Hungary
Tokaj

Discover travel destinations of travelers writing a travel journal on FindPenguins.
7 travelers at this place
 • Day240

  Day 241: Tokaj Wine Region

  October 13, 2017 in Hungary ⋅ 🌙 10 °C

  Still feeling awful today, very clogged and tired - not much sleep due to coughing and nose running. Plus our hotel room was very stuffy and warm; we ran the air conditioner on cold all night but it's designed as a heater so it doesn't do much. And of course we couldn't open the windows because the houses directly across the road were home to a bunch of barking dogs who would constantly set off Schnitzel.

  So we set off into the wine country: tired, sick and irritable. Found a few vantage spots to film and talk, amongst pretty vineyards and with nice little buildings scattered around. It's interesting since the Tokaj hill is basically the first hill north of the plains, so driving just a little way up meant that you could see for miles across endless fields and grazing country. Cool.

  The reason it's UNESCO listed is because this is one of the first places in the world where stringent QC requirements were imposed on the produce. The local sweet wine (aszu) is made from grapes afflicted by Noble Rot (ie botritus), and was declared to be the official wine of the King of Hungary in the 1760s I think. So for it to be his official wine, very strict standards were enforced on the growth and production of the wine. Interesting step.

  Another cool thing about the wine here is that since it's so cold in winter, the cellars are all dug into the volanic hills to keep the temperature consistent. We drove out to one spot where there were scores of cellars dug into a hill, though most of them looked disused now.

  Got our filming done by mid-afternoon and headed back to the hotel where I had another nap and Shandos had a swim in the hotel pool. Last stop for the day was of course, wine tasting! One of the largest cellars in town was just nearby, so we booked in for that at 5pm. Interesting to note that unlike in Australia, wine tasting usually costs money and is by appointment rather than just turning up. Less pressure to buy I guess.

  So we turned up and were shown down into the old wine cellar which was a phenomenal space. They didn't even know how old it was, just that it was first mentioned in the 1500s in a document that indicated it was already old at that point! And there was something like 1500 metres of tunnels running off the main hall, all used for storing wine. Though not anymore, they have a proper modern facility for doing that elsewhere in the region of course.

  We tried six wines, all white and mostly very sweet - even the non-dessert wines were sugary! I didn't mind as I generally prefer sweet wine over dry, but I don't think Shandos enjoyed it as much. Had a nice chat to the girl running the tour as well, and took some good footage. Eventually we left (without purchasing) and had another dinner in our hotel restaurant before turning in.
  Read more

 • Day3

  Stromy, všade stromy...

  October 13, 2018 in Hungary ⋅ ☀️ 22 °C

  Dnes sa už konečne stíham pozerať aj inde ako do sonaru. Od slovenského úseku má už Tisza stabilnú hĺbku okolo 1,5m a viac.
  Môj celodenný výhľad zahŕňa stromy, potom stromy, ešte stromy, zase stromy a nakoniec stromy.
  Síce na všetky spôsoby, vo všetkých farbách a rôznych polohách a životných štádiách, ale v konečnom dôsledku je to ako nekonečná prechádzka lesom.
  I tak to však má svoje čaro. Je to super relax ležať si vzadu na loďke, len ma otravuje, že občas treba korigovať kurz, či už rukou, alebo nohou podľa mojej aktuálnej polohy.

  V každej dedine na rieke (aj keď tá je vždy za stromami, tak vidím max. kostolnú vežu) sa zvýši počet rybárov na loďkách parkujúcich v strede plavebnej dráhy. Našťastie je to úplne iná kategória ako “šíravský rybár“, takže sa zdravíme a môj prejazd im vôbec neprekáža.

  Po nejakom čase vždy na loďke niečo vylepšujem, nastavujem a samozrejme hrám sa s rôznymi vecami ohľadom motoru.
  Správanie lode sa totiž po odmontovaní hydrofoilov nezmenilo max. rýchlosť ešte klesla. Asi je tá loď proste príliš ťažká a tie hyddofoily na ňu pri týchto podmienkach nemajú extra vplyv.
  Skúšam meniť sklony motora, presúvam po loďke benzínový balast, ale maximum je 12kmh. Potom začnem počítať celkovú váhu lode vrátane mňa a balastu a keď sa dopracujem k číslu 530kg, tak chápem, žeby som asi veľa od toho motora chcel... (váha prázdnej lode s motorom cca 260kg).

  Cestou sa zastavím v Edovom obľúbenom prístave János-to. Parádny prístav aj prístupový kanálik, akurát na vstupe 0,6m vody a cestou som trafil dve neviditeľné pod vodou plávajúce papeky. Ale pekne za mnou vyskočili z vody...
  Read more

You might also know this place by the following names:

Tokaj, Токай