Asi 100km dlhá plavba po rieke Wiszla spojená s preplavbou a návštevou kráľovského mesta Krakow.

Kačičky - posledný príspevok

September 22, 2019 in Poland ⋅ 🌙 16 °C

Ako na každom správnom výlete nesmie chýbať foto kačičiek, ktoré sa s nami lúčili pri vyberaní lodičiek z vody...

P.S. Význam tohto príspevku je pre väčšinu čitateľov nejasný a skrytý. Vybraná menšina však vie, o čom je reč :)

Cesta domov

September 22, 2019 in Poland ⋅ ☀️ 17 °C

Poliaci sa v nedeľu na obed rozhodli využiť jediný vchod na vkladanie lodí (fakt vhodný čas, o 3h ich asi budú vyberať). To by však nebol až ten najväčší problém. Problémom je, že deň dozadu tu nebolo ani živej duše, všetko zavreté. Teraz reštaurácia plná, parkoviská preplnené, ľudí viac ako u nás na medzinárodnom motorkárskom zraze. A nové autá neustále prichádzajú a prichádzajú a v strede toho virvaru je ten náš vchod do vody.
    Vytiahnuť Edov a môj čln je len vec základnej logistiky, ale vytiahnuť Ňaňov parníček, to už je väčšia zábava, takže tam na polhodinku čiastočne poblokujeme premávku, ale spoločnými silami sa to nakoniec podarí i keď u poniektorých ten vnútorný stres pracuje...

Cestou späť s Dankou vyhľadáme povestný 2,5m most. Ňaňo zase pokúša osud a nájde cestu s 2,7m mostom, ktorý sa mu už našťastie podarí prejsť. Tatry, cez ktoré prechádzame cestou domov sú plné ľudí a aút, len my s loďami a v kraťasoch tam vyzeráme ako z iného sveta.

Výlet ukončíme večerou na levočskom odpočívadle, kde Peťka zhodnotí, že sa jej výlet vôbec nepáčil ;(

Posledné hodiny na vode

September 22, 2019 in Poland ⋅ ☀️ 19 °C

Ráno si ešte urobíme malú lodnú exkurziu do Krakowa a porobíme posledné fotečky v pozadí s hradom Wawel.

Po asi 10km vojdeme do komory a prikvačíme sa na to najblbšie miesto. Keď sa spustí napúšťanie, vlna z napúšťacieho otvoru je tak blízko nás a má takú silu, že Danka neudrží lano, ktoré nás drží o plavák v plavebnej komore, takže jej rýchlo skáčem na pomoc, aby som zistil, že ten ťah vody je taký silný, že lano neudržím ani ja.
    Nebyť toho, že rýchlo naštartujem a pomôžem si motorom, tak by sme to nezvládli a i tak nás voda otočila o 180 stupňov.
    Plavbu končíme na našom známom mieste pod benediktínskym kláštorom, kde sa však od včera všetko zmenilo.

V hotelíku na brehu Wisly

September 21, 2019 in Poland ⋅ 🌙 8 °C

Parkujeme priamo na Wisle len 2km od centra na móle priamo pred hotelom, kde si ešte v lodi dávame večeru a pomaly už začíname uvažovať nad budúcim lodným výletom.
    V hoteli, kde bývame to už je iný komfort. Dnes v teplúčku, po horúcej sprche a poniektoré izby (nie naša) dokonca s krásnym výhľadom na naše zaparkované lode.
    No a hlavne po dvoch dňoch civilizované WC-ko.
    Čo viac si človek môže priať...
    Snáď už len kľud...
    ...lebo práve my sme dostali izbu nad sálou, v ktorej sa organizuje svadba a hluk je to nenormálny.
    Do pol štvrtej tam hrajú a vreštia. Ku koncu to už Danka nezvláda a ako stará fúria (z pohľadu poliakov) im ide v pyžame vysvetliť, že okrem tej svadby je to aj hotel...
    No čo, zas som sa nevyspal, už sa to na tejto minidovolenke stáva pravidlom.

P.S. na foto ranný výhľad z izby, ktorým sa však môže kochať len Ňaňov team...

Historický Krakow a pasmanteria

September 21, 2019 in Poland ⋅ 🌙 8 °C

Ráno neznámy páchateľ podľa všetkého nechtiac otvoril okno na našej lodi tak, že vytrhol a pravdepodobne aj utopil jazdec zo zipsu. V súčasnosti máme minimálne dvoch podozrivých, ktorí však vypovedajú protichodne...
    Výsledkom však je, že do našej lode fučí a na to už nie sme zvyknutí. Navyše sa nedá uzavrieť a v určitom zmysle je aj neschopná prepravy.
    Preto je mojou prioritou dňa kúpiť v Krakowe bežec na zips.
    S nezanedbateľnou pomocou Dankinho krakowského "priateľa na telefóne" máme informáciu, kde v centre Krakowa nájsť galantériu.
    A keďže je to pekne ďaleko od lodiek, ktoré sme zaparkovali na nábreží, tak si všetci vďaka nám užívajú naozaj bohatú (aj pamiatkovo aj kilometricky) obhliadku Krakowa, ktorú by dobrovoľne v tomto rozsahu nedali.
    To je vidieť z ich výrazov tváre a občasného dudrania.
    Fascinujúce však je, že dokážeme v centre Krakowa tú galantériu vôbec nájsť a bežec nakoniec aj kúpiť.
    Obhliadku Krakowa končíme už za tmy, takže vďaka neznámemu páchateľovi z rána, si užívame aj nočný Krakow, ale hlavne nočnú plavbu do hotela bez akýchkoľvek pozičných svetiel, nakoľko naša lodička nie je na nočnú plavbu vybavená a plavba s ňou pri tejto konfigurácii je po západe slnka zakázaná.

P.S. pre vysvetlenie názvu príspevku pasmanteria je po poľsky galantéria

Preplavba Krakowa

September 21, 2019 in Poland ⋅ 🌙 8 °C

Po preplávaní jednej plavebnej komory sa postupne v kopcoch objavujú kláštory, zámočky a blíži sa najväčšia dnešná atrakcia historický Krakow.
    Pomaličky sa plavíme mestom, ktoré sa zžilo s riekou. Nábrežia plné ľudí. Časť sedí na lavičkách, časť dokonca na príbrežných lehátkach. Množstvo ľudí na prechádzke či už pešo, na bicykloch, kolobežkách a nejakých elektrických polomotorkách...
    Okamžite sa zahusťuje lodná doprava. Oproti nám sa plaví množstvo vyhliadkových lodičiek, po brehoch kotvia veľké loďo-reštaurácie a botely. Kdekoľvek na brehu je to samá architektonická atrakcia a to nevravím o jednej z najväčších atrakcií Krakowa hrade Wawel.
    Výhľady z lodí sú fascinujúce. A hlavne je to úžasný pocit plaviť sa v našej slovenskej skupinke a kochať sa napr. šíravskou Caledoniou (Ňaňova loď), ako si to elegantne šinie cez túto architektonickú nádheru.
    Zaujímavé je tiež pozorovať ľudí na brehu, ako reagujú, keď na vode zahliadnu naše turistické zaplachtované plavidielko. Kto má to šťastie zahliadnuť až dnu vidí od spálne až po kormidelňu...
    Poniektorí kvôli tomu rýchlo ťahajú mobil z vrecka a fotia si nás ako miestnu atrakciu.

Po preplavbe Krakowa prechádzame ďalšiu komoru a plavíme sa ďalej po Wiszle až na poslednú splavnú komoru Przewoz, za ktorou je hladina Wiszly nižšie, ako spodok komory... Ale ten pohľad do komory s 5cm hladinou vody je zaujímavý.

Cestou sa tiež vyloďujeme na pieskovej pláži, kde si užívame teplý obed, ktorý sa pripravoval na Ňaňovej lodi. To je komfort...

Pri ceste späť už Ňaňovu loď so skúsenosťami starej morskej vlčice riadi Maja a ide jej to skvelo. Sama zvláda s týmto 7 metrovým parníčkom preplavbu plavebnej komory a to ešte počas toho preskakuje "oddychujúceho" Ňaňa, ktorý šiel zase na "autopilota", s ktorým ma skúsenosti už zo Šíravy. Proste ľahne a loď sa "sama" nejako premiestni kde má :)

Cez Krakow už ide dokonca ako vedúca loď...

Ťažké ráno

September 21, 2019 in Poland ⋅ ⛅ 5 °C

Ráno sa budím na hluk pátracej akcie. Edovi totiž cez noc pes ukradol topánku, ktorú sa však nakoniec počas rannej čuracej akcie podarilo nájsť.
    Danka si minútu po zobudení buduje svoj kult osobnosti a s handrou v ruke už čuchá loď. Dve minúty po zobudení ma vyzlieka z periny, lebo tá sa vraj ide sušiť... Mňa sa nikto nepýtal, či som už hore!
    O chvíľu už suší závesy a cez otvorené okná útočí na moje oči vychádzajúce slnko s plnou intenzitou... Pri zapnutom ohrievači a páliacom slnku sa v našom sklenníku začínam cítiť ako v kremačnej peci a to je definitívny koniec môjho spánku...
    To sú moje rána... Do ružova sa tu nevyspím...

Výborné raňajky podávané na najväčšom parníčku našej výpravy naruší informácia, že dezert vo forme pudingošov už zožral Ňaňo.
    Nebyť toho, že ho Gabika bonzla, ani sa o tom nedozvieme a spokojne s pocitom plného bruška odchádzame.
    To zas naše studené vysušené pizza rožky nikto nechce. Danka zamysli sa nad tým koľko zbytočného času si tomu venovala a inšpiruj sa do budúcna.

Ráno končíme vzájomným párovaním sa - našťastie len cez bluetooth a preposielaním si fotiek.

Noc pod Kláštorom Tyniec

September 20, 2019 in Poland ⋅ ⛅ 11 °C

Plavbu končíme pod scénickou atrakciou kláštorom Tyniec, ktorý sa týči priamo na brehu Wisly na veľkom skalnom brale. Cestou ešte zo vzdialenosti len asi 10m pozorujeme na brehu líšku a plánujeme vplávať do úzkej romantickej riečky. Je tam však zákaz vjazdu a na brehu kopa bonzák-rybárov. To nechceme riskovať.
    Naša výprava hrdo zaberá celý a jediný prístavný pontón a ja sa kochám výhľadom cez moje panoramatické igelito-okná na západ slnka, po ktorom sa Wisla sfarbí do fialova. Úžasný romantický výhľad z tej našej lodičky.

P.S. večer sa na základe spáleného smradu a prepálenej šnúry na prádlo našťastie spamätáme dosť skoro, lebo už nám hrozilo prepálenie strechy našim ohrievačom, ktorý som "testoval" v novej pozícii... :)

Prvá plavebná komora

September 20, 2019 in Poland ⋅ ⛅ 11 °C

Po čase nás čaká najväčšia atrakcia dnešnej cesty najhlbšia plavebná komora v Poľsku. Keď sa konečne otvoria vstupné vráta vchádzame dnu vysporiadaní s tým, že budeme 45 minút rúčkovať po rebríku. Tak dlho sa totiž táto komora vypúšťa a čln sa drží rukami práve o rebrík pevne zabudovaný v stene.
    "Komorník" nás však najprv prekvapí tým, že za komoru sa platí a my máme v člne tak upratané, že Danka nevie nájsť ani zlotuvku...
    Potom nás pripraví o 45 minútový pôžitok a nejakou adrenalínovou rýchlosťou nás spustí v komore o 12 metrov nižšie za necelých 6 minút.
    Komora však bola extrémne bezpečná a veľmi čistá, takže žiadne extra zážitky pre tých, čo už preplavbu komorou zažili.