Tallinn ’23

March 2023
A short but fine adventure by zanechalovci na cestach & Maria Read more

1. den: BA-Vieden-Riga-Tallinn

March 23, 2023 in Estonia ⋅ ☁️ 7 °C

Letecky presun do Tallinnu s medzipristatim v Rige (kolacikove obcerstvenie, lokalne craftove pivko a jedna virtualna keska - btw, Fanu Zona na hokejove MS na letisku uz pripravena). V Tallinne presun na hotel - ako inak ako vyuzitim Boltu v jeho rodisku ;) Po ubytovani sme vyhladovani zakotvili v blizkej MIX restoran - misa pre dvoch s tuniakovym a lososovym tartarom, krevetami v tempure, domacim chlebikom s haringami, pecenym camembertom, pateckom z kuracej pecene a zahradnym salatom s cviklou - vynikajuce, prelozene Frida Wit beer, Pearu IPA a Patt Porterom. Skvele zakusky uz iba podciarkli tento zazitok. V ramci kompenzacie vecere prva nezavazna prechadzka (kostol sv. Mikulasa, namestie slobody, kostol sv. Jana, Panenska veza, hrad, katedrala A. Nevskeho, biskupske zahrady, katedrala Panny Marie). Den ukonceny v Parrot bare Primitivkom a domacimi zeleninovymi cipsami. Uz sa tesime na dalsie dni.Read more

2. den: Dolne mesto

March 24, 2023 in Estonia ⋅ ☁️ 9 °C

Konecne sme sa vyspali a neskore ranajky sme vychutnali v Reval Cafe Muurivahe (prazenicka s avokadom a slaninkou a chlebik s vajickom). Podla dohody a v ocakavani dazda sme sa prechadzali po okoli a mali pripravene muzea, kde ujdeme pred burkou. Ale kedze sme boli plne pripraveni, burka neprisla. A tak sme potulky po Dolnom meste, cize radnicnom namesti, radnici, radnicnej lekarni, kostele sv. Ducha a najdeni dveri domu bratstva ciernych hlav konecne prelozili oddychom v craftovej pivarni Hell Hunt (Kazbek IPA, Humalakoda & Putse Chili Coast West Coast IPA, Hell Hunt Ale, Fresh garlic bread with cucumber sauce, Spicy jalapeno bites) . Po pivkach sme pokracovali v prechadzke ku kostolu sv. Olafa, velkej pobreznej brane, vezi Tlstej Markety a nasli sme konecne aj domy Troch sestier. Po naslednom zufalom ataku na mocovy mechur sme museli pri nedostatku inych alternativ (vynimocnym spustacom nebola pani M ale ja) zakotvit v Gelato Ladies (milk oolong cajik, home made nanuk a zmrzkovy cookies). Nasledne sme dalej potulkovali centralnou castou, az zacalo prsat a dazdu sme unikli do Irish pubu Dubliner. Tu sme sa posilnili pivkami Lindemans Kriek (ceresnove pani M), Vanna Villem Punane Ale (ja) a drobnostami (misa s predjedlami a hranolky). Nasledne este Pohjala Kosmo NE IPA, Puhaste Madame Buttergly Red Ale a Guinness Irish Stout. Posilneni sme sa uz len presunuli do nasho apartmanu, kde sme este zdolali dnes zakupene zasoby, konkretne Rabarbra sparkling Rhubarb wine brut organic 2020, artisan salamku Salaison du Champsaur s dvomi druhmi famoznych syrov. Dobru noc.Read more

2. den: Doors

March 24, 2023 in Estonia ⋅ ☁️ 9 °C

Tych, co dychtivo cakaju zazitky z vecerneho koncertu skupiny Doors, musim hned sklamat. Nie, neboli sme na ich koncerte. To sa len u pani M v plnej sile prejavila jej obsedantno-kompulzivna porucha so zameranim na dvere. Takze tu je vyber jej najvacsich ulovkov z doterajsich potuliek Tallinnom. Tak ktore su najkrajsie 😅 ?Read more

3. den: Dolne mesto, Bastila, 4 veze

March 25, 2023 in Estonia ⋅ ☁️ 4 °C

Dnes neskore ranajky (pani M vstala 11:16 miestneho casu!!!) v Trip Cafe (pani M Pita s falafelom a ja lososovy toastik, k tomu cajiky, apple pie a kardamonovy drdol). Posilneni sme sa vybrali hladat este neobjavene externe ciele (historicka lekaren Raeapteek z roku 1422, pestrofarebny mestsky dom, kostol sv. Ducha s vyznamnym oltarom a hodinami - aj prehliadka vnutornych priestorov, najstarsia kaviaren v Tallinne Sladky zub - Maia Smokk, napisy pred ruskou ambasadou na podporu UA, vystredna secesna fasada s dracou galeriou). Potom cesta ulicou Pikk Jalg (Dlha Noha) az na kopec Toompea s obhliadkou vnutra pravoslavnej katedraly Alexandra Nevskeho. Nasledne konecne prehliadka historickeho muzea, konkretne podzemnych chodieb Bastionu a styroch vezi obranneho systemu. Bolo to uplne super, chodby su neskutocne dlhe, sluzili napr. ako zasobovacie cesty pre dopravu zbrani, utocisko pre bezdomovcov, scena pre punkacov, protiatomovy kryt, utocisko pred ruskymi leteckymi utokmi. Zo styroch vezi sa zase otvarali krasne vyhlady na Tallinn, proste parada. Unaveni po prehliadke sme absolvovali planovanu veceru vo Vaike-rataskaevu - dalsi gastro zazitok. Ako predjedlo sme mali roastbeef s hribikmi, ako hlavne rybaci filet a los. Zapili sme jasminovym cajom, pohjala ipickou a stoutikom a zakoncili lavovym kolacikom a mousseom. Famozny gastro zazitok, chapeme, preco ma restika najlepsie hodnotenia. Potom sme sa este vybrali pohladat dracie odtoky na radnici, stredovu kruhovu znacku na radnicnom namesti a na moje potesenie sme konecne zavitali do craftovej pivarnicky Koht - uzasny pivovy zazitok (12 piv na vycape a dalsich 754 vo flasiach a plechovkach (pani M dala ceresnovy belgicky Kriek a ja Medness Beer Geek Stout a Doble IPA od Browar Stu Mostow, Memphis Mafia Sout od Mad Scientist, Quad Particle Wild Turkey belgicky Quadrupel od Andreson Brewery a Quadruple IPA Batch No1 od Brouwerij Kees - vsetko 25cl capaciky). Medzitiym zacalo prsat, tak len rychly presun na izbu a zaciatok dojedania a dopijania lokalnych zasob, cize syrceky, susene rybky, salamka a k tomu talianske Chianti Riserva Ghodello 2019 DOCG. Dobru noc.Read more

4. den: Kadriorg, namorne muz., sv. Kat.

March 26, 2023 in Estonia ⋅ ☁️ 1 °C

Dnes konecne ranajky v Rukis a Benediktinske vajce (B. vajce, razny chlieb so sledom, rukis ala ENG ranajky, cajiky a pani M este croissant). Posilneni sme vyrazili k moru na obhliadku monumentu Russalka (pomnik obetiam stroskotanej ruskej vojenskej lode Russalka z roku 1893 na ceste z Tallinnu do Helsink - 177 mrtvych), potesili sme sa morom a pokochali sa Kadriorgskym palacom, t.j. letnym sidlom Petra Velkeho, s kvetinovymi zahradami a fontanami (t.c. samozrejme odstavenymi). Nasledovala prehliadka namorneho muzea s mnozstvom interaktivnych expozicii od skladania lodi az po karaoke morskych songov (nepublikovatelne hlavne kvoli performance pani M). Kedze muzeum fotografii nam v nedelu zavreli skor ako sme ocakavali, tak sme odlovili jednu kesku a zakotvili v najstarsej tallinnskej cukrarni Maia Smokk (Sladky zub) z roku 1864, kde sme sa posilnili cokoladovou tortou, veganskym coko zakuskom (pani M) a dalsim zakusom neznameho mena (tiez pani M - a vraj vybornym) spolu s cajikmi. Nasledovala konecne vychadzka k pasazi sv. Katariny spojena s odlovom dalsej kesky. Potom sme uz len zvolili oddych v Drink Bar & Grill s vybornymi craftovymi piveckami a cibulovymi kruzkami, jalapeno plnenymi paprickami a opecenym cesnakovym raznym chlebikom (hlavne estonske craft pivecka od IPA cez APA az po vyborne stoutiky, pani M isla svoje ceresnove/visnove). Tu sme si aj odtrpeli prehru Slovana s Michalovcami. Absolutna hanba a pokorenie, vsetkych vyhodit a nepustit mesiac k pitnej vode. Nasledovala prechadzka k namestiu Slobody v snehovej prehanke (a to nam vsetci pisu, ako je u nas 23 stupnov) a potom uz len dopit vinko zo vcera na izbe (posledna noc) spolu so syrmi a salamkou. Neskor vecer som si este s pani M musel odtrpiet Let´s Dance OMG!!! Kazdopadne strasne rychlo to prebehlo, ale uz sa aj trosku tesime zajtra domov.Read more

5. den: navrat

March 27, 2023 in Estonia ⋅ ❄️ 2 °C

Dnes opat ranajky v Reval Cafe Muurivahe (ranajkaren najblizsie k ubytku) a opat vyborne. Rychle zbalenie kufra, odubytovanie a zaverecne potulky centrom. Namestie slobody, schodmi hore na Toompea (najvyssi kopec v meste, 24 m) okolo pamiatok a opat dole do Dolneho mesta. Tam este Macacia studna a na zaver cajik v Kehrwieder Saiakang Chocolaterie na Radnicnom namesti (naozaj caj, sypany, pani M Milk Oolong a ja PuErh) s niecim sladkym :) a v krasnych priestoroch. Trochu sme neodhadli objem a dali sme si obaja litrove caje … ja som to dal, pani M nedopila. Samozrejme jemne meskanie, a tak sup po kufor na recepciu (pani M este jasnacka cestou zopar novo objavenych dveri). Potom uz len Bolt a let do Rigy. V lietadle sme si spomenuli, ze sme vcera zabudli spomenut nakup suvenirov a novy prsten pani M … tak spominame aspon takto dodatocne :-) Nakoniec bol aj trochu adrenalin, ked sa pri pristavani pilot uz dotkol kolesami zeme a zrazu znovu pridal a nabral rychlost … strohe hlasenie “pilot sa tak rozhodol z operacnych dovodov” pani M vobec neupokojio, ale po 60km dalsom okruhu sme bezpecne pristali v Rige. Drobne obcerstvenie (haringy, mozzarella, pivko) nakoniec nebolo az take drobne, ako sme cakali, ale rybka bola famozna. Let do Viedne uz bez problemov, vyzdvihnut nasho tatosa a ani sme sa nezbadali a boli sme doma. Super vylet, radi sa este vratime (ostalo nam kopec nepreskumanych pamiatok, muzei a aj restauracia Lee). A hlavne dakujeme pocasiu, ze napriek predpovedi trvaleho dazda nam po cely pobyt zaprsalo len raz cestou vecer z pivarne a posledny vecer sa spustila snehova chumelenica - velka vdaka!Read more

Tallinn Trip v cislach

March 27, 2023 in Estonia ⋅ ☁️ 0 °C

- 2 ucastnici (pani M a ja)
    - cesta cez 4 krajiny (SK, AT, LV, EST)
    - 43.918 muzskych krokov (50.398 zenskych), cize cca 32,83km
    - 3 kesky (1x Riga, 2x Tallinn)
    - kopec pamiatok, 3 chramy zvnutra, 1 monument, 3 muzea, 3 flase vina, vela restik a potok craftoveho pivkaRead more