traveled in 3 countries Read more

Sobota, ráno

August 6, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 21 °C

Sobota, den odjezdu. Probudila jsem se docela brzo, tak jsem sešla dolů do haly a přidala se k ostatním, co tam různě posedávali a čekali. S několika lidma jsem tam mluvila vůbec poprvé za celý EGG, třeba s Mattem (Kanada), Martenem (Německo) nebo s Limor (Izrael). Klidně bych na EGGu dokázala vydržet ještě dýl, bylo tam fakt tolik zajímavých lidí :).

Balení bylo absolutně nedramatické, až jsem z toho byla trochu nervózní. Ještě jsme si s Mankou stihly naposled skočit do řeky.

Pátek, večer, poslední párty

August 5, 2016 in Georgia ⋅ ☀️ 28 °C

Na večer byla nachystaná poslední, rozlučková party. Odpoledne jsme byly s Mankou nakoupit a objevily jsme tam vajíčko, na kterém bylo napsané - světě div se - EGG, tak jsme ho koupily a věnovaly Georgeovi za jeho skvělé hodiny intra do syntaxe.

Před hotelem byly rozestavěné stoly s jídlem a pitím (a byly toho hory), kecalo se, hrála hudba. Nějací malí Gruzínci nám tam předváděli, jak umějí a tancovat, byli úžasní. Chvilku jsme byly s Mankou na fotbalovém hřišti a znovu jsme zkoušely různé prvky z irských tanců. Později večer se tancovalo. Hodně. Tancoval dokonce i Dejv! Poprvé jsem si popovídala s Paulem (Německo), kterého jsem si celé dva týdny všímala v intru do syntaxe, protože se pořád na něco ptal, ale vlastně jsem s ním nikdy předtím doopravdy nemluvila. Ukázalo se, že je to hrozný sympaťák, dělá krásné černobílé fotky (některé měly fakt hutnou atmosféru) a skvěle tancuje. Odešla jsem, když začala hrát techno hudba a já už nevěděla, jak na ni tancovat a navíc už jsem byla tak unavená, že jsem byla naprosto nekoordinovaná. Manka šla se mnou, ale nakonec ještě chvilku tancovala u nás na balkoně a vrátila se zpátky :D. Techno hudba hrála dlouho, Manka v noci chrápala a Maki na ni zvyšovala hlas a tentokrát se dokonce zvedla, aby ji šla kopnout. Nepomohlo. Půjdu asi rovnou do pekla, ale přišlo mi to hrozně vtipné.

Pátek, dopoledne a odpoledne

August 5, 2016 in Georgia ⋅ ☀️ 28 °C

Dopoledne byly poslední přednášky, resp. pro mě spíše poslední přednáška. Na intro do syntaxe jsem se i se svou kocovinou dokopala a jsem pyšná sama na sebe, že jsem to dokázala a ještě jsem dokázala dávat pozor. Na nic jiného jsem ale už ten den neměla sílu jít.

Odpoledne jsme šli s Dejvem k řece najít Gruzínce, abychom jim poděkovali za předešlý večer a rozloučili se s nimi. Psali, že jsou u řeky - psali to teda už ráno, že prý už zase chlastají... Já se měla v plánu fakt jen rozloučit, neměla jsem sílu se nějak víc socializovat, takže jsem si ani nedala plavky a chystala si nějakou šikovnou ruskou výmluvu. Nicméně jsme tam Gruzínce nenašli, a tak jsme chvilku jen posedávali okolo a povídali si. Dejv si dal cigárko ve vodě, pohodička. Na sluníčku u vody bylo tak dobře, že moje tělo i na chvilku zapomnělo, že má příšernou kocovinu a tak mě to dobře naladilo, že jsem se rozhodla si přece jen skočit pro plavky. Na hotelu jsem sbalila i Manku a další část odpoledne jsme strávili u vody a stavěli další hráz se Švýcarským Davem.

Čtvrtek, večer s Gruzíncema

August 4, 2016 in Georgia ⋅ ☀️ 29 °C

Na čtvrteční večer bylo naplánované to naše slavné rande s pohraničníkama. Šla s námi i Maki a byla jsem vážně, vážně vděčná, že se přidal i Dejv, protože no... řekněme, že mě představa toho večera trochu děsila :D. Sešli jsme se v šest u vstupu do toho parku u řeky - šestou jsme dali záměrně, abychom s nima pobyli pár hodin a pak zmizeli a ještě stihli akci, která byla na hotelu (nějaké gruzínské jídlo a pití). Samozřejmě byl trochu problém s časem, protože Gruzie. Taky jsme s námi omylem pozvali jednoho Gruzínce, o kterém nám naši hostitelé pak řekli, že "je jejich kamarád, ale mají kamarádů hodně a nemůžou přizvat každého", takže s námi pak nešel. Myslím, že ho neměli rádi. Pěstní souboj a tak vůbec. Vzali nás do restaurace, kde jsme byli první večer v Lagodekhi, ale zařídili nějakou místnost vzadu a měli jsme ji jen sami pro sebe. Z restaurace objednali khinkali a z obchodu donesli dvě flašky koňaku David. Co bych víc povídala... Pilo se, povídalo, později zpívalo a prý i tancovalo... Moje paměť mi úplně neumožňuje všechno popsat tak, jak bych ráda... ehm. Každopádně to bylo too much fun! Z toho, co si pamatuju (a že je toho málo), vím, že nám povídali kolik berou jako pohraničníci a zajímali se o platovou situaci v ČR. Sto korun/hodina na brigádě se jim zdálo super. Vysvětlovali nám, jak to mají s přípitky. Co jsem předtím nevěděla, je, že první přípitek s koňakem se úplně nedopíjí, další už se kopou a že pokud chceš přednést přípitek a nejsi tamada, tak ti to tamada musí nejdřív dovolit. Jeden z nich nám zpíval nějakou gruzínskou písničku a ostatní říkali, že prý se učil zpívat ve školách (a bylo to poznat). Nelíbilo se jim, že v Česku si za sebe platí v hospodě každý sám. Spřádali jsme plány, že přijedou k nám (achichouvej). A tak nějak vůbec... A tady vyprávění skončím, protože pokračování následovalo až další den ráno.Read more

Čtvrtek, ráno

August 4, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 21 °C

Brzké spaní se vyplatilo, ráno jsem se cítila tak svěží, jako už dlouho ne. Na mých snech se to ale v noci neprojevilo. Zdálo se mi, že utíkám před teroristy a nakonec jsem po nich i střílela rakety a omylem jsem zabila Noama Fausta. Maki zase ráno vykládala, že ve snu zabila nějakého týpka kosou. Manka nezabila nikoho, což byl asi nejpřekvapivější sen ze všech, protože Manka.Read more

Středa, večer

August 3, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 29 °C

Večer jsme se s Mankou nějak nachomýtly okolo, když se jedna grupa EGGerů chystala na večeři do centra, tak jsme se přidaly k nim. Šlo se do té pěkné sklepní restaurace, ze které nás první den EGGu vyhodili. Bylo nás devět a já jediná jsem měla pivo, všichni ostatní limču. Muselo asi na chvíli dojít k nějakému prolnutí alternativních světů, skoro jsem se ani necítila jako na EGGu. Nikdo nekouřil, nikdo nepil (kromě mě, samozřejmě). Jinak to ale bylo super. Naobjednávali jsme si hromady jídla a udělali to rodinným stylem. Zamilovala jsem se do nějakého kuřecího salátu se zelím a jogurtovým (?) dressingem. Taky žampiony se sýrem a zapečené kuřecí s bramborama bylo výborné. Já si objednala lobio, což je pokrm, který vypadá jako khachapuri, ale směs uvnitř je pasta z masa a fazolí, mňam. Taky ta skupina, se kterou jsme tam byly, mi byla hrozně sympatická. Konečně jsem se víc seznámila s Fang Fang (celým jménem Xiaofang Zhou, Francouzka asijského původu, která bydlela v pokoji naproti a strašně dlouho jsme se na sebe jen usmívaly) a Alex (Američanka, bydlí v Connecticutu! Gilmorky!). Jegan mi vykládal o nějakém indickém symbolu Šivy, všechno falické, no Freud by měl radost. Tomek byl zhrozený z toho, kolik jím a opakoval mi, že budu tlustá. Nakonec ale dodal, že mě bude mít rád, i když budu tlustá, takže všechno v cajku.

Seděli jsme tam docela dlouho a přišli jsme o zápas v basketu, ale to nevadí, prý jsme stejně zase prohráli. Fňuk. Hádám jsme akademici, no.

Večer před hotelem jsem zjistila, že George (co druhý týden učil intro syntax) má rád fantasy. Nazval se "escapist". Myslím, že by mi ten člověk hodně sedl, škoda, že jsem se k němu nedokázala propracovat blíž.

Dnes jsme i s Mankou šly brzo spát. Nějak se na nás na obou podepisuje ten neustálý sociální kontakt a byly jsme hrozně unavené.

Středa, poledne

August 3, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 29 °C

Místo první poobědové hodiny jsme se, už by se dalo říct, že téměř tradičně, s Mankou vydaly do řeky. Neměly jsme ale chuť se seznamovat, ani odmítat pivo a to všechno okolo, tak jsme se rozhodly najít si nějaké odlehlé místo, kde budeme samy. Svým způsobem to byl opravdu dobrý nápad. Špatný nápad byl jít tam bosky. V pravé poledne. Po rozpálených silnicích. A bylo to fakt docela daleko, až u Tsiskvili. Ještě teď mnou projede vlna horka a mrazu zároveň, když si na to vzpomenu. Až na ty spálené nohy byla ale ta cesta docela sranda! Přebíhat z jednoho stínu do druhého napříč celou ulicí, skákat po jedné noze a nahlas vřískat "auauauau" a nadávat. Too much fun, I'd say. Stoupnout si po tomhle do té ledové řeky byl možná nejlepší pocit za celou Gruzii. Vrchol slasti. V řece jsme si otevřely pivka, která jsme po cestě koupily, a plánovaly jsme sraz s pohraničníky, který se měl odehrát další den. Chtěly jsme je nějak odradit a vyděsit, aby s námi nechtěli nic mít, a vymyslely jsme sadu otázek na svatbu a děti a požadavků na spolubydlení s tchýní, životní styl náš i jejich a naši akademickou kariéru, že bychom snad musely odradit každého chlapa. (Později nám Dejv s Maki tenhle skvělý otázkový plán vymluvili, prý abychom nezpůsobily mezinárodní konflikt. Poslechli jsme je až u argumentu, že by se to mohlo otočit proti nám, protože Gruzínci jsou velmi rodinně založení. Bylo by nepříjemné, kdyby se jim naše nápady líbily, to jsme nezvážily.) Taky jsme vymyslely 24 jmen pro našich 12 dětí - vždycky holku a kluka, jejichž jména začínají na první písmeno daného měsíce, ve kterém se mají narodit. V každém měsíci budeme mít jedno dítě. Nejsem si přesně jistá, proč jsme vymýšlely jména pro naše společné děti, ale každopádně jsem dospěla k názoru, že být s Mankou v jednom harému by asi nebylo až tak hrozné, myslím, že bychom skvěle vycházely. Krom tohoto rozhovoru s pivkem v ruce (úžasná pohodička) jsme se samozřejmě pomazaly blátem od shora dolů a házely žabky a brodily řeku a posílaly si po vodě kusy dřeva, prostě klasika. Asi jsem se zamilovala.

U řeky jsem našla jeden růžový pantofel, tak jsme si ho po cestě zpátky střídaly. Jeden by nevěřil, jak moc na té rozpálené silnici pomohlo mít aspoň jednu botu!

Úterý, večer

August 2, 2016 in Georgia ⋅ ☀️ 28 °C

Po fotbale velká část EGGařů zamířila do hospody, zatímco naše česká skupinka se vydala na hotel. Před hotelem ještě nikdo neseděl, nic se tam nedělo, tak jsme se zavřeli u nás na pokoji a hráli Cards Against Humanity. Už dlouho jsem se tak nenasmála, některé kombinace byly fakt úžasné a vypadá to, že máme všichni podobný smysl pro humor! Po nějaké mé perličce se všichni začali hrozně smát a Maki nebo Eliška řekly něco jako: "Jee, ty už úplně patříš mezi nás", což je samozřejmě nesmysl, protože jsem měla tenhle smysl pro humor vždycky, ale stejně mě to hrozně potěšilo <3 :).

Později jsme šli před hotel za ostatníma a já jsem strávila tak dvě hodiny s Michaelem ve vstupní hale, kde jsme seděli a kecali o lingvistice, astrofyzice, jeho výzkumu a podobně. Bylo to super, i když jsem se teda s mnoha jeho názory úplně neztotožňovala :D.. Po půlnoci už na mě ale diskuze o preposition stranding začala být trochu moc náročná, tak jsem šla docela brzo spát.

Úterý, navečer

August 2, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 28 °C

Dnes se navečer hrál fotbal, EGGaři vs. místní Gruzínci. Začalo to asi o dvě hodiny později, než mělo, takže vlastně přesně na čas podle Gruzínců. Byla docela sranda to sledovat, i když mě zklamalo, že nikdo jiný pořádně nefandil. Co je to za lidi, kteří nemají chuť si při sportu trochu zakřičet? Upřímně... proč jinak, probůh, sport vůbec sledovat? Naši se drželi statečně, Manka dokonce dala gól, nicméně nakonec přece jen vyhráli místní. A já tak doufala, že uslyším EGGařskou hymnu.

Btw. před fotbalem mě Manka vzadu na basketovém hřišti poprvé učila nějaké základní kroky k irským tancům. Je to sranda, ale zároveň je to fakt makačka!

Úterý, poledne

August 2, 2016 in Georgia ⋅ ☀️ 29 °C

Šly jsme se s Mankou vykoupat a seznámily jsme se se zdejší pohraniční policií. Čtyři Gruzinci z Lagodekhi. Vždycky deset dní hlídají na hranici s Ázerbajdžánem a pět dní mají volno, tak se poflakují, chodí se koupat a pijí. Je jim všem okolo 30, rádi čtou (jeden z nich tam měl Posledního Mohykána, další má rád detektivky, třeba Agathu Christie), jeden má otce Rusa a maminku Arménku, ale maminka zemřela jako velmi mladá, jiný měl babičku arménského původu, jejíž jméno bylo Lucy (resp. asi arménská varianta). Nikdo z nich nebyl v České republice, ale znají třeba Petra Čecha, prý je to "/charašoj/ goalkeeper", když budu citovat 😁. Musím říct, že se v česko-rusko-anglicko-gruzínském smalltalku zlepšujeme 😄! Každopádně začíná být čím dál tím těžší Gruzince odmítat, jsou velice perzistentní.Read more