France
Banyuls de la Marenda

Here you’ll find travel reports about Banyuls de la Marenda. Discover travel destinations in France of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

7 travelers at this place:

 • Day22

  Ceret to Banyuls-sur-Mer

  May 16, 2016 in France ⋅ ⛅ 20 °C

  Ok so after a good night's sleep and a French breakfast of croissant, bread and jams & mandarin with apple juice and coffee we set off in a VW van for the top point to start the walk : about45 mins drive back into Spain. Lovely forest a bit cool so put on our beanies . we took a wrong turn at the beginning of the GR10 so we followed the marks the wrong way. At lunch S got out our GPS . We couldn't place ourselves on the map and about 205 mins later we were having trouble deciding which was the route when 2 French women - a mother and adult daughter were walking towards us. We learnt from them that we were near Le Perthus, back past our starting point . We'd travelled 360deg now going west into more of the Pyrenees . Oh dear it wasn't possible at 230 to retrace our steps to start again. S phoned the help person. She called back after making a call to say we couldn't go back but must walk to nearest town which was lePerthus. She would try to arrange transport from there to Banyuls-Sur-Mer. How disappointing and yet she got us transport ( the young guy who had driven us) to BSM. S gave him 50 euros, even though the agency were not charging us , so a tip for him!! The hotel here has a gorgeous view of the sea but is high up on the hill and tomorrow we must get to the train station to go to Carcassone.Read more

 • Day44

  Sobota 7

  August 4, 2018 in France ⋅ ⛅ 33 °C

  Počasí: slunečno, velké vedro, větrno

  I poslední den jsme vstávali brzy. Vítek rozšířil seznam zapomenutých věcí. V chatě nechal brýle.
  Obávali jsme se horka, ale naštěstí foukalo. Foukalo dokonce tak, že jsme se tak tak udrželi na cestičce.
  Velkou část trasy jsme šli po hřebeni, tak se nám velmi brzy otevřel pohled na pobřeží, a jak jsme postupovali, otevíraly se nám nové úžasné výhledy.
  Nepříjemné vedro nás trápilo až poslední dvě hodiny při sestupování do města.
  Odměnili jsme se pořádnou porcí zmrzliny, pivem a jinými osvěžujícími nápoji, čímž jsme oficiálně ukončili naši pouť. Pak jsme se šli ubytovat do kempu, protože v chatách a hotelech bylo plno. Batohům jsme postavili stan, vysprchovali se a hurá na pláž. Tam jsme podruhé oficiálně ukončili naši pouť. Zítra a pozítří nás čeká relaxace u moře, přesun za hranice do Španělska, přesun do Barcelony a odlet domů.
  Bylo to zajímavé, nádherné, náročné, namáhavé, dlouhé a bůhví co ještě a jsme rádi, že jsme to dokázali.

  6:05 - 15:30
  Trasa: Col de l'Ouillat (936m) - Banyuls-sur-Mer (0m)
  Stoupání: 700m
  Klesání: 1680m
  Read more

You might also know this place by the following names:

Banyuls de la Marenda, Banyuls, Banyuls-sur-Mer, 66650

Join us:

FindPenguins for iOS FindPenguins for Android

Sign up now