Slovakia
Banska Bystrica

Here you’ll find travel reports about Banska Bystrica. Discover travel destinations in Slovakia of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

12 travelers at this place:

 • Day185

  80 and going strong

  March 7, 2017 in Slovakia

  Yesterday was pamper day and I went to the beauty school to chill out. Had a long awaited facial, leg wax, brow and lash tint and the longest haircut ever. I swear the stylist in training was cutting strand by strand. I was there for two hours. All in all it was great to have some pamper time for me and the great thing was that because I was a Guinea pig it was all free. Went by the blue church which was amazing because it was done in a completely unconventional style and was built for the poor. There was a memorial stone erected in front of the church to remember all unborn children. This morning I took the train to Topolcany to celebrate my uncles 80th birthday and his name day. He looks super great for 80 and as usual makes me laugh my ass off. My uncle Milan was also there whom I haven't seen in 30 years (he's 82 now) and he was super funny as well. Not one tooth in his head but he plowed through his lunch like an axe through wood. He only loves red wine and made it known. Some kind of funny family I have. I can see where the humour in my blood came from and can imagine the kind of trouble my father and uncles got into. The restaurant was lovely where we celebrated and food was grand. Took the night train back to Bratislava.Read more

 • Day17

  On our way to Hungry.

  August 3, 2017 in Slovakia

  2nd August - 5th August 2017
  Caught the bus this morning to go to Hungry. Ainsley got us these bus tickets real cheap for EUR8 each. Seven hour bus drive. Very pleasant scenery. Our hotel is amazing. Window faces the Danube

 • Day260

  Day 261: Banska Stiavnica

  November 2, 2017 in Slovakia

  No driving today, which is a nice change! Unfortunately for us the cafe from last night was closed, which was a shame since their pancakes looked really nice and we'd wanted that for breakfast. Instead we had to settle for a cafe that only had pre-made paninis available - it was pretty slim pickings today as it was All Saints Day and many places were shut.

  Banska Stiavnica is a mining town up in the mountains of Slovakia, where gold and silver were once mined. It was a very wealthy town back in the day, and there were still remnants of that around - fancy buildings and so on. Two different castles as well, both erected to defend the town against Turkish raids (as a gold mine it was a lucrative target).

  Wandered around and did some filming, checked out the castles, a couple of churches, the main streets and squares, and also a small example of the mines that had been preserved. It's not like other mining sites where a big trip underground is the main part of the experience.

  Wrapped up filming around lunchtime, grabbed a couple of freshly-made baguettes from a sandwich place that were quite nice and ate them in the sun - yes it was actually sunny! Feeling done and in need of a break, we headed back to our room and settled in on laptops. Unfortunately the hotel wifi was atrocious, so instead we packed up and went to a trendy cafe back out on the main street where we stayed for the rest of the afternoon!

  For dinner we went to a pizza place on the corner of the main street - it had pretty poor ratings but the food was better than expected! Very large pizzas, and tasty enough. It's hard to get pizza very wrong I guess.
  Read more

 • Day1

  cesta

  April 27 in Slovakia

  doprava vlakem: Praha (21.48) - Liptovský Mikuláš (so 4.04)

  Občerstvení ve vlaku bylo milé překvapení (foto 2), což jsme nečekali a tak Pavlíček vytáhl z batohu láhev vína a plastové kelímky. Nabídli jsme i spolucestující, která odmítla.

 • Day2

  Takto to má vyzerať

  September 25, 2017 in Slovakia

  Ráno bolo chladné a hmlisté. Trošku som sa prešiel, lebo internet stále nefungoval a domácich som nechcel tak skoro rušiť. Veľmi ma však potešilo, že počítač znenazdajky fungoval, čo vyriešilo polovicu mojich problémov zo včerajšieho večera.

  Krátko na to som sa stretol s majiteľom Robom, ktorý nakoniec zistil, že druhý router bol náhodou vypojený a jeho opätovným nahodením mi vyriešil druhú polovicu problémov!

  Mohol som teda v kľude pracovať. "Paráda". Všetko ale pokračuje podľa pôvodného plánu - paráda! Najlepšie je, keď sa problémy vyriešia samé, ako by kolega Tomáš povedal.

  Zbehol som samozrejme aj do mesta, predsa aj jesť treba. Cestou som zistil, že jedno z holičstiev zatvára už o dvanástej, druhé má naopak plno, že sa mi ani nechcelo hľadať vhodný termín. Ale, pozrel som si uličky, zistil kde-čo-a-ako a hlavne pozrel prvú z mnohých pamiatok - Starý zámok.

  Na jednom ochoze sa ku mne rútila veverička. Až tesne predo mnou zistila moju prítomnosť a rýchlo zaspätkovala asi 20 metrov vzad, vybehla na strechu hradieb, obišla si to pomedzi trámy, a tak sa hornou cestou vrátila späť, aby ma obišla. Bola fakt vtipná. Podarilo sa mi ju zachytiť v behu. Nečakal som, že môj mobil také niečo zvládne. Najviac ma ale dostali vysoké točité gotické schody, kde sa po namáhavom (nie prvom, ani poslednom v tento deň) výstupe nachádzalo nič :D fakt nič, končili priamo v streche.

  Zrelaxoval som v čajovni Klopačka, v budove s rovnakým názvom, ktorá dostala meno podľa zvuku, ktorý vydávala. Klopalo sa v nej totiž na drevenú dosku, čím sa zvolávali chlapi do práce. Sem-tam som si popočúval, ako sa tu každú hodinu trúbi z akejsi veže, akej to neviem, a ani neviem, či každú štvrťhodinu, no tak sa mi zdalo.

  Celé som to zavŕšil prvým tohtoročným pokusom ozajstného otužovania. V tajchu som pobudol presne 1 minútu a 15 sekúnd, čím som zakončil tento úspešný deň :)
  Read more

 • Day3

  Cestou žily Špitaler

  September 26, 2017 in Slovakia

  Ráno ma privítala mačka, doniesla mi akúsi mŕtvolku. Odmietol som, no zdá sa, že si ma obľúbila aj tak. Vonku cez deň príjemné teplo dokazovalo, že leto už nie je, no jeseň, tá prichádza a bude fajn.

  Kôli nedostatku času a početnej skupinke maďarských študenov som dnes plánovaný Nový zámok len obehol. No láka ma kvôli expozícii odkazujúcej sa na turecké vpády. To ešte určite stihnem.

  Písal som už, že tu je všetko do kopca? Asi hej, ale... ono by to nebolo také zlé, vzdialenosti nie sú veľké, no to prevýšenie a strmosť! Dobre to tu skúša moju kondíciu po lete. Čakal som, že bude lepšia :)

  Hlavný bod dnešného programu bola ale prechádzka na kopec Glanzenberg a okolie. Ono totiž nie len samotné mesto má pamiatky, tie nachádzajú aj mimo centra (som sa dozvedel ale až teraz). Na kopci, kam ma zaviedol náučný chodník, sa nachádza pôvodné opevnenie prvej usadlosti, ktorá sa volá, príznačne, Bana. No možno nie je prvá, lebo tu už dávno boli Kelti, avšak tak ďaleko moje rýchlo nadobudnuté znalosti nesiahajú...

  Tak a tu, a samozrejme v okolí, sa začalo najprv ťažiť povrchovo a Špitaler je jedna zo žíl, ktorá obsahovala všetky tie vzácne kovy. Možno práve kdesi tu sedeli jašteričky, zlatá a strieborná, vďaka ktorým podľa povesti objavil pastier zlato a striebro, a tým sa to celé začalo. A dalo sa dovidieť aj na Sitno.

  Následne som si odbočil z chodníka a prešiel som ďalšie tajchy v okolí, a to konkrétne Veľkú vodárenskú, Červenú studňu (plus niečo medzi tým) a Ottergrund. Veľká nebola až tak veľká a Červená nebola už vôbec červená, zato bola ešte menšia. Ale ten posledný ponúkol úctyhodný výhľad na Štiavnicu a okolie.

  No a aký by to bol deň, keby som ho neukončil vo vode? V tajchu Klinger som dnes pobudol jeden a pol minúty. Spadlo mi do neho aj jablko, to sa tam asi otužuje doteraz.
  Read more

 • Day1

  Začiatky sú ťažké

  September 24, 2017 in Slovakia

  Dneškom som započal môj týždenný výlet do Banskej Štiavnice, kde mám popri práci (5 dní home office) v pláne pozrieť pamiatky, múzea, prírodu, čo sa len bude dať stihnúť v tomto meste.

  Ubíjajúca štvorhodinová cesta vlakom zbehla rý.. naozaj trvala fakt dlho. Cestovanie som si spríjemnil počúvaním hudby. Škoda len, že v mptrojke sa mi vybila batéria už asi po hodine a v mobile mám až dva albumy. Tak som ich dával dookola.

  Každú zastavku, aktuálnu i nasledujúcu, vo vlaku pekne hlásili. Teda až na tú moju. Keďže vlak nabral aj meškanie, neodhadol som čas a nevystúpil som tam, kde som mal... Si hovorím, že fajne teda! Zviezol som sa o kúsok ďalej do Žarnovice, odkiaľ mi nakoniec tiež šiel autobus, tak som zostal pokojný. Naskytla sa mi tak príležitosť ochutnať v miestnej pizzerii burger. Spojitosť som nehľadal, ale najedol som sa dobre.

  Bolo mi povedané, že Štiavnica má plno kopcov. Dokonca, že tam možno nieje ani len jedna ulica rovná. No a je to tak! Mal som pocit, že som celý čas len šliapal hore, jedno kam som zabočil. Mesto je však veľmi pekné a čistý vzduch po daždi priam lieči.

  Ubytoval som sa a šiel som si pozrieť prvý tajch, tak 5 minút cesty, čo je fakt paráda. A čo je ešte paráda? Majú tam streetworkoutové ihrisko! Wau.

  Čo nie je až tak paráda? Reku že spustím počítač a pozriem, čo je nové vo svete a ono akosi nereaguje klávesnica ani touchpad. Tak to ma vystrašilo. Zapnem mobil, že vygúglim problém, no narazil som opäť - wifi signál tu na mojom poschodí ako-tak ide len vo vedľajšej izbe, kde od zajtra už budú ďalší hostia.

  Neviem zatiaľ, čo s tým. Na prácu to zajtra nevyzerá :)
  Read more

 • Day4

  (Opäť) na kopce!

  September 27, 2017 in Slovakia

  Hneď zavčasu som sa dozvedel, pre mňa, novú vec. Veveričky jedia gaštany. Táto jedna si tu chodí asi každé ráno natrhať svoj prídel. Ešte dumem, že možno ich nejedia, ale hádžu ich ľuďom na hlavy a majú z toho strašnú srandu. Ja by som to robil, byť veverička.

  Začínam pociťovať prvé zmeny. Už totiž dokážem navigovať turistov. Jeden stál bezradne pred mapou, kde bola zakreslená len jedna jediná cesta. Bez odbočiek. Po tom, čo som mu vysvetlil, že sa fakt nemá kam stratiť, a že na druhej strane je tak rýchlo, že možno schytá len jeden gaštan, stále chvíľku váhal. No dobre, s tým gaštanom som to prehnal, ale zvyšok, je pravda.

  Navštívil som Nový zámok (to je ten prvý kopec, menší). Vraj jeho stavbu financovala rozmarná mešťanka, ktorá zvolila miesto tak, aby nevidela na šibenicu. A tú vraj postavili kvôli nej, lebo robila často zábavy a hurhaj. Asi niečo ako dnes, keď sa nahlas počúva hudba u suseda do rána.

  Pevnosť slúžila na obranu pred Turkami a bola súčasťou sústavy opevnení, strážnych a signálnych miest v rámci celého okolia. Mali tu podrobne dohodnuté a spísané pravidlá. Pomohlo to, lebo mesto nebolo nikdy dobité. A inak z tejto veže tu každú štvrťhodinu trúbia a zvonia. Takto v minulosti obrancovia nielen dávali najavo svoju bdelosť, ale aj oznamovali plynutie času. Dnes ich prácu prevzala technika. Chápem, už niet pred kým obraňovať.

  Z hora som mal vo výhľade kopec druhý, pekne osvetlený slnkom. Kalvária s množstvom kaplniek vyčnieva nad okolitou krajinou a dáva poznať, že cesta hore dá zabrať. Našťastie sa opäť ukázali miestne vzdialenosti a na úpätí som bol čoskoro. Len hore to bolo strastiplné. Má to však svoje dôvody. Ono to totiž proste musí byť ťažké. Reštaurátori to tu dávajú dokopy. No poviem teda, práce tu majú ako na kostole. Teda ako na množstve kostolov. Výhľad opäť parádny, vidno celé okolie. Vypichnem jedno miesto, ktorého názov sa mi veľmi páči - Jergištôlna.... ok, ešte jedno - Vindšacht... Kysihýbeľ. Dobre, dobre, už stačí.

  Došlo mi, že do konca pobytu budem mať lýtka ako svanetská krava (stretli sme v horách v Gruzínsku). A keďže som dnes v tajchu nebol, lepší záver mi nenapadol :)
  Read more

 • Day5

  Fáranie

  September 28, 2017 in Slovakia

  Prebývanie na jedom mieste spôsobuje znížený prítok nových podnetov. Ani mačka a ani veverička už nie sú také terno. Prečo by mi to teda nespestril počítač? Opäť nefunguje a už deň ho neviem spojazdniť, pôvodne triky prestali fungovať.

  Doobedie som teda strávil na mobile. Zaujímavým spôsobom som sa tak zúčastnil niekoľko hodinového mítingu, kde kolegovia presúvali ich notebook s kamerou, aby som mal dobrý výhľad na aktuálne dianie. Ich polhodinové pochutnávanie si na osláveneckej torte som si teda a ja vychutnal do sýtosti.

  Nebudem sa teda tváriť, že robím (ako to slávne cigánske "robme sa, že robíme!"), a tak som si na zvyšok pobytu vzal dovolenku.

  Utekal som do centra, kde na pravé poludnie, začínala prehliadka. Vyfasoval som prilbu, baterku, odev a hybaj ho fárať! Známa štôlňa Glanzenberg otvorila svoje brány. Má prívlastok dedičná, čo vlastne znamená odvodňovacia. Nechápal som, ale teda poporiadku. Vyrazili ju preto, aby sa zbavili spodnej vody, ktorá presákala do hlavných ťažobných štôlní. Preto teda odvodňovacia.

  Dedičná preto, že sa odovzdávala nasledujúcim generáciám, ktoré ťažili z jej funkcie a postupne ju rozširovali a vyrážali z nej hlbšie a hlbšie tvoriť ďalšie, odvodňovacie cesty. Za rok boli schopní preraziť 10-15 metrov. My sme prešli skoro pol kilometrovou časťou. Nuž náročná to práca, veru.

  Neskôr som chcel navštíviť expozíciu s názvom Kammerhof, ktorá, podľa popisu, obsahuje naozaj veľa, avšak práve od dnes je z technických príčin na pár dní zatvorená. Zvyšok dňa som sa teda už len tak naverímboha ponevieral po okolí, niečo zjedol a vypil a naplánoval si približný plán zajtrajška, môjho posledného dňa.
  Read more

 • Day14

  Do Widzenia Cracow, Szia Budapest

  June 14, 2016 in Slovakia

  Big driving day today, 3 countries, 3 currencies, breakfast, lunch and dinner in 3 different cities! Bags to coach at 8am, my bus buddy today was Tyler... Unfortunate for him as I was feeling a bit snotty and gross! I was equipped with tissues and cough mixture, and the plan to sleep the whole way, so it wasn't too bad.
  Our first 2 hour stint flew by - I slept pretty soundly through it. A quick toilet stop on the border of Poland and Slovakia, and it was back on the coach to our lunch stop in Slovakia. The scenery through Slovakia was stunning, and we were back to using euros (rather than the Polish Zlotti).
  I third wheeled with Arwen and Craig again, and we went to a small restaurant near the meeting point. I had some pasta which was a little bland, but it had chilli and garlic in it, so was a tad spicy.
  We headed back to the bus for 4 more hours of driving, with a small toilet break on the border of Slovakia and Hungary.
  We arrived at our Wombats hostel, found our rooms, I was sharing with Terryanne and Charlotte.
  The girls wanted to quickly check out the shops, so once they left I had about an hour's nap, ready for a big night out in Budapest.
  We got dolled up and headed down to meet Tamara in the lobby. We jumped onto the coach, and met our tour guide for the next couple of days. As we drove through the city, she showed us around and told us about the history of the buildings.
  We finally arrived along the river Danube, where we left the coach and jumped on a dinner boat cruise.
  This was an absolutely stunning way to see the city, the beautiful buildings and statues along the river at dusk.
  The food was traditional Hungarian food, with goulash, and beef and chicken dishes. Wine was also included, but I could only handle one glass of champagne and one glass of white - Marnee plus wine equals bad (we later learn in Florence) so best to avoid.
  After plenty of photo ops, we left the cruise, and Tamara walked us to a bar in the city, called Morrisons.
  When we first arrived, everyone was watching a match of the Euro Cup, so it was a little boring for those of us not interested in sport!
  The game was only on for about another 15 mins, and then the music was turned up, and the drinks started flowing.
  We found one room of the bar had karaoke, so a lot of time was spent down there, I cleared the dance floor when I sang Alanis Morissette's You Oughta Know - I forgot most of the tour is under 25 and don't know who Alanis is... We headed back upstairs for a boogie with the locals and eventually we all jumped into cabs and headed home.
  Next door to our hostel is a pizza shop, with kebabs across the road, so once we'd all had some food, we headed to bed!
  Read more

You might also know this place by the following names:

Banska Bystrica, Banská Bystrica, Besztercebányai körzet

Join us:

FindPenguins for iOS FindPenguins for Android

Sign up now