Georgia
Stepantsminda

Mit Jeans in den Schneesturm

December 25, 2019 in Georgia

Voll süß, der Opa der Familie wollte uns morgens um sechs ohne Frühstück nicht aus dem Haus lassen. Es gab selbstgebackenes Brot, selbstgemachte Käse, frische eigene Eier, Kaffee und hausgemachte Marmelade. Von unseren Gastgebern gab es nur russisch und georgisch im Angebot, trotzdem was für ein phänomenaler Start in den Tag!

Etwa 400Hm oberhalb der kleinen Stadt liegt die Gergetier Dreifaltigkeitskirche, an der wir den Sonnenaufgang erleben wollten. Ein kleiner Pfad führte hoch, den wir im Schein der Strinlampen bei sehr kalte hochstapften. Die geschlossene Wolkendecke machte den Sonnenaufgang ziemlich unspektakulär, von daher hielten wir uns gar nicht lange da auf. Ziel des Tages: so hoch kommen wie möglich, irgendwann soll das Wetter ja sowieso blöd werden.

Der weitere Weg hinauf änderte bald den Charakter von steinigen Pfad zu, durchs Schneefeld freigetretener Pfad. Nach weiteren 800Hm kam der nächste Fixpunkt in Sicht: das Basislager (2950m) für den Gipfelsturm (5074m). Und fast im gleichen Moment war auch das versprochene schlechte Wetter schlagartig da. Von freundlich bewölkt, zu böse bewölkt, zu erste Schneeflocken, zu Schneesturm vergingen keine 10 Minuten. Besser wieder absteigen.

Wanderminister Karl hatte -so sagte er zumindest- hundertprozentige Sicherheit, wo der Abstieg lang ging, Wegeopposition Craig argumentierte dagegen. Kontrollieren konnte man da sowieso nicht, da a) unsere Fußspuren vom Aufstieg schon zugeschneit waren, b) wir einen prima white-out hatten (alles um einen herum ist gleichmäßig schneeig weiß) und c) wir nur am Schritt wussten, geht es nun hoch oder herunter. Das hatte natürlich nette Effekte auf die Gruppendynamik. Karl, grummelnd, da ihm die Wegekompetenz in Frage gestellt wurde geht vor. Max mit bester Bergsteigausrüstung nicht versucht irgendwie seinen Weg zu finden, rutscht alle paar Meter dabei aus. Craig, sich herrlich über die Gesamtsituation am amüsierend verwandelt für sich den Abstieg in eine Rodelpartie.

sestup do Kazbegi

August 26, 2015 in Georgia ⋅ ☁️ 7 °C

Čtvrtý den nás čekal již "jen" povinný sestup od meteostanice dolů do Kazbegi. Den předtím voláme našim bývalým ubytovatelům, zda mají pro nás volný kvartýr i na dnešní noc, ale mají již obsazeno. Přesto nám sami domluví ubytování u svých sousedů a zároveň si domlouváme i odvoz autem od kostela Cminda Sameba do vesnice. K němu nás však nejdříve čeká více než pětihodinová cesta v nezáviděníhodném počasí. Ráno usuzujeme, že čekat na lepší počasí by mělo stejný smysl jako čekat na Godota, a tak kolem desáté hodiny v mlze a padajícím sněhu vyrážíme přes ledovec dolů. Orientaci nám opět usnadňují vyšlapané stopy (a sem tam exkrementy) ve sněhu od mul a jejich doprovodu, a tak se opět bez problémů vyhýbáme všem průrvám, avšak pro jistotu zůstáváme navázaní na laně, dokud z ledovce neslezeme. Sníh se v nižších polohách mění v déšť, ale náladu nám udržuje možnost kochat se pěknými výhledy na okolní krajinu. Avšak jen do té doby, než zjistíme, že jsme sešli ze stezky. Vracet se nám nechce, a tak vyhrává šílený nápad si "zkrátit" cestu přes menší údolí a poté vystoupat nějakých 100 metrů do velmi strmého kopce přes velké a kluzké balvany. Balancujeme sice na hranici našeho zdraví a zdravého rozumu, ale nakonec dokazujeme, že jako horolezci nejsme nakonec tak špatní. Po cestě jsme ještě svědky zápasu na život a na smrt mezi opuštěnou ovcí a dvěma hladovými psy, které od ovce zaháníme řevem a kameny, ale nakonec jim Luďa dává najíst štangle salámu ze svých posledních zásob. Naše hladové žaludky a žíznivé krky pak večer uspokojíme v místní hospodě za pomocí místních specialit jako hovězí polévky "ostry", šašliků, piva Kazbegi či pálenky čači na zažívání, pouštíme si songy na přání a nakonec zavíráme hospodu.Read more

Von Tiflis in den Hochkaukasus

July 11, 2019 in Georgia ⋅ ⛅ 17 °C

Tiflis haben wir verlassen, nicht ohne dass ich die Möglichkeit, am Freitag ein Schwefelbad zu nehmen, ausgekundschaftet hätte. An Klöstern und Burgen, an Stauseen und Flüssen vorbei, ging es nach Kazbegi auf ca. 2000 m nur 10 km von der russischen Grenze und zu Füssen des mehr als 5000 m hohen Berges gleichen Namens...

und heute ist Halbzeit... 😉

Stepanzminda...

May 8, 2019 in Georgia ⋅ ⛅ 15 °C

...oder auch Kazbegi ist die letzte Ortschaft an der Georgischen Heerstraße vor der Grenze zu Russland und Tschetschenien. Das Zentrum des Ortes liegt knapp über 1.700 m über NN. Der Hausberg von Stepanzminda ist der Kasbeg oder Kasbek mit 5.047 Metern und somit der dritthöchste Berg in Georgien und achthöchste des Kaukasus.
      Auf der Fahrt in einer total beengten Marschroutka (nur für Leute kleiner 170 cm erträglich) lagen auf dem Pass noch meterhohe Schneeberge beidseits der Straße. So sind auch die meisten Tourenempfehlungen noch nicht begehbar. Wir trafen einen jungen Mann aus Utes Heimatort. Er schilderte uns anschaulich, wie er bis über die Hüfte im Schnee versank.

Stepancminda

August 22, 2015 in Georgia ⋅ ☁️ 12 °C

Do Tbilisi přilétáme kolem třetí hodiny ranní a u pasové kontroly dostáváme každý kromě razítka do pasu i malou flašku místního červeného vína do ruky. Tomu říkám přivítání. Na letišti si každý vybíráme z bankomatu 1000 lari (1 lari ~ 10 Kč) s nadějí, že to bude na 18 dní stačit (samozřejmě nestačilo), a vyrážíme usmlouvat taxíka, který by nás co nejlevněji přepravil na sever do 175 km vzdálené Stepancmindy (dříve Kazbegi). Zjišťujeme, že taxikáři na letišti drží basu a pod 200 lari nikdo nepojede, tudíž na nabídku přistupujeme, ale už nikoliv na nabízený dopravní prostředek. Na místních cestách, kde člověk v autě pociťuje každý výmol či díru a kde místní řidiči jezdí jako blázni, bychom v 6 lidech v běžném osobním autě těžko absolvovali tak dlouhou cestu bez následků. Proto nás taxikář veze alespoň do Tbilisi, kde nás předává svému kolegovi s větším autem, a k naší spokojenosti pokračujeme dále. Během cesty náš nový šofér zastavuje na benzince a rusky nás vyzývá k opuštění auta bez našich věcí, čímž naráží na naše tázavé pohledy a rozpaky, ale pak zjišťujeme, že jen potřeboval dohustit pneumatiky na správný tlak. Cestou dále na sever se kousek dálnice mění v běžnou dvouproudovou cestu s mnoha nerovnostmi, na poslední chvíli objíždíme domácí prase, o kterém doteď vedeme nepodstatný spor, zda bylo živé či mrtvé, či míjíme nekonečnou kolonu ruských nákladních aut, které tuto cestu využívají jako hlavní dopravní tepnu ze zakavkazských republik do Vladikavkazu a dále směrem do Ruska. Během noční 3hodinové strastiplné cesty tudíž skoro nespíme a tento deficit doháníme poté, co nad ránem v pořádku dorážíme do Kazbegi a ubytováváme se v jednom z mnoha místních soukromých ubytování. Na vlastní kůži tak máme možnost se přesvědčit o vyhlášené gruzínské pohostinnosti. Kromě čaje a kávy nám paní domácí nabízí i místní pálenku zvanou čača. Některým moc nejede, ale nikdo nechce urazit odmítnutím. Na oplátku nabízíme slivovici. Z balkónu domu se kocháme výhledem na majestátní hory se zasněženým Kazbekem, který hodláme v následujících dnech pokořit. K tomu si však ještě na místě musíme vypůjčit povinnou výbavu v podobě lana, sedáku, cepínu, maček, karabin a helmy (půjčovné na 4 dny vychází asi na 150 lari), neboť značná část trasy vede po ledovci.Read more

Step’antsminda, Step'antsminda, Stepantsminda, Степанцминда