zeptam nekde Na infu, zda je mozne s tim neco udelat na ten dlouhy prelet do Manily.

Istanbul mne privital asi 10minutovou jizdou od letadla k terminalu a pomerne prazdnou halou. Mam 3h casu, takze se rozhoduji pro prochazku. Nacepuji si nekde vodu, protoze lechtani v krku a nuceni do kasle utisuje jen zavlazovani, okouknu, kam slozit hlavu, a protahnu si nohy.

Letistni koridor je dlouhy, gates jsou mraky, meni se tu teplota podle toho, zda jsou nablizku nejake stanky s pecenym ci smazenym jidlem, a snad i kolik lidi je pohromade. Jinak duty free obchudky klasickeho radobyluxusniho vzezreni. Po pulhodine otacim ve food courtu a vydavam se nazpet, kde byly poloprazdne gates s mekkymi sedadly bez operek = muzu se tam natahnout.

Vsimam si, ze jdu jinudy, uzsi chodbou. Je tu nejak vic lidi se satkama a cepicema na hlave. Zeny posedavaji po zemi, barevne sukne rozprostrene, nebo stoji s kufrem v ruce, zatimco jejich manzele foti nebo se bavi mezi sebou. Jojo, jina kultura.

Uprostred koridoru jsou modlitebni mistnosti a satny, samozrejme zvlast pro muze a pro zeny. Jsem tu jediny bily, “evropsky” obleceny, zacinam se skoro citit divne. :)

Pak jedny schody, jsem ve znamem, osvetlenejsim a pohodlnejsim hlavnim koridoru. Zahybam na prvni gate, uvelebuji se. Dva marne pokusy o pripojeni k letistni wifi, zapiti stoptussinu, naridit budik na 0115 (leti mi to v 0205), napsat tyto radky a zkousim to zariznout.

Jo, a az se s nekym na cestach budete seznamovat, vitat nebo loucit, vzpomente si: zdaleka ne vsude a ne vsichni muzi maji ve zvyku umyt si po moceni i po vys... pouziti kabinky ruce. Bez rozdilu veku, barvy pleti nebo stylu obleceni. Smarjaaa...!

Pripadam si trochu distancovane od deni vsude kolem, vsude na svete. Jsem v male bubline, zvlastne odtrzene od okoli, odkud dost nezucastnene pozoruji davy avataru ostatnich lidicek, kterak se presouvaji casem a prostorem za svymi cili. Tenhle stav znam, musim se hlidat. Pletu si v nem cisla a cas ubiha jinak. Moc se to zrovna ted nehodi ;).

Zajimave nam to zacalo.

Let do Manily

October 24, 2018, South China Sea ⋅ ☀️ 28 °C

Ten pocit, kdyz se na budik v kapse skoro nevzbudite, a na cedulich sviti "Manila, gate 218 - last call" uz 45 min pred odletem... Popobiham a malinko se z toho potim. Ale na gate je fronta jeste nekolikametrova, uz bez bezpečnostní prohlidky, takze se uplne v klidu zarazuji.

V letadle si opet pletu sedacku predcasnou 42D s moji 49D, ale odhaluji to vcas, takze jsem neudelal zadne foaye. Sedim v prostredni trojce na kraji, kolem plno filipincu :), jeden si seda z druhe strany ke me. Mezi nami bude volne sedadlo, to se pro pohodli hodi. 9911 km a 11 hodin do cile... A nekdo za mnou si "malinko zul boty". Paneboze. Jestli to po vzletu jeste ucejtim, zacnu velmi nevsedni konverzaci. To je legrace.

Nastesti se situace k lepsimu obraci. S veceri se Turkish airlines vytahli, je chutna, bohata a na vyber mame ze dvou jidel - jedno je bezmase! Dale nam predavaji tajemny balicek. V nem jsou pantofle, protiskluzove ponozky, kartacicek na zuby s pastickou, balzam na rty, spunty do usi a zaclona na oci. Vyuziju postupne vsechno.

V noci se zpocatku nedokazu pohodlne uvelebit, citim zada a trochu zavidim malym Filipincum. Po nekolika mikraccich se ale budim okolnim ruchem a ejhle, je rano a podava se snidane. To docela uteklo.

Dochazi mi ono casove carodejnictvi letu na vychod, kdy vam “nekdo ukradne den” - odleteli jsme ve dve v noci z Istanbulu, pristavat ale budeme v 18 vecer. Pul dne se ztratilo v casovych pasmech. Pro moje telo to znamena, ze je cerstve a pripravene na 16 hodin bdeni... jenze ja bych idealne chtel jit za 5-6 hodin spat, abych se tu v 7 mistniho casu probudil a zacal fungovat (ceka me zitra prelet z Manily na ostrov Siargao).

12:47 prazskeho casu, zahajujeme sestup. Vyplnit priletove papiry (jmeno, pas, adresa hotelu, ucel vstupu do zeme a tak), vystat frontu na kabinku, vycikat, vycistit zuby, zapnout si na obrazovce predni kameru a sledovat pristani :).

Prvni dojmy z Manily

October 24, 2018 on the Philippines ⋅ ⛅ 28 °C

Sedim pred pulnoci na posteli a prijde mi uplne neskutecne, v jak jinem svete se clovek za 17h muze ocitnout. Jsem na druhem konci planety.

Update myti rukou na wc - Filipinci z letadla si vsichni ruce myji. Take po sobe v letadle nenechali temer zadny neporadek, narozdil od neskutecneho bordelu po lidech pri ceste do Peru.

Imigrační - za minutku hotovo, prijemny urednik.
    Prvni nadech domaciho vzduchu - tyjo, vlhko a plisen.

Letistni terminal v Manile - neni tu nejak prazdno? Aha, tamhle maji nejaky automat na prodej sim karet Smart! A vedle stanek.

Vymena dolaru za pesos - 6 bank a smenaren pohromade, ceny stejne. Mladeho kluka za sklem se ptam: Mam si koupit Smart sim? Je to dobra volba? Prikyvuje “Yes mister!” Ale vlastne nevim jestli mi uplne rozumnel.

Koupe simkarty - zrejme rozumnel. Za tri minuty mam simku koupenou a nainstalovanou od dvojice mladiku ve stanku operatora Smart. Nabizeji asi 20 tarifu dle poctu gigabajtu dat. Telefonovani nebo sms na Filipinach uz zrejme nikoho neberou. Vsichni jedou na Whatsapp, Grab, Facebooku, Instagramu a nejake mobilni hre. Vybiram si druhy nejlevnejsi tarif, 9 GB dat za 900 pesos (na Kc deleno 2,27) a po aktivaci bezproblemove pripojeni a nacitani cehokoli.

Grab taxi - asijsky Uber. Celkem snadno bookuji auto za 101 p, mam to asi 1,8 km. Bohuzel vecerni doprava z puvodnich 6 minut aplikaci odhadovaneho cekani dela jeste pet... a jeste pet... a jeste. Navic, ja neznaly prostredi, cekam nekde o patro a 50 metru jinde, nez kam prijizdi muj ridic. Chatujeme pres Grab, musi jeste jednou objet budovu a konecne parkuje u me. Mezitim odjizdeji jini turiste jinymi auty, a statni policista i letistni ostraha si vzdy peclive foti auto, sofera i pasazera. Ze by opatreni proti unosum?

Manilska doprava - neco mezi Prahou v patek vecer a Denpassarem v poledne. Clovek musi umet klickovat, vcas gestikulovat z okenka, nebo zatroubit. Doprava je silna, ale v ramci moznosti klidna a plynula. Pak sjizdime z hlavni, do ulicek, kde mijime typicke poulicni stanky, male fast foody, chodce v poklidu krizujici cestu ve vsech smerech, stojime fronty v protismeru s tzv. Tricykly, neboli motorkami s krytou sajdkarou, no proste babylon. Ale! Vsichni v pohode, netroubi se zlostne. Obcas se z nektereho chodce stane na par chvil samozvany ridici dopravy, ale funguje to - zorganizuje dopravu zrovna ted a tady, ridici mu z okenka podekuji, a jede se dal. Pak zajizdime do mist, kam bych ani snad dobrovolne nesel. Uzke, spore osvetlene ulicky, spinavy asfalt, pochybne louze odtekajici od domu a kramku, toulavi, stekajici psi, vyzable kocky trhajici pytliky s odpadem na zaprazich. Dle mapy je to ovsem spravne, cesta do meho ubytovani... predsudky, napominam se. Takhle se tu proste zije.

Ubytovani - ridic me vysazuje, beru batoh, davam mu 120 p za jizdu i s velkorysym spropitnym, vykracuji mrizovanou branou do jeste uzsi ulicky. Za ni cihaji domorodci... A uz se na me první usmiva, asi 15leta divka. Ukazuje dal "this way mister" a tak si me dalsi dva jeste predavaji, vsichni me zdravi, dokud nejsem pred NomadsMNL backpacking homestay ceduli. Vychazi 20neco kluk a predstavuje se jako Alvin, s nimz jsem vyrizoval rezervaci. Ukazuje kuchynku jako klicku, kanystr s pitnou vodou, kavu a caj zdarma, Wc a koupelnu sdili tri pokoje. Muj pokoj jako malou saunicku - pousti vrtulovy vetrak, ktery si na nejmensi stupen troufa prehlusit i letadla, startujici nad strechou. Vybavení spartanske, ale je tu cisto.

Jidlo - ptam se Alvina, kde se da najist. Rika mi doleva, pak doprava, pak spousta stanku. Oka. A neco pro vegetariany? Tvari se pobavene. Na Filipinach? To snad ani ne... Takze sehnat bezmasou stravu bude zrejme stejny orisek jako v Peru. Nakonec se Alvin smiluje a rika, ze ceka jeste poslednho hosta a pak me doprovodi. Coz me tesi, mit domorodeho pruvodce je zaklad.

Vychazka - muj pruvodce Alvin je tu zamestan, homestay patri kamaradce. Take je hodne zamestan mobilem, stejne jako 99 % chodcu, ktere potkavame. Upozirnuji na to a on se smeje, ze hodne lidi je na Facebooku a hraje jednu mobilni online hru. Kdyz se rozhlednu a zacicham, ani se jim moc nedivim. Manila ma vazny problem se smogem. A cistotou vubec. Jdeme asi kilometr a projdeme postupne tri vyvarovnicky, nez narazime na uplne obycjne nudle, ktere mi umi udelat bez masa. Cekame asi dve minuty, platim 65 p a zpatky jdu sam, neb Alvin jde nekam za partou.

Rozprava s Filipincem - poslednim hostem je asi 40tilety Boghy (nebo tak nejak), pracujici v Saudske arabii jezdi sem domu kazdych par mesicu, zitra jede za manzelkou. Sedime spolu v kuchynce a vyptavame se jeden druheho na jeho zemi, zatimco dojidam nudle Bihol. Ma dobrou zpravu, a sice ze pry plazove opravdu povedeny ostrov Boracay je po petimesicni prestavce opet otevreny turistum. Zatim mam nejasno, zda se chci vypravit do takoveho hnizda, ale pry je tam opravdu krasne. A muj vybrany Siargao take.

Sprcha, dopsat denicek, vypnout vetrak, zkusit spat. Utahany na to jsem...

Ostrov Siargao - ty prave Filipíny

October 25, 2018 on the Philippines ⋅ 🌧 28 °C

O tomhle ostrove se rika, ze je cislo 1 v cele Jihovýchodní Asii. Je tu venkovsky zivot, nádherná priroda, dechberoucí plaze, vodopady, jeskyne a spousta prilezitosti k vodnim aktivitam - surfing, vodni lyzovani, snorchlovani, potapeni, kiting... Nikde jinde pry nenajdete tohle vsechno pohromade.

Oukej, pojdme to prozkoumat.

Na Siargao jsem priletel z Manily s Cebu Pacific turboletem. Společnost je levna, ale ma dobry standard. Pobavilo me, ze na par kroku z haly k letadlu cestujicim rozdavaji destniky, proti slunci. Vubec vsichni pracanti letiste se pred sluncem doscela dost chrani - klobouky, satky pres obliceje, dlouhe rukavy, silna vrstva kremu. Asi bych si ho mel taky koupit.

Behem letu dokonce dve rozkosne letusky delaly vedomostni soutez pro pasazery o nejake ceny - otazky z ekologie. Škoda, ze jsem jim pres hluk a silne zvatlavy prizvuk moc nerozumnel. Vic me ale trapil mraz z klimatizace v kabine. Stejne jako ostatni jsem se choulil v tricku a pocital minuty do prostani, az se zahreju tropickym sluncem. Alespon, ze jsem sedel u okynka a mohl z 5 tisic metru pozorovat nadhernou scenerii cumulu, ostrovu a more. Poznal jsem z vysky Bohol i Cebu, kam se hodlam pozdeji vypravit.

Po priletu nejprve zoufale hledam signal, abych se podival na moznosti ubytovani. Nestihl jsem si nic rezervovat predem a bohuzel to vypada, ze Airbnb ma 90 % plno. Booking.com nakonec opet vitezi, zejmena diky filtru "ukaz mi jen to co je volne". Diky nestabilnimu pripojeni se mi ale nedari nic rezervovat, a tak se rozhoduji prostě jet do nejvetsiho hnizda, městečka General Luna, porozhlednout se a sehnat ubytko na miste. Plan B: doufani v lepsi signal tam.

Protoze mezitim všechny vany, ktere se dokazaly obsadit, odjely, a ten na rade prohlasil "za hodinu mister, ted nejsou lidi", prijimam nabidku chlapika s motorkou za 400 p. Auto sice stoji 300, ale cekal bych hodinu. Navic vidim na ostatnich, ze za 300,co zkousim smlouvat, proste nejedou.

Siargao - hnizdo General Luna

October 25, 2018 on the Philippines ⋅ 🌧 28 °C

30 minut jizdy po celkem dobre okresce mezi palmami, vodnimi buvoly a velmi jednoduchymi chudymi vesnicemi uplyne v klidu, chlapik Dudui jede opatrne. Za jizdy fotim par obrazku a stridam ruce na madle vzadu, neb me batoh prece jen trochu tahne.

Po prijezdu nekam, co vypada jako dalsi vesnicka spinava ulice, muj sofer prohlasuje " This is Luna". Ja na to, kudy k pláži. Ukazuje dal po silnici a pry 5 minut chuze. Znam ty asijske odhady, ale co. Davam mu dvacku navic, protoze neschudnu a on vypada ze penize fakt potrebuje. Za to me vybizi, abych nasedl, ze me jeste hodi k plazi. Fajne :).

No co budu povidat, jedeme jeste asi 10 minut na motorce :), nez stavime pred bambusovou branou Cloud9 - slavne to surfarske plaze. Loucime se s tim, ze kdybych potreboval transfer v nedeli na letiště, at mu zavolam.

Ze je plaz surfarska, poznate podle snadno: beachboys se surfama, vitr, vlny jak prase, vic skal nez pisku. Je navic zrovna odliv, cili do vody daleko a pres kameni. Do toho se smocit nejdu, takze jen chvili dýchám atmosku na lavicce v palmovem hajku, pohled osameleho namornika upreny do dalky obzoru a minulosti.

Pak se napomenu a jdu na to ubytko. Po par minutach na přijatelném signalu beru prvni prijatelnou věc z asi 10 nabidek, ktere maji klimosku a kuchynku k dispozici. Rezervuji samostatny pokoj a koupelnu, coz na Siargao ("Šargao") znamena 750 za noc a vice. Fotky vypadaji velmi dobre, pojdme na realitu.

Pres roztomily cafee podnik, kde si dopravam asi ve tri odpoledne caj z pytliku, pancake se sirupem a velký fruit salad, to cele za 530 p (uff) se dostavam na ulici, kde mavam na prvniho motor chlapika. Ukazuji mu nazev vesnice a ubytka, dle Maps.me je to 18 min jizdy. Bavi se chvili s kolegou, vypada to skoro, ze nevi, kde ta vesnice je... Ale kdyz tu zije... To snad trefi... To i ja se ve zdejsich pěti silnicich po par shlednutich mapy celkem orientuji :).

No, tak netrefil.

Siargao - mile privitani sokem

October 25, 2018 on the Philippines ⋅ 🌧 26 °C

Po 10 minutach Muj motorbike sofer zastavuje nekde na ceste u shluku chatrci a chce me slavnostne vysadit. Proveruji mapu, jasne, jsme v pulce trasy a na uplne spatne silnici :)). Tahle konci po par km jednou stranou zatociny, pres niz se neda dostat dal. Ukazuji mu mapu a na druhy pokus se s pomoci mistnich zorientuje a odvazi me uz na spravne misto. To sice moje map upe dobre netrefila, ale pan se snazi a pta se asi 4x na cestu. Mistni taky vedi celkem prd, co maji 100 metru za barakem (a zas tolik toho v okoli neni, je tu doslova JEDINY homestay u silnice) ;).

Prvni kontakt s vycahlym klukem Jay Arem a podsaditou zenou Dzi-dzi je velmi mily, citim se tu fajn. Teprve mi pripravuji chatku, takze sedime s Jay-arem v lobby a klabosime. Dela tu vukol pruvodce, takze se ho vyptavam co bych nemel minout a predbezne rozvrhuji dny.

Objednavam pres nej vylet na vedlejsi ostrov do morske jeskyne, v niz se da plavat, a na zpatecni ceste ostrůvek s pláží, snorchlem a trekem na kopec. Evidentne pres jeho kamarady, protoze cena 3500 p za skoro cely den je o 2 tisice nizsi nez z ofiko letaku. Fajne :). Take mi nabizi v sobotu objet zqjimava mista ostrova na skutru, ale to rozmyslim, protoze zasnene rika, ze pojede se svoji girlfriend, a nechci delat krena :).

Tak a ubytko. Jo, jsem si dopral luxus za 750 na noc. Mensi sok. Cekal jsem dle hodnoceni bookingu rekneme nejaky zapadni standard. Je to ale horsi jak v indonesii za 250 na noc. Wow. Chatka bez strechy, klimoska hrci jak svina, aspon skrinku... ale mam jen stolek. Matrace je zabalena v original igelitu, takže nevetra, nesaje a kazde otoceni je... hlucne. Dojem nespravuje ani koberec mrtvych malilinkych musek, tise se rozkladajicich na prosteradle. WC klasicky se sprchou dohromady, skoro se sprchuju v mise :). Chjo ja chtel par dni relaxovat... Asi si musím vic priplatit.😬🤣

no a Bez strechy rikam tomu, kdyz bambusova strecha neni spojena se stenami, ale je tam odsazena mezera. Takze cokoli 30centimetrovyho, co se vejde mezi stenou a strechou, muze dovnitr. Treba kour z paleni bordelu na zahrade vedle me luxusni chatky.

Davam sprchu s planem jit to vydychat na plaz, ale muj jet lag mi zavira na hodinu a pul oci. Po zazvoneni budicku (pomnik poslednimu zachvevu smyslu) se sotva proberu na domluveny vylet na večeři do vedlejsiho mesta Dapa.

Je to asi 5 km, veze me ten klucina, JR. Je moc milej, vyptavam se ho na zivot tady, on zas vypravi o kamaradexh cesrovatelich. Jime v jeho oblibene vyvarovne - mam stesti, maji dve vegetarianska jidla. Jedno je zelenina s ryzi, druhe vegetable with shrimps :))). Evidentne tu morske zivocichy nepovazuji za zviratka/maso. Pridavam si ryzi, da se to, vcetne mango koktejlu platim 400 p ohmujboze, a jedem bydlet.

Druha sprcha, pripravit par veci na vylet, vymena zprav s princeznama a domu, ochlazuji vzduch, vypinam klimu, zkousim usnout... Kupodivu to jde.

Zajimavosti ze zivota na Siargao: temer žádná kriminalita. Turiste jsou tu pry v bezpeci. Ceny benzinu a potravin neustale rostou v celych Filipinach, tady je pry pro místní zatim celkem levno. Uch. Troubi se tu kdykoli nekoho mijite ci predjizdite. Takove "ahoj, bacha jedu, at o me vis". Vsichni tu na druhe davaji na silnici pozor tim starostlivym zpusobem, uplne v klidu a "v Proudu" resi všechny situace. To se mi moc libi. Jo, a kdo tu bydli, tomu se tu pry libi. A to je moc fajn.

Opet se mi po letech pripomina velky cestovatelsky objev: vazit si sveho luxusu a zivotni urovne v Evrope. Pitne vody, cisteho, sucheho domova, moznosti zabavy a vyziti, siri prilezitosti, sluzeb statu i zdravotni pece.

Jen ty mezilidské vztahy na silnicich a ulicich, to bychom se od Filipincu mohli naucit...

Spanila plavba k Sohoton cove

October 26, 2018 on the Philippines ⋅ ⛅ 28 °C

V planu dne je zaplaceny vylet lodi do slavne morske jeskyne Sohoton, kde se pry da snorchlovat v nejake osvetlene vode ci co, a pozorovat meduzy. Pry je to velke asi 6 hektaru. To jako wow. V poledne obed v nejake turist restauraci tam, a odpoledne na zpáteční ceste snorchl na Krokodylim ostrove (nazev ma podle tvaru, ne ze by tam zili).

Tak předně: není moc dobrý nápad nechat si dopisování deníčku na mobilu do malé loďky, protože to v ní jednak houpe, druhak drnčí, takže se rozmazávají písmenka před očima, třeťak padá vodní tříšť na mobil i do obličeje.

Den začal nicmene prima – snídaně do postele, tedy na prah chatky, do postele jsem si ji odnesl už já. Čaj, palačinky se sirupem, krásně zralé Mango. Kdybych ještě k tomu mohl alespoň normálně dospat až do budíku, bylo by to už dokonalé. To by ovšem místní kohouti nesměli podvádět a kokrhat už od třičtvrtě na dvě v noci.

Jinak všechno krásně klapalo. Sraz s jayarem v 6 ráno, odvoz pár set metru na pobřeží k lodi, seznámení s posádkou jednoho chlapíka - Romea a jednoho kluka - Lolo, a nalodění se. Respektive nalodění se… Loď bych tomu snad ani neříkal. Možná trochu dutá plovoucí tříska se strechou a přidělaným motorem. Byl to zde zřejmě klasický dopravní Katamarán sestávající z úzkého trupu a z bambusových vyrovnávacích tyčích po stranách. Po nahození motoru se navíc dřevěná sedačka pode mnou roztřásla tak, že mi skoro začaly drkotat zuby. Jenom jsem v duchu zaúpěl a řekl si: V tomhle mám vydržet 2 hod.?? A pak ještě 2 hod. zpátky??

Lolo po nejakem case stahl vepredu takovou zaclonu z igelitu na bambusove tycce, takze na nas dopadala uz jen asi tretina vodni triste od pride. Jeste, ze tropicke ranni pocasi je prijemne teple. Vzdal jsem se zivlum a nechal se natrasat a namacet, jakykoli boj ci snaha postradala smysl. Mych par svestek, sbalenych v igelitce Carrefour, vypadalo prezitelne.

Nakonec mi cesta při psaní deníčku z předchozího dne celkem uběhla. Kvuli hluku motoru snahy o konverzaci rychle vazly, a Lolova anglictina byla stejne nedostatecna. Pluli jsme na jih, na ostrov Surigao. Davam pozor na odpadky v mori a jsem mile prekvapen. Zaznamenavam asi 10 kousku za cele 2+2 hodiny plavby! Sireni povedomi o ekologii a dopadu vyhazování odpadku u obyvatel zjevne funguje. Maji tu vsude vicemene cisto, vznikaji iniciativy na sber a recyklaci...

V posledni ctvrtine plavby k jeskyni mijime male ostrůvky skal, porostlych bujnou vegetací (haha, vzdycky jsem si pral pouzit tohle slovni spojeni...), mnohdy propojenych melcinami s koraly. Romeo zkusene klickuje a ja si predstavuju, jake to asi bylo pro namorniky na plachetnicich, kdyz Filipiny objevovali. To dobrodruzstvi, napeti, co bude za další skalou. Kde se vylodime? Tam na té plazi? Ne tam ne, moc husta dzungle a moc do kopce...

Probira me voda ze strany. A neni to trist, je to dest. Vjeli jsme do mirne clony, ktera ani nestudi. Naopak je sladka voda celkem prijemna, jak mi omyva ruku, tvar, stehno a pul zadku na lavicce od morske vody.

Zatacime k plovoucim bambusovym molum a chysim mezi dvema skalami. Vybledly transparent nas vita u "pokladu Sohoton cave". Kluci se o me staraji, jako by na mem pohodli a bezpeci zavisely zivoty jejich rodin, takze vystupuji jako princezna, a vznesene se odkymacim na ztuhlych nohach k nejake registraci. Jsem tu mezi prvnimi, tak to s tim navalem nebude tak horke.

Aha, jsme tu o dve hodiny moc brzo.

Priliv a odliv totiz lístky necvaka, takze do jeskyne se zatim neda dostat. Ale! Muzu mezitim na tour cislo 1, coz je laguna s meduzami. Budu na ne cucet a lze tam i snorchlovat. No proc ne, kdyz uz jsem tady...

Tohle všechno se dozvidam ve scene jak ze Sverakovy komedie - diky dvema hodinam mete od motoru jsem nahluchly jak poleno, takze slecnu u registrace asi trikrat zadam, aby mluvila NAHLAS a pomalu (ten jejich zvatlavej prizvuk je vazne orisek). Po vyplneni nacionale me posila ke stolecku c. 2 - kolega metr od ni. Taky se bavime jak hluchej s blbym. Vstupne stoji 850p, plus dane, plus meduzy, rovna se 1400p, takze stovka za jednoho domorodce me nezabije, a zvu Lola k ucasti na vyprave. Je rad a je tu poprve.

Pak uz jen stolecek c. 3,zase o metr, kde nahlasuji, ze jsem cislo 1. To by snad mohli poznat. :) Zvolna zacinam slyset splouchani vln, sluch se vraci. Snazim se napravit reputaci natvrdlika a zahajuji konverzaci s nejaktivnejsim z 20 průvodců / posedavacu na molu. Cimz spoustim maly řetěz zmatku, co všechno si mam s sebou vzit do ZMENSENINY lode, kterou jsme prijeli. Ta nema motor a ovlada ji starsi pan padlem. Taky uz by to kluci mohli mit zmakly, nebo nekde vyvesit jasne psanou ceduli.

Vyplouvame, kazdy ve sve lodce. Pan anglicky neumi, takze zadny vyklad ani info nebude. Trochu skoda. Vysvita slunicko. Okoli jak z prospektu. Medusas sanctuary neboli utociste je mala skalnata zatoka, ohranicena kratkym koralovym utesem. Tam, kde utes nedosahne, vypomohli si mistni jemnou siti. A turisticka atrakce je na svete.

Voda je mirne zakalena, ale presto se za asi 10 minut pohybu po prostoru setkavame se tremi meduzkami. Jsou hnede, vypadaji jako hribky v sukynkach, nejmensi je jak nehet u palce, největší tak 15 centi. Vyfotim, zamavam. Snorchlovat tu nechci, nemyslim ze to za to stoji. A ma to být prece utociste... Na ceste zpatky potkavame uz asi 10 lodi. Snedi mladi turiste, selfie tyce. Oni Filipinci jsou dost na ty spravny fotky. Je to drina.

Po návratu na molo asi 0,5 hod. čekáme. Mám celkem hlad, takže se dělím s Lolem o sójový suk a na oplátku dostávám přizváni k velké vaničce suché rýže. Ta se jí normálně lžící – tedy, normálně se lžící nabere. Pak si ji dáte do dlaně, uplacate, vrátíte lžíci druhému a rýži sníte z dlaně rovnou pusou, nebo ulamujete druhou rukou.

Do jeskyně už jedeme v posádce 5: my dva turisté, dva průvodci mladý kluci, a jeden kormidelník. Loď už je větší, má motor a jedeme o něco dál. Jsem neustále upozorňován abych dělal fotky, a to i na místech, kde podle mě není vůbec nic k vidění. Je tam akční moment, kdy dostanete přilbu a musíte se se hnout, protože se proplouvá takovým tunelem s různými prastarými krápníky. No, spíše jsou to přirostlé korály. Takhle nějak si tu podmořskou jeskyni představuju.

No, skoro. Během cesty jsou připravené dvě aktivity. První je samotná jeskyně se světélkujícím planktonem uvnitř. Do ní se dostáváme tak, že podplaveme sifon – asi 3 m. Hned začerstva se tak dozvídám, že tě jarem zapůjčený Vodotěsný obal na iPhone není až tak úplně Vodotěsný. Celou dobu mi starší z obou průvodců drží krk a táhne mě dolů a dopředu. V jeskyni si chvíli kopeme rukama nohama, aby to svítilo. Pak on baterkou posvítí na strop, kde se ustrašeně krčí 3 malé krápníky a Plaveme zase zpátky.

Druhá aktivita je podobná. Plaveme už normálně do nějaké díry a já doufám, že teď už přijde ta obrovská rozlehlá jeskyně, o které mi vyprávěli. Není tomu tak. I tahle je velká jen asi jako normální obývák. Atraktivní je šplhání ven z vody po skalnaté stěně s krápníky. Venku je potom malá plošinka, ze které se da skočit asi 7 m do vody nebo se spustit pár metrů na láně. Volím skok a moje slippers neboli Žabky celkem pěkně plesknou o hladinu.

A to je vše. Stejnou trasou jedeme zase zpátky a všichni se mě ptají jestli jsem si enjoy trip. No zas tak spatne to nebylo, ale uprimne za 4hodinove kodrcani v lodi a 1500 p to taky nestalo.

Molo se uz plni turistami. S klukama se uz bez zdrzovani nalodujeme a vyplouvame zpět. Vznasim prani se najist v restauraci, ale divaji se na me zmatene, ze tu nikde zadna neni. Ja na to oukej, no problem, a uspavam zaludek. Povzbuzuje me predstava pekneho snorchlovani.

Ta plavba zpatky uz se desne vlece.

Spanila plavba na Krokodyli ostrov

October 26, 2018 on the Philippines ⋅ ⛅ 30 °C

Casulian island je par km od pobrezi Siargao a podle slov Jayara je tam nejlepsi snorchlovani z okolnich ostruvku. Take ma dva kopecky, odkud je pry very nice view. Nejlepe je tam pry priplout v poledne, kdy je odliv.

Nam se to povedlo, ale i mistr guide se občas utne.

Dukazu, ze zadne snorchlovani nebude, si takovy morsky vlk jako ja vsimne uz zdalky. A ze jsem na to mel hodne casu - zpatecni plavba byla proti větru, vlnam, rozumu. Mohutne vlny se tristily na hranicich utesove melciny. Na melcine zase bylo... No... Melko. Nic k videni nez pisek a morska trava.

Alespon to vylodeni jsem si uzil - kraceli jsme ke brehu jako tri objevitele. Az na to, ze chlapci jsou tu jako doma, a nemeli jsme vysoke kozene boty a klobouky, ale zabky a ksiltovky.

Zakotvili jsme primo u vetsi vesnice Corridor - pry asi tisic obyvatel. Podle vzhledu zanedbana cikanska osada z prelomu predminuleho stoleti, tady filipinsky standard venkovskych oblasti.

V prvni chatrci se mi pruvodci zastavuji a hazi pokec s nekolika mistnimi obcany zraleho veku. Na zavolani vychazi asi 55lety chlapek s velmi zanedbanym chrupem a pta se, jestli potrebuji guida. Jsem z toho zaskočen, protoze na kopecek za vsi jsem puvodne chtel jit uplne sam, svym tempem, se svymi myslenkami. Prekvapeni je na mne asi videt, protože chlapik znejisti. Rika, ze jeho sluzby jsou za 300 p. Ehe. He. Eee... S diky odmitam, takze vyrazime ve trech. Lulo s Romikem evidentne dostali rozkaz nespoustet ze me zrak a dorucit me zpet neposkozeneho.

Hihnam se tomu, kdyz prochazime asi dve ulice, nez nas odbocka skrz mensi skladku odpadku pousti do kopce.

Krasna prochazka. Palmy, trava, kokosy vsude, nejake fialove a bile kviti. V polovine vystupu si tri dorostenci, pracujici na loupani kokosovych slupek, klepou na celo a ptaji se mych stinu, ci vedi, ze je kratce po poledni a tudíž velke vedro. Hehe.

Na kopecku je oploceny pozemek s ceduli "nevstupovat" a bambusovy přístřešek "k pronajmuti", pry kemp. Uvnitr sedi asi 15 kusu omladiny a na prvnich par uvodnich vet se rozesmeji jak blazni. Dozvidam se, ze se vsadili, ze ktere casti zemekoule jsem, a nekdo desne prohrál.

Delam pictures, konverzuju s jednim mladikem z nehoz se vyklubal surf instruktor (jak jinak) se svym zájezdem. Mirime s nimi dolu a davaji mi ochutnat takové zelene vejčité ovoce. Mingo. Je to desive, strasne kysele a trpke. Krizenec trnky a rambocitronu. Oni to fakt ukusujou, pozvykaji a pak udelaji Bleee! Delam taky. Maji z toho radost. Az kdyz se ptam, na cem todle roste, a ukazou mi mangovnik, dochazi mi, ze je to proste nezrale mango.

Pri nalodovani zveda Lulo telefon a pak se me vzrusene pta, jestli chci jet snorchlovat na Naked island. Je to jeden ze tri pidiostruvku, na ktere se normalne jezdi na puldenni "island hopping", na koupacku a cucku do vody.

Samozrejme ze chci.

Spanila plavba - snorchl na Naked island

October 26, 2018 on the Philippines ⋅ ⛅ 28 °C

Jedná se o malinkatý ostrůvek, vlastně jen písečnou dunu čnící z moře asi 3 m nad hladinou. Naked proto, že na něm neroste vůbec nic. Okolo něj jsou pry nějaké korálové útesy, U kterých stojí za to šnorchlovat.

Od krokodýlího ostrova je to jen pár minut plavby a my tak už zdálky sledujeme, kterak od břehu odrážejí, nebo k němu naopak připlouvají další lodě s turisty.

Jakmile kluci vyhrabou do písku dost velkou díru, aby se do ní dal zapustit kámen na šňůře místo kotvy, Vrhám se do nízkých vln v plavkách se šnorchlem.

Díky vlnám je písek trochu zvířený a není moc dobře vidět. Zpočátku jsem velmi skeptický, protože podmořský život tu zrovna nebojí. Po zhrube 20 minutach křižování se mi ale dari zahlednout nekolik veci, ktere mi rozjasnuji plavco v teplounkem mori: pulmetrovou sedohnedou hvezdici, o něco menší krasne modrou, par barevnych rybek, klauny (Nemo), neohrozene si prede mnou branici svuj koral, a opravdu VELKOU pulku krajkovane skeble, vazici tak 3 kila a mnohem vetsi nez moje hlava.

Dohromady se ale neni moc na co divat. Zkousim alespon pilovat styl kraula Total immersion, a se snorchlem to jde opravdu fajn :). V mori to krasne funguje.

Pak supky do lode, pulhodinka domu, kde me vyzvedava JR na skutru. Je neco po 16 hodine. Sprcha je tentokrát celkem tepla, aha, asi ohrev slunickem. Rikam si, ze rovnou dopisu denicek, ale vicka si to nemysli. Az do vecera spim.

Po probuzeni uz mi nezvoni v usich od hluku motoru, takze muzu bez obav z nahluchle konverzace mezi lidi. Potkavam JR, domlouvame predbezny plan na zitra - pujcim si skutr a objedu pulku ostrova. Stejny plan ma i mlady filipinsky par, tak se treba potkame. JR ma nejake vyrizovani, ale chce se sejit ve vesnici Pacifico, kde je vyhlasena surf plaz a pry i bezva restaurace.