Thailand
Huai Pha Dam

Návrat cez NP Doi Inthanon

December 27, 2023 in Thailand ⋅ 🌙 17 °C

Posledný deň nášho okruhu prechádzame najprv cez "Pa Bong Piang", čo je oblasť celosvetovo známa vďaka jedným z najkrajších viacúrovňových ryžových polí na svete. No v každom prípade v Thajsku vraj jednoznačne najkrajšie. Keďže sme mimo sezóny pestovania ryže, tak to nemá správne farby, ale polia sú fakt obrovské. Oplatilo sa vidieť.

Ďalej prechádzame cez najznámejší národný park severného Thajska "Doi Inthanon", kde si najprv urobíme trek džungľou, aby sme objavili prvý vyše 100m vysoký vodopád (ten úzky na foto, na foto tu výšku proste nevidno).
      Ďalej navštevujeme kráľovske stupy so záhradami vo výške 2142 m.n.m. a následne ešte objavujeme dva ďalšie mohutné vodopády.

Adrenalínové zážitky na motorke končíme vjazdom do preplneného Chiang Mai, skadiaľ sme pred týždňom vyrazili na náš motorkársky okruh.
      Poslednú polhodinu, sa v poobedňajšej špičke predierame cez kopu áut a motoriek a pripomína mi to motorkársky šialený Vietnam. Je to nepopísateľné. Megazápcha aút a motoriek vo viacerých pruhoch a hlavne to prechádzanie z pravého pruhu do ľavého a naopak je adrenalín (väčsinou sú oficiálne 2,3,4 pruhy v jednom smere, koľko je však vedľa seba motoriek, to už je iná vec). Ono sa to pekne pozoruje z diaľky, alebo v telke, ale byť priamym účastníkom a ešte ako jeden zo štvorice, ktorá sa nemá vzájomne potratiť je niečo úplne iné. Ani v Bangkoku nie je tak šialená doprava ako tu.
      Večerné vrátenie motoriek je ešte väčší zážitok, len cca 2km jazda z hotela do požičovne je skúškou nervov, vodičských a pozorovacích schopností každého z nás. Takúto dopravu by väčšina slušne roboticky riadiacich európanov proste nezvládla.

Najvyssi bod v Thajsku 2565 m.n.m.

December 20, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 22 °C

Na motorkach vystupame do hor. Je to snad miliarda zakrut, pricom z jednej zakruty sa okamzite vchadza do druhej, rovinky minimalne.

Zastavujeme sa vo vyske 2150m n.m., kde obdivujeme pagody, ktore boli vybudovane pri zivotnych vyrociach krala a kralovnej. Najviac nas soknu eskalatory, ktore k nim vedu. To vsetko vo velkej zahrade plnej kvetov. Na pocudovanie je tam 7 stupnov nad nulou, aj ked pri pohybe na motorke to nie je sranda. V zahrade su zas fialky, hortenzie, rododendron a kopa dalsich rozkvitnutych kvetov a vsetko v tej teplote kvitne.

Stadial pokracujeme az na najvyssi vrchol Doi Thanon nejakych 2565m n.m.
      Samozrejme na oficialnom vrchole objavujeme este vyssie polozene miesto, kde sa samozrejme vyskrabeme, aby sme boli este o nejakych 20m vyssie.

Klesanie na motorke znamena prejst cca 20km a pocas toho klesnut o dobrych 2000m nizsie. To vsetko samozrejme v miliarde zakrut. Zaciname s oziabanymi usami a ked zastaneme uplne dole na pumpe, je tak teplo, ze sa mozeme vyzliekat pomaly do plaviek.

No a samozrejme s nasim stastim sme sa naucili par zazracnych thajskych slovicok a pri ich spravnom pouziti sa nam podarilo prejst 4x checkpoint (kontrolny bod so zavorou), kde sa platilo za vstup do parku. Usetrili sme asi 20 eur na osobu.

Na pumpe poobdivujeme "splachovacie" WC (vid. foto; vpravo do zliabku permanentne priteka voda a splachuje sa so zelenou lopatkou, s ktorou sa ta voda naberie a naleje do WCka).

Z pumpy chce uz ist ako veduca motorka Tomco, nakolko sa mu nepaci, ze sme sli prilis rychlo (okolo 60kmh) a vraj velmi fukalo.
      Hned ako vyrazime Tomco prida na 80kmh. Zopar krat atakuje 90kmh a pri obiehani robime dokonca 100kmh rekord. No rozumej Tomcovi, co vlastne chcel...
      Inak popisne na motorke to je taka rychlost, ze ked si omylom nechate otvorenu kapucnu na vetrovke, tak na krku kvalitne pocitite, na akom principe funguje padak.

Huai Pha Dam, ห้วยผาดำ