Poland
Gmina Liszki

4 travelers at this place

Auschwitz

August 4 in Poland ⋅ ☁️ 23 °C

Unser erstes Ziel war das Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau. Wir haben das KZ allerdings nur von außen besichtigt, da dort sehr viele Menschen angestanden haben und wir Karten für die Besichtigung des Salzbergwerks um 16:15 Uhr haben.Read more

Prvá plavebná komora

September 20, 2019 in Poland ⋅ ⛅ 11 °C

Po čase nás čaká najväčšia atrakcia dnešnej cesty najhlbšia plavebná komora v Poľsku. Keď sa konečne otvoria vstupné vráta vchádzame dnu vysporiadaní s tým, že budeme 45 minút rúčkovať po rebríku. Tak dlho sa totiž táto komora vypúšťa a čln sa drží rukami práve o rebrík pevne zabudovaný v stene.
    "Komorník" nás však najprv prekvapí tým, že za komoru sa platí a my máme v člne tak upratané, že Danka nevie nájsť ani zlotuvku...
    Potom nás pripraví o 45 minútový pôžitok a nejakou adrenalínovou rýchlosťou nás spustí v komore o 12 metrov nižšie za necelých 6 minút.
    Komora však bola extrémne bezpečná a veľmi čistá, takže žiadne extra zážitky pre tých, čo už preplavbu komorou zažili.

Konečne na vode

September 20, 2019 in Poland ⋅ ⛅ 13 °C

Ráno sa začína už po piatej zvukom bafkajúcej kompy, ktorá premáva tesne povedľa nás.
    Neskôr sú to už klasické raňajky ako inak na lodi a po jeden a pol hodinovej tortúre s presunom aút na nové stanovište sa naša plavba s ešte polozarosenými oknami začína plavbou po rieke Wisla.

Všetci sa smejú z výzoru nášho stano-člnku, ktorý zvonku vyzerá ako BVP (bojové vozidlo pechoty) avšak len do chvíle, kým Danka postupne zo seba nezačne zhadzovať všetky vrstvy.
    Zatiaľ čo oni oblečení vo vetrovkách a čiapkach bojujú s chladnou teplotou a vetrom, my sa vypekáme v tričkách v našom sklenníčku.

Ňaňo je so svojou veľkosťou jasne vedúci parník, ktorému zas závidíme ten komfort na palube. Predsa len variť si teplú polievočku počas plavby nemôže hocikto...

Po čase prechádzame na uzučký Lačnovský kanál, kde zakotvíme na brehu a vyberáme sa pešo poobdivovať lietadlo Jak-40 zaparkované v tráve s veľkým nápisom "Teren prywatny", čo však Eda neodradí.
    Po chvíli už pozorujeme slovensko-poľskú výmenu názorov Eda a nazúreného vlastníka pozemku...

V trávičke tiež objavujeme ježka, ktorý na nás pozeral malými očkami až kým sa s ním zas nerozhodol "skamarátiť" Edo... To už ježek nerozchodil a zvolil radšej obrannú pozíciu.

Noc pod Kláštorom Tyniec

September 20, 2019 in Poland ⋅ ⛅ 11 °C

Plavbu končíme pod scénickou atrakciou kláštorom Tyniec, ktorý sa týči priamo na brehu Wisly na veľkom skalnom brale. Cestou ešte zo vzdialenosti len asi 10m pozorujeme na brehu líšku a plánujeme vplávať do úzkej romantickej riečky. Je tam však zákaz vjazdu a na brehu kopa bonzák-rybárov. To nechceme riskovať.
    Naša výprava hrdo zaberá celý a jediný prístavný pontón a ja sa kochám výhľadom cez moje panoramatické igelito-okná na západ slnka, po ktorom sa Wisla sfarbí do fialova. Úžasný romantický výhľad z tej našej lodičky.

P.S. večer sa na základe spáleného smradu a prepálenej šnúry na prádlo našťastie spamätáme dosť skoro, lebo už nám hrozilo prepálenie strechy našim ohrievačom, ktorý som "testoval" v novej pozícii... :)

Ťažké ráno

September 21, 2019 in Poland ⋅ ⛅ 5 °C

Ráno sa budím na hluk pátracej akcie. Edovi totiž cez noc pes ukradol topánku, ktorú sa však nakoniec počas rannej čuracej akcie podarilo nájsť.
    Danka si minútu po zobudení buduje svoj kult osobnosti a s handrou v ruke už čuchá loď. Dve minúty po zobudení ma vyzlieka z periny, lebo tá sa vraj ide sušiť... Mňa sa nikto nepýtal, či som už hore!
    O chvíľu už suší závesy a cez otvorené okná útočí na moje oči vychádzajúce slnko s plnou intenzitou... Pri zapnutom ohrievači a páliacom slnku sa v našom sklenníku začínam cítiť ako v kremačnej peci a to je definitívny koniec môjho spánku...
    To sú moje rána... Do ružova sa tu nevyspím...

Výborné raňajky podávané na najväčšom parníčku našej výpravy naruší informácia, že dezert vo forme pudingošov už zožral Ňaňo.
    Nebyť toho, že ho Gabika bonzla, ani sa o tom nedozvieme a spokojne s pocitom plného bruška odchádzame.
    To zas naše studené vysušené pizza rožky nikto nechce. Danka zamysli sa nad tým koľko zbytočného času si tomu venovala a inšpiruj sa do budúcna.

Ráno končíme vzájomným párovaním sa - našťastie len cez bluetooth a preposielaním si fotiek.

Liszki, Gmina Liszki, Comuna de Liszki, Лишки, Ґміна Лішкі

FindPenguins for iOSFindPenguins for Android