Slovakia
Banská Bystrica District

Here you’ll find travel reports about Banská Bystrica District. Discover travel destinations in Slovakia of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

4 travelers at this place:

 • Day260

  Day 261: Banska Stiavnica

  November 2, 2017 in Slovakia

  No driving today, which is a nice change! Unfortunately for us the cafe from last night was closed, which was a shame since their pancakes looked really nice and we'd wanted that for breakfast. Instead we had to settle for a cafe that only had pre-made paninis available - it was pretty slim pickings today as it was All Saints Day and many places were shut.

  Banska Stiavnica is a mining town up in the mountains of Slovakia, where gold and silver were once mined. It was a very wealthy town back in the day, and there were still remnants of that around - fancy buildings and so on. Two different castles as well, both erected to defend the town against Turkish raids (as a gold mine it was a lucrative target).

  Wandered around and did some filming, checked out the castles, a couple of churches, the main streets and squares, and also a small example of the mines that had been preserved. It's not like other mining sites where a big trip underground is the main part of the experience.

  Wrapped up filming around lunchtime, grabbed a couple of freshly-made baguettes from a sandwich place that were quite nice and ate them in the sun - yes it was actually sunny! Feeling done and in need of a break, we headed back to our room and settled in on laptops. Unfortunately the hotel wifi was atrocious, so instead we packed up and went to a trendy cafe back out on the main street where we stayed for the rest of the afternoon!

  For dinner we went to a pizza place on the corner of the main street - it had pretty poor ratings but the food was better than expected! Very large pizzas, and tasty enough. It's hard to get pizza very wrong I guess.
  Read more

 • Day4

  (Opäť) na kopce!

  September 27, 2017 in Slovakia

  Hneď zavčasu som sa dozvedel, pre mňa, novú vec. Veveričky jedia gaštany. Táto jedna si tu chodí asi každé ráno natrhať svoj prídel. Ešte dumem, že možno ich nejedia, ale hádžu ich ľuďom na hlavy a majú z toho strašnú srandu. Ja by som to robil, byť veverička.

  Začínam pociťovať prvé zmeny. Už totiž dokážem navigovať turistov. Jeden stál bezradne pred mapou, kde bola zakreslená len jedna jediná cesta. Bez odbočiek. Po tom, čo som mu vysvetlil, že sa fakt nemá kam stratiť, a že na druhej strane je tak rýchlo, že možno schytá len jeden gaštan, stále chvíľku váhal. No dobre, s tým gaštanom som to prehnal, ale zvyšok, je pravda.

  Navštívil som Nový zámok (to je ten prvý kopec, menší). Vraj jeho stavbu financovala rozmarná mešťanka, ktorá zvolila miesto tak, aby nevidela na šibenicu. A tú vraj postavili kvôli nej, lebo robila často zábavy a hurhaj. Asi niečo ako dnes, keď sa nahlas počúva hudba u suseda do rána.

  Pevnosť slúžila na obranu pred Turkami a bola súčasťou sústavy opevnení, strážnych a signálnych miest v rámci celého okolia. Mali tu podrobne dohodnuté a spísané pravidlá. Pomohlo to, lebo mesto nebolo nikdy dobité. A inak z tejto veže tu každú štvrťhodinu trúbia a zvonia. Takto v minulosti obrancovia nielen dávali najavo svoju bdelosť, ale aj oznamovali plynutie času. Dnes ich prácu prevzala technika. Chápem, už niet pred kým obraňovať.

  Z hora som mal vo výhľade kopec druhý, pekne osvetlený slnkom. Kalvária s množstvom kaplniek vyčnieva nad okolitou krajinou a dáva poznať, že cesta hore dá zabrať. Našťastie sa opäť ukázali miestne vzdialenosti a na úpätí som bol čoskoro. Len hore to bolo strastiplné. Má to však svoje dôvody. Ono to totiž proste musí byť ťažké. Reštaurátori to tu dávajú dokopy. No poviem teda, práce tu majú ako na kostole. Teda ako na množstve kostolov. Výhľad opäť parádny, vidno celé okolie. Vypichnem jedno miesto, ktorého názov sa mi veľmi páči - Jergištôlna.... ok, ešte jedno - Vindšacht... Kysihýbeľ. Dobre, dobre, už stačí.

  Došlo mi, že do konca pobytu budem mať lýtka ako svanetská krava (stretli sme v horách v Gruzínsku). A keďže som dnes v tajchu nebol, lepší záver mi nenapadol :)
  Read more

 • Day5

  Fáranie

  September 28, 2017 in Slovakia

  Prebývanie na jedom mieste spôsobuje znížený prítok nových podnetov. Ani mačka a ani veverička už nie sú také terno. Prečo by mi to teda nespestril počítač? Opäť nefunguje a už deň ho neviem spojazdniť, pôvodne triky prestali fungovať.

  Doobedie som teda strávil na mobile. Zaujímavým spôsobom som sa tak zúčastnil niekoľko hodinového mítingu, kde kolegovia presúvali ich notebook s kamerou, aby som mal dobrý výhľad na aktuálne dianie. Ich polhodinové pochutnávanie si na osláveneckej torte som si teda a ja vychutnal do sýtosti.

  Nebudem sa teda tváriť, že robím (ako to slávne cigánske "robme sa, že robíme!"), a tak som si na zvyšok pobytu vzal dovolenku.

  Utekal som do centra, kde na pravé poludnie, začínala prehliadka. Vyfasoval som prilbu, baterku, odev a hybaj ho fárať! Známa štôlňa Glanzenberg otvorila svoje brány. Má prívlastok dedičná, čo vlastne znamená odvodňovacia. Nechápal som, ale teda poporiadku. Vyrazili ju preto, aby sa zbavili spodnej vody, ktorá presákala do hlavných ťažobných štôlní. Preto teda odvodňovacia.

  Dedičná preto, že sa odovzdávala nasledujúcim generáciám, ktoré ťažili z jej funkcie a postupne ju rozširovali a vyrážali z nej hlbšie a hlbšie tvoriť ďalšie, odvodňovacie cesty. Za rok boli schopní preraziť 10-15 metrov. My sme prešli skoro pol kilometrovou časťou. Nuž náročná to práca, veru.

  Neskôr som chcel navštíviť expozíciu s názvom Kammerhof, ktorá, podľa popisu, obsahuje naozaj veľa, avšak práve od dnes je z technických príčin na pár dní zatvorená. Zvyšok dňa som sa teda už len tak naverímboha ponevieral po okolí, niečo zjedol a vypil a naplánoval si približný plán zajtrajška, môjho posledného dňa.
  Read more

 • Day14

  Do Widzenia Cracow, Szia Budapest

  June 14, 2016 in Slovakia

  Big driving day today, 3 countries, 3 currencies, breakfast, lunch and dinner in 3 different cities! Bags to coach at 8am, my bus buddy today was Tyler... Unfortunate for him as I was feeling a bit snotty and gross! I was equipped with tissues and cough mixture, and the plan to sleep the whole way, so it wasn't too bad.
  Our first 2 hour stint flew by - I slept pretty soundly through it. A quick toilet stop on the border of Poland and Slovakia, and it was back on the coach to our lunch stop in Slovakia. The scenery through Slovakia was stunning, and we were back to using euros (rather than the Polish Zlotti).
  I third wheeled with Arwen and Craig again, and we went to a small restaurant near the meeting point. I had some pasta which was a little bland, but it had chilli and garlic in it, so was a tad spicy.
  We headed back to the bus for 4 more hours of driving, with a small toilet break on the border of Slovakia and Hungary.
  We arrived at our Wombats hostel, found our rooms, I was sharing with Terryanne and Charlotte.
  The girls wanted to quickly check out the shops, so once they left I had about an hour's nap, ready for a big night out in Budapest.
  We got dolled up and headed down to meet Tamara in the lobby. We jumped onto the coach, and met our tour guide for the next couple of days. As we drove through the city, she showed us around and told us about the history of the buildings.
  We finally arrived along the river Danube, where we left the coach and jumped on a dinner boat cruise.
  This was an absolutely stunning way to see the city, the beautiful buildings and statues along the river at dusk.
  The food was traditional Hungarian food, with goulash, and beef and chicken dishes. Wine was also included, but I could only handle one glass of champagne and one glass of white - Marnee plus wine equals bad (we later learn in Florence) so best to avoid.
  After plenty of photo ops, we left the cruise, and Tamara walked us to a bar in the city, called Morrisons.
  When we first arrived, everyone was watching a match of the Euro Cup, so it was a little boring for those of us not interested in sport!
  The game was only on for about another 15 mins, and then the music was turned up, and the drinks started flowing.
  We found one room of the bar had karaoke, so a lot of time was spent down there, I cleared the dance floor when I sang Alanis Morissette's You Oughta Know - I forgot most of the tour is under 25 and don't know who Alanis is... We headed back upstairs for a boogie with the locals and eventually we all jumped into cabs and headed home.
  Next door to our hostel is a pizza shop, with kebabs across the road, so once we'd all had some food, we headed to bed!
  Read more

You might also know this place by the following names:

Okres Banská Bystrica, Okres Banska Bystrica, Banská Bystrica, Banská Bystrica District, Distrikto Banská Bystrica, Distrito de Banská Bystrica, Besztercebányai járás, Distretto di Banská Bystrica

Join us:

FindPenguins for iOS FindPenguins for Android

Sign up now