Ukraine
L’vivs’ka Oblast’

Here you’ll find travel reports about L’vivs’ka Oblast’. Discover travel destinations in Ukraine of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

Lvov

August 18, 2017 in Ukraine

Tak jsme se dočkali. Po 5 a půl hodinách strávených na hranicích jsme kolem 10:30 místního času přijeli do Lvova (pozn. Ukrajina je v jiném časovém pásmu... Mají oproti nám o hodinu víc).

Naše první cesta vedla do úschovy zavazadel, kde jsme nechali velké batohy, a pak na snídani. Dali jsme si čiburieky - smažené kapsy plněné různými směsmi, my měli masovou. K tomu soljanku - polívku a kvas - kvašený místní mírně alkoholický nápoj.

Pak jsme se vydali na obhlídku města. Došli jsme do historického jádra, kde jsou domy už docela slušně opravené. Mimo centrum je to pak už horší. A sídliště na okrajích vypadají, jako by se měla za chvíli zhroutit. Ale uvnitř to prý tak hrozné nebývá.

Vylezli jsme si také na radniční věž, abychom se podívali na město z výšky. Na oběd jsme si zašli do sítě místních jídelen... Dobře tam vaří, vyberete si, na co máte chuť a je to za slušné peníze. Oběd pro dva ve složení polévka nebo salát, hlavní jídlo, zákusek a pití vyšel asi na 170 Kč ☺

Šli jsme se také svézt místní hromadnou dopravou. Ve Lvově jsou tramvajové tratě užší než u nás. Mají rozchod jen 1000 mm. A v dopravních prostředcích tu hrají bezva hru 😁 Jízdenky lze bez přirážky koupit u řidiče. Jedna jízda vyjde na 2 hřivny. Pokud nastoupíte zadními dveřmi a potřebujete jízdenku, tak vezmete odpočítání obnos a strávíte to nejbližšímu člověku ve směru k řidiči. Peníze takto doputují k řidiči a ten stejnou cestou začne posílat zpět jízdenku, která doputuje k vám. A prý, dle místních, doputuje vždy. Jízdenku je pak nutné označit v "kompostéru", které jsou umístěné mezi okny.

Další lahůdkou místní dopravy je to, že nejsou zastávky moc často označeny svým názvem a ani na nich nevisí nic, co by se podobalo jízdnímu řádu.

Večer jsme se stavili na večeři tam, kde na oběd. Po večeři už jen přesun na nádraží (trochu hektický, protože tramvaje kvůli výlukám jezdí jinak) a odjezd do Oděsy nočním vlakem.

Kyjev

August 23, 2017 in Ukraine

Z Oděsi jsme se opět přes noc přesunuli vlakem do Kyjeva. Já si bohužel kromě pěkných zážitků dovezla i pekelnou bolest v krku a strašnou únavu. Do Kyjeva jsme přijeli asi v osm hodin. Rozhodli jsme se, že zkusíme zjistit, jestli by nás v hotelu neubytovali dřív, abych si mohla lehnout. Hotel byl umístěn přímo na Náměstí nezávislosti (Majdan). Všude byla vojenská technika a vojáci. Jak jsme zjistili později, tak 24. 8. je na Ukrajině státní svátek - Den nezávislosti.

V hotelu nás bohužel dřív neubytovali. Mohli jsme tam alespoň nechat batohy. Vydali jsme se na lehkou procházku přes Majdan a do Mekáče na snídani a teplý čaj. V životě jsem tak dlouho hamburger nejedla. Přes nateklý krk jsem nebyla skoro schopná procpat sousto.

Pak jsme se šli vozit metrem - tam jsem mohla sedět a spát. Do 14. hodiny jsme zabíjeli čas v metru. Hned po druhé jsme se ubytovali a já zapadla do postele. K bolesti v krku se přidala ještě zimnice. Kluci šli do města a já zbytek dne proletěla a koukala na seriály... Ještě, že fungovalo WI-FI připojení.

Večer mi Míra přinesl třídenní antibiotika, která se na Ukrajině dají sehnat bez předpisu. Poté, co jsem si našla, že se prodávají i u nás a přečetla si, na co jsou, jsem usoudila, že hůř mi být muže a vzala si je. S představou, jak s budu s angínou dostávat domů jsem usnula.

Ráno jsem se probudila a bylo mi o moc líp než večer. Opadla teplota a i krk splasknul... Pokoj jsme museli vyklidit do 12 hodin. Tak jsem měla dost času na přemýšlení, co dál. Protože mi bylo líp a líp, tak jsem se rozhodla pokračovat v dovolené. Dopoledne nás opustil Míra, který se vracel letecky do ČR a nám s Mírou začala soukromá dovolená.

Po dvanácté jsme odvezli batohy na nádraží do úschovny. Cestou na nádraží jsme vyjeli lanovkou jako vede na Petřín na jeden kopec, kde stál krásný pravoslavný kostel. Pak už bez batohů jsme vyjeli na jiný kopec (trochu jak naše Letná). Tady byly různé památníky - památník obětem 2. sv. války, památník obětem hladomorů (1921-1922, 1932-1933 a 1946-1947). Velkou část kopce pak zabíral klášterní komplex. No a asi zdaleka nejviditelnějším bodem je socha u muzea 2. sv. války - i s podstavcem měří 91 metrů. Prošli jsme i muzeum. Pak nás chytnul déšť, tak jsme se začali přesouvat zpět k nádraží, kde jsme si došli na večeři a počkali na noční vlak do Lvova.

L’vivs’ka Oblast’, L'vivs'ka Oblast', Oblast de Lviv, Львовская область, Львівська Область